Jaka będzie przyszłość lotniska w Radomiu? "Nikt nie zastanawiał się, po co ma powstać i dla kogo"

30.10.2017 | Jaka będzie przyszłość lotniska w Radomiu? "Nikt nie zastanawiał się, po co ma powstać i dla kogo"
30.10.2017 | Jaka będzie przyszłość lotniska w Radomiu? "Nikt nie zastanawiał się, po co ma powstać i dla kogo"
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
30.10.2017 | Jaka będzie przyszłość lotniska w Radomiu? "Nikt nie zastanawiał się, po co ma powstać i dla kogo"Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

W niedzielny wieczór na lotnisku w Radomiu wylądował ostatni rejsowy samolot. Wygasła umowa z jedynym operatorem, który korzystał z tego portu. Czy przeniosą się do niego loty z lotniska w Modlinie? Ten podwarszawski port lotniczy wymaga inwestycji.

To był historyczny wieczór na radomskim lotnisku. Chwilę po godzinie 22 w niedzielę wylądował tam ostatni rejsowy samolot z Gdańska.

- Dopiero teraz po praz pierwszy leciałyśmy tymi liniami i, kurczę, ostatni raz. Na razie ostatni - mówi jedna z pasażerek. - Moja córka mieszka w Gdańsku i to naprawdę było fajne połączenie - dodaje inna osoba.

Przedostatnie miejsce w Polsce

Umowa z jedynym przewoźnikiem, który latał z Radomia, właśnie wygasła. Były połączenia do Lwowa, Pragi i Gdańska. A to oznacza powrót sytuacji sprzed dwóch lat, gdy władze portu robiły wszystko, by uruchomić jakiekolwiek połączenia.

- Jesteśmy optymistami i kończymy właśnie negocjacje z jednym z przewoźników - mówi Kajetan Orzeł, rzecznik portu lotniczego w Radomiu. Przedstawiciele portu nie zdradzają, z kim rozmawiają i kiedy rejsowe samoloty znów pojawią się na lotnisku.

Tylko w tym roku Radom obsłużył około dziewięciu tysięcy pasażerów. Spośród wszystkich działających w Polsce piętnastu lotnisk jest na przedostatnim miejscu, jeśli chodzi o liczbę odprawionych podróżnych. Jest jedynym portem, który aktualne nie posiada ani jednego stałego przewoźnika.

- Nikt nie zastanawiał się, po co ma powstać i dla kogo. Były jakieś wizje, że będą czartery i przewoźnicy regionalni. Ale nikt nie sprawdził, czy ktoś jest zainteresowany lataniem z Radomia - komentuje ekspert lotniczy Michał Leman.

Kontrowersyjna inwestycja

To lotnisko to jedna z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji w ciągu ostatnich lat. W budowę miasto zainwestowało prawie sto milionów złotych.

Teraz pojawiają się spekulacje, że lotniskiem w Radomiu interesuje się spółka Porty Lotnicze. Jest plan, by kosztem lotniska w Modlinie, zainwestować w radomski obiekt. Za cztery lata Radom stałby się lotniskiem wspomagającym coraz bardziej zakorkowane lotnisko w Warszawie. Miałby przejąć między innymi loty czarterowe.

Ale według ekspertów, ten plan wymaga gigantycznych inwestycji i to nie tylko w samą infrastrukturę portu.

- To lotnisko jest położone za daleko i nie ma tam dobrego dojazdu. Dojazd kolejowy do Radomia, nawet po zakończeniu wszystkich remontów, będzie trwał zbyt długo - mówi ekspert portalu pasazer.com Dominik Sipiński.

Druga opcja to rozbudowa lotniska w Modlinie. Ze względu na spór między udziałowcami jest to na razie niemożliwe.

Według szacunków, w tym roku wszystkie porty lotnicze w Polsce obsłużą prawie 40 milionów pasażerów. Najwięcej lotnisko w Warszawie.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS