Młodzi aktywiści pozywają rządy 32 krajów. "Niektórzy nastolatkowie cierpią z powodu lęku klimatycznego"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Portugalscy aktywiści pozwali wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, a także Wielką Brytanię, Norwegię, Szwajcarię, Rosję i Turcję. Twierdzą, że państwa te nie robią wystarczająco dużo w związku z globalnym ociepleniem. Zdaniem aktywistów rządy naruszają ich podstawowe prawa, w tym między innymi prawo do życia.

Boją się o swoją przyszłość, dlatego postanowili zawalczyć o nią w sądzie. Sześcioro młodych Portugalczyków pozwało rządy 32 państw - w tym między innymi Polski. Aktywiści twierdzą, że kraje te nie robią wystarczająco dużo, by walczyć z postępującą katastrofą klimatyczną i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych na tyle, żeby udało się osiągnąć cele porozumienia paryskiego.

- Niektórzy nastolatkowie cierpią z powodu lęku klimatycznego. Kiedy zobaczyłam, że sytuacja w naszym kraju i na całym świecie się pogarsza, bardzo mnie to zdenerwowało - mówi Sofia Oliveira, jedna z pozywających. Pozew, który do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wpłynął w 2020 roku, złożyły osoby pomiędzy 11. a 24. rokiem życia. Młodzi Portugalczycy twierdzą, że naruszane są ich podstawowe prawa człowieka, w tym prawo do życia. - Ta sprawa dotyczy młodych. Chodzi o cenę, jaką płacą za niepowodzenia państw w walce z kryzysem klimatycznym. Chodzi o szkody, jakie poniosą w trakcie swojego życia, jeśli państwa nie wypełnią swoich obowiązków - alarmuje Alison MacDonald, prawniczka reprezentująca Portugalczyków.

Kwestia przyszłości

Aktywiści przyznają, że już doświadczają skutków katastrofy klimatycznej. Twierdzą między innymi, że ekstremalne temperatury zmuszają ich do spędzania czasu w zamkniętych pomieszczeniach, wpływają na koncentrację i jakość snu. "To tak naprawdę alarm dla państw członkowskich i organizacji międzynarodowych. Wszyscy możemy pokazać, że zależy nam na klimacie, że to nie są tylko puste słowa. Nie chodzi tylko o postawienie krzyżyka na karcie do głosowania i opowiedzenie się za jedną rezolucją. Tu chodzi o zmianę polityki" - wyjaśnia Dunja Mijatović, komisarz Rady Europy do spraw praw człowieka.

Żadna z sześciu osób nie domaga się zadośćuczynienia finansowego. Młodzi chcą, żeby pozwane kraje podjęły realne działania i ograniczyły emisję gazów cieplarnianych. Proces może potrwać 18 miesięcy. - Pozywane państwa w pełni rozumieją powagę walki z kryzysem klimatycznym. Jednak podstawowe zasady konwencji i całego systemu praw człowieka muszą być stosowane i uznawane niezależnie od powagi sytuacji. Ten pozew wymaga od sądu, by odszedł od tych fundamentów i rozszerzył swój mandat - apeluje Sudhanshu Swaroop, prawnik reprezentujący pozwane rządy.

To nie pierwsza tego typu sprawa. W sierpniu aktywiści klimatyczni odnieśli zwycięstwo w amerykańskim stanie Montana. Tamtejszy sąd orzekł, że władze stanowe, zezwalając na wydobycie paliw kopalnych, naruszają konstytucyjne prawo do czystego i zdrowego środowiska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS