Termomodernizacja, nowa autostrada, kolejne stacje metra. Litwa, Słowacja, Rumunia i Bułgaria inwestują środki z Funduszu Odbudowy

Autor:
Joanna
Stempień
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Termomodernizacja, nowa autostrada, kolejne stacje metra. Litwa, Słowacja, Rumunia i Bułgaria inwestują środki z Funduszu Odbudowy
Termomodernizacja, nowa autostrada, kolejne stacje metra. Litwa, Słowacja, Rumunia i Bułgaria inwestują środki z Funduszu Odbudowy
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiSTermomodernizacja, nowa autostrada, kolejne stacje metra. Tak pozwala rozwijać się Fundusz Odbudowy

Rumunia i Bułgaria już inwestują pieniądze, o które zawnioskowały w ramach unijnego Funduszu Odbudowy. Słowacja też, a postarała się o podobną kwotę - w przeliczeniu na PKB - do tej, którą dostałaby Polska, gdyby nie spór z Brukselą w sprawie praworządności.

Gospodarki Litwy, Słowacji, Rumunii i Bułgarii są wielokrotnie mniejsze od gospodarki Polski. Pieniądze, o które te kraje zawnioskowały, też są dużo niższe od kwoty, na którą czekają Polacy. Gdy jednak zastosować właściwe proporcje, to widać, że środki z europejskiego Funduszu Odbudowy są dla Litwinów, Słowaków, Rumunów i Bułgarów tak samo ważne jak dla nas.

Środki na KPO mają stanowić 6,1 procent polskiego PKB. To mniej więcej tyle samo, co w przypadku Słowacji. Bratysława złożyła wniosek tylko o granty w wysokości prawie sześciu i pół miliarda euro. I już dostała trzy przelewy: zaliczkę i dwie transze. Łącznie prawie dwa miliardy euro, co stanowi 30 procent całej wnioskowanej kwoty.

ZOBACZ TEŻ: Zawnioskowali o najwięcej środków w ramach Funduszy Odbudowy. Tak Włochy korzystają z pieniędzy na KPO

Jednym z najważniejszych projektów w ramach słowackiego KPO jest termomodernizacja trzydziestu tysięcy prywatnych domów. Przeznaczone na to będzie pół miliarda euro. Dzięki wymianie okien, dachu i dociepleniu ścian w każdym takim domu zużycie energii ma zmaleć o co najmniej 30 procent. Właśnie trwa nabór wniosków.

Słowacy dofinansują też swoje parki narodowe - przeznaczą 17 milionów euro na rozwój ekologicznej, tak zwanej miękkiej turystyki. Wnioski już zostały zaakceptowane, trwa podział środków.

Co z KPO? Marcin Horała: po wyborach sprawy ulegną przyspieszeniu. Opozycja w te zapewnienia nie wierzy
Co z KPO? Marcin Horała: po wyborach sprawy ulegną przyspieszeniu. Opozycja w te zapewnienia nie wierzyMichał Tracz/Fakty TVN

Szereg inwestycji

Jeszcze więcej niż Słowacy, procentowo, dostali już Litwini. Wnioskowali o granty w wysokości dwóch miliardów dwustu milionów euro, co stanowi 4 procent ich PKB. Z Brukseli do Wilna doszły na razie dwa przelewy: zaliczka i pierwsza transza, które łącznie stanowią 37 procent wnioskowanej kwoty. Pieniądze Litwini już zainwestowali. Flagowym projektem zrealizowanym przy wsparciu unijnego Funduszu Odbudowy jest farma gigantycznych baterii, w których zmagazynowano energię elektryczną. Dzięki tej inwestycji cały kraj został zabezpieczony na wypadek przerwy w dostawie prądu. - Powiedziałbym, że realizacja planu odbudowy na Litwie postępuje dobrze. To bardzo ważne, żeby zaplanowane reformy i inwestycje były realizowane, żeby wzmocnić litewską gospodarkę. Obecnie prowadzimy rozmowy o reformie podatkowej, która jest następnym kamieniem milowym. Jej przeprowadzenie umożliwi uruchomienie kolejnych środków - mówi Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw handlu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tak Hiszpania modernizuje kraj dzięki środkom z unijnego funduszu odbudowy

Na pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy bardzo liczą Rumuni, którzy w grantach i pożyczkach zawnioskowali o 29 miliardów euro, co ma stanowić aż 12 procent ich PKB. Dotychczas dostali dwie zaliczki i pierwszą transzę wypłat. Rumuni wybudują nową autostradę na wschodzie kraju. Część umów z wykonawcami poszczególnych odcinków już została podpisana.

Powoli, ale naprzód, idzie realizacja planu odbudowy w Bułgarii. Sofia dostała na razie tylko jeden przelew, który stanowi 22 procent całej wnioskowanej kwoty. Za unijne środki Bułgarzy chcą między innymi wybudować w stolicy kilka nowych stacji metra. 245 milionów euro przeznaczą na cyfryzację szkół i rozwój klas do nauki przedmiotów ścisłych. Powstanie 2200 laboratoriów i nowoczesnych klas. Chętne szkoły już się zgłosiły, teraz trwa wyłanianie wykonawców.

ZOBACZ TEŻ: Inwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu Odbudowy

Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Raport Szlachetnej Paczki przynosi liczby grozy: prawie dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a niemal co dziesiątego nie stać na wykupienie leków. Pomóc takim osobom ma "Weekend cudów", którego finał już za kilkanaście dni. Co zrobić, żeby wziąć udział w inicjatywie? Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której potrzeby oraz marzenia chcemy spełnić. Na taką paczkę czeka między innymi pani Wanda i jej córka, którym przyda się nowa kuchenka gazowa, pieluchy i słodycze.

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Taka sytuacja dawno nie miała miejsca. Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji, żeby dwóch policjantów dostało postrzał w głowę - mówił w "Faktach po Faktach" Rafał Jankowski, szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, komentując piątkowy atak na policjantów we Wrocławiu. Jak stwierdził Robert Sysik, były policjant i antyterrorysta, "jeśli prowadzący sprawę wiedziałby o tym", jak groźna jest osoba zatrzymywana ,"wysłałby tam jednostkę kontrterrorystyczną".

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS