Orban pisze nowy rozdział sporu na linii Kijów-Budapeszt. Stawia Ukrainie kolejny warunek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry też nie zezwalają na tranzyt ukraińskiego zboża, ale Viktor Orban idzie dalej. Na sesji otwierającej jesienne obrady węgierskiego parlamentu zapowiedział weto dla wspierania Ukrainy, dopóki węgierska mniejszość na Zakarpaciu nie będzie lepiej traktowana. Akcesji Szwecji do NATO też nie zamierza ratyfikować, dopóki Szwecja "nie okaże szacunku".

Na ukraińskim Zakarpaciu mieszka większość z około 150 tysięcy obywateli Ukrainy deklarujących narodowość węgierską. Mniejszość węgierska od lat jest zakładnikiem sporów między Budapesztem a Kijowem. Ich nowy rozdział pisze Viktor Orban. Premier Węgier zapowiedział, że nie poprze Ukrainy w żadnej sprawie, dopóki ta nie zmieni swojego postępowania wobec Węgrów na Zakarpaciu.

- Węgierski rząd walczy o prawa zakarpackich Węgrów, zwłaszcza dzieci, na wszystkich forach międzynarodowych. Nie będziemy wspierać Ukrainy w życiu międzynarodowym w żadnej sprawie, dopóki nie zagwarantuje ona praw zakarpackich Węgrów - oświadczył węgierski premier.

Trzy lata temu Radio Wolna Europa donosiło o nalotach Służby Bezpieczeństwa Ukrainy na biura węgierskiej mniejszości. Teraz Viktor Orban twierdzi, że ukraińskie władze nękają węgierskie szkoły - rzekomo w jednej z nich zakazano uczniom śpiewania węgierskiego hymnu i noszenia węgierskich barw narodowych.

- To są podobne napięcia jak na przykład w przypadku Polaków na Litwie, różne często lokalne spory. Natomiast one są w tej chwili odgrzewane i odnoszone do rangi interesu narodowego przez Viktora Orbana tylko z jednego powodu: Viktor Orban poszukuje kolejnych wrogów - uważa prof. Maciej Kisilowski z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu.

Wygodny pretekst

Dla premiera Węgier upominanie się i prawa mniejszości to od lat wygodny pretekst do zaostrzania antyukraińskiego kursu. Teraz Orban jednocześnie krytykuje Kijów i Brukselę - broni wprowadzonego przez siebie jednostronnego embarga na ukraińskie zboże, a zniesienie embarga unijnego nazywa poważnym naruszeniem interesów krajów Europy Środkowej. - Węgry nie należą do klubu krajów "jawohl", które na telefon z Brukseli odpowiadają po prostu: "jawohl". Węgry nie mogą pozwolić, aby ktokolwiek ograniczał ich niezależność i suwerenność - podkreślił węgierski szef rządu.

Orban: Ukraina nie jest suwerennym krajem, Putin nie jest zbrodniarzem wojennym
Orban: Ukraina nie jest suwerennym krajem, Putin nie jest zbrodniarzem wojennymMichał Tracz/Fakty TVN

Orban nadal dobrze żyje z Moskwą. Jego prawa ręka - Peter Szijjarto - przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ nie dość, że spotkał się z izolowanym szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, to jeszcze namawiał do tego samego innych zachodnich polityków.

Kreml musi być zachwycony tym, że węgierski parlament wciąż nie ratyfikował wniosku Szwecji o przystąpienie do NATO. Orban twierdzi, że "najpierw Sztokholm musi okazać szacunek". Kolejnym pretekstem do zwodzenia Szwedów jest wyprodukowany cztery lata temu edukacyjny filmik skierowany do uczniów szwedzkich gimnazjów. Dowiadują  się z niego, że od czasu dojścia do władzy Orbana pogarsza się stan węgierskiej demokracji.

Orban uważa, że to, że tak film powstał, jest nieistotne, ale jeśli jest on rozpowszechniany wśród uczniów, to sprawa staje się polityczna.

W harmonogramie rozpoczętej w poniedziałek jesiennej sesji węgierskiego parlamentu wciąż brak głosowania w sprawie członkostwa Szwecji w NATO.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS