Najnowsze

Najnowsze

PiS przegrywa głosowanie w komisji cyfryzacji. Projekt nazywany lex pilot został odrzucony, ale ostateczne decyzje w sprawie ustawy zapadną dopiero na sali plenarnej. Dopiero wtedy będzie jasne, czy rządzący rzeczywiście wycofują się z pomysłu odgórnego programowania wszystkich pilotów.

W czwartek będzie pochmurno, ale wystąpią przejaśnienia. Za wyjątkiem Podkarpacia i Lubelszczyzny pojawi się przelotny deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 17 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, z kierunków południowych. Ciśnienie spada.

Obserwujemy niepokojący wzrost zachorowań na raka. Do szpitali i poradni onkologicznych trafia nawet dwa razy wiecej pacjentów niż w 2019 roku. Wielu z nich w zaawansowanym stadium choroby. Onkolodzy alarmują, że to skutek między innymi pandemii. Pacjenci ze strachu przed zakażeniem koronawirusem rezygnowali z badań profilaktycznych, które dawały możliwość wczesnego wykrycia raka. Dostęp do specjalistów też był utrudniony.

Branża motoryzacyjna w Europie ma odchodzić od spalin - to kierunek wyznaczony przez Unię. Jest już nawet wyznaczony termin - to 2035 rok. Kierunek w wymiarze lokalnym kilka lat temu wyznaczył też premier Morawiecki. Zgodnie z zapowiedzią po polskich ulicach już za dwa lata ma jeździć milion elektryków.

Nigdy nie lobbowałam, nie miałam żadnego zawiązku ani wiedzy o grantach - pisze w mediach społecznościowych posłanka Solidarnej Polski Maria Kurowska. To reakcja na doniesienia o tym, że jej trzej byli już asystenci byli niezwykle skuteczni w pozyskiwaniu państwowych dotacji dla prowadzonych przez siebie fundacji i stowarzyszeń. Zdobyli prawie 1 milion 300 tysięcy złotych, starają się o kolejne miliony. Dla opozycji to kolejny przykład tego, że pieniądze od wszystkich podatników najszerszym strumieniem płyną do ludzi obozu rządzącego.

Wraca do pracy po ponad 520 dniach zawieszenia. Sędzia Maciej Ferek nie mógł orzekać, bo kwestionował status sędziów powołanych przez upolitycznioną KRS, za co ukarała go nieistniejąca już Izba Dyscyplinarna. Te decyzję uchyliła powołana w jej miejsce Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Sędzia z jednej strony się cieszy, bo zawieszenie uznawał za nielegalne, z drugiej mówi, że chaos w sądownictwie się nie skończył.

W Trybunale Konstytucyjnym panuje wewnętrzny chaos. I to się nie zmieniło, bo część sędziów uważa, że kadencja Julii Przyłębskiej już się skończyła. Chcą wyboru nowego prezesa. Żeby rozpatrzyć wniosek prezydenta w sprawie ustaw sądowych, co mogłoby otworzyć drzwi unijnym pieniądzom dla Polski, potrzebny jest pełny skład. Żadnego sporu prawnego nie ma - mówi prezes PiS - do głosu doszły ambicje - uważa. Jarosław Kaczyński stwierdził też, że prezesem Trybunału jest Julia Przyłębska.

Od piątku 17 marca przez 12 dni Donald Tusk objechał województwa śląskie i opolskie, spotykając się na wiecach i kameralnych spotkaniach z wyborcami. Na finał wybrał spotkanie z młodzieżą i także tutaj musiał się mierzyć z zarzutami, że ściga się z PiS-em na rozdawnictwo, tracąc tym samym wolnorynkowych wyborców.

Problemem jest to, że to może spotkać każdego z was. Czasami wystarczy, że ktoś ma tęczową torbę, albo ma inny pogląd niż władza. Tak Donald Tusk przestrzega przed hejtem, widząc i słysząc, jak działa hejt jako narzędzie politycznej walki.

Dmytro i Denis stracili nogi, ale cieszą się, że żyją. Takich jak oni w ukraińskiej armii jest coraz więcej. Wielu takim pomagają Polacy - ratownicy, a nawet paraolimpijczycy. Wielu tym, którzy wciąż walczą, wciąż potrzebny jest sprzęt. Do Ukrainy dotarły właśnie brytyjskie czołgi.

W środę początkowo pogodnie, w ciągu dnia od zachodu stopniowy wzrost zachmurzenia do całkowitego. Słabe opady deszczu możliwe po południu na Pomorzu. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

Trwają ćwiczenia wojskowe Zalew-23, między innymi w rejonie Mierzei Wiślanej. Bierze w nich udział 2,5 tysiąca żołnierzy Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz sił sojuszniczych.