Tajemnicze poprawki i ciche rozmowy o zmianach w sądownictwie. "Proces legislacyjny nie ma prawa być tajny"

29.10.2017 | Tajemnicze poprawki i ciche rozmowy o zmianach w sądownictwie. "Proces legislacyjny nie ma prawa być tajny"
29.10.2017 | Tajemnicze poprawki i ciche rozmowy o zmianach w sądownictwie. "Proces legislacyjny nie ma prawa być tajny"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
29.10.2017 | Tajemnicze poprawki i ciche rozmowy o zmianach w sądownictwie. "Proces legislacyjny nie ma prawa być tajny"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Przyszłość sądów już nie tylko w rękach prezydenta i prezesa, ale także jednego posła z PiS i jednego ministra z Pałacu. Dlaczego za zamkniętymi drzwiami, a nie w Sejmie?

W debacie o sądach zmienia się jedno - uczestnicy negocjacji. Nie zmienia się kwestia zasadnicza - poprawki, które do prezydenta przywiózł prezes Jarosław Kaczyński, a które teraz dopracowywać mają prezydencki minister Paweł Mucha i poseł Stanisław Piotrowicz. Wciąż nie są publicznie znane.

- Prezydent ma obowiązek je ujawnić - przyznaje Joanna Mucha z PO. - Jeśli zostały zgłoszone poprawki do projektów prezydenta Dudy, to jest to proces legislacyjny, który nie ma prawa być tajny - dodaje.

- Chodzi o to, żeby uzgodnić te poprawki, które Prawo i Sprawiedliwość będzie zgłaszać - wyjaśnia Jacek Sasin z PiS.

Za zamkniętymi drzwiami

Co ważne w tym kontekście, negocjacje toczą się za zamkniętymi drzwiami, by, na tym etapie, nie ujawniać rozbieżności i by nie pokazać czym konkretnie PiS na prezydenta naciska. Szczególnie, gdy Zofia Romaszewska jako jedyna publicznie wygłosiła ocenę. Ten głos jest ważny, bo jest ona doradcą prezydenta i stwierdziła, że wcześniejsze propozycje Andrzejowi Dudzie "bardzo się nie podobały".

- Muszę powiedzieć, że zdziwiłam się niezwykle, że można było coś podobnego wykonać i że można uznać, że ci, co będą to czytać, nie rozumieją, co czytają - mówiła w audycji "Gość Radia ZET" 20 października Zofia Romaszewska.

Andrzej Duda miał zastrzeżenia do poprawek PiS i przekazał je na piśmie, ale treści prezydenckich uwag, Pałac też nie chce opublikować.

- Cała praca parlamentarna będzie się działa na komisjach, na posiedzeniu plenarnym, natomiast prezydentowi zależy na tym, żeby jego ustawy przeszły w takim kształcie, jaki on przygotował - mówi sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Krzysztof Łapiński.

Prezydenckie projekty już od ponad miesiąca leżą w sejmowej szufladzie Marszałka Sejmu. Seria wizyt prezesa PiS w Belwederze nie przyniosła oczekiwanych ostatecznych i szybkich rezultatów. Trwająca próba sił przeniosła się na niższy politycznie poziom, co oznacza, że reforma opóźni się o kolejne tygodnie.

Gra na czas

Władze PiS wydają się więc grać - w sprawie reformy sądów - na czas. - Widać, że już te rozmowy znudziły obydwu panów i teraz kto inny będzie odgrywał tę rolę - mówi Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15.

- Dwóch polityków PiS negocjuje w jaki sposób dokonać skoku na niezależne sądy - uważa Kamila Gasiuk-Pihowicz z .Nowoczesnej.

Z taką opinią nie zgadzają się członkowie PiS. - To nie na spotkaniach prezesa z prezydentem będzie przyjęta ta ustawa. Stanie się to w Sejmie, w normalnym trybie legislacyjnym - mówi Jacek Sasin.

W normalnym trybie, prace nad projektami prezydenckich ustaw toczyłyby się od razu w Sejmie i to tam, a nie na spotkaniu z prezydentem, PiS składałoby swoje poprawki.

Wtedy jednak wszystko musiałoby być transparentne i właśnie tego Jarosław Kaczyński chciał uniknąć, bo jeśli do porozumienia nie dojdzie, to projekty prezydenta mogą pozostać w sejmowej szufladzie na dłużej.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS