153 miliardy euro w dwa i pół roku. Raport Komisji Europejskiej o realizacji planu odbudowy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
153 miliardy euro w dwa i pół roku. Raport o KE o realizacji planu odbudowy
153 miliardy euro w dwa i pół roku. Raport o KE o realizacji planu odbudowy
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
153 miliardy euro w dwa i pół roku. Raport o KE o realizacji planu odbudowyJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Część państw europejskich już wydaje unijne pieniądze z popandemicznego planu odbudowy na poprawę jakości życia swoich obywateli. A Polska? W raporcie Komisji Europejskiej na temat spożytkowanych i pobranych środków przy naszym kraju pojawia się jedna cyfra - zero.

Z Brukseli do europejskich stolic pieniądze płyną szerokim, regularnym strumieniem. Realizacja popandemicznego planu odbudowy trwa już dwa i pół roku. W unijnym budżecie na pożyczki i granty przeznaczono 723 miliardy euro. Dotychczas do państw członkowskich trafiły 153 miliardy z tej kwoty.

Ursula von der Leyen objechała już większość europejskich stolic, gdzie wręczała pozytywną ocenę krajowych planów odbudowy. Zdecydowanie najwięcej pieniędzy dostaną Włochy, bo aż 191 miliardów euro. Dalej są Hiszpania i Francja. Pod względem wysokości zawnioskowanych kwot polski plan odbudowy znajduje się obecnie na czwartym miejscu.

Najszybciej kamienie milowe wypełniają Hiszpanie i dzięki temu, jako jedyni, już dostali cztery przelewy - zaliczkę i trzy transze. Zaliczkę i dwie transze otrzymali Portugalczycy, Grecy, Słowacy, Włosi i Chorwaci.

ZOBACZ TAKŻE: Usługi dla obywateli, rozwój przedsiębiorstw, poprawa bezpieczeństwa. Tak kraje południa inwestują unijne miliardy

Komisja Europejska jest generalnie zadowolona z dotychczasowego postępu prac, które podsumowuje w swoim raporcie. Pierwsze pozytywne efekty już widać. Bruksela wylicza, że dzięki pieniądzom z planu odbudowy tylko do końca 2022 roku w skali całej Unii udało się zaoszczędzić 22 miliony megawatogodzin energii. Przeszkolono cztery miliony osób, a pomoc finansową lub rzeczową otrzymało prawie półtora miliona firm.

- To jest Europa w swoim najlepszym wydaniu - mówi szefowa Komisji Europejskiej, zadowolona z postępów w realizacji Funduszu Odbudowy, dodając, że projekt, nazywany w Brukseli oficjalnie Unią Nowej Generacji, jest na dobrej drodze, by osiągnąć swoje cele w terminie, czyli do 2026 roku. - Jednocześnie raport Komisji zaznacza, że kolejne trzy lata to okres jeszcze trudniejszej i intensywnej pracy, by zrealizować wszystkie kamienie milowe - informuje Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli.

Samorządowcy czekają na unijne środki na KPO. " Inaczej nie damy sobie rady"
Samorządowcy czekają na unijne środki na KPO. " Inaczej nie damy sobie rady"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Polska wciąż bez unijnych środków

Włosi budują 450 kilometrów tras dla kolei dużych prędkości, Hiszpanie wymieniają w szpitalach sprzęt diagnostyczny starszy niż 12 lat, na Słowacji przeprowadzona zostanie termomodernizacja prywatnych domów, w Grecji dwóm tysiącom osób z niepełnosprawnościami zapewniono codzienną pomoc osobistych asystentów, na Litwie wybudowano farmę ogromnych baterii, które zabezpieczają energetycznie cały kraj - to tylko kilka zrealizowanych inwestycji, ale lista jest bardzo długa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tak Hiszpania modernizuje kraj dzięki środkom z unijnego funduszu odbudowy

- Powiedziałbym, że realizacja planu odbudowy na Litwie postępuje dobrze. To bardzo ważne, żeby zaplanowane reformy i inwestycje były realizowane, żeby wzmocnić litewską gospodarkę. Obecnie prowadzimy rozmowy o reformie podatkowej, która jest następnym kamieniem milowym. Jej przeprowadzenie umożliwi uruchomienie kolejnych środków - przekazał Valdis Dombrovski, wiceprzewodniczący Kosmisji Europejskiej, komisarz ds. handlu.

Termomodernizacja, nowa autostrada, kolejne stacje metra. Litwa, Słowacja, Rumunia i Bułgaria inwestują środki z Funduszu Odbudowy

Plany odbudowy to nie tylko fizyczne inwestycje, ale też ważne reformy. Oto kilka przykładów chwalonych przez Komisję Europejską: w ramach wyrównywania zawodowych szans Chorwacja wprowadziła elastyczne godziny pracy dla rodziców, a Hiszpania prawnie ustanowiła równość płac dla kobiet i mężczyzn wykonujących tę samą pracę. By wspierać rozwój przyszłych pokoleń, Bułgaria wprowadziła obowiązek przedszkolny dla dzieci od 4. roku życia. Tych inicjatyw jest mnóstwo i można je znaleźć na specjalnej mapie. Tylko na terenie Polski jest pusto.

- O ile do tej pory czekaliśmy na 36 miliardów euro, to teraz kwota zapisana w KPO sięga 60 miliardów. Polska przesłała aktualizację swoich planów i wystąpiła o dodatkowe pożyczki w wysokości 23 miliardów euro. Ale pieniądze wciąż nie płyną, bo polski rząd nie może wysłać pierwszego wniosku o płatność - ten uzależniony jest od kamieni milowych dotyczących sądownictwa, czyli wejścia w życie uzgodnionej z Komisją nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Bez ustawy nie będzie wniosku, bez wniosku nie będzie pieniędzy i jedyne, co się zmienia, to że nie będzie ich jeszcze więcej - wskazuje korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli.

Raport Komisji Europejskiej wylicza postępy, omawia szczególnie udane projekty, ale przykładów z Polski brak. W aneksie do raportu możemy przeczytać, że realizacja planu odbudowy w Polsce jest znacząco opóźniona, a żadne wypłaty nie zostały dokonane. Warszawa późno złożyła swój plan i dlatego nie otrzymała nawet zaliczki. Kolejny już raz Komisja podkreśla, że wzmocnienie niezależności i bezstronności sądów to warunek wstępny do jakichkolwiek wypłat.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS