Najnowsze

Najnowsze

Zmarła Pamela Bem-Niedziałek. Miała 39 lat

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarła nasza redakcyjna koleżanka Pamela Bem-Niedziałek. Miała zaledwie 39 lat. W 2001 roku współtworzyła telewizję TVN24, a następnie TVN CNBC Biznes i TVN24 BiS. Była wydawcą, reporterką i prezenterką. Z pasją przedstawiała informacje ze świata gospodarki i skomplikowane zagadnienia ekonomiczne. Osierociła dwójkę dzieci.

Prognoza pogody na niedzielę 1 października

W niedzielę na ogół słonecznie. Temperatura maksymalna od 13 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 19 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie spada, w południe 1013 hPa.

Zmiany w służbie zdrowia. Dorośli mogą trafiać do szpitali pediatrycznych

Reforma służby zdrowia autorstwa PiS, czyli sieć szpitali, wchodzi w życie w niedzielę. Według zapowiedzi, zmiany mają wyjść na lepsze. Reforma chorych odeśle nie do przychodni, a do szpitali. Ma to odciążyć przeciążone dotąd Szpitalne Oddziały Ratunkowe, jednak nie wszystkie placówki są zadowolone z nowych rozwiązań. Przykładowo, w Poznaniu do szpitala pediatrycznego mieliby w takich sytuacjach trafiać dorośli.

"Prawdopodobnie nie dojdzie do tego referendum"

- Katalończycy nie zagłosują i nie ogłoszą prawdopodobnie niepodległości - powiedział Maciej Stasiński z Gazety Wyborczej w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS, komentując szanse na sukces niedzielnego referendum w którym mieszkańcy Katalonii zagłosują, czy chcą oderwać się od Hiszpanii. - Prawdopodobnie nie dojdzie do tego referendum. Od dzisiaj policjanci w całej Katalonii, zarówno autonomiczna policja katalońska, jak i hiszpańska, która została tam rozmieszczona w trybie nadzwyczajnym w ostatnich dniach, ma za zadanie zamknąć lokale, które rząd kataloński wyznaczył jako miejsce do głosowania. To są głownie szkoły. Mają za zadanie nie wpuścić tam głosujących i zamknąć te placówki - kontynuował. - Przypuszczam w związku z tym, że do głosowania regularnego, wiarygodnego, takiego, które można by zweryfikować, nie dojdzie - skwitował Stasiński

"Polska tak naprawdę abdykowała, jeżeli chodzi o politykę zagraniczną czy europejską"

- Zmiana jest wyraźna od kilku dni. Myślę, że będzie się jeszcze pogłębiała, być może skończy się to ruchami kadrowymi - powiedział dr Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS, mówiąc o łagodniejszym tonie w polityce europejskiej polskiego rządu. - Badania opinii publicznej decydują. Chyba wyszło w sondażach, że ten proces chłodzenia proeuropejskich nastrojów nie wychodzi. Znaczy to, że trzeba troszeczkę pojechać w innym kierunku - kontynuował dr Kowal. - To nie jest zmiana orientacji w polskiej dyplomacji. To jest zmiana języka na użytek wewnętrzny - ocenił drugi gość programu, Paweł Zalewski, były eurodeputowany PO. - Problem z polską polityką europejską czy zagraniczną polega na tym, że jej głównym celem jest polityka wewnętrzna. Polska tak naprawdę abdykowała w tej kwestii, nie jest aktywna, a bardzo słaba - dodał. Jak dodał, stosunek polityków Prawa i Sprawiedliwości do Unii Europejskiej radykalnie zmienia się. - Wszystko można powiedzieć o politykach PiS, ale nie to, że są euroentuzjastami - podkreślił Dodał, że partia rządząca zauważyła, że Polacy chcą być w UE.

Prognoza pogody na sobotę 30 września

W sobotę pogodnie,miejscami więcej chmur kłębiastych. Temperatura maksymalna od 13 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 16 stopni Celsjusza w centrum kraju do 21 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowo-wschodni i wschodni, słaby i umiarkowany, na północy okresami dość silny.

Spór o wycinki w puszczy. Szyszko: materiały Komisji nie mają wartości dowodowej

Ministerstwo środowiska odpowiada Komisji Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej. "Naszym celem jest dobro przyrody i bezpieczeństwo ludzi" - pisze mininster Jan Szyszko i dodaje, że materiały dostarczone przez Komisję "nie posiadają żadnej wartości dowodowej:. Strona polska wnioskuje też o o wyłączenie wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości z postępowania dotyczącego wycinki.

Spór o handel w niedzielę. PiS liczy na porozumienie ze związkowcami

"Solidarność" chce całkowitego zakazu, PiS ograniczenia handlu, a opozycja by sklepy nadal były w niedziele otwarte. Polityczne zdania podzielone, podzieleni w ocenie także pracodawcy, pracownicy i klienci. I na razie jeszcze nic nie jest przesądzone. Sejmowa podkomisja, która zajmuje się sprawą odroczyła prace nad projektem ustawy do kolejnego posiedzenia Sejmu.

Zmarł Hugh Hefner. "Dla kobiet to jest trudna postać"

- Ten mężczyzna zbudował imperium, zmienił świat - mówił o Hugh Hefnerze redaktor naczelny Plejada.pl Marcin Cejrowski, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. Jego zdaniem założyciel "Playboya", choć redagował pismo erotyczne, to "paradoksalnie wyzwolił kobiety". Psycholog Maria Rotkiel, drugi gość programu, stwierdziła jednak, że Hugh Hefner to "dla kobiet trudna postać". - Więcej zyskałyśmy niż straciliśmy, ale dużo nam też krwi napsuł - oceniła. Tłumaczyła, że rewolucja seksualna wiązała się też z promowaniem trudnego do osiągnięcia dla kobiet ideału fizycznego.

Biedroń: Polska powinna wykazać wsparcie dla relokacji imigrantów

Polska powinna wykazać wsparcie dla relokacji imigrantów - przekonywał w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezydent Słupska Robert Biedroń. Tłumaczył, że jeśli Polska oczekuje solidarności w polityce spójności, to też powinna sama okazać solidarność. Podawał też inne argumenty - ekonomiczne. - Ja potrzebuję siły roboczej, średnie miasta jak Słupsk się wyludniają - argumentował.

Najpierw Księżyc, potem Mars. Amerykanie i Rosjanie zawiązują sojusz

Zimnowojenny wyścig kosmiczny pomiędzy USA a Związkiem Radzieckim doprowadził do znacznego zwiększenia zainteresowania Księżycem. Lądowanie na satelicie Ziemi pierwszych ludzi w roku 1969 uznaje się za moment kulminacyjny kosmicznego wyścigu. Ostatnia eksploracja Księżyca nastąpiła w 1972 roku. Teraz jednak zamiast wyścigu zbrojeń, będzie sojusz amerykańsko-rosyjski, który ma na celu budowę bazy kosmicznej. Stacja orbitująca ma być przystankiem w czasie misji na Marsa. Obiekt badawczy ma służyć rozwijaniu systemów potrzebnych człowiekowi do przeżycia w dalekiej przestrzeni kosmicznej. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Polska chce iść wbrew trendom. Jak wygląda niedzielny handel w Europie?

Zakaz handlu w niedziele. W przypadku Węgier decydująca okazała się potrzeba swobody. Węgrzy uznali, że rząd nie może decydować o tym, jak spędzają wolny czas i odebrać im możliwości robienia zakupów. Protesty pojawiły się jednak dopiero po wprowadzeniu zmian w życie. Przepisy przetrwały kilkanaście miesięcy. Polska chce wprowadzić nową normę - handel w niedziele ma odbywać się tylko co dwa tygodnie. Takiego pomysłu nie przerabiał jeszcze żaden europejski kraj. Zwolennicy pomysłu oceniają, że to rozwiązanie kompromisowe. Jak jest w innych krajach europejskich? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.