Najnowsze

Najnowsze

Członek Kolegium IPN zrównał Powstańców Warszawskich z nazistowskim zbrodniarzem

Dla Powstańca Warszawskiego trudno o coś gorszego niż porównanie do nazistowskiego zbrodniarza, który brutalnie tłumił Powstanie Warszawskie. Krzysztof Wyszkowski - członek Kolegium IPN-u - stwierdził, że Powstańcy Warszawscy, którzy w niedzielę uczestniczyli w prounijnej manifestacji na Placu Zamkowym w Warszawie, stanęli "po stronie Dirlewangera". Potem przeprosił, ale jednocześnie wspomniał o "lempartycach" w Alei Jana Pawła II i "sabacie Tuska".

Polacy chcą pozostać w Unii Europejskiej, pomimo sporu prawnego polskiego rządu

W niedzielę Polacy wyszli na ulice, bo boją się, że polityczne gry rządzących skończą się polexitem. Protestują, bo na co dzień widzą i doświadczają korzyści z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Na niemal każdym kroku widać charakterystyczne tablice informujące o dofinansowaniu - szpitala, drogi, placu zabaw - ze środków Unii Europejskiej.

Prognoza pogody na środę 13 października

W środę we wschodniej części Polski na ogół pochmurno i deszcz. W pozostałej części kraju zachmurzenie zmienne i na ogół bez opadów. Temperatura maksymalna od 9 stopni na Suwalszczyźnie do 12 stopni na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

12 polskich uczennic spędziło dzień w ambasadach. Dyplomaci zachwyceni. "Cudowne dziewczyny"

Polskie finalistki konkursu "Zostań panią ambasador" w Międzynarodowy Dzień Dziewcząt, który jest obchodzony 11 października, przekonały się, jak wygląda praca w ambasadach. Zuzanna Pogońska mogła poczuć się jak ambasador Kanady, a Julia Cieślikowska poznała ambasadę Izraela, a Iga Mojsa cały dzień spędziła u boku ambasador Irlandii. Dziewczyny myślą nie tylko swojej karierze, ale także o tym, do jakich pozytywnych zmian chciałyby się przyczynić.

2118 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Chorują niemal wyłącznie niezaszczepieni

Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 2118 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Pod koniec października dzienny przyrost nowych zakażeń może sięgać pięciu tysięcy. Minister zdrowia zapewnia, ze infrastruktura szpitalna jest przygotowana, ale są regiony, gdzie łóżka covidowe zapełniają się szybko. Zwłaszcza tam, gdzie stosunkowo mało osób się zaszczepiło na COVID-19.

Adrian W. usłyszał wyrok w sprawie zabójstwa 16-latka w Kołobrzegu

15 lat więzienia za zabójstwo kolegi, 16-latka z Kołobrzegu. W chwili popełnienia zbrodni Adrian W. był rok starszy. Przyznał się do winy, wyraził skruchę, ale nie powiedział, dlaczego kuchennym nożem zadał kilka ciosów w szyję i klatkę piersiową. Podobno się kłócili, podobno w grę wchodziło kompromitujące nagranie z imprezy. Do zbrodni doszło w grudniu 2019 roku w Kołobrzegu. Sebastian został zaatakowany przez Adriana W. na klatce schodowej, kiedy rano wychodził na szkolne praktyki.

TSUE rozpatruje skargę dotyczącą powiązania unijnych wypłat z przestrzeganiem zasad praworządności

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął proces w sprawie skargi na powiązanie unijnych wypłat z przestrzeganiem zasad praworządności, które mają chronić unijny budżet. Rozporządzenie zostało zaskarżone przez Polskę i Węgry - zdaniem Budapesztu i Warszawy akt nie ma podstawy prawnej. W samym rozporządzeniu jako podstawę prawną został wskazany artykuł 322 ustęp 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Sprawca wybuchu kamienicy w Poznaniu skazany prawomocnie na dożywocie

Jest sądowy finał głośnej sprawy tragicznego w skutkach wybuchu kamienicy na poznańskim Dębcu, do którego doszło w marcu 2018 roku. Sąd Apelacyjny utrzymał wcześniejszy wyrok wobec Tomasza J. Nie znalazł żadnych okoliczności łagodzących. Skazany najpierw zabił żonę, a potem wysadził w powietrze kamienicę, aby zatrzeć ślady. W wyniku eksplozji zginęły kolejne cztery osoby, a 21 osób zostało rannych.

Gdzie są dzieci widziane w Michałowie? Nowe nagranie pokazuje migrantów w lesie

Dziewczynka w różowej czapce, dziewczynka w beżowej kurtce i trzecia w jeansach - te dzieci widzieliśmy dwa tygodnie temu w placówce straży granicznej w Michałowie. Rodziny z tymi dziećmi zostały zawrócone do granicy z Białorusią. Nowe nagranie z soboty wskazuje na jedno: dzieci żyją, siedzą zmarznięte w lesie, prawdopodobnie po białoruskiej stronie granicy.

Tysiące osób na prounijnej manifestacji w Warszawie

W niedzielę pałac Zamkowy w Warszawie zapełnił się tysiącami osób, które nie chcą polexitu. Dla nich Unia Europejska nie jest "wyimaginowaną wspólnotą", która prowadzi z Polską wojnę hybrydową. Wręcz przeciwnie - wielu z manifestujących podkreślało, jak ważna jest obecność Polski w UE.

Premier Morawiecki przekonuje, że "polexit to fake news". W tle pytania o działania narodowców

Polexit to fake news - napisał w niedzielę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Jednak oprócz internetowego wpisu są antyunijne wypowiedzi polityków Zjednoczonej Prawicy i incydenty, które miały miejsce na niedzielnej manifestacji w Warszawie. Narodowcy, który od rządu ostatnio dostali dofinansowanie na działalność patriotyczną, próbowali zagłuszać wystąpienia na placu Zamkowym. Nie przestawali krzyczeć nawet wtedy, kiedy przemawiała uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Dzieci z Michałowa na nagraniu z granicy polsko-białoruskiej? "To są twarze nie do zapomnienia"

"Gdzie są dzieci?" - to pytanie, które od dwóch tygodni w Polsce budzi ogromne emocje. Chodzi o dzieci migrantów, które trafiły do placówki pograniczników w Michałowie, a potem miały zostać przez polską Straż Graniczną zawrócone do linii granicy. "Fakty" TVN dotarły do nagrania, na którym najprawdopodobniej widać dzieci z Michałowa wśród grupy migrantów po białoruskiej stronie granicy.

Sędziowie TK w stanie spoczynku reagują na czwartkowy wyrok Trybunału

26 sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku we wspólnym oświadczeniu pisze o "niszczących następstwach dla pozycji Polski w Unii Europejskiej". Chodzi o czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niektóre przepisy prawa Unii Europejskiej są niezgodne z polską konstytucją. "Nieprawdą jest" - aż 10 razy od tych dwóch słów zaczynają prostowanie fałszywych - ich zdaniem - tez orzeczenia.

Prognoza pogody na wtorek 12 października

We wtorek synoptycy prognozują naprzemiennie pochmurne niebo ze słabymi i umiarkowanymi przelotnymi opadami deszczu oraz zachmurzenie małe i umiarkowane bez opadów. W rejonie Wybrzeża mogą pojawić się pojedyncze burze z opadami deszczu ze śniegiem i/lub krupy śnieżnej, o z zmiennym stopniu intensywności. Najwięcej deszczu ma spaść na zachodzie i w centrum kraju - od 4 do 10 litrów na metr kwadratowy. Temperatura maksymalna w całym kraju wyniesie około 10-11 stopni Celsjusza, tylko miejscami 12 stopni Celsjusza. Z kierunku zachodniego i północno-zachodniego powieje umiarkowany, na zachodzie silny wiatr.

Śmiertelnie potrącił 4-latka i uciekł. Trwa policyjna obława

Nie żyje 4-letni chłopiec, który w niedzielę został potrącony przez samochód, gdy razem z ojcem stał na chodniku. Do wypadku doszło w Gorzowie Wielkopolskim. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, a część świadków nie ma wątpliwości, że wypadek był efektem nielegalnego wyścigu na ulicach miasta.