Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Została zamordowana na ulicy, bo odrzuciła oświadczyny. Przypadek Nayery nie jest jedyny

Egiptem wstrząsnęło zabójstwo 21-letniej Nayery Ashraf. Studentka została ugodzona kilkanaście razy nożem przez mężczyznę, który prześladował ją od roku. Ofiara zgłaszała wcześniej sprawę na policję, ale służby to zbagatelizowały. Takich przypadków jest więcej, a państwo i prawo w Egipcie - jak mówią kobiety - właściwie zawsze staje po stronie mężczyzny. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Olaf Scholz w ogniu krytyki: z Izraela, z prawa i z lewa. Doścignęła go też przeszłość

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie ma dobrej passy. Izrael jest wściekły, że nie zareagował na czas na słowa prezydenta Autonomii Palestyńskiej, który w Niemczech przekonywał, że Izrael popełnił "50 holokaustów". Do tego dochodzi krytyka za słabe działania wobec Rosji atakującej Ukrainę, a ponadto sprawa z przeszłości. Jako burmistrz Hamburga Olaf Scholz miał pomagać w unikaniu płacenia podatków. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Senat USA przegłosował projekt ustawy regulującej masowe inwestycje w ochronę klimatu

W Ameryce przez Senat udało się przepchnąć ustawę, która zakłada największe w historii finansowanie walki z katastrofą klimatyczną. Ustawa ma też poprawić stan amerykańskiej opieki zdrowotnej. To ogromny sukces partii demokratycznej, która między innymi z powodu własnych słabości i podziałów bardzo potrzebowała takiego legislacyjnego osiągnięcia - zwłaszcza przed jesiennymi wyborami. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Prochy 11-latka polecą na Księżyc. "Spełniamy jego marzenie"

11-letni Matthew z Florydy zmarł niespodziewanie. Chłopiec chciał zostać astronautą, teraz rodzice spełnią jego marzenie. Zaplanowali wysłanie prochów swojego syna tam, gdzie pragnął dotrzeć - na Księżyc. Pieniądze na ten cel udało im się zebrać w internecie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Gonitwa byków znów przyciągnęła tłumy do Pampeluny. Podczas festiwalu doszło do gwałtu

To kontrowersyjne święto i kontrowersyjna rozrywka, a jednak nadal nie brakuje chętnych, którym prawa zwierząt nie psują zabawy. Gonitwa byków w Pampelunie co roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów, mimo że cierpią zwierzęta, a ranni ludzie trafiają do szpitala. Kilka lat temu podczas festiwalu doszło nawet do brutalnego gwałtu. Teraz historia się powtórzyła. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Pani Klaudia przeżyła strzelaninę w Kopenhadze. "On musiał po prostu strzelać na oślep"

Pani Klaudia była w centrum handlowym w Kopenhadze, gdy w niedzielę szaleniec zaczął strzelać do ludzi. Zabił trzy osoby, wiele ranił. Polka ukryła się wraz z innymi osobami w sklepowym magazynie. - On musiał po prostu strzelać na oślep. Zresztą, na nagraniu w internecie też widać, że on biega po prostu i krzyczy, że to wszystko nie jest prawdziwe - opowiedziała pani Klaudia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Worki z ciałami i krewni szukających bliskich przed kostnicą w Buczy

Rodziny w Ukrainie szukają swoich bliskich, z którymi kontakt nagle się urwał. To żony, matki i sisotry. Kiedy na policji nie znajdują pomocy, jadą do kostnic. Nawet wiele kilometrów od miejsca zamieszkania. Ciała osób, które zginęły w maju w Azowstalu, dopiero teraz trafiły do kostnicy w Buczy.

Przywódcy na szczycie G7 rozmawiali na temat wojny w Ukrainie

Podczas szczytu G7 pojawił się temat wojny w Ukrainie. Szczyt miał pokazać jedność Zachodu i stanowczą odpowiedź na rosyjską agresję. Jest tez obietnica pomocy Ukrainie. Pomocy humanitarnej, wojskowej, dyplomatycznej i finansowej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Czerwiec to miesiąc tęczowej dumy. Obchody nie wszędzie były kolorowe

Miesiąc dumy osób LGBT+ obchodzony jest w czerwcu na całym świecie od kilkudziesięciu już lat. W weekend na całym świecie odbyły się parady równości. Ale nie wszędzie było radośnie i kolorowo. Turecka policja brutalnie stłumiła paradę równości zorganizowaną w Stambule. W Stanach Zjednoczonych rosną obawy, że Sąd Najwyższy po podważeniu prawa do aborcji zakaże teraz zawierania małżeństw jednopłciowych.

Jeremy Sochan zagra w NBA

Dla polskich kibiców koszykówki to powód do radości, że do najlepszej ligi świata wraca reprezentant Polski. W nocy, do którejś z drużyn NBA, trafi Jeremy Sochan. Choć ma ledwie 19 lat, to zna swoją wartość i nie może doczekać się rywalizacji na najwyższym poziomie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Lekarze mówią o cichej pandemii męskiej niepłodności. Jakie są powody?

Niepłodność to coraz częściej męski problem. Naukowcy, szukając jej przyczyn, wskazują na groźne substancje chemiczne, które mogą dostać się do organizmu wraz z jedzeniem i kosmetykami. To między innymi Bisfenol A - obecny w foliowych woreczkach do gotowania kaszy czy ryżu, butelkach plastikowych i wewnętrznej warstwie puszek, czy w opakowaniach kosmetyków. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Rosjanie promują zamienniki słynnych amerykańskich produktów

CoolCola, Fancy i Street - zbieżność nazw z popularnymi napojami gazowanymi jest zamierzona. To rosyjskie zamienniki napojów amerykańskiego producenta, na których wychowali się także młodzi Rosjanie, ale teraz ich zapasy w Rosji się kończą. W niedzielę ponownie otworzono też restaurację w centrum Moskwy, gdzie mieścił się McDonald. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Niszczyciel rakietowy USS Gravely zacumował w Gdyni

Amerykanie kontynuują manifestowanie swojego zaangażowania w bezpieczeństwo i współpracę wojskową z sojusznikami. Wymownym przykładem jest wizyta w Gdyni amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS Gravely. Amerykanie pokazują, że spokojnie mogą skorzystać z sojuszniczego portu, aby uzupełnić zapasy, a Polacy, że bez problemu w razie potrzeby zapewnią to, co niezbędne amerykańskim marynarzom. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Przedsiębiorcy kontra mafiozi. W Foggii panowała zmowa milczenia, ale to się zmienia

Mafia we Włoszech ciągle dość prężnie działa, jak w mieście Foggia w regionie Apulia na południu kraju. Na początku roku doszło tam do serii ataków. Dzień po dniu podkładano ogień i bomby. Nikt nie zginął, ale zapanował strach. Tropy prowadzą do mafii, która w ten sposób miała grozić mieszkańcom, bo nie chcieli płacić haraczu. Materiał telewizji CNN.

"Zachodnie myśliwce to dla nas jedyny ratunek". Wywiad z ukraińskim pilotem

Po otrzymaniu rozkazu ukraiński pilot myśliwca "Juice" ma zaledwie kilka minut, by się przygotować. Nigdy nie jest dalej niż 200 metrów od swojego MiG-29 i cały czas jest gotowy do boju. Wywiad z wojskowym przeprowadził Hubert Kijek. "Juice" przyznaje, że Rosjanie mają przewagę technologiczną, a ukraińskie myśliwce nie wszędzie mogą latać. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Poradniki, kursy strzelania, kuloodporne plecaki. Tak Amerykanie przygotowują się na masowe strzelaniny

Tylko w ciągu ostatnich 10 dni doszło do trzech strzelanin w USA. W Ameryce tak jest od lat - zbrodnie się napędzają, pojawiają się naśladowcy. To rodzaj epidemii, która jest już częścią rzeczywistości społecznej. Do tego stopnia, że w odpowiedzi na kolejne tragedie amerykańskie władze publikują porady, jak przetrwać - instruktażowe filmiki, co zrobić, gdy do biura, sklepu, szkoły wejdzie napastnik z bronią. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.