Najnowsze

Najnowsze

Międzynarodowy front antypiracki w Warszawie. To nie tylko kwestia walki ze zjawiskiem, ale i żmudna praca nad zmianą mentalności. Nie tylko walka z użytkownikami, ale ściganie organizatorów przestępstw. Właśnie tu potrzebna jest międzynarodowa współpraca.

Jeden krzyżyk w jednej kratce na jednej liście - tak będziemy głosować w niedzielę. W sobotę ani słowa o polityce, bo jakakolwiek agitacja na rzecz któregokolwiek z kandydatów lub list może srogo kosztować - kara za złamanie ciszy wyborczej to nawet milion złotych. Dziś chwila oddechu dla i kandydatów i wyborców, ale by lokale wyborcze gotowe były w niedzielę punktualnie o 7:00 rano, w sobotę trwają ostatnie szlify i przygotowania.

Nazywani są "kojotami", bo żerują na ludzkiej naiwności i desperacji. Przemytnicy ludzi, którzy biorą ogromne, często ostatnie, pieniądze od nielegalnych imigrantów, marzących o nowym życiu w Stanach Zjednoczonych. Jednak nie każdy kto bierze udział w tej wyprawie, dociera do celu. Wiele osób ginie, kobiety są gwałcone i niemal każdy jest okradany. Tę skrajnie niebezpieczną podróż z bliska obserwowali dziennikarze Sky News.

27-latka z Australii wzbudziła współczucie setek osób po tym, jak ogłosiła, że jest nieuleczalnie chora. Twierdziła, że lekarze zdiagnozowali u niej raka jajnika. Zamieszczała w internecie zdjęcia ze szpitala, a nawet filmy, na których jej chłopak goli jej głowę na łyso. Na rzekome leczenie zaczęła zbierać pieniądze. Pomogły jej setki osób. Okazało się, że wszystko to było kłamstwem.

Problemy na Lazurowym Wybrzeżu. Plama ropy, która powstała po zderzeniu dwóch statków u wybrzeży Korsyki 12 dni temu, dotarła do Francji. Plaże - między innymi w Saint Tropez - pomagają czyścić ochotnicy i członkowie służb ratownictwa. Akcja może potrwać nawet 2 tygodnie. Materia "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Fala migrantów przestaje płynąć do Unii Europejskiej. Jak wynika z najnowszego raportu agencji Frontex, spada liczba osób, którzy nielegalnie przekraczają granice Unii. Choć zdaniem ekspertów nie ma już kryzysu imigracyjnego, to ten temat wciąż wpływa na debatę publiczną w wielu krajach Wspólnoty.

W sobotę rano lokalnie wystąpią mgły, które będą ograniczały widoczność do 100 metrów. Na Kaszubach, Mazurach, Suwalszczyźnie i Podkarpaciu mogą wystąpić słabe opady deszczu. Temperatura wyniesie od 11 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 15 stopni Celsjusza na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

31 procent badanych uważa, że Małgorzata Gersdorf jest obecnie pierwszym prezesem Sądu Najwyższego - wynika z sondażu Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest 32 procent respondentów. 37 procent ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Obie strony opowiadają banialuki - ocenił komentator "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jan Rokita, opisując politykę rządu i opozycji. Jego zdaniem opozycja uprawia propagandę twierdzeniami, że działania PiS wyprowadzają Polskę z UE. - One są obliczone na to, by u jakiejś części polskich wyborców wytworzyć przekonanie, że PiS jest niebezpieczny dla polskich interesów narodowych - tłumaczył. - Bardziej prawdopodobne, że Unia Europejska się rozwiąże, niż że Polska z niej wystąpi - stwierdził, dodając, że "obie strony opowiadają głupoty by wywołać wrażenie, że druga strona jest niebezpieczna". Mówił też, że jeśli "zostałaby uznana niezgodność przepisów UE z konstytucją to dla TSUE nie ma problemu". - TSUE orzeka wedle prawa UE - zaznaczył.

Służbę pełni 24 godziny na dobę, nie pobiera pensji i jest zawsze dyspozycyjny. Porządku miejskiego w Queens - największej dzielnicy Nowego Jorku - pilnuje robot. Rosie służbę pełni od wakacji. Robot ma zapewne ogromne możliwości i chyba nie wszystkie oficjalnie ujawniono. Pięć kamer, w jakie te maszyny wyposażono, rejestruje zapewne o wiele więcej niż tylko tablice rejestracyjne przejeżdżających obok samochodów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Donald Tusk mówi o Polsce na politycznych peryferiach i ostrzega, że David Cameron też nie chciał brexitu, ale i tak do niego doszło. Co wyjdzie z działań ministra Ziobry? Prokurator generalny oficjalnie zapytał Trybunał Konstytucyjny, czy przepis unijnego traktatu jest zgodny z polską Konstytucją. Czy to samotna szarża ministra, czy pomysł rządu?

Trwa dyscyplinowanie kolejnych sędziów - rzecznik dyscyplinarny interesuje się teraz nie tylko sędzią Igorem Tuleyą, ale także tymi, którzy stali obok niego na publicznym spotkaniu. Rzecznik dyscyplinarny przeczytał o spotkaniu w Europejskim Centrum Solidarności i uznał, że mogło mieć charakter polityczny.

Przyjechała pomóc cioci, ale nigdy do niej nie dotarła. Umarła w rowie, kilkaset metrów od jej domu. Młoda kobieta została potrącona przez kierowcę, który nie zatrzymał się, nie pomógł, lecz odjechał. Jest poszukiwany przez policję, a ten materiał może pomóc go złapać.

Czemu strażak w Sejnach znalazł się na politycznym celowniku? Bo prowadził niezależny portal i nie wszystko chwalił. Nie chwalił na przykład Jarosława Zielińskiego, posła PiS i sekretarza stanu w MSWiA. Sejny to okręg wyborczy, z którego został wybrany. Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku przedstawił strażakowi "propozycję" - albo będzie dobrze pisał o Zielińskim, albo będzie miał gorsze warunki emerytalne.

Przeważnie pochmurno. Miejscami mgły utrzymają się do południa. Od Podlasia przez Mazowsze po Śląsk lokalnie słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 19 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północny. Ciśnienie rośnie, w południe 1009 hPa.

Rafał Trzaskowski zdobył największe poparcie w sondażu kandydatów na prezydenta Warszawy, przeprowadzonym przez KANTAR Millward Brown dla TVN24 i "Faktów" TVN. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył w nim 42-procentowe poparcie, drugiego w kolejności Patryka Jakiego wskazało 30 procent głosujących. Według danych sondażowych Trzaskowski z dużą przewagą wygra także w drugiej turze.

Mają dosyć obietnic, chcą gwarancji - polscy podwykonawcy włoskiej firmy Astaldi wyszli na ulice, domagając się pieniędzy za wykonane prace. Kilkadziesiąt ciężarówek blokowało w czwartek drogę krajową nr 17. Pod koniec września włoski gigant budowlany zrezygnował z kontraktu na przebudowę linii kolejowych. Pracownicy walczą o zaległe wypłaty.