Zagraniczne media opisują wybory w Polsce w alarmistycznym tonie. "Ostatnia szansa dla opozycji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Do wyborów parlamentarnych w Polsce zostało już tylko nieco ponad miesiąc. Uwagę obserwatorów zwraca ich stawka. Amerykański "The Atlantic Monthly" ocenia, że to kluczowy test, czy Polsce uda się odwrócić od "autokratycznego populizmu". Z kolei POLITICO opisuje wysiłki PiS-u, by lidera największej partii opozycyjnej pokazać jako de facto zdrajcę. Niemiecki "Der Spiegel" w piątek ostrzegał, że jeżeli Polska nie zmieni swojego politycznego kursu, grozi jej utrata wielomiliardowej unijnej pomocy.

Zagraniczne media coraz uważniej przyglądają się trwającej w Polsce kampanii wyborczej i coraz śmielej opisują polityczną walkę o władzę w naszym kraju. POLITICO zwraca uwagę, że październikowe wybory w Polsce w dużej mierze zamieniły się w osobistą walkę dwóch liderów największych partii - Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem dziennikarzy portalu kampania wyborcza Prawa i Sprawiedliwości ma następującą taktykę: podjąć dowolny temat dyskusji i zamienić go w personalny atak na Tuska. "Ich ulubioną sztuczką jest wykorzystanie największych historycznych krzywd Polski i ukazanie prounijnego byłego przewodniczącego Rady Europejskiej jako proniemieckiego polityka, a nawet nazisty, który sprzeda swój naród. (...) Próbuje się go także pokazać w zmowie z Rosją, kolejnym odwiecznym wrogiem Polski" - pisze POLITICO.

Dziennikarze brytyjskiego "Guardiana" zasugerowali, że politycy Prawa i Sprawiedliwości mają w zwyczaju wybierać dzielące społeczeństwo kwestie, wokół których tworzą swoją kampanijną narrację, a "przez dwie kadencje swoją większość usiłowali budować na oczernianiu i marginalizowaniu mniejszości". "Kiedy zbliżają się wybory, rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość szybko sięga po jedną z najbardziej prymitywnych strategii w europejskiej polityce. W 2019 roku Jarosław Kaczyński określił prawa osób LGBT jako "zagrożenie dla polskiej tożsamości". (...) Cztery lata później tematem polaryzującym została nielegalna imigracja" - można przeczytać w dzienniku.

Amerykański miesięcznik "The Atlantic Monthly" przyznaje, że nadchodzące wybory z jednej strony będą kluczowym sprawdzianem, czy Polakom uda się odeprzeć autorytarny populizm, a z drugiej strony - ostatnią szansą dla opozycji, by "powstrzymać popadanie kraju w autokrację". "Podobnie jak Węgry Polska była kiedyś wzorcowym przykładem sukcesu postkomunistycznego przejścia do demokracji, ale tak jak na Węgrzech jej reputacja zaczęła się pogarszać, gdy do władzy doszli skrajnie prawicowi populiści" - brzmi fragment tekstu z "The Atlantic Monthly".

Cześnik: zwycięstwo w tych wyborach nie jest oczywiste
Cześnik: zwycięstwo w tych wyborach nie jest oczywisteTVN24

Polska kontra Unia

"Przez lata rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość realizowała program, którego celem było przywrócenie w kraju jego konserwatywnych, katolickich korzeni. Zakazała aborcji. Sprzeciwia się równym prawom społeczności LGBT i wykorzystała media publiczne do propagowania wizji swojej partii" - przekazało amerykańskie National Public Radio. Głos w sprawie polskich wyborów zabrała również telewizja Euronews. "Na konwencji Jarosław Kaczyński obiecał nowe wydatki społeczne i wojskowe. Z drugiej strony Koalicja Obywatelska chce odwrócenia negatywnych trendów w polityce zagranicznej i wewnętrznej, a także zabezpieczenia funduszy zamrożonych przez Unię Europejską" - przekazała Euronews.

Także niemiecki "Der Spiegel" w piątek ostrzegał, że jeżeli Polska nie zmieni swojego politycznego kursu, grozi jej utrata wielomiliardowej unijnej pomocy. "Jeśli rząd Prawa i Sprawiedliwości nie pójdzie na ustępstwa w sporze o praworządność z Komisją Europejską, to Polska na przełomie roku straci praktycznie całą pomoc strukturalną z Unii Europejskiej" - alarmuje "Der Spiegel". Co ważne, niemieccy dziennikarze nie piszą o zablokowanych środkach na Krajowy Plan Odbudowy, ale o środkach między innymi z funduszu spójności.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN