Więcej pieniędzy na obronność. Trafią one też do pogotowia i policji

28.10.2017 | Więcej pieniędzy na obronność. Trafią one też do pogotowia i policji
28.10.2017 | Więcej pieniędzy na obronność. Trafią one też do pogotowia i policji
Arleta Zalewska | Fakty TVN
28.10.2017 | Więcej pieniędzy na obronność. Trafią one też do pogotowia i policjiArleta Zalewska | Fakty TVN

Sejmowa komisja obrony pozytywnie zaopiniowała projekt przyszłorocznego budżetu obronnego. Nakłady na obronność w 2018 roku mają wynieść ponad 41 mld zł. Politycy opozycji wskazują jednak, że część pieniędzy przeznaczonych dla wojska trafi do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i policji.

Wojska Obrony Terytorialnej rosną w siłę. Na ten weekend zaplanowano sześć uroczystości ślubowań nowych żołnierzy WOT, którymi może pochwalić się Ministerstwo Obrony Narodowej.

- Bądźcie dumni z waszej służby tak, jak my jesteśmy dumni z was - mówił do żołnierzy, podczas jednej z takich uroczystości, wiceminister Michał Dworczyk.

Najlepiej tę dumę widać w właśnie uchwalanym w Sejmie budżecie na przyszły rok - Minister Antoni Macierewicz ma do dyspozycji 2 procent PKB (ponad 41 miliardów złotych). Z tego gigantycznego tortu Wojska Obrony Terytorialnej dostaną ponad pół miliarda, 560 mln zł. Dla porównania, na utrzymanie Marynarki Wojennej wydamy tylko nieco więcej, bo 590 mln zł.

- Ja nie wiem, w jaki sposób wyobraża on sobie, że tymi środkami zbuduje siły zbrojne, że on jest w stanie zbudować armię, która zatrzyma inwazję mocarstwa - ocenia były minister obrony narodowej Romuald Szeremietiew.

Romuald Szeremietiew, członek partii Jarosława Gowina, w akcie sprzeciwu wobec polityki Antoniego Macierewicza odszedł z podległej mu Akademii Sztuki Wojennej. Uważa, że to minister powinien odejść z rządu. Powód? Konflikt z prezydentem, który "jest niebezpieczny z punktu widzenia funkcjonowania sił zbrojnych".

Kontrowersyjne wydatki

Swoje zastrzeżenia ma też opozycja. Do starcia w tej sprawie doszło na posiedzeniu sejmowej komisji obrony. Chodzi między innymi o około 400 milionów złotych przeznaczonych na modernizację służb mundurowych podległych MSWiA, o około 40 milionów złotych na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz o 800 milionów złotych na samoloty dla VIP-ów. Opozycja chce, by te wydatki zbadała Najwyższa Izba Kontroli, ponieważ ich zdaniem nie wiążą się z obronnością.

- Antoni Macierewicz świadomie ze swojego budżety oddaje miliard 200 milionów złotych. To bardzo poważny kawałek - mówi były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. - Transferowanie tych pieniędzy na inne cele to jest po prostu łamanie ustawy. To jest niedopuszczalne - dodaje.

- Takie widocznie są potrzeby, żeby pieniądze były wydatkowane w ten sposób - bagatelizuje sprawę Jacek Sasin (PiS).

Ministerstwo tłumaczy, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem. A wydatki na przykład na sprzęt dla policji przekazywane są wciąż w ramach celów obronnych.

- Chodzi o sprzęt, który będzie miał charakter podwójnego przeznaczenia. Będzie wykorzystywany nie tylko przez MSWiA, ale również przez siły zbrojne - tłumaczył w trakcie komisji Bartłomiej Grabski, podsekretarz stanu w MON. - To jest nieprzyzwoite co robicie, dlatego że dotykacie czegoś, co powinno być świętością - odpowiadał Czesław Mroczek z Platformy.

Krytyka z ambony

Biskup polowy generał Józef Guzdek z okazji Święta Sztabu Generalnego wygłosił kazanie, w którym stanowczo i krytycznie mówił o kryzysie w armii. Do generałów apelował o odwagę i mądrość. Ministra tym razem na mszy zabrakło.

- Musicie być mocni! Waszym zadaniem jest myśleć i mówić prawdę, zawsze w trosce o wzmocnienie siły armii. Trzeba mieć odwagę, jeśli przyjdzie taka godzina, aby powiedzieć wielkie "tak" albo wielkie "nie" - mówił biskup Guzdek.

Biskup Guzdek pytał też o sens bycia w armii, do której wciąż docierają sprzeczne informacje o kierunkach zmian.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS