Najnowsze

Najnowsze

Policja odnalazła ciało dziecka. "Trzymano się swojego kursu"

- Policjantom należą się olbrzymie podziękowania i wyrazy podziwu - mówił w "Faktach po Południu" TVN24 Paweł Moczydłowski, kryminolog i były szef Służby Więziennej, komentując sobotnią informację policji o odnalezieniu ciała dziecka - Trzymano się swojego kursu, nie bacząc różne powodzenia lub niepowodzenia - wskazał na przyczynę sukcesu funkcjonariuszy.

"Istniało duże prawdopodobieństwo, że będzie to taki tragiczny finał"

- Chwała policji, że doprowadziła do wykrycia ciała dziecka - powiedział w "Faktach po Południu" TVN24 psychiatra i biegły sądowy Jerzy Pobocha, komentując fakt, że funkcjonariusze odnaleźli po 10-dniowych poszukiwaniach ciało 5-letniego Dawida. - Istniało duże prawdopodobieństwo, że będzie to taki tragiczny finał - ocenił ekspert. Jego zdaniem ojciec Dawida "działał w sposób niezwykle planowy i skuteczny".

Latanie coraz bardziej szkodzi klimatowi. Branżę czeka rewolucja?

Branża lotnicza odpowiada za coraz większą emisję gazów cieplarnianych. Wszystko dlatego, że coraz więcej jest lotów. Z tego powodu w Szwecji ukuto nawet słowo na uczucie wstydu towarzyszące lataniu. Jak poprawić sytuację? Są różne pomysły - od słonej opłaty klimatycznej doliczanej do każdego biletu lotniczego po zastosowanie na szeroką skalę samolotów elektrycznych.

"Gigantyczna afirmacja technologii, potęgi amerykańskiej"

Mija 50 lat od misji Apollo 11 i pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. To był wielki sukces Amerykanów i druzgocący cios dla Związku Radzieckiego. Nokaut w zimnowojennej rywalizacji. Nokaut, który z przyjemnością oglądano wtedy na żywo w Polsce, jako jedynym kraju za żelazną kurtyną. Leonid Breżniew miał zrugować Władysława Gomułkę za transmisję tego wydarzenia w polskiej telewizji. To, że w Polsce transmitowano lądowanie na Księżycu, zostało też pilnie odnotowane przez amerykańskiego ambasadora w Warszawie. Reportaż "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Gazeta promuje naklejki z napisem "Strefa wolna od LGBT". Ambasador USA "rozczarowana i zaniepokojona"

W środę "Gazeta Polska" zapowiedziała dystrybucję wraz z tygodnikiem naklejek z napisem "Strefa Wolna od LGBT". Będzie na nich widniał przekreślony tęczowy symbol, nawiązujący do flagi ruchu LGBT. Naklejki skrytykowała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, zaznaczając, że jest rozczarowana i zaniepokojona tym, że pewne grupy wykorzystują naklejki do promocji nienawiści i nietolerancji. - To nie jest kwestia związana z relacjami między Ameryką a Polską. Myślę, że to niepotrzebna wypowiedź - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Pieska podróż pociągiem. "Pojechał do ukochanej"

Nietypowa historia psa, która zakończyła się happy endem. Zwierzak uciekł z domu i wsiadł do pociągu w Rzeszowie. W Krakowie został wysadzony i trafił do schroniska. Jak mówią właściciele - pies jechał do swojej "ukochanej" do Gdańska.

Prognoza pogody na sobotę 20 lipca

W sobotę we wschodniej części kraju wystąpi przelotny deszcz i burze. Na pozostałym obszarze Polski pojawi się małe i umiarkowane zachmurzenie. Temperatura wyniesie od 24 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 30 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie południowo-zachodni. Ciśnienie rośnie.

Szczecin testuje "yellow boxy"

W Szczecinie pojawiły się tak zwane yellow boxy. To pomysł rodem z Londynu, żeby kierowcy nie blokowali skrzyżowań, kiedy nie ma miejsca, żeby z nich zjechać. Obszary zamalowane żółtą kratką wyznaczają część skrzyżowania, gdzie zatrzymanie pojazdu sparaliżuje ruch. Ta informacja ma ostrzegać kierowców wjeżdżających na skrzyżowanie i sprawić, by upewnili się, czy mają jak zjechać. Obiekcje do pilotażowego programu ma Ministerstwo Infrastruktury, które twierdzi, że władze Szczecina powinny najpierw uzyskać zgodę działającej przy Ministerstwie Infrastruktury Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Wyszedł z więzienia, potrącił policjanta. Policja zatrzymała 21-latka

Mężczyzna podejrzewany o potrącenie we Wrocławiu interweniującego funkcjonariusza został zatrzymany przez policję. To 21-letni mieszkaniec stolicy Dolnego Śląska, który był wcześniej karany za kradzieże. Niedawno opuścił zakład karny. Teraz - za czynną napaść na policjanta - grozi mu nawet do 12 lat więzienia.

Szybkie radiowozy, motocykle i "tajna broń". Policja idzie na wojnę z piratami

Policyjne specgrupy SPEED od piątku wyjeżdżają na drogi województw łódzkiego i dolnośląskiego. W ich skład wchodzą nie tylko funkcjonariusze drogówki, ale również policjanci z wydziałów kryminalnego i do walki z cyberprzestępczością. Ich zadaniem będzie walka z kierowcami, którzy przekraczają prędkość, są agresywni na drodze i biorą udział w nielegalnych wyścigach samochodowych. Specgrupy mają do dyspozycji bardzo szybkie radiowozy.

"Rozwiązanie Koalicji Europejskiej jest prostym komunikatem"

Nie będzie wielkiego zjednoczenia opozycji. Już wiadomo, że w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu wystartują trzy bloki opozycyjne. Koalicja Obywatelska z Platformą Obywatelską, Nowoczesną i Inicjatywą Polska, blok Lewica z SLD, Wiosną i Partią Razem, a także blok PSL i wszelkich formacji, które z PSL-em będą chciały wspólnie startować.

Pojechali pod prąd korytarzem życia. "Bezmyślne zachowanie. Brakuje słów"

W środę na drodze ekspresowej S7 między Nowym Dworem Gdańskim a Gdańskiem zderzyły się trzy pojazdy. Jedna z ciężarówek przewróciła się, blokując drogę. Większość kierowców umożliwiła karetce dojazd do rannych, ale niektórzy postanowili sami skorzystać z korytarza życia. Zawrócili i pojechali pod prąd. Polscy kierowcy często nie potrafią utworzyć korytarza życia. Eksperci zwracają uwagę na potrzebę zaostrzenia prawa. Nad nowelizacją Kodeksu drogowego pracuje już Ministerstwo Infrastruktury.

Wciąż trwają poszukiwania Dawida. "Cały czas informacje są weryfikowane"

To już dziewiąta doba poszukiwań 5-letniego Dawida Żukowskiego. Wstępne sprawozdania z badań śladów zabezpieczonych w skodzie ojca Dawida już są, ale śledczy nie informują, co z nich wynika. Czekają na ostateczne opracowanie. Eksperci z zabezpieczonych śladów próbują odizolować materiał DNA i ustalić, od kogo pochodzi. To może pomóc w odpowiedzi na pytania, czy ojciec Dawida jechał samochodem tylko z synem, czy nie było tam kogoś jeszcze, i czy w aucie doszło do przestępstwa.

SLD, Wiosna i Razem pójdą wspólnie do wyborów

SLD, Wiosna i Lewica Razem idą wspólnie do wyborów parlamentarnych jako Lewica. - Macie państwo dzisiaj przed sobą trzech tenorów, którzy całkiem nieźle śpiewają w tej polityce - stwierdził lider Wiosny Robert Biedroń. Kluczowe ustalenia zapaść miały na wieczornym spotkaniu w jednej z warszawskich restauracji. Jednak ostatecznej decyzji, w jakiej formule i z jakim programem trzy partie w wyborach wystartują, trzej liderzy w piątek nie ogłosili.

"Smród w naszym mieście jest nie do zniesienia". Sztab kryzysowy w Skawinie

Burmistrz małopolskiej Skawiny powołał sztab kryzysowy, bo zanotowano rekordowy poziom zanieczyszczenia powietrza. Na urządzeniu do badania jakości powietrza zabrakło skali. Mieszkańcy alarmują, że śmierdzi tak, że trzeba zamykać okna i obwiniają pobliskie zakłady. Sytuację bada Inspektorat Ochrony Środowiska. Mieszkańcy o swoich obawach rozmawiali z władzami miasta.

Awaria w rosyjskiej elektrowni atomowej. Władze twierdzą, że sytuacja jest pod kontrolą

Kalinińska Elektrownia Atomowa w obwodzie twerskim w Rosji, w której doszło w czwartek do odłączenia od sieci trzech reaktorów, ma wznowić pracę w piątek, jak przekazały służby prasowe tej siłowni. Według koncernu Rosenergoatom, który jest operatorem wszystkich rosyjskich elektrowni jądrowych, spośród czterech reaktorów elektrowni pierwszy i drugi przerwały pracę całkowicie. Trzeci pracuje, a czwarty nie produkuje energii, lecz jest w stanie gotowości do nabrania mocy. Każda elektrownia, zwłaszcza po takich komunikatach, jest szczególnie dokładnie monitorowana przez ekologów - na razie nie wygląda na to, żeby władze coś ukrywały. Reaktory miały zostać automatycznie wyłączone z powodu zwarcia w transformatorze. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Kosmos w zasięgu ręki. Polska firma stworzyła dla NASA wyjątkową aplikację

Wylądować na Księżycu, wystrzelić rakietę kosmiczną, założyć skafander - takie rozrywki to dla wielu ludzi to marzenie. Marzenie, które może być jednak w zasięgu ręki, a dokładniej - w zasięgu telefonu komórkowego. A to za sprawą aplikacji, którą dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA stworzyła polska firma Immersion. Celem była popularyzacja wiedzy o kosmosie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Popularne aplikacje i bezpieczeństwo. "To są bardzo cenne informacje"

Rosyjska aplikacja FaceApp po raz kolejny przypomniała o sobie nowym, jakże popularnym filtrem postarzającym zdjęcia twarzy. Po raz pierwszy było głośno o tej "apce" w 2017 roku. Teraz przeżywa drugą młodość, głównie dzięki celebrytom publikujących w mediach społecznościowych swoje starcze podobizny. W "Faktach o Świecie" o zagrożeniach związanych z tą i innymi aplikacjami mówili Piotr Gnyp, ekspert do spraw nowych technologii i gier firmy Walkabout, adwokat profesor Szymon Pawelec oraz psycholog Maria Rotkiel.