Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na sobotę 28 września

W sobotę zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże, okresami opady deszczu do 5-15 mm, możliwe burze. Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na północy i 19 stopni Celsjusza w centrum kraju do 20 stopni Celsjusza na południu. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h.

Celował laserem w samolot. Prokuratura umorzyła sprawę

W "Faktach po Południu" informowaliśmy o oślepieniu lekarza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Głośny staje się kolejny incydent. W 2018 roku mieszkaniec Wrocławia celował laserem w samolot. Miał jednak mało szczęścia, ponieważ trafił na fotografów, którzy specjalizowali się w nocnych zdjęciach. Mimo, że udało się ustalić tożsamość sprawcy, prokuratura umorzyła sprawę z uwagi na niską szkodliwość społeczną czynu.

Kamienica Mariana Banasia. Pojawiają się pytania o podatki

Wyjątkowo niska kwota za wynajem, a więc wyjątkowo niski podatek. Mnożą się pytania o słynną już krakowska kamienicę, której właścicielem był Marian Banaś, obecny prezes Najwyższej Izby Kontroli, a wcześniej Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów. Czy do niedawna pierwszy poborca podatkowy sumiennie płacił swoje podatki - pyta opozycja.

Wielki Marsz Klimatyczny. "Dziś nie przychodzimy już prosić, a żądać"

Wielki Marsz Klimatyczny przechodzi ulicami wielu miast na całym świecie. Również w Polsce. Między innymi w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Białymstoku i Wrocławiu. Postulaty uczestników są niezmienne - natychmiastowa redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery i przejście na bezpieczne i przyjazne środowisku źródła energii. Uczestnicy marszu postanowili odwiedzić siedziby partii politycznych i zapytać ich o konkrety.

Afera hejterska w ministerstwie sprawiedliwości. Nowe nagranie

Nowe informacje w sprawie działania grupy "Kasta". Radio RMF FM opublikowało nagranie, które pokazuje, jak wyglądał proces zatrudniania do Krajowej Rady Sądownictwa osób, które były zaangażowane w proceder oczerniania sędziów. Z zapisanej rozmowy wynika między innymi, że sędzia Arkadiusz Cichocki przekonywał szefa KRS do zatrudnienia sędziego Tomasza Szmydta. Wcześniej o jego zatrudnienie miał zabiegać o to sam Łukasz Piebiak.

Małgorzata Motylow została wiceprezesem NIK. Marian Banaś na urlopie

Była batalia i szybkie powołanie. Jest nowa wiceprezes NIK. Została wskazana przez Mariana Banasia, pozytywnie zaopiniowana przez Komisję do Spraw Kontroli Państwowej i powołana przez marszałek Sejmu. Dotychczasową trójkę zastępców odwołano, a sam szef NIK od piątku idzie na bezpłatny urlop. Opozycja twierdzi, że patrząc na skalę zarzutów, to potrzebny nie jest urlop, tylko natychmiastowa dymisja. 

Stery w NIK-u przejmuje zaufana Mariana Banasia. On sam idzie na urlop

Marian Banaś od piątku przebywa na urlopie, ale zdążył po swojemu umeblować Najwyższą Izbę kontroli. Na jego wniosek trzech dotychczasowych wiceprezesów Izby zostało odwołanych. Jedynym nowym wiceprezesem - na wniosek Banasia - została Małgorzata Motylow. To ona na czas urlopu prezesa przejmie stery w Najwyższej Izbie Kontroli. Nominację wręczyła jej marszałek Sejmu Elżbieta Witek krótko po tym, jak wniosek pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej.

Dla dzieci bywają ostatnią deską ratunku. Dotacji od rządu nie dostali

Przez ponad dekadę telefon zaufania dla dzieci i młodzieży pomagał setkom tysięcy młodych ludzi. Codziennie, bezpłatnie i anonimowo. Na numer 116 111 można zadzwonić z każdym życiowym problemem, a taka rozmowa nie raz bywa ostatnią deską ratunku. Teraz czas na ratunek dla Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę", która prowadzi telefon. Kolejny rok nie dostała dofinansowania z budżetu państwa.

"Ogromna liczba ludzi, którzy ucierpią z powodu zmian klimatycznych"

- Problem jest poważny. W Alpach już połowa lodu zniknęła. To się dzieje nie tylko w Alpach, ale na całym świecie - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Popkiewicz, fizyk i redaktor portalu Naukaoklimacie.pl. - To jest ogromna liczba ludzi, którzy ucierpią z powodu zmian klimatycznych - powiedziała Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery, drugi z gości programu.

Kontrowersje wokół szefa NIK nie zaszkodziły PiS-owi. Najnowszy sondaż

40 procent dla PiS, 28 procent dla Koalicji Obywatelskiej. Do Sejmu wchodzi Lewica, Konfederacja. PSL balansuje na granicy progu wyborczego. Takie są wyniki najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Zostało kilkanaście dni do wyborów. Kampania wyborcza drepcze w miejscu, sondaże też. Kontrowersje wokół Mariana Banasia, wybranego głosami posłów PiS szefa Najwyższej Izby Kontroli, najwyraźniej nie szkodzą partii rządzącej.

Neckermann Polska zamyka działalność. Część turystów już wróciła do Polski

Ponad 800 turystów biura Neckermann Polska jest już w kraju. Pozostałe trzy tysiące osób ma przylecieć do końca tygodnia i - jak obiecuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego - mają to być powroty zgodne z planem, które nie skracają wykupionych wakacji. Zarówno ci, którzy hotelarzom zapłacili z własnej kieszeni, jak i ci, których opłacone wycieczki zostały odwołane, mają odzyskać pieniądze.

Państwowa agencja przeciw programowi badań dla seniorów

Za drodzy dla systemu, za starzy na badania. Władze Warszawy chciały profilaktycznie przebadać najstarszych mieszkańców. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji stwierdziła, że wniosek Warszawy ma błędy. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział, że agencja uznała, że badania profilaktyczne wydłużą kolejki do specjalistów.

TVN "zamiatała pod dywan" sprawę Kwiatkowskiego? Nic bardziej mylnego

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oskarżył stację TVN o zaangażowanie polityczne i "podwójne standardy". Jego zdaniem TVN "zamiatała pod dywan" sprawę byłego prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, który według prokuratury miał wpływać na wyniki konkursów na wicedyrektorów delegatur NIK. Tak naprawdę to jako pierwsi poinformowaliśmy o tej sprawie.

Prognoza pogody na piątek 27 września

W piątek rano mgły ograniczające widzialność do 100 m. W ciągu dnia opady deszczu postępujące od zachodu do centrum kraju. Na wschodzie do wieczora pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 17 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Pomorzu Zachodnim do 22 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy.

Uciążliwy smród w Skawinie. Mieszkańcy protestują na ulicach

Mieszkańcy Skawiny w Małopolsce mają dość smrodu unoszącego się nad miastem. Wyszli na ulice, by zaprotestować przeciwko władzom zakładów, których działalność generuje uciążliwy zapach. Władze formy zapewniają, że robią wszystko, by sytuacja się poprawiła, ale to wymaga czasu.

Kontrola CBA w sprawie oświadczeń Banasia. Politycy PiS nabierają wody w usta

Nie wiem, nie widziałem, nie słyszałem. Najważniejsi politycy PiS zasłaniają się niewiedzą lub nabierają wody w usta. Opozycja pełnym głosem żąda wyjaśnień na pytanie - jak działały służby specjalne w sprawie Mariana Banasia i jak podczas kolejnych awansów na wysokie stanowiska państwowe wyglądała weryfikacja kandydatury. Wyjaśnień oczekują nie tylko politycy opozycji.

"Jesteśmy w ogonie krajów, które jeszcze nie są w programie visa waiver"

- Żaden prezydent i żadna administracja amerykańska w tej sprawie nic nie zrobiły - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski. Skomentował w ten sposób zapowiedź zniesienia wiz do USA. - Amerykanie przywiązani byli koncepcji visa waiver. Uzależniali zniesienie obowiązku wizowego od ilości odmów wizowych. To jest ustawione na granicy trzech procent. Polska przez długi czas miała znacznie wyższy wskaźnik procentowy, a to wynikało to z naszej historii - dodał.