Najnowsze

Najnowsze

- Dzisiaj widzieliśmy po raz pierwszy obraz czarnej dziury, jutro zobaczymy po raz pierwszy obraz czarnej rozpaczy - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz "Gazety Wyborczej" Maciej Czajkowski, komentując sytuację polityczną wokół brexitu. 11 kwietnia to ostatni dzień przed brexitem bez umowy, o ile Rada Europejska nie odłoży tej daty w czasie. - Wielka Brytania powinna zapytać swoich obywateli, czy jednak nie powinni pozostać w Unii Europejskiej - stwierdził drugi gość programu, radca prawny Przemysław Kamil Rosiak

W Smoleńsku, Katyniu, Warszawie, Krakowie - w wielu innych miastach i na wielu cmentarzach odbyły się uroczystości dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Potrwają do późnego wieczora. Dziewięć lat temu w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Bracia B., szefowie gangu "Braciaków", to kryminaliści, którzy nie próżnują. W 2015 roku byli sądzeni za czerpanie korzyści z nierządu. Zostali zwolnieni przez sąd z aresztu, po czym uciekli do Danii i tam na powrót założyli interes. Niedługo potem musieli jednak stamtąd uciekać z powodu podejrzeń o zabójstwo jednej z pracujących w agencji kobiet. Kilka dni temu wpadli w Hiszpanii, gdzie zdążyli założyć plantację marihuany. Dwóch braci B. czeka na ekstradycję do Polski. Trzeci nadal poszukiwany jest europejskim listem gończym.

Parlament Europejski uchwalił już tak zwaną dyrektywę plastikową. Zakazuje ona od 2021 roku sprzedaży jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Zobowiązuje także państwa UE do recyklingowania plastikowych butelek. To może spowodować, że będzie wprowadzona kaucja za te butelki.

W czwartek na ogół pogodnie. W północnej części Polski możliwy słaby deszcz ze śniegiem. Na południowym wschodzie możliwy słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 9 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. Ciśnienie rośnie, w południe 1008 hPa.

Miał być legalny handel węglem. Było niezgodne z prawem składowanie niebezpiecznych odpadów. W ręce śląskiej policji wpadli dwaj mężczyźni, którzy zdaniem śledczych - byli zamieszani w ten proceder. Szkodliwe substancje były rozlewane i zakopywane w Zabrzu, na terenie dzierżawionym od urzędu miasta. W sumie w tej sprawie zatrzymano już cztery osoby.

Minister Anna Zalewska dziękuje dyrektorom szkół i samorządom. Pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych przebiegł niemal bez zakłóceń. Niemal, bo w trzech szkołach nie udało się jednak dopełnić wszystkich formalności. W nich nie odbyły się testy z historii i WOS-u, w jednej także z języka polskiego. W skali kraju to promil. Do egzaminu przystąpiło 350 tysięcy uczniów z 7 tysięcy szkół.  

Smoleńsk - dziewiąta rocznica katastrofy. Wieńce, msze i apele pamięci w dowód pamięci o 96 ofiarach tragicznego lotu z 10 kwietnia 2010 roku. W sprawach najważniejszych zawsze trzeba być razem - mówił biskup polowy Wojska Polskiego w modlitwie ekumenicznej na Powązkach. W tle rocznicowych uroczystości pojawia się pytanie o wrak samolotu, który wciąż pozostaje na terenie lotniska Siewiernyj.

Strajk jest ogólnopolski, ale są w Polsce szkoły, które nie strajkują. Są też całe gminy, w których zajęcia odbywają się normalnie. Bywa i tak, że strajkujący nauczyciele jednak lekcje prowadzą.

Pierwszy dzień egzaminów był też egzaminem z determinacji protestujących nauczycieli. ZNP deklaruje, że nie przerwie strajku. Wtorkowe rozmowy ze stroną rządową znowu zakończyły się fiaskiem. Znowu na stole znalazło się to samo porozumienie, które w niedzielę podpisała "Solidarność". Opozycja pyta o to, gdzie w tym całym sporze jest premier? A premier proponuje nowe rozmowy. W formule okrągłego stołu.

Trzeci dzień strajku nauczycieli. W cieniu protestu ci, którzy powinni być na pierwszym planie. 350 tysięcy uczniów przystąpiło do egzaminu gimnazjalnego. Zanim jednak o 9:00 usiedli w ławkach, egzamin z logistyki musieli zdać dyrektorzy szkół. To było karkołomne zadanie. Kompletowanie komisji egzaminacyjnych z katechetów i emerytowanych pedagogów trwało niemal do ostatniej chwili. Udało się z niewielkimi wyjątkami. W trzech szkołach nie wszystko poszło zgodnie z planem.

Nie odbyło się w środę przesłuchanie, siódme z kolei, Geralda Birgfellnera. Jego pełnomocnicy Roman Giertych i Jacek Dubois twierdzą, że nie został prawidłowo powiadomiony. Jest za to wniosek o odsunięcie prokurator prowadzącej postępowanie. Austriacki biznesmen zarzuca Jarosławowi Kaczyńskiemu oszustwo i brak zapłaty za wykonaną pracę w związku z planowaną budową wieżowców przy Srebrnej.

Minister edukacji Anna Zalewska informuje, że za czas strajku wynagrodzenie nauczycielom się nie należy. Dziękuje dyrektorom i kuratorom za to, że egzaminy gimnazjalne rozpoczęły się pomimo strajku, chociaż w kilku szkołach były problemy. We wtorek premier Morawiecki zaproponował strajkującym nowe rozmowy, w szerszej formule okrągłego stołu, w których poza rządem uczestniczyliby też rodzice. Nowy dialog z nauczycielami miałby się zacząć po Świętach Wielkanocnych.

Premier Theresa May chce odroczyć brexit do maksimum 30 czerwca. Europa skłania się raczej ku temu, by odłożyć brexit na znacznie dłużej. Sprawę komplikują wyboru do Parlamentu Europejskiego - jeśli Wielka Brytania będzie w UE 23 maja, to będzie musiała je przeprowadzić. Dlatego przywódcy europejscy pytają, co w zasadzie Theresa May chce osiągnąć, jeśli brexit zostanie odwleczony. Na dzień dzisiejszy data brexitu to 12 kwietnia, ale brytyjski rząd po cichu przygotowuje się do przeprowadzania wyborów do Parlamentu Europejskiego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Wtorkowe rozmowy strony rządowej z nauczycielami trwały zaledwie godzinę. Propozycje rządowe były dla związkowców nie do przyjęcia, a postulaty związkowców odrzucili przedstawiciele rządu. Nie ma przełomu, strajk trwa i nie ma już żadnej szansy na jego przerwanie przed środowymi egzaminami gimnazjalistów.

Jeśli uznać, że polski Kościół stara się walczyć z pedofilią, że staje po stronie ofiar a nie przestępców, że chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości, to swoją wypowiedzią metropolita krakowski nie pomógł tej sprawie. Arcybiskup Marek Jędraszewski, odnosząc się do sprawy skazanego za pedofilię australijskiego kardynała George'a Pella powiedział, że "w imię pewnych reguł prawnych łamie się najbardziej podstawowe prawa człowieka". Australijski kardynał został skazany na 6 lat więzienia za czyny pedofilskie wobec dwóch 13-letnich chłopców.