Najnowsze

Najnowsze

Pomoc potrzebna od zaraz, najlepiej jak najszybciej. Chodzi o zdrowie małego Nikosia. Jego bliźniaczka Pola urodziła się zdrowia, on z poważną wadą nóżki. W Polsce jedynym rozwiązaniem jest amputacja. Nadzieję rodzicom dał lekarz ze Stanów Zjednoczonych. Na operację potrzeba jeszcze 160 tysięcy dolarów. A czasu jest coraz mniej.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W Europie nie robią tego tylko Islandia, Białoruś i Rosja. Polska pretenduje do stania się awangardą braku zmiany. Jeśli Sejm i Senat zdecydują, że od jesieni przyszłego roku nie będziemy przesuwać wskazówek zegarków, to będziemy pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zdecyduje się na taki krok. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Sophia, robot humanoidalny, otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. To pierwszy tego typu przypadek na świecie. Sophia wystąpiła na forum "Future Investment Initiative". Uwagę internatów przyciągnął fakt, że nie miała nakrycia głowy i nie była ubrana w abaję - tradycyjny strój, który obywatelki Arabii Saudyjskiej muszą nosić w miejscach publicznych. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

- W polskim interesie jest to, żeby Hiszpania zachowała integralność terytorialną - podkreślił Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS wskazał, że niepodległość Katalonii może spowodować awans Polski na czwarte miejsce wśród największych unijnych krajów. W jego opinii, są politycy w Europie, które "trzymają kciuki" za Katalonię, wskazując między innymi na problem separatyzmu na Korsyce. Czarnecki mówił także o możliwych zmianach w polskim rządzie. - Czy rekonstrukcja będzie wielka? Zobaczymy - podkreślił. Dodał, że będzie bronił ministrów obecnego gabinetu, w tym szefa MSZ.

- Tam nie ma tajemnic, które by wyjaśniały samą śmierć Kennedy'ego. Tam są materiały operacyjne, źródła informacji, procedury. Tego, co najciekawsze nie ma - tak o ujawnionych aktach w sprawie zamachu na prezydenta USA z 1963 r. mówił prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jednak gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS wątpi, że Lee Harvey Oswald działał z własnych pobudek. - Ja jestem przekonany, że wersja z Komisji Warrena jest nieprawdziwa. To nie jest wersja ostateczna - podkreślił ekspert. W podobnym tonie wypowiadał się historyk prof. Andrzej Paczkowski z Polskiej Akademii Nauk. - Jeżeli to była operacja sowiecka, to Amerykanie nie mają żadnych dowodów, żeby to potwierdzić - dodał drugi gość programu.

- Kiedy Lee Harvey Oswald przebywał w Meksyku, mówił otwarcie o planach zabicia Kennedy’ego - przypomina Philip Shenon, autor książki "Okrutne i szokujące morderstwo" o sekretach zamachu na Johna Kennedy'ego w 1963 r. W rozmowie z amerykańskim korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną ekspert podkreślił, że ujawnione przez administrację Donalda Trumpa tajne dokumenty w tej sprawie nie przyniosą sensacji, jednak na pewno będą paliwem dla kolejnych teorii spiskowych. - Nie znajdziemy tam niczego, co mogłoby na przykład sugerować, że w Dallas był drugi zabójca - podkreślił Shenon. Rozmowa miała miejsce jeszcze przed publikacją dokumentów przez administrację Donalda Trumpa.

"Niezależność wymiaru sprawiedliwości jest w Polsce zagrożona", a "reforma, która miała być lekarstwem dla sądów, jest gorsza, niż ich choroba". Przedstawiciel Organizacja Narodów Zjednoczonych nie zostawia na rządzie suchej nitki. Po Komisji Europejskiej, Komisji Weneckiej, Stanach Zjednoczonych i OBWE, ONZ bije na alarm.

Sobota zapowiada się z opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 11 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny. W porywach osiągnie do 70 km/h. Natomiast na Bałtyku spodziewany jest sztorm o sile 9 stopni w skali Beauforta.

Sprawa byłego księdza Jacka M. wraca do prokuratury do ponownego rozpatrzenia. Tak zdecydował sąd, który nie dopatrzył się wystarczających dowodów na mowę nienawiści w trakcie zeszłorocznego marszu w Święto Niepodległości. Przemówienie Jacka M. ocenią teraz językoznawcy, historycy i politolodzy. Według prawników, ten zabieg może zmierzać do umorzenia postępowania.

Zakaz handlu w co drugą niedzielę - taki kompromis zawarła na czwartkowym posiedzeniu sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Teraz zmieniony obywatelski projekt ustawy został skierowany do drugiego czytania. Jeśli zostaną uchwalone, to nowe przepisy mogą wejść w życie już od nowego roku. Rząd mówi o kompromisie, z którego jednak żadna strona, w tym związkowcy z "Solidarności" nie jest zadowolona.

Nie reprezentuję żadnej władzy polskiego państwa, jestem obywatelem i nie będę się nikogo pytał z kim mam rozmawiać, a z kim nie - mówił w "Faktach z Zagranicy" Leszek Miller. Były premier był pytany o to, dlaczego udał się na spotkanie Klubu Wałdajskiego w Soczi i dlaczego udzieli wywiadu wydalonemu z Polski na wniosek ABW rosyjskiemu dziennikarzowi Lenidowi Swiridowowi.

- To choroba cywilizacyjna. Coraz częściej poruszając się po drogach w Polsce dostrzegamy takie sytuacje - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Mariusz Sztal, ekspert do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego. Komentował w ten sposób problemy związane z korzystaniem przez pieszych i kierowców ze smartfonów. - Badania pokazują, że nawet rozmowa przez zestaw głośnomówiący, którą prawo dopuszcza, zakłóca naszą percepcję - podkreślił Mariusz Sztal. Na skalę tego zagrożenia uwagę zwrócił również dr Leszek Mellibruda, psycholog z Active Business Mind. - 20 procent wypadków jest spowodowanych przez korzystanie z telefonu w samochodzie - przypomniał.

Rok temu w Katowicach Dariusz N. miał śmiertelnie ranić nożem młodego piłkarza. Teraz wpadł w Katalonii, gdzie został zatrzymany przez hiszpańską policję w momencie, gdy pakował narkotyki. Podejrzany miał w planach jeszcze operację plastyczną, żeby z nową twarzą skutecznie uciekać przed śledczymi.

Była twarzą kampanii społecznej o bezpieczeństwie na motocyklu. W spocie "Matka Polka Motocyklistka" pani Marzena zagrała ofiarę wypadku. W ten sposób chciała uświadomić kierowcom, że pod kaskiem kryje się matka, która chce bezpiecznie wrócić do swoich dzieci. Tydzień temu pani Marzena zginęła w wypadku na jednej z głównych ulic Szczecina. Mimo to rodzina nadal chce pokazywać spoty z jej udziałem.