Wzruszony minister i protesty aktywistów podczas Hubertusa. "Szyszko wypowiedział wojnę totalną polskiej przyrodzie"

29.10.2017 | Wzruszony minister i protesty aktywistów podczas Hubertusa. "Szyszko wypowiedział wojnę totalną polskiej przyrodzie"
29.10.2017 | Wzruszony minister i protesty aktywistów podczas Hubertusa. "Szyszko wypowiedział wojnę totalną polskiej przyrodzie"
Renata Kijowska | Fakty TVN
29.10.2017 | Wzruszony minister i protesty aktywistów podczas Hubertusa. "Szyszko wypowiedział wojnę totalną polskiej przyrodzie"Renata Kijowska | Fakty TVN

Święto myśliwych i chwała ministra. Hubertus w Węgrowie zapisał się już w polityce. Jan Szyszko się wzrusza, kiedy polowanie trwa i dziękuje za strzelanie do dzika, bo to spełniony obowiązek wobec państwa. Niedawno łoś odetchnął z ulgą, ale biada tym istotom, wobec których państwo ma jeszcze jakieś obowiązki.

Minister środowiska na święcie myśliwych, czyli Hubertusie, bardzo się wzruszał. Wzruszenie pierwsze: zastrzelono piętnaście dzików. - Dziękuję za to, że poszliście na polowanie. Ponad 420 osób w nim uczestniczyło, spełniając obowiązek wobec państwa, czyli dokonując między innymi redukcji populacji dzika - mówił minister Jan Szyszko.

Z takim podejściem do patriotyzmu nie zgadza się przedstawicielka fundacji walczącej o zwierzęta i ich prawa. - Żaden obywatel, myśląc o obowiązkach wobec państwa, nie myśli o zabijaniu zwierząt - mówi Anna Plaszczyk z fundacji "Viva".

"Protest przeciw chorej rozrywce"

Zarówno na polowaniu, jak i na niedzielnym święcie, pojawili się aktywiści, co nie spodobało się ministrowi, który nie omieszkał stwierdzić, że myśliwym pewnie udałoby się "pozyskać więcej, gdyby im nie przeszkadzano".

- Odbywają się msze hubertowskie, a według legendy św. Hubert właśnie przestał zabijać - mówi Łukasz Synowierski, jeden z protestujących.

Ostatnio aktywiści wygrali bitwę o łosia. Pod wpływem protestów, minister musiał cofnąć zezwolenie na jego odstrzał. Wcześniej wspominał jednak o rosnącej populacji wilka czy żubra, więc ekolodzy zostają czujni. - Szyszko wypowiedział wojnę totalną polskiej przyrodzie - uważa Paweł Średziński z Fundacji "Dziedzictwo Przyrodnicze".

Dumny ojciec

Kolejne wzruszenie: córkę przyjęto do grona myśliwych. - Mój ojciec patrzył z góry i był dumny z tego, że jego wnuczka składa ślubowanie na rzecz dbania o polską przyrodę - mówi minister Szyszko.

Hubertus miał oprawę. Leśnicy, minister, myśliwi i biskup wzajemnie sobie dziękowali za ochronę zwierząt i lasów. - Niech nam nie zabraknie takich właśnie bożych ludzi na polskiej ziemi - mówi bp Antoni Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej. - Dziękuję za to, że dzięki Bogu i Wam, Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory - podkreślał Jan Szyszko.

W sejmie wciąż tkwi nowelizacja ustawy o prawie łowieckim, dająca myśliwym jeszcze większe niż obecnie prawa. Prace nad nią idą jednak opornie. Być może dlatego, że entuzjastą łowiectwa nie jest prezes Prawa i Sprawiedliwości. W wywiadzie dla "Życia Warszawy" z 1996 roku, przypomnianym w mediach społecznościowych, Jarosław Kaczyński mówił o tym wprost: "Nienawidzę polowań i kompletnie nie jestem w stanie zrozumieć ludzi, którzy znajdują przyjemność w zabijaniu zwierząt i przypatrywaniu się jak one zdychają".

Prezes PiS opowiadał też o spotkaniu z myśliwymi: "Jeden miał na głowie myśliwski kapelusik, ale jego twarz przypominała wieprza. Trzeba państwu wiedzieć, że dawno temu hodowano potwornie grube wieprze (…). Wziął broń i zaczął celować w stronę sarny. Mój brat gwizdnął, doszło do ostrej wymiany zdań" - mówił w wywiadzie Kaczyński.

- Minister Szyszko będzie zawsze przegrywał i w końcu przegra ostatecznie, całkowicie - uważa ekolog i dziennikarz Adam Wajrak.

Na razie minister świętuje.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN