Najnowsze

Najnowsze

Ziołkowski: niebezpieczeństwo, że asteroida uderzy w Ziemię, są niesłychanie małe

- Są takie służby, które stale monitorują przestrzeń okołoziemską, żeby znaleźć takie właśnie obiekty, które ewentualnie, potencjalnie, mogłyby zagrozić Ziemi - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Dodał też, że "prawdopodobieństwo, takiego uderzenia w Ziemię czegoś, jest niesłychanie małe". Zadaniem Jakuba Bochińskiego, astronoma z Centrum Nauki Kopernik - w przypadku tych małych asteroid, nie znamy większości ich pozycji, więc czasami mogą nas zaskakiwać.

Porozumienia nie widać. Do strajku nauczycieli coraz bliżej

Pani minister zabiera głos, ale nauczycielom nie ma nic nowego do powiedzenia. Dziennikarzom też, bo nie odpowiada na pytania. Do strajku nauczycieli jest coraz bliżej, a do porozumienia coraz dalej. Anna Zalewska apeluje do nauczycieli, by pozostali przy swoich uczniach. Nauczyciele odpowiadają, że są przy nich - i będą. Nawet wtedy, gdy minister zakończy już swoją kampanię.

Ciąg dalszy sprawy Srebrnej. "Prokurator będzie podejmował decyzje racjonalne"

Jest nagranie, są też zeznania, a w nich pieniądze, koperta i prezes PiS. Austriacki biznesmen opowiada śledczym o wszystkim ze szczegółami. Dlaczego tylko on? - Prokurator będzie podejmował decyzje racjonalne, procesowe, a nie takie, które cynicznie chcieliby przeforsować politycy czy adwokaci w osobie pana Giertycha - tłumaczy Zbigniew Ziobro.

Seria wypadków na polskich drogach

Na obwodnicy Warszawy ciężarówka na pełnym gazie wpada w stojące z boku drogi auto, a dwóch mężczyzn w ostatniej chwili ucieka jej spod kół. Pod Inowrocławiem samochód skręca tuż przed motocyklem i motocyklista wylatuje z siedziska jak z katapulty. W tych dwóch przypadkach było szczęśliwe zakończenie. Ale nie zawsze tak jest.

Kary za marnowanie jedzenia. Projekt ustawy zjednoczył polityków

Marnowanie jedzenia to plaga, więc niedługo będzie to słono kosztować. Wielkie markety będą płacić, jeżeli nie sprzedadzą jedzenia i nie przekażą go potrzebującym. A co jeżeli wyrzucimy jedzenie do kosza w domu? Jeszcze nie będzie kary, ale może powinna być refleksja. Bo każdy z nas wyrzuca średnio 4 kilogramy żywności rocznie.

Prognoza pogody na sobotę 23 marca

Na północy kraju będzie pochmurno oraz wystąpią słabe opady deszczu. Temperatura wyniesie od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, na północy okresami dość silny.

W gdańskim zoo wykluło się rzadkie, urocze, białe pisklę pingwina

W pierwszej chwili opiekunowie gdańskich pingwinów nie wierzyli własnym oczom. W zoo w Gdańsku wykluło się białe pisklę pingwina. Największy skarb gdańskiego zoo mierzy 28 centymetrów, waży trochę ponad półtora kilograma. Płeć - jeszcze nie jest znana. Zupełnie biały pingwin toniec wykluł się w połowie grudnia. Od tamtej pory pracownicy zoo chuchali i dmuchali, żeby zwierzęciu nic się nie stało. A jego istnienie trzymano w ścisłej tajemnicy.

Żywa historia dla młodszych uczniów. "Zahistoriowani" licealiści

Jak zainteresować historią młodsze pokolenie? Jak przekazać wiedzę młodszym kolegom? To na pewno wiedzą Zahistoriowani, czyli grupa licealistów z pasją do historii. Na początku był projekt konkursowy, teraz jest cykl przedstawień dla dzieci z gdańskich podstawówek. I tak w jedno przedpołudnie 8-latkowie powędrowali od starożytności do czasów współczesnych.

Ciągnik wjechał prosto w samochód stojący na poboczu

Rozpędzony ciągnik siodłowy z nieznanych przyczyn zjechał na pobocze drogi ekspresowej S8 w okolicach Marek. Dokładnie w miejscu, gdzie stał samochód dostawczy. Dokładnie w chwili, kiedy dwaj mężczyźni mocowali na nim ładunek. Obaj zeskoczyli dosłownie w ostatnim momencie.

Afera Solvere. Działacze PiS nie zostaną ukarani

Doszło do naruszenia przepisów, jednak kary nie będzie, nie dojdzie nawet do wszczęcia postępowania. Działacze PiS, twórcy spółki Solvere i autorzy słynnej kampanii, która miała uzasadnić zmiany w sądownictwie - Anna Plakwicz i Piotr Matczuk - nie wykazali w oświadczeniu majątkowym, że byli członkami zarządu Solvere wtedy, kiedy powinni byli to zrobić.

Śledztwa nie ma, nie ma też zeznań Kaczyńskiego. Birgfellner ma zeznawać siódmy raz

Było już sześć wizyt w prokuraturze i będzie kolejna. Na początku kwietnia ciąg dalszy przesłuchania Geralda Birgfellnera. Wciąż jednak nie wiadomo, co dalej ze śledztwem w sprawie rzekomej łapówki dla ks. Rafała Sawicza, członka rady fundacji Instytut imienia Lecha Kaczyńskiego. Prokuratura nie podjęła decyzji. To Jarosław Kaczyński miał namawiać austriackiego biznesmena do przekupstwa. Jest też kwestia niezapłaconej faktury, jaką spółka Birgfellnera wystawiła spółce Srebrna, która w większości należy do Instytutu. Politycy PiS twierdzą, że to sprawa polityczna, bo Birgfellner mógł w procesie cywilnym domagać się zapłaty za pracę wykonaną na rzecz Srebrnej. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie stwierdził, że zeznania złożone dotychczas przez austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera są nieścisłe, ogólne i niepełne.

Spór między rządem a ZNP. Opozycja chce odwołania Zalewskiej

Rośnie napięcie na linii ZNP - rząd. Groźba strajku wisi w powietrzu, a minister Zalewska zaapelowała do nauczycieli, by pozostali przy swoich uczniach. - Pani minister, my byliśmy, jesteśmy i będziemy przy uczniach, nawet wtedy, kiedy pani już zakończy swoją kampanię do europarlamentu - odpowiedział szef ZNP Sławomir Broniarz. Minister Zalewska nie reaguje na postulaty ZNP. Reaguje za to po raz kolejny opozycja. Chce odwołania Anny Zalewskiej i jej rezygnacji ze startu w wyborach europejskich. Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, że 8 kwietnia do pracy w całym kraju może nie przyjść ponad pół miliona pracowników szkół i przedszkoli.

Strajk również w przedszkolach. "W jedności siła"

Nauczyciele w przedszkolach też chcą odejść od zajęć. A to właśnie opieka nad najmłodszymi jest teraz największym zmartwieniem, nie tylko rodziców. Są w Polsce miasta, gdzie za protestem opowiedziały się wszystkie placówki. Z tego powodu część powołała już sztaby kryzysowe.

Apel minister Zalewskiej do nauczycieli. "Powtarza te same argumenty"

Minister edukacji Anna Zalewska prosi, by nauczyciele byli przy swoich uczniach. Zapewnia, że jest z nimi. I że jest z nimi w dialogu. Jakim? - pyta szef ZNP. I przypomina, że od 18 dni Anna Zalewska nie reaguje na postulaty nauczycieli. Co więcej, swoją reformą wywołała chaos, który tylko dzięki staraniom nauczycieli nie doprowadził do zapaści w polskiej szkole. Obie strony kompletnie się rozmijają. A sytuacja jest coraz bardziej napięta. Do strajku generalnego zostało 16 dni.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej bez Putina. Kreml oburzony

Obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej bez Władimira Putina. Prezydent Andrzej Duda skierował zaproszenia do przywódców krajów Unii Europejskiej, NATO, Partnerstwa Wschodniego oraz do sekretarza generalnego ONZ. Brak zaproszenia dla przywódcy Rosji zdumiał i rozgniewał Kreml. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Wielka Brytania sama się kompromituje"

- Wydarzenia ostatnich dni są jednocześnie fascynujące i smutne - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Włodzimierz Cimoszewicz, komentując brexit. - Wielka Brytania sama się kompromituje - ocenił. - Prawdopodobnie jesteśmy świadkami początku końca Zjednoczonego Królestwa - stwierdził były szef polskiej dyplomacji. Wytłumaczył, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE stawia pod znakiem zapytania przyszłość w królestwie Irlandii Północnej i Szkocji.

"Wyborcza" publikuje zeznania Birgfellnera. "Przekazałem kopertę"

Gerald Birgfellner miał zeznać w prokuraturze, że przekazał 50 tysięcy złotych Jarosławowi Kaczyńskiemu, a prezes PiS od razu wszedł z pieniędzmi do pokoju, gdzie siedział ks. Rafał Sawicz - członek rady fundacji Instytutu imienia Lecha Kaczyńskiego, dla którego miała być ta łapówka. Te zeznania opublikowała w czwartek "Gazeta Wyborcza". Pełnomocnicy austriackiego biznesmena złożyli zażalenie na bezczynność prokuratury.

Siedmiu pasażerów i pijany kierowca. Policyjny pościg za audi

Film z policyjnej kamery mrozi krew w żyłach. Widać na nim, jak audi pędzi po ulicach Bydgoszczy i w ogóle się nie zatrzymuje, chociaż jest ścigane przez radiowóz. Kiedy policjanci w końcu je dogonili, to okazało się, że 19-latek, który prowadził samochód był pijany, a w aucie, oprócz niego, znajdowało się jeszcze siedem osób.