Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Na igrzyskach w Tokio wystąpi reprezentacja uchodźców. "To od zawsze było moje marzenie"

W swoim życiu pokonali masę przeszkód - uciekli z ojczyzny w poszukiwaniu bezpieczeństwa i szansy na lepszą przyszłość. Ponad 50 uchodźców przygotowuje się do kwalifikacji w igrzyskach olimpijskich. Do startu w zawodach, o którym marzą wszyscy sportowcy, zakwalifikuje się niewielka grupa. Ostateczny skład drużyny poznamy na początku czerwca. Uchodźcy przyznają, że igrzyska to dla nich nie tylko sport, to też przesłanie nadziei dla innych, którzy musieli opuścić swoje domy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Polskie F-16 przekroczyły próg 100 tysięcy godzin w powietrzu

Niemal 15 lat temu służbę w polskim lotnictwie zaczęły pierwsze myśliwce F-16. Maszyny te wylatały już łącznie ponad 100 tysięcy godzin. Brały udział w licznych międzynarodowych ćwiczeniach, a także w misjach Baltic Air Policing, czyli strzeżenia przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią. W bazie w Krzesinach zorganizowano specjalną uroczystość z okazji przekroczenia 100 tysięcy godzin w powietrzu przez polskie F-16. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Łukaszenka rozprawia się z mediami. Portal TUT.by zablokowany, jest też nowa ustawa

Białoruscy niezależni dziennikarze, nawet ci, którzy pracują poza granicami kraju, wiele ryzykują. Sytuacja z Ramanem Pratasiewiczem pokazała, że dla Alaksandra Łukaszenki nie ma rzeczy niemożliwych. Na Białorusi niezależne media praktycznie już nie istnieją. Tydzień temu zablokowana została witryna internetowa portalu portalu TUT.by - największego niezależnego portalu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Jesteśmy jednym z najbardziej niepożądanych na Białorusi mediów"

Sytuacja Ramana Pratasiewicza pokazuje, jak wiele może grozić białoruskim opozycjonistom. Aktywista, bloger i jeden z autorów portalu Nexta został w niedzielę zatrzymany po tym, jak samolot linii Ryanair awaryjnie lądował w Mińsku. Portal Nexta, który publikuje zdjęcia z protestów na Białorusi, to okno na świat i stąd wściekłość Alaksandra Łukaszenki - uważa drugi współtwórca kanału Sciapan Puciła. Mężczyzna mieszka i pracuje w Polsce. Kilka miesięcy temu białoruski prezydent od polskich władz domagał się wydania Puciły. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Alkohol wpływa na zmniejszanie się mózgu. To wpływ "stosunkowo mały", ale wykrywalny

Z badań naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że alkohol zabija szare komórki, co oznacza słabsze myślenie, niższą inteligencję, gorszą pamięć, a nawet zaburzenia emocjonalne. - Rozmiar mózgu zmniejsza się z wiekiem i poważnie nasila to demencja. W skutek zmniejszania mózgu, pogarszają się wyniki w testach pamięci. Chociaż alkohol ma na to stosunkowo mały wpływ, to wpływa bardziej niż inne modyfikowane czynniki ryzyka, czyli takie, z którymi można coś zrobić, w przeciwieństwie do procesu starzenia - tłumaczy współautorka badań Anya Topiwala z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Polska może dostać 3,5 miliarda euro na transformację energetyczną

Parlament Europejski pracuje nad Funduszem Sprawiedliwej Transformacji. Polska oczekuje, że dostanie 3,5 miliarda euro na transformację energetyczną. Warszawa jeszcze jednak nie przyjęła formalnie celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku - do tego czasu możemy liczyć na połowę tej kwoty. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W szpitalach nie ma tlenu, podstawowe leki "stają się nie do zdobycia"

Około 150 ciał znaleziono w ostatnich dniach na brzegach rzeki Ganges w Indiach. Prawdopodobnie są to ciała osób zmarłych na COVID-19, których z nieznanego powodu nie spalono. To kolejna odsłona dramatu, który z powodu pandemii przygniata Indie. Świat spieszy z pomocą, ale ta pomoc to zaledwie ułamek potrzeb. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"To tragedia. Nie nadążamy z chowaniem zmarłych"

Pandemia COVID-19 w Indiach wymyka się spod kontroli. Brakuje leków, tlenu i łóżek w szpitalach. Minionej doby w Indiach potwierdzono prawie 260 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem, dlatego kolejne stany wprowadzają ograniczenia, a w stolicy przez sześć dni będzie obowiązywał ścisły lockdown. Niektórzy eksperci twierdzą, że za wzrostem zakażeń może stać indyjski wariant wirusa. Władze Indii wierzą, że przyspieszenie kampanii szczepień pomoże opanować sytuację. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Trudny rok Wielkiej Brytanii. "Za chwilę pojawią się bardzo poważne problemy"

- Na początku tego tygodnia mieliśmy małe kroki do wyjścia z lockdownu - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Kasia Madera, dziennikarka BBC, komentując sytuację w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie oceniła, że pandemia była tragiczna w skutkach w tym kraju. - Jeśli uwzględnimy tempo wydatków publicznych i skalę rozszerzenia zadłużenia, to jest oczywiste, że w tej chwili nawet poza kontekstem brexitu rząd brytyjski zbliża się do momentu, w którym będzie musiał podejmować bardzo bolesne z punktu widzenia społecznego decyzje - skomentował dr Przemysław Biskup, ekspert ds. brytyjskich Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Podobnego zdania jest Maciej Czajkowski, korespondent i współpracownik brytyjskich mediów w Polsce, którego zdaniem sukces akcji szczepionkowej w Wielkiej Brytanii przykrył problemy gospodarcze związane z brexitem.

"W Unii Europejskiej, i nie tylko, bardzo mocno wyrażana jest filozofia gospodarki obiegu zamkniętego"

- Należy ograniczyć krótkie loty wewnątrzkrajowe i europejskie, bo można je łatwo zastąpić koleją - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Urszula Stefanowicz, ekspertka Koalicji Klimatycznej. - W Unii Europejskiej, i nie tylko, bardzo mocno wyrażana jest filozofia gospodarki obiegu zamkniętego i rozszerzonej odpowiedzialności producentów - podkreślił Sławomir Brzózek, ekspert ds. ekologii i zmian klimatu. - Maersk, największa na świecie firma transportu morskiego, (...) ogłosił, że będą mieli flotę neutralną klimatycznie do 2030 roku, wiedząc, że jeszcze nie ma dziś tej technologii - zauważył Mirosław Proppe, prezes zarządu WWF Polska.

"Rosjanie są gotowi, ale my też". Prezydent Ukrainy na linii frontu

Telewizja CNN towarzyszyła prezydentowi Ukrainy w trakcie wizyty na linii frontu w Donbasie. Wołodymyr Zełenski w hełmie i kamizelce kuloodpornej odwiedził żołnierzy w okopach. Podkreślał, że Ukraina liczy na pomoc Zachodu w konflikcie z Rosją. - Potrzebujemy czegoś więcej niż proste słowa – stwierdził prezydent Ukrainy.

Napięcie na linii Iran-Izrael. "Nikomu nie zależy, żeby ta eskalacja przebiegała zbyt szybko"

W niedzielę w irańskich zakładach wzbogacania uranu w Natanz doszło do awarii. Szef irańskiej dyplomacji oskarżył o atak Izrael. - To jest już drugi atak na Natanz i trzeba pamiętać, że to jest wliczone w ramach drabiny eskalacyjnej. Izrael prowadzi taką kampanię między wojnami, która jest symetryczną doktryną obrony przed Iranem - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Łukasz Przybyszewski, ekspert do spraw Iranu z Akademii Sztuki Wojennej. Zdaniem politolożki Patrycji Sasnal, kierowniczki Biura Badań i Analiz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Stany Zjednoczone mogły odpowiadać za przeciek do prasy w sprawie ataku. - To może być odwet wobec Izraela za to, że Izrael chce zniszczyć lub storpedować trwające w Wiedniu wysiłki na rzecz wznowienia rozmów z Iranem - powiedziała. - Myślę, że to nie są działania obliczone na jakiś krótki efekt - dodał Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu.

"Cały czas jesteśmy na poligonie doświadczalnym"

Pandemiczne zamieszanie wokół wielkich imprez sportowych. Pandemia już zmieniła trasę sztafety z ogniem olimpijskim przed igrzyskami w Japonii. W Lidze Mistrzów piłkarze grają przy pustych trybunach. Jak w czasie pandemii mają wyglądać wielkie imprezy? - Te igrzyska to też będzie duży łut szczęścia - stwierdziła Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska w pływaniu. - Cały czas jesteśmy na poligonie doświadczalnym - ocenił Witold Domański, komentator Eurosportu. - Sport w ogóle wyjdzie obronną ręką. Może najbardziej obronną w całej pandemii - dodał Maciej Petruczenko z "Przeglądu Sportowego".

"Plany Bidena na pewno są przełomowe"

Jakie plany wobec gospodarki ma Joe Biden? Jak prezydent chce zmienić Amerykę pod swoimi rządami i jak wielkie pieniądze chce wydać na te zmiany? To jeden z elementów walki o prymat w globalnej gospodarce i wyścigu z Chinami. - Nie wszystko da się efektywnie wprowadzić w życie. Będzie sporo zmarnowanych pieniędzy - ocenił profesor Krzysztof Błędowski z Manufacturers Alliance for Productivity and Innovation. - Plany Bidena na pewno są przełomowe - stwierdził Ignacy Morawski, główny ekonomista dziennika "Puls Biznesu". - Przyjęcie tego planu nie jest niemożliwe, ale będzie trudne - oceniła profesor Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ.

"Instrumenty wpływu na Rosję ze strony Zachodu słabną z każdym rokiem"

- Mamy do czynienia z ewidentnym zwiększeniem obecności rosyjskiej przy granicach z Ukrainą i z regionami, które też są de facto kontrolowanie przez Rosjan, regionami separatystycznymi, a także na Krymie, i samo przez się jest to sytuacja niebezpieczna i niepokojąca - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador Polski w Rosji i dyrektor instytutu Strategie 2050. - Instrumenty wpływu na Rosję ze strony Zachodu słabną z każdym rokiem i Rosja prowadzi politykę konfrontacyjną - powiedziała Agnieszka Legucka, analityczka spraw rosyjskich w PISM. - Kwestia Nord Stream 2 jest dzisiaj na finiszu. (...) Dla Rosji to jest trochę takie być albo nie być, bo dla Rosji to jest kwestia jej dywersyfikacji i bezpieczeństwa energetycznego - skomentowała dr Agnieszka Bryc, specjalistka od stosunków międzynarodowych.

"Pandemia jest egzaminem dla naszej dojrzałości"

Pandemia wywróciła życie większości osób do góry nogami. Jak ten ostatni rok wpłynął na wzorce naszych zachowań? - Te nasze indywidualne wybory idą w zupełnie innym kierunku w zależności od tego, w którym miejscu się znajdujemy: czy jesteśmy przed chorobą, czy po chorobie, czy po śmierci kogoś bliskiego - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Tomasz Sobierajski socjolog, wakcynolog społeczny. Zdaniem dr Heleny Chmielewskiej-Szlajfer, socjolożki z Akademii Leona Koźmińskiego, wynika to z tego, że społeczeństwo otrzymuje sprzeczne informacje. - Ludzie nie traktują restrykcji poważnie, bo dlaczego mieliby je traktować poważnie, jeżeli w galerii handlowej nie wolno przebywać, a w kościele wolno przebywać. To jest po prostu nielogiczne - stwierdziła. Psycholog i socjolog dr Joanna Heidtman zwróciła uwagę, że ludzie zaczynają minimalizować ryzyko i je lekceważyć. - Jako ludzie nie jesteśmy jednostkami racjonalnymi, a racjonalizującymi - podsumowała Heidtman.

Tysiące pacjentów w kolejkach na OIOM. "Patrzysz, jak ktoś umiera i nie możesz nic zrobić"

W Brazylii wykryto nową mutację koronawirusa. Zakażenie potwierdzono na razie u jednego pacjenta. Nowa mutacja przypomina wariant południowoafrykański, ale na razie niewiele o niej wiadomo. Sytuacja w kraju jest coraz gorsza. Oddziały intensywnej terapii są przepełnione, a lekarze coraz częściej muszą decydować, którego z pacjentów ratować. Tymczasem prezydent Jair Bolsonaro nie zmienia retoryki. Nadal twierdzi, że pandemiczne obostrzenia nie mają sensu i wzywa do ich zniesienia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Powstanie nowy sojusz w Europie?

Premier Mateusz Morawiecki, premier Węgier Viktor Orban i Matteo Salvini spotkali się w czwartek w Budapeszcie. Politycy zapowiadają, że zamierzają rozwijać współpracę. Ma to doprowadzić do utworzenia nowego ugrupowania na arenie europejskiej o profilu prawicowym. Co może oznaczać ten nowy sojusz? O tym w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS rozmawiali: doktor Małgorzata Bonikowska, prezes ośrodka THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych, doktor Dominik Hejj z Instytutu Europy Środkowej i portalu kropka.hu oraz Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".

Kolejna sprawa Polski w TSUE. Komisja Europejska chce "zawiesić" Izbę Dyscyplinarną

Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku ustawą z grudnia 2019 roku, która zmieniła funkcjonowanie sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. Jednocześnie KE wnosi o zastosowanie środków tymczasowych wobec czynności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. TSUE już zastosował takie środki w innej sprawie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Putin "musi zrobić wszystko, aby utrzymać Białoruś w swojej strefie wpływów"

Aleksiej Nawalny, przetrzymywany w łagrze, podjął głodówkę. Domaga się leków i dostępu do lekarza. - Kreml stracił już cierpliwość i przestał tolerować Aleksieja Nawalnego na wolności - ocenił Andrzej Zaucha z "Faktów" TVN. - Rosja dąży w tym momencie już do izolacji jeszcze większej od Europy - dodała Wiktoria Bieliaszyn z "Gazety Wyborczej". Zdaniem doktor Agnieszki Bryc z Uniwersytetu imienia Mikołaja Kopernika w Toruniu - Władimir Putin musi zrobić wszystko, aby utrzymać Białoruś w swojej strefie wpływów.

Nagranie, które wstrząsnęło krajem. "Prawda jest taka, że policja zabija, bo może"

Brutalne zatrzymanie kobiety w Meksyku zakończyło się jej śmiercią. Do zdarzenia doszło w weekend w Tulum. Policjantka klęczała na plecach zatrzymanej kobiety. Sekcja zwłok wykazała, że 36-latka doznała uszkodzenia kręgosłupa. Funkcjonariusze zostali aresztowani, a prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zabójstwa. Rodzina domaga się ukarania winnych. Tego samego chcą obywatele Meksyku, którzy w ramach protestu wyszli na ulice. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.