"Wymiana premiera byłaby bardzo pożyteczna"

30.10.2017 | "Wymiana premiera byłaby bardzo pożyteczna"
30.10.2017 | "Wymiana premiera byłaby bardzo pożyteczna"
Fakty z zagranicy TVN24 BiS
30.10.2017 | "Wymiana premiera byłaby bardzo pożyteczna"Fakty z zagranicy TVN24 BiS

- Wymiana premiera byłaby bardzo pożyteczna - podkreślił były prezydent Bronisław Komorowski, komentując rekonstrukcję rządu PiS. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS ocenił, że obecnie główny ośrodek władzy znajduje się w siedzibie partii rządzącej, a nie w kancelariach prezydenta czy premiera. - Prezes Kaczyński ma ogromną władzę i nie ma żadnej odpowiedzialności - dodał były prezydent. Jednocześnie wskazał ministrów, którzy jego zdaniem powinni stracić władzę. Na jego liście najwyżej znaleźli się szef MSZ Witold Waszczykowski, resortu obrony Antoni Macierewicz i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W ocenie byłego prezydenta, w rządzie Beaty Szydło w pierwszej kolejności stanowisko stracić powinien minister spraw zagranicznych. - Witold Waszczykowski jest odpowiedzialny za dramatyczne załamanie polskiej pozycji na świecie - ocenił Bronisław Komorowski. Doprecyzował, że przez obecnego szefa MSZ, nasz kraj znalazł się w dyplomatycznej izolacji, zwłaszcza na gruncie europejskim. - Jest odpowiedzialny za popsucie naszych relacji z krajami wiodącymi w Europie i nie zastąpienia tego żadną alternatywą - wyjaśnił były prezydent.

Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS nie zrzucał czystej odpowiedzialności za obecną politykę zagraniczną na premier Szydło. - Odnoszę wrażenie, że minister Waszczykowski nie był w stanie zaproponować jej żadnych nowych kierunków, a stare zniszczył - mówił były prezydent. Co więcej, jego zdaniem, obecny szef MSZ odrzucił konwenans swoich poprzedników, którzy kontynuowali dyplomatyczny kurs wcześniejszych ministrów.

Były prezydent przypomniał w tym względzie rządy Akcji Wyborczej "Solidarność" podczas kadencji prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. - Była dobra tradycja w polskiej dyplomacji, że ministrowie byli więcej, niż tylko wykonawcami woli premiera, ale strażnikami ciągłości polityki zagranicznej - skomentował Komorowski

Macierewicz "szkodzi interesom polskiego bezpieczeństwa"

Drugim w zestawieniu ministrów wskazanych do dymisji, zdaniem Komorowskiego, powinien się znaleźć szef resortu obrony Antoni Macierewicz. - Moim zdaniem on szkodzi interesom polskiego bezpieczeństwa - skomentował były prezydent, który również w latach 2000-2001 był ministrem obrony narodowej. Wśród głównych grzechów Macierewicza wymienił m.in. zatrzymanie procesu technologicznej modernizacji polskiej armii.

- Zamiast tarczy antyrakietowej i operacyjnych wojsk aeromobilnych funduje na przyszłość obronę terytorialną. Bardzo rozbudowaną i kosztowną, która nie odegra istotniej roli w dostosowaniu polskiej armii do współdziałania z NATO - wyjaśnił Bronisław Komorowski. Były prezydent wskazał także, że jego następca przedwcześnie cieszył się z mianowania Macierewicza na szefa MON. A dementowanie konfliktu pomiędzy nim a Andrzejem Dudą to zaklinanie rzeczywistości. - Na dłuższą metę, jeśli pan prezydent będzie konsekwentny w swoim postępowaniu wobec MON, to szef tego resortu nie ma szans wygrać z prezydentem. Żadnemu premierowi nie opłaca się utrzymywać złych relacji z prezydentem za cenę utrzymywania jednego ministra - skomentował były prezydent.

Na pozycję Antoniego Macierewicza będzie miała również wpływ praca podkomisji smoleńskiej, która w ocenie Komorowskiego będzie obarczona za ewentualny brak efektów nowego śledztwa w sprawie katastrofy. - Jarosław Kaczyński mówi o tym, że już pewnych rzeczy się nie uda ustalić, a minister Macierewicz odpowiada, że nie: już za tydzień ogłosi kolejne rewelacje, które będą tak samo nic nie warte. Ale gdzieś jest granica, za którą jest śmieszność, nie tylko ministra Macierewicza ale i Jarosława Kaczyńskiego oraz całej jego formacji - dodał były prezydent.

Minister Szyszko "jątrzy i konfliktuje środowiska ekologów"

W ocenie gościa "Faktów z Zagranicy", dymisja powinna również spotkać Zbigniewa Ziobrę. - Zrobił najwięcej szkody Polsce i polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Potencjalnie jest najbardziej niebezpieczny na przyszłość - skomentował Bronisław Komorowski. Zbyt silna pozycja lidera Solidarnej Polski może zagrażać samemu prezesowi PiS, a w ramach obozu władzy może dysponować "polityczną bronią atomową".

Były prezydent w temacie rekonstrukcji rządu wskazał również ministra środowiska Jana Szyszkę. - Świadomie jątrzy i konfliktuje środowiska ekologów, bo jemu jest to na rękę. Prowokuje je swoim zachowaniem do bardzo radykalnych zachowań - skomentował Bronisław Komorowski. W jego ocenie o liczbie gatunków zwierząt w lasach nie powinna decydować polityka, a badania naukowe. Były prezydent stwierdził, że minister środowiska powinien pełnić rolę arbitra i szukać w konfliktach kompromisu.

Bronisław Komorowski skomentował także styl, w jakim Beata Szydło zapowiedziała rekonstrukcję swojego rządu. Podkreśliła, że to jej własna decyzja. - Dla mnie to zabrzmiało jako uprzedzenie zarzutów, że nie jest suwerenna w swoich decyzjach. Wszystkie decyzje, które są zapowiadane, mogą się okazać po prostu chybione - mówił na antenie TVN24 BiS.

Były prezydent dopuścił również możliwość zmiany samego szefa rządu. - Wymiana premiera byłaby bardzo pożyteczna - podkreślił były Komorowski. Gość "Faktów z Zagranicy" ocenił, że obecnie główny ośrodek władzy znajduje się w siedzibie partii rządzącej, a nie w kancelariach prezydenta czy premiera. - Prezes Kaczyński ma ogromną władzę i nie ma żadnej odpowiedzialności - dodał.

"Szanujmy to, co mamy na opozycji"

Bronisław Komorowski nie kwestionował faktu, że w sondażach PiS nie ma sobie równych wśród innych ugrupowań. - Robiącemu wrażenie wysokiemu wynikowi procentowemu po dwóch latach rządu zachodzi równocześnie inny proces tracenia głosów - ostrzegał były prezydent. Jako jeden głównych powodów wskazał słabość partii opozycyjnych.

- Kluczem do tego jest moim zdaniem zdolność do zbudowania sojuszu politycznego. To jest coś, co może przekonać Polaków do opozycji demokratycznej - skomentował Bronisław Komorowski.

Gość "Faktów z Zagranicy" wskazał, że lider PO Grzegorz Schetyna jest główną postacią opozycji, bo innego nie ma. - Bajdurzenie o "polskim Macronie", które często słyszę, dla mnie jest śmieszne. To tak oderwane od polskich realiów. Opowiadanie, że lepszy byłby książę z bajki - piękny, bogaty i utalentowany - do niczego nie prowadzi. Szanujmy to, co mamy na opozycji - wzywał Bronisław Komorowski.

Nie bez znaczenia jego zdaniem jest postawa najmłodszych wyborców. - Są wyjątkowo są wyczuleni na fałsz i mają zawsze trudniejszą sytuację ekonomiczną - ocenił były prezydent. - Młodzi ludzie już czują, że z jednej strony włożono im 500 plus do kieszeni, ale z drugiej - młodym lekarzom, inżynierom, prawnikom, urzędnikom - odbiera się drugie 500, albo i więcej na podwyżki cen gazu, energii elektrycznej, żywności. Idzie ta fala i ci ludzie to czują - podsumował były polityk.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS