Zagraniczne media opisują wybory w Polsce w alarmistycznym tonie. "Ostatnia szansa dla opozycji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Do wyborów parlamentarnych w Polsce zostało już tylko nieco ponad miesiąc. Uwagę obserwatorów zwraca ich stawka. Amerykański "The Atlantic Monthly" ocenia, że to kluczowy test, czy Polsce uda się odwrócić od "autokratycznego populizmu". Z kolei POLITICO opisuje wysiłki PiS-u, by lidera największej partii opozycyjnej pokazać jako de facto zdrajcę. Niemiecki "Der Spiegel" w piątek ostrzegał, że jeżeli Polska nie zmieni swojego politycznego kursu, grozi jej utrata wielomiliardowej unijnej pomocy.

Zagraniczne media coraz uważniej przyglądają się trwającej w Polsce kampanii wyborczej i coraz śmielej opisują polityczną walkę o władzę w naszym kraju. POLITICO zwraca uwagę, że październikowe wybory w Polsce w dużej mierze zamieniły się w osobistą walkę dwóch liderów największych partii - Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem dziennikarzy portalu kampania wyborcza Prawa i Sprawiedliwości ma następującą taktykę: podjąć dowolny temat dyskusji i zamienić go w personalny atak na Tuska. "Ich ulubioną sztuczką jest wykorzystanie największych historycznych krzywd Polski i ukazanie prounijnego byłego przewodniczącego Rady Europejskiej jako proniemieckiego polityka, a nawet nazisty, który sprzeda swój naród. (...) Próbuje się go także pokazać w zmowie z Rosją, kolejnym odwiecznym wrogiem Polski" - pisze POLITICO.

Dziennikarze brytyjskiego "Guardiana" zasugerowali, że politycy Prawa i Sprawiedliwości mają w zwyczaju wybierać dzielące społeczeństwo kwestie, wokół których tworzą swoją kampanijną narrację, a "przez dwie kadencje swoją większość usiłowali budować na oczernianiu i marginalizowaniu mniejszości". "Kiedy zbliżają się wybory, rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość szybko sięga po jedną z najbardziej prymitywnych strategii w europejskiej polityce. W 2019 roku Jarosław Kaczyński określił prawa osób LGBT jako "zagrożenie dla polskiej tożsamości". (...) Cztery lata później tematem polaryzującym została nielegalna imigracja" - można przeczytać w dzienniku.

Amerykański miesięcznik "The Atlantic Monthly" przyznaje, że nadchodzące wybory z jednej strony będą kluczowym sprawdzianem, czy Polakom uda się odeprzeć autorytarny populizm, a z drugiej strony - ostatnią szansą dla opozycji, by "powstrzymać popadanie kraju w autokrację". "Podobnie jak Węgry Polska była kiedyś wzorcowym przykładem sukcesu postkomunistycznego przejścia do demokracji, ale tak jak na Węgrzech jej reputacja zaczęła się pogarszać, gdy do władzy doszli skrajnie prawicowi populiści" - brzmi fragment tekstu z "The Atlantic Monthly".

Cześnik: zwycięstwo w tych wyborach nie jest oczywiste
Cześnik: zwycięstwo w tych wyborach nie jest oczywisteTVN24

Polska kontra Unia

"Przez lata rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość realizowała program, którego celem było przywrócenie w kraju jego konserwatywnych, katolickich korzeni. Zakazała aborcji. Sprzeciwia się równym prawom społeczności LGBT i wykorzystała media publiczne do propagowania wizji swojej partii" - przekazało amerykańskie National Public Radio. Głos w sprawie polskich wyborów zabrała również telewizja Euronews. "Na konwencji Jarosław Kaczyński obiecał nowe wydatki społeczne i wojskowe. Z drugiej strony Koalicja Obywatelska chce odwrócenia negatywnych trendów w polityce zagranicznej i wewnętrznej, a także zabezpieczenia funduszy zamrożonych przez Unię Europejską" - przekazała Euronews.

Także niemiecki "Der Spiegel" w piątek ostrzegał, że jeżeli Polska nie zmieni swojego politycznego kursu, grozi jej utrata wielomiliardowej unijnej pomocy. "Jeśli rząd Prawa i Sprawiedliwości nie pójdzie na ustępstwa w sporze o praworządność z Komisją Europejską, to Polska na przełomie roku straci praktycznie całą pomoc strukturalną z Unii Europejskiej" - alarmuje "Der Spiegel". Co ważne, niemieccy dziennikarze nie piszą o zablokowanych środkach na Krajowy Plan Odbudowy, ale o środkach między innymi z funduszu spójności.

Autorka/Autor:Angelika Maj

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS