Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na czwartek 4 maja

W czwartek w Polsce okresami opady deszczu, a na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie burze. Temperatura maksymalna w dzień od 11 stopni Celsjusza na Pomorzu do 20 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach burzowych do 70 km/h, północno-wschodni.

Dworzec i kolej pod ziemią. Nietypowe muzeum w Pniewie

Majówka pod ziemią jednym ze sposobów na poznawanie historii Ziemi Lubuskiej. Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie poleca swoje podziemne trasy. Do dyspozycji jest kilka wariantów: od trwającej 1,5 godziny do nawet 8-godzinnej wycieczki. Na trasie znajdziemy podziemny dworzec kolejowy i kolejkę wąskotorową. Zespół potężnych fortyfikacji w latach 30. zbudowali Niemcy, by odeprzeć atak ze strony polskich sił zbrojnych.

Wystawiany jest raz w roku. Tak wygląda oryginał Konstytucji 3 maja

To jeden z najważniejszych polskich dokumentów. Konstytucji 3 maja uchwalona dokładnie 226 lat temu była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. W Szczecinie mieszkańcy mieli wyjątkową okazję zobaczyć oryginał dokumentu na własne oczy.

Straż Miejska wypowiada wojnę plakatom. Będzie wieszać własne

Straż Miejska w Białystoku rozpoczęła walkę z nielegalnymi plakatami. Stróże prawa przekonują, że każdy sposób jest dobry, żeby oczyścić miasto z ulotek i ogłoszeń zaśmiecających ulice. Nie chodzi o walory estetyczne - naklejanie ogłoszeń pod tytułem "szukam, wynajmę, kupie, sprzedam" w niedozwolonych miejscach to łamanie prawa. Grozi za to mandat w wysokości do 500 złotych. Żeby uczulić i przestrzec mieszkańców przed konsekwencjami, Straż Miejska współpracuje z administratorami budynków i swoje plakaty będzie wywieszać tylko w wyznaczonych do tego miejscach.

Prezesi Sądów Najwyższych państw unijnych ostro o polskich reformach. PiS: stronnicze oświadczenie

Zamach na praworządność i podważanie zaufania do wymiaru sprawiedliwości. Prezesi Sądów Najwyższych państw unijnych ostro i jednoznacznie o ingerencjach polskich władz w sądownictwo. Reformy forsowane przez ministra Ziobrę stanowią według nich poważne zagrożenie. Prawo i Sprawiedliwość odrzuca oskarżenia. Mówi o stronniczym oświadczeniu opartym na jednostronnych informacjach. Tyle, że to kolejne już gremium, które krytykuje proponowane zmiany.

Michalski: Kaczyński dostarcza pretekstów do wypchnięcia Polski z UE

- Każdy pretekst do wypchnięcia nowych krajów UE ze wspólnego rynku jest dobry i Kaczyński ich dostarcza - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dziennikarz Cezary Michalski z "Newsweeka". Zdaniem Michalskiego politycy z Europy Zachodniej szukają takich pretekstów od czasów kryzysu finansowego, ponieważ nowe kraje UE mają bardziej konkurencyjnych pracowników niż kraje "starej UE". - To mi się u Macrona nie podoba - dodał. Zastrzegł jednak, że kandydat na prezydenta Francji "ma słuszność, że rząd Polski złamał zasady demokracji".

"Macron uznał, że to jest moment, w którym należy przestać się cackać"

- Działania PiS tworzą obraz Polski, ohydny obraz, ale prawdziwy - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS" były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marek Siwiec. - Emmanuel Macron uznał, że to jest moment, w którym należy przestać się cackać z tym całym dnem - stwierdził Siwiec, komentując krytyczne wypowiedzi kandydata na prezydenta Francji pod adresem Polski. - To świadczy o tym, do jakiego upadku wizerunku (Polski - przyp. red.) doprowadził nasz rząd - dodał drugi gość programu, były polityk PiS i PO, Michał Kamiński.

Dzień Flagi

W Dniu Flagi i Dniu Polonii prezydent Duda mówi, że 2 maja łączy Polaków. Premier Szydło ostrzega, że niektórzy próbują nas dzielić. Prezes Kaczyński odsłania pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich i przekonuje, że - każdy polski patriota musi być za kolejnymi pomnikami, bo nieżyjący prezydent wpisał się w polską historię ostatnich dziesięcioleci jak nikt inny.

Gen. Koziej apeluje do prezydenta o wskazanie Naczelnego Dowódcy

Od czterech miesięcy polska armia nie ma wyznaczonej osoby, która w czasie wojny objęłaby funkcję Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych - alarmuje były szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, generał Stanisław Koziej. Pisze do prezydenta i do premier, bo uważa to za groźne dla bezpieczeństwa kraju. Tym bardziej, jeśli ten stan się przeciągnie.

Prognoza pogody na środę 3 maja

W środę pochmurno z większymi przejaśnieniami. Na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku na ogół bez opadów, w pozostałych regionach Polski okresami opady deszczu do 5-10 mm, a na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce możliwe burze. Temperatura maksymalna od 11 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, Warmii i Kujawach oraz 14 stopni Celsjusza w centrum kraju do 20 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-wschodni, słaby i umiarkowany, na północy okresami dość silny, w burzach silny.

SLD marzy o stanie "przedogórkowym", Razem chce rozliczyć Sojusz. Co dalej z polską lewicą?

Pierwszy dzień maja - międzynarodowe Święto Pracy. W obronie praw pracowniczych polska lewica wystąpiła razem, ale też przeciw sobie. Na największy wiec w Warszawie z zaproszenia OPZZ skorzystały dwie główne lewicowe partie: SLD i Partia Razem. Obie są poza Sejmem. Ta starsza ma przewagę w sondażach, ale ta młodsza widzi w niej nie lewicę, a kompromitację. Zresztą, z wzajemnością.

Szpitalom grozi zamykanie oddziałów. Przez dramatyczny brak pielęgniarek

Wiele odchodzi na emeryturę, część wyjeżdża za granicę, a młode dziewczyny nie chcą być pielęgniarkami. To ciężka praca i w Polsce nisko płatna. Jeśli to się nie zmieni, to za chwilę okaże się, że ich już nie ma. W Łodzi z powodu braku pielęgniarek będą wkrótce zamykane oddziały szpitalne. A Łódź nie jest wyjątkiem.

Prognoza pogody na wtorek 2 maja

We wtorek pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami. Na południu i zachodzie Polski opady deszczu (do 10 mm). W Bieszczadach burze (do 15 mm opadu i porywy do 70 km/h). Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 19 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, ze wschodu. Na północy okresami porywy do 70 km/h. Ciśnienie spada, w południe 1009 hPa.

Niepodawanie dłoni i oskarżenia ze sceny. Lewica razem, ale osobno

Ulicami wielu polskich miast przeszły tradycyjne pochody pierwszomajowe. Słychać było postulaty godnej płacy, poszanowania praw i troski o pracownika. Organizowały je środowiskowa lewicowe, ale nie ponad podziałami. Spór było widać w Warszawie. Były utarczki słowne, ale i symboliczne. Działaczka Partii Razem odmówiła podania dłoni szefowi SLD.

Sopot poszukuje ulicznych artystów. Zorganizowano casting

Wokaliści, mimowie, tancerze i zespoły muzyczne pilnie poszukiwane. Sopot organizuje casting na ulicznych artystów, którzy przy miejskim dworcu mają witać turystów. Wszystko po to, by - jak mówią organizatorzy akcji - Sopot tętnił życiem, a w jego sercu grała muzyka.

Od "dorżniemy watahę" do "gorszego sortu". Polityczny spór o mowę nienawiści

Zawieszenie to za mało - opozycja apeluje o pilną dymisję konsul honorowej w Ohio. Jej losy ważą się po tym, jak na jej koncie pojawił się fotomontaż Donalda Tuska w mundurze SS. Politycy mówią zgodnie, źe trzeba skończyć z językiem nienawiści, który niszczy poziom debaty publicznej. Tyle tylko, że winny szukają u politycznych rywali.

Superbohaterowie opanowali miasto. Tłumy na poznańskim Pyrkonie

Spiderman, Batman, Księżniczka Leia i Lord Vader - superbohaterowie opanowali Poznań. Na Pyrkonie, czyli Ogólnopolskim Festiwalu Fantastyki, każdy mógł wcielić się w swoją ulubioną postać i poczuć super moc. Fani fantasy mówią, że to super zabawa, która może być także sposobem na życie.

Więcej dzieci, mniej opiekunek. Pomysł ministerstwa na miejsca w żłobkach

Opiekunki w żłobkach żalą się, że ledwo sobie dają radę, gdy każdej z nich przydziela się po ośmioro dwulatków. To może się zmienić, jednak - zdaniem opiekunek - na gorsze. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zwiększyć normy. Przekonuje, że dzięki zmianie zmieści się w żłobkach więcej dzieci. A gdy opiekunów będzie mniej, to zmaleją opłaty.