Najnowsze

Najnowsze

Więcej pytań niż odpowiedzi. Co dalej z propozycją referendum konstytucyjnego?

Coraz więcej znaków zapytania w sprawie słów prezydenta w sprawie konstytucji. Pisać nową czy zmieniać starą? W jaki sposób? Czy będzie referendum? Czy prezydent uzgodnił swoją inicjatywę z PiS-em? Andrzej Duda w środę stwierdził tylko, że za rok chciałby przeprowadzić referendum konstytucyjne. Nie powiedział jednak, o co chce zapytać.

Prognoza pogody na piątek 5 maja

Piątek będzie pochmurny z opadami deszczu. Na wschodzie możliwe burze (do 15 mm opadu i porywy wiatru do 70 km/h). Temperatura maksymalna od 10 stopni Celsjusza na Pomorzu Gdańskim do 21 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, ze wschodu. Na północy okresami porywy do 50 km/h. Ciśnienie będzie się wahać, w południe 1004 hPa.

Prokuratura chce przesłuchać Golloba

Najprawdopodobniej to nie usterka motocykla była przyczyną wypadku Tomasz Golloba. Wyklucza to wstępna opinia biegłego. Pisemna ekspertyza ma być gotowa do końca miesiąca. Oględziny motocykla przeprowadzono na polecenie Prokuratury Okręgowej w Toruniu. Prowadzący śledztwo w tej sprawie zwrócą się do lekarzy z pytaniem, czy stan zdrowia Tomasza Golloba pozwala na jego przesłuchanie.

Do kraju wróciła "goła, bosa i niewykształcona". Oddała wszystko, żeby pomóc Polakom

Order na piersi, serce na dłoni. Zofia Teliga-Mertens została w środę odznaczona przez prezydenta Dudę najwyższym polskim orderem - Orderem Orła Białego. Zasłużyła się pomagając Polakom z Kazachstanu w repatriacji. Sama również została kiedyś zesłana na Wschód, a do Polski wróciła - jak sama mówi - goła, bosa i niewykształcona. Żeby pomóc innym, poświęciła zarówno czas jak i serce.

Prognoza pogody na czwartek 4 maja

W czwartek w Polsce okresami opady deszczu, a na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie burze. Temperatura maksymalna w dzień od 11 stopni Celsjusza na Pomorzu do 20 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach burzowych do 70 km/h, północno-wschodni.

Dworzec i kolej pod ziemią. Nietypowe muzeum w Pniewie

Majówka pod ziemią jednym ze sposobów na poznawanie historii Ziemi Lubuskiej. Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie poleca swoje podziemne trasy. Do dyspozycji jest kilka wariantów: od trwającej 1,5 godziny do nawet 8-godzinnej wycieczki. Na trasie znajdziemy podziemny dworzec kolejowy i kolejkę wąskotorową. Zespół potężnych fortyfikacji w latach 30. zbudowali Niemcy, by odeprzeć atak ze strony polskich sił zbrojnych.

Wystawiany jest raz w roku. Tak wygląda oryginał Konstytucji 3 maja

To jeden z najważniejszych polskich dokumentów. Konstytucji 3 maja uchwalona dokładnie 226 lat temu była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. W Szczecinie mieszkańcy mieli wyjątkową okazję zobaczyć oryginał dokumentu na własne oczy.

Straż Miejska wypowiada wojnę plakatom. Będzie wieszać własne

Straż Miejska w Białystoku rozpoczęła walkę z nielegalnymi plakatami. Stróże prawa przekonują, że każdy sposób jest dobry, żeby oczyścić miasto z ulotek i ogłoszeń zaśmiecających ulice. Nie chodzi o walory estetyczne - naklejanie ogłoszeń pod tytułem "szukam, wynajmę, kupie, sprzedam" w niedozwolonych miejscach to łamanie prawa. Grozi za to mandat w wysokości do 500 złotych. Żeby uczulić i przestrzec mieszkańców przed konsekwencjami, Straż Miejska współpracuje z administratorami budynków i swoje plakaty będzie wywieszać tylko w wyznaczonych do tego miejscach.

Prezesi Sądów Najwyższych państw unijnych ostro o polskich reformach. PiS: stronnicze oświadczenie

Zamach na praworządność i podważanie zaufania do wymiaru sprawiedliwości. Prezesi Sądów Najwyższych państw unijnych ostro i jednoznacznie o ingerencjach polskich władz w sądownictwo. Reformy forsowane przez ministra Ziobrę stanowią według nich poważne zagrożenie. Prawo i Sprawiedliwość odrzuca oskarżenia. Mówi o stronniczym oświadczeniu opartym na jednostronnych informacjach. Tyle, że to kolejne już gremium, które krytykuje proponowane zmiany.

Michalski: Kaczyński dostarcza pretekstów do wypchnięcia Polski z UE

- Każdy pretekst do wypchnięcia nowych krajów UE ze wspólnego rynku jest dobry i Kaczyński ich dostarcza - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dziennikarz Cezary Michalski z "Newsweeka". Zdaniem Michalskiego politycy z Europy Zachodniej szukają takich pretekstów od czasów kryzysu finansowego, ponieważ nowe kraje UE mają bardziej konkurencyjnych pracowników niż kraje "starej UE". - To mi się u Macrona nie podoba - dodał. Zastrzegł jednak, że kandydat na prezydenta Francji "ma słuszność, że rząd Polski złamał zasady demokracji".

"Macron uznał, że to jest moment, w którym należy przestać się cackać"

- Działania PiS tworzą obraz Polski, ohydny obraz, ale prawdziwy - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS" były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marek Siwiec. - Emmanuel Macron uznał, że to jest moment, w którym należy przestać się cackać z tym całym dnem - stwierdził Siwiec, komentując krytyczne wypowiedzi kandydata na prezydenta Francji pod adresem Polski. - To świadczy o tym, do jakiego upadku wizerunku (Polski - przyp. red.) doprowadził nasz rząd - dodał drugi gość programu, były polityk PiS i PO, Michał Kamiński.

Dzień Flagi

W Dniu Flagi i Dniu Polonii prezydent Duda mówi, że 2 maja łączy Polaków. Premier Szydło ostrzega, że niektórzy próbują nas dzielić. Prezes Kaczyński odsłania pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich i przekonuje, że - każdy polski patriota musi być za kolejnymi pomnikami, bo nieżyjący prezydent wpisał się w polską historię ostatnich dziesięcioleci jak nikt inny.

Gen. Koziej apeluje do prezydenta o wskazanie Naczelnego Dowódcy

Od czterech miesięcy polska armia nie ma wyznaczonej osoby, która w czasie wojny objęłaby funkcję Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych - alarmuje były szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, generał Stanisław Koziej. Pisze do prezydenta i do premier, bo uważa to za groźne dla bezpieczeństwa kraju. Tym bardziej, jeśli ten stan się przeciągnie.

Prognoza pogody na środę 3 maja

W środę pochmurno z większymi przejaśnieniami. Na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku na ogół bez opadów, w pozostałych regionach Polski okresami opady deszczu do 5-10 mm, a na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce możliwe burze. Temperatura maksymalna od 11 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, Warmii i Kujawach oraz 14 stopni Celsjusza w centrum kraju do 20 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-wschodni, słaby i umiarkowany, na północy okresami dość silny, w burzach silny.

SLD marzy o stanie "przedogórkowym", Razem chce rozliczyć Sojusz. Co dalej z polską lewicą?

Pierwszy dzień maja - międzynarodowe Święto Pracy. W obronie praw pracowniczych polska lewica wystąpiła razem, ale też przeciw sobie. Na największy wiec w Warszawie z zaproszenia OPZZ skorzystały dwie główne lewicowe partie: SLD i Partia Razem. Obie są poza Sejmem. Ta starsza ma przewagę w sondażach, ale ta młodsza widzi w niej nie lewicę, a kompromitację. Zresztą, z wzajemnością.