Wzruszony minister i protesty aktywistów podczas Hubertusa. "Szyszko wypowiedział wojnę totalną polskiej przyrodzie"

29.10.2017 | Wzruszony minister i protesty aktywistów podczas Hubertusa. "Szyszko wypowiedział wojnę totalną polskiej przyrodzie"
29.10.2017 | Wzruszony minister i protesty aktywistów podczas Hubertusa. "Szyszko wypowiedział wojnę totalną polskiej przyrodzie"
Renata Kijowska | Fakty TVN
29.10.2017 | Wzruszony minister i protesty aktywistów podczas Hubertusa. "Szyszko wypowiedział wojnę totalną polskiej przyrodzie"Renata Kijowska | Fakty TVN

Święto myśliwych i chwała ministra. Hubertus w Węgrowie zapisał się już w polityce. Jan Szyszko się wzrusza, kiedy polowanie trwa i dziękuje za strzelanie do dzika, bo to spełniony obowiązek wobec państwa. Niedawno łoś odetchnął z ulgą, ale biada tym istotom, wobec których państwo ma jeszcze jakieś obowiązki.

Minister środowiska na święcie myśliwych, czyli Hubertusie, bardzo się wzruszał. Wzruszenie pierwsze: zastrzelono piętnaście dzików. - Dziękuję za to, że poszliście na polowanie. Ponad 420 osób w nim uczestniczyło, spełniając obowiązek wobec państwa, czyli dokonując między innymi redukcji populacji dzika - mówił minister Jan Szyszko.

Z takim podejściem do patriotyzmu nie zgadza się przedstawicielka fundacji walczącej o zwierzęta i ich prawa. - Żaden obywatel, myśląc o obowiązkach wobec państwa, nie myśli o zabijaniu zwierząt - mówi Anna Plaszczyk z fundacji "Viva".

"Protest przeciw chorej rozrywce"

Zarówno na polowaniu, jak i na niedzielnym święcie, pojawili się aktywiści, co nie spodobało się ministrowi, który nie omieszkał stwierdzić, że myśliwym pewnie udałoby się "pozyskać więcej, gdyby im nie przeszkadzano".

- Odbywają się msze hubertowskie, a według legendy św. Hubert właśnie przestał zabijać - mówi Łukasz Synowierski, jeden z protestujących.

Ostatnio aktywiści wygrali bitwę o łosia. Pod wpływem protestów, minister musiał cofnąć zezwolenie na jego odstrzał. Wcześniej wspominał jednak o rosnącej populacji wilka czy żubra, więc ekolodzy zostają czujni. - Szyszko wypowiedział wojnę totalną polskiej przyrodzie - uważa Paweł Średziński z Fundacji "Dziedzictwo Przyrodnicze".

Dumny ojciec

Kolejne wzruszenie: córkę przyjęto do grona myśliwych. - Mój ojciec patrzył z góry i był dumny z tego, że jego wnuczka składa ślubowanie na rzecz dbania o polską przyrodę - mówi minister Szyszko.

Hubertus miał oprawę. Leśnicy, minister, myśliwi i biskup wzajemnie sobie dziękowali za ochronę zwierząt i lasów. - Niech nam nie zabraknie takich właśnie bożych ludzi na polskiej ziemi - mówi bp Antoni Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej. - Dziękuję za to, że dzięki Bogu i Wam, Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory - podkreślał Jan Szyszko.

W sejmie wciąż tkwi nowelizacja ustawy o prawie łowieckim, dająca myśliwym jeszcze większe niż obecnie prawa. Prace nad nią idą jednak opornie. Być może dlatego, że entuzjastą łowiectwa nie jest prezes Prawa i Sprawiedliwości. W wywiadzie dla "Życia Warszawy" z 1996 roku, przypomnianym w mediach społecznościowych, Jarosław Kaczyński mówił o tym wprost: "Nienawidzę polowań i kompletnie nie jestem w stanie zrozumieć ludzi, którzy znajdują przyjemność w zabijaniu zwierząt i przypatrywaniu się jak one zdychają".

Prezes PiS opowiadał też o spotkaniu z myśliwymi: "Jeden miał na głowie myśliwski kapelusik, ale jego twarz przypominała wieprza. Trzeba państwu wiedzieć, że dawno temu hodowano potwornie grube wieprze (…). Wziął broń i zaczął celować w stronę sarny. Mój brat gwizdnął, doszło do ostrej wymiany zdań" - mówił w wywiadzie Kaczyński.

- Minister Szyszko będzie zawsze przegrywał i w końcu przegra ostatecznie, całkowicie - uważa ekolog i dziennikarz Adam Wajrak.

Na razie minister świętuje.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS