153 miliardy euro w dwa i pół roku. Raport Komisji Europejskiej o realizacji planu odbudowy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
153 miliardy euro w dwa i pół roku. Raport o KE o realizacji planu odbudowy
153 miliardy euro w dwa i pół roku. Raport o KE o realizacji planu odbudowy
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
153 miliardy euro w dwa i pół roku. Raport o KE o realizacji planu odbudowyJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Część państw europejskich już wydaje unijne pieniądze z popandemicznego planu odbudowy na poprawę jakości życia swoich obywateli. A Polska? W raporcie Komisji Europejskiej na temat spożytkowanych i pobranych środków przy naszym kraju pojawia się jedna cyfra - zero.

Z Brukseli do europejskich stolic pieniądze płyną szerokim, regularnym strumieniem. Realizacja popandemicznego planu odbudowy trwa już dwa i pół roku. W unijnym budżecie na pożyczki i granty przeznaczono 723 miliardy euro. Dotychczas do państw członkowskich trafiły 153 miliardy z tej kwoty.

Ursula von der Leyen objechała już większość europejskich stolic, gdzie wręczała pozytywną ocenę krajowych planów odbudowy. Zdecydowanie najwięcej pieniędzy dostaną Włochy, bo aż 191 miliardów euro. Dalej są Hiszpania i Francja. Pod względem wysokości zawnioskowanych kwot polski plan odbudowy znajduje się obecnie na czwartym miejscu.

Najszybciej kamienie milowe wypełniają Hiszpanie i dzięki temu, jako jedyni, już dostali cztery przelewy - zaliczkę i trzy transze. Zaliczkę i dwie transze otrzymali Portugalczycy, Grecy, Słowacy, Włosi i Chorwaci.

ZOBACZ TAKŻE: Usługi dla obywateli, rozwój przedsiębiorstw, poprawa bezpieczeństwa. Tak kraje południa inwestują unijne miliardy

Komisja Europejska jest generalnie zadowolona z dotychczasowego postępu prac, które podsumowuje w swoim raporcie. Pierwsze pozytywne efekty już widać. Bruksela wylicza, że dzięki pieniądzom z planu odbudowy tylko do końca 2022 roku w skali całej Unii udało się zaoszczędzić 22 miliony megawatogodzin energii. Przeszkolono cztery miliony osób, a pomoc finansową lub rzeczową otrzymało prawie półtora miliona firm.

- To jest Europa w swoim najlepszym wydaniu - mówi szefowa Komisji Europejskiej, zadowolona z postępów w realizacji Funduszu Odbudowy, dodając, że projekt, nazywany w Brukseli oficjalnie Unią Nowej Generacji, jest na dobrej drodze, by osiągnąć swoje cele w terminie, czyli do 2026 roku. - Jednocześnie raport Komisji zaznacza, że kolejne trzy lata to okres jeszcze trudniejszej i intensywnej pracy, by zrealizować wszystkie kamienie milowe - informuje Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli.

Samorządowcy czekają na unijne środki na KPO. " Inaczej nie damy sobie rady"
Samorządowcy czekają na unijne środki na KPO. " Inaczej nie damy sobie rady"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Polska wciąż bez unijnych środków

Włosi budują 450 kilometrów tras dla kolei dużych prędkości, Hiszpanie wymieniają w szpitalach sprzęt diagnostyczny starszy niż 12 lat, na Słowacji przeprowadzona zostanie termomodernizacja prywatnych domów, w Grecji dwóm tysiącom osób z niepełnosprawnościami zapewniono codzienną pomoc osobistych asystentów, na Litwie wybudowano farmę ogromnych baterii, które zabezpieczają energetycznie cały kraj - to tylko kilka zrealizowanych inwestycji, ale lista jest bardzo długa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tak Hiszpania modernizuje kraj dzięki środkom z unijnego funduszu odbudowy

- Powiedziałbym, że realizacja planu odbudowy na Litwie postępuje dobrze. To bardzo ważne, żeby zaplanowane reformy i inwestycje były realizowane, żeby wzmocnić litewską gospodarkę. Obecnie prowadzimy rozmowy o reformie podatkowej, która jest następnym kamieniem milowym. Jej przeprowadzenie umożliwi uruchomienie kolejnych środków - przekazał Valdis Dombrovski, wiceprzewodniczący Kosmisji Europejskiej, komisarz ds. handlu.

Termomodernizacja, nowa autostrada, kolejne stacje metra. Litwa, Słowacja, Rumunia i Bułgaria inwestują środki z Funduszu Odbudowy

Plany odbudowy to nie tylko fizyczne inwestycje, ale też ważne reformy. Oto kilka przykładów chwalonych przez Komisję Europejską: w ramach wyrównywania zawodowych szans Chorwacja wprowadziła elastyczne godziny pracy dla rodziców, a Hiszpania prawnie ustanowiła równość płac dla kobiet i mężczyzn wykonujących tę samą pracę. By wspierać rozwój przyszłych pokoleń, Bułgaria wprowadziła obowiązek przedszkolny dla dzieci od 4. roku życia. Tych inicjatyw jest mnóstwo i można je znaleźć na specjalnej mapie. Tylko na terenie Polski jest pusto.

- O ile do tej pory czekaliśmy na 36 miliardów euro, to teraz kwota zapisana w KPO sięga 60 miliardów. Polska przesłała aktualizację swoich planów i wystąpiła o dodatkowe pożyczki w wysokości 23 miliardów euro. Ale pieniądze wciąż nie płyną, bo polski rząd nie może wysłać pierwszego wniosku o płatność - ten uzależniony jest od kamieni milowych dotyczących sądownictwa, czyli wejścia w życie uzgodnionej z Komisją nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Bez ustawy nie będzie wniosku, bez wniosku nie będzie pieniędzy i jedyne, co się zmienia, to że nie będzie ich jeszcze więcej - wskazuje korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli.

Raport Komisji Europejskiej wylicza postępy, omawia szczególnie udane projekty, ale przykładów z Polski brak. W aneksie do raportu możemy przeczytać, że realizacja planu odbudowy w Polsce jest znacząco opóźniona, a żadne wypłaty nie zostały dokonane. Warszawa późno złożyła swój plan i dlatego nie otrzymała nawet zaliczki. Kolejny już raz Komisja podkreśla, że wzmocnienie niezależności i bezstronności sądów to warunek wstępny do jakichkolwiek wypłat.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS