Orban pisze nowy rozdział sporu na linii Kijów-Budapeszt. Stawia Ukrainie kolejny warunek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry też nie zezwalają na tranzyt ukraińskiego zboża, ale Viktor Orban idzie dalej. Na sesji otwierającej jesienne obrady węgierskiego parlamentu zapowiedział weto dla wspierania Ukrainy, dopóki węgierska mniejszość na Zakarpaciu nie będzie lepiej traktowana. Akcesji Szwecji do NATO też nie zamierza ratyfikować, dopóki Szwecja "nie okaże szacunku".

Na ukraińskim Zakarpaciu mieszka większość z około 150 tysięcy obywateli Ukrainy deklarujących narodowość węgierską. Mniejszość węgierska od lat jest zakładnikiem sporów między Budapesztem a Kijowem. Ich nowy rozdział pisze Viktor Orban. Premier Węgier zapowiedział, że nie poprze Ukrainy w żadnej sprawie, dopóki ta nie zmieni swojego postępowania wobec Węgrów na Zakarpaciu.

- Węgierski rząd walczy o prawa zakarpackich Węgrów, zwłaszcza dzieci, na wszystkich forach międzynarodowych. Nie będziemy wspierać Ukrainy w życiu międzynarodowym w żadnej sprawie, dopóki nie zagwarantuje ona praw zakarpackich Węgrów - oświadczył węgierski premier.

Trzy lata temu Radio Wolna Europa donosiło o nalotach Służby Bezpieczeństwa Ukrainy na biura węgierskiej mniejszości. Teraz Viktor Orban twierdzi, że ukraińskie władze nękają węgierskie szkoły - rzekomo w jednej z nich zakazano uczniom śpiewania węgierskiego hymnu i noszenia węgierskich barw narodowych.

- To są podobne napięcia jak na przykład w przypadku Polaków na Litwie, różne często lokalne spory. Natomiast one są w tej chwili odgrzewane i odnoszone do rangi interesu narodowego przez Viktora Orbana tylko z jednego powodu: Viktor Orban poszukuje kolejnych wrogów - uważa prof. Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu.

Wygodny pretekst

Dla premiera Węgier upominanie się i prawa mniejszości to od lat wygodny pretekst do zaostrzania antyukraińskiego kursu. Teraz Orban jednocześnie krytykuje Kijów i Brukselę - broni wprowadzonego przez siebie jednostronnego embarga na ukraińskie zboże, a zniesienie embarga unijnego nazywa poważnym naruszeniem interesów krajów Europy Środkowej. - Węgry nie należą do klubu krajów "jawohl", które na telefon z Brukseli odpowiadają po prostu: "jawohl". Węgry nie mogą pozwolić, aby ktokolwiek ograniczał ich niezależność i suwerenność - podkreślił węgierski szef rządu.

Orban: Ukraina nie jest suwerennym krajem, Putin nie jest zbrodniarzem wojennym
Orban: Ukraina nie jest suwerennym krajem, Putin nie jest zbrodniarzem wojennymMichał Tracz/Fakty TVN

Orban nadal dobrze żyje z Moskwą. Jego prawa ręka - Peter Szijjarto - przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ nie dość, że spotkał się z izolowanym szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, to jeszcze namawiał do tego samego innych zachodnich polityków.

Kreml musi być zachwycony tym, że węgierski parlament wciąż nie ratyfikował wniosku Szwecji o przystąpienie do NATO. Orban twierdzi, że "najpierw Sztokholm musi okazać szacunek". Kolejnym pretekstem do zwodzenia Szwedów jest wyprodukowany cztery lata temu edukacyjny filmik skierowany do uczniów szwedzkich gimnazjów. Dowiadują  się z niego, że od czasu dojścia do władzy Orbana pogarsza się stan węgierskiej demokracji.

Orban uważa, że to, że tak film powstał, jest nieistotne, ale jeśli jest on rozpowszechniany wśród uczniów, to sprawa staje się polityczna.

W harmonogramie rozpoczętej w poniedziałek jesiennej sesji węgierskiego parlamentu wciąż brak głosowania w sprawie członkostwa Szwecji w NATO.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS