Termomodernizacja, nowa autostrada, kolejne stacje metra. Litwa, Słowacja, Rumunia i Bułgaria inwestują środki z Funduszu Odbudowy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Termomodernizacja, nowa autostrada, kolejne stacje metra. Litwa, Słowacja, Rumunia i Bułgaria inwestują środki z Funduszu Odbudowy
Termomodernizacja, nowa autostrada, kolejne stacje metra. Litwa, Słowacja, Rumunia i Bułgaria inwestują środki z Funduszu Odbudowy
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Termomodernizacja, nowa autostrada, kolejne stacje metra. Tak pozwala rozwijać się Fundusz OdbudowyJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia i Bułgaria już inwestują pieniądze, o które zawnioskowały w ramach unijnego Funduszu Odbudowy. Słowacja też, a postarała się o podobną kwotę - w przeliczeniu na PKB - do tej, którą dostałaby Polska, gdyby nie spór z Brukselą w sprawie praworządności.

Gospodarki Litwy, Słowacji, Rumunii i Bułgarii są wielokrotnie mniejsze od gospodarki Polski. Pieniądze, o które te kraje zawnioskowały, też są dużo niższe od kwoty, na którą czekają Polacy. Gdy jednak zastosować właściwe proporcje, to widać, że środki z europejskiego Funduszu Odbudowy są dla Litwinów, Słowaków, Rumunów i Bułgarów tak samo ważne jak dla nas.

Środki na KPO mają stanowić 6,1 procent polskiego PKB. To mniej więcej tyle samo, co w przypadku Słowacji. Bratysława złożyła wniosek tylko o granty w wysokości prawie sześciu i pół miliarda euro. I już dostała trzy przelewy: zaliczkę i dwie transze. Łącznie prawie dwa miliardy euro, co stanowi 30 procent całej wnioskowanej kwoty.

ZOBACZ TEŻ: Zawnioskowali o najwięcej środków w ramach Funduszy Odbudowy. Tak Włochy korzystają z pieniędzy na KPO

Jednym z najważniejszych projektów w ramach słowackiego KPO jest termomodernizacja trzydziestu tysięcy prywatnych domów. Przeznaczone na to będzie pół miliarda euro. Dzięki wymianie okien, dachu i dociepleniu ścian w każdym takim domu zużycie energii ma zmaleć o co najmniej 30 procent. Właśnie trwa nabór wniosków.

Słowacy dofinansują też swoje parki narodowe - przeznaczą 17 milionów euro na rozwój ekologicznej, tak zwanej miękkiej turystyki. Wnioski już zostały zaakceptowane, trwa podział środków.

Co z KPO? Marcin Horała: po wyborach sprawy ulegną przyspieszeniu. Opozycja w te zapewnienia nie wierzy
Co z KPO? Marcin Horała: po wyborach sprawy ulegną przyspieszeniu. Opozycja w te zapewnienia nie wierzyMichał Tracz/Fakty TVN

Szereg inwestycji

Jeszcze więcej niż Słowacy, procentowo, dostali już Litwini. Wnioskowali o granty w wysokości dwóch miliardów dwustu milionów euro, co stanowi 4 procent ich PKB. Z Brukseli do Wilna doszły na razie dwa przelewy: zaliczka i pierwsza transza, które łącznie stanowią 37 procent wnioskowanej kwoty. Pieniądze Litwini już zainwestowali. Flagowym projektem zrealizowanym przy wsparciu unijnego Funduszu Odbudowy jest farma gigantycznych baterii, w których zmagazynowano energię elektryczną. Dzięki tej inwestycji cały kraj został zabezpieczony na wypadek przerwy w dostawie prądu. - Powiedziałbym, że realizacja planu odbudowy na Litwie postępuje dobrze. To bardzo ważne, żeby zaplanowane reformy i inwestycje były realizowane, żeby wzmocnić litewską gospodarkę. Obecnie prowadzimy rozmowy o reformie podatkowej, która jest następnym kamieniem milowym. Jej przeprowadzenie umożliwi uruchomienie kolejnych środków - mówi Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw handlu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tak Hiszpania modernizuje kraj dzięki środkom z unijnego funduszu odbudowy

Na pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy bardzo liczą Rumuni, którzy w grantach i pożyczkach zawnioskowali o 29 miliardów euro, co ma stanowić aż 12 procent ich PKB. Dotychczas dostali dwie zaliczki i pierwszą transzę wypłat. Rumuni wybudują nową autostradę na wschodzie kraju. Część umów z wykonawcami poszczególnych odcinków już została podpisana.

Powoli, ale naprzód, idzie realizacja planu odbudowy w Bułgarii. Sofia dostała na razie tylko jeden przelew, który stanowi 22 procent całej wnioskowanej kwoty. Za unijne środki Bułgarzy chcą między innymi wybudować w stolicy kilka nowych stacji metra. 245 milionów euro przeznaczą na cyfryzację szkół i rozwój klas do nauki przedmiotów ścisłych. Powstanie 2200 laboratoriów i nowoczesnych klas. Chętne szkoły już się zgłosiły, teraz trwa wyłanianie wykonawców.

ZOBACZ TEŻ: Inwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu Odbudowy

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS