Najnowsze

Najnowsze

Mały, ale bardzo dokuczliwy. Nazwę ma adekwatną: doskwiert pastwiskowy. To gatunek komara, który ostatnio jest zmorą mieszkańców i turystów w Świnoujściu i Międzyzdrojach. Samorządy łączą siły, by walczyć z niespotykaną w ostatnich latach plagą tych owadów. Świnoujście przeznaczy w tym sezonie na walkę z tym problemem aż 210 tysięcy złotych.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazuje Polsce wstrzymanie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. To decyzja tymczasowa, która ma obowiązywać aż do wiążącego wyroku w tej sprawie. Polskę w związku z wycinką pozwała do Trybunału Komisja Europejska. Twierdzi ona - i zgadza się z nią wielu ekologów - że takie działania stanowią ogromne zagrożenie dla cennych gatunków i siedlisk. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Chińska flota morska poczyniła ogromny postęp technologiczny - ocenił w "Faktach z Zagranicy" Wojciech Łuczak, wydawca czasopisma "RAPORT-wto". Jego zdaniem fakt operowania chiński okrętów na Bałtyku świadczy o potencjale Państwa Środka. Z Łuczakiem zgodził się Jerzy Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO. - To jest ogromna demonstracja siły - ocenił. Goście programu rozmawiali o chińsko-rosyjskich manewrach Morska Współpraca-2017. Chińskie okręty po raz pierwszy pojawiły się w Bałtyjsku, głównej bazie rosyjskiej Floty Bałtyckiej.

- Reset rosyjsko-amerykański, którego wszyscy po zwycięstwie Donalda Trumpa oczekiwali, zakończył się, nim się pojawił - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dr Adam Eberhard, dyrektor Ośrodków Studiów Wschodnich. Zdaniem Eberharda fakt, że Rosja podjęła decyzję o odwecie przed podpisaniem przez Trumpa ustaw, które przegłosował Senat, nie jest przypadkiem. - To jest sygnał, że Putin konfrontuje się z establishmentem amerykańskim, z tym głębokim państwem, które rządzi. A Trumpa pozostawia trochę z boku - ocenia dyrektor OSW. - Jeśli Rosjanie liczyli, że z Trumpem będzie łatwiej to się przeliczyli - ocenił z kolei amerykanista prof. Bogdan Szafrański.

W środowisku medycznym istnieje przeświadczenie, że pacjenci powinni zażywać przepisane im antybiotyki tak długo, jak kazał im lekarz. Nawet jeśli poczują się lepiej przed końcem kuracji. Jednak takie stosowanie antybiotyków może doprowadzić do wyhodowania bakterii na nie odpornych. Brytyjscy naukowcy publikują wstępne wyniki badań, które mogą zmienić przyzwyczajenia lekarzy i pacjentów.

Do wyborów prezydenckich jeszcze ponad dwa lata, ale na liście chętnych jest pierwsze nazwisko. Poseł Marek Suski już jest gotów. A w obliczu konfliktu partii z Andrzejem Dudą taki as z rękawa może być potrzebny. Pomysł bardzo spodobał się internautom.

Sobota będzie słoneczna. Jedynie na północy lokalnie możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna do 21 stopni Celsjusza na Pomorzu Gdańskim do 28 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Ciśnienie rośnie, w południe 1002 hPa.

Policjant po służbie został pobity przed swoim domem w Szczecinku w Zachodniopomorskiem. Policjant próbował uspokoić grupę nietrzeźwych, którzy zachowywali się głośno i demolowali klatkę schodową. Oni się na niego rzucili. Trzy osoby zostały zatrzymane.

Opozycja pod lupą policji. Platforma pyta Komendanta Głównego, czy to inwigilacja. Nowoczesna składa do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa. To reakcja na publikację "Gazety Wyborczej" z nagraniami policyjnych rozmów, w których przewija się nazwisko Ryszarda Petru i słowa o "ogonie" i "śledzeniu". To w trosce o bezpieczeństwo i dla ochrony - brzmi oficjalna odpowiedź policji. Pytanie, co z ochroną immunitetu?

W piątek jeszcze nad Trójmiastem zagrzmi, ale najczarniejszy scenariusz się nie sprawdzi. Wielka woda została zatrzymana. Pół tysiąca strażaków, policjantów, także mieszkańcy przez kilkadziesiąt godzin walczyli z czasem i z żywiołem. By nie powtórzył się koszmar sprzed roku.

- Jestem przekonany, że do tego (nałożenia na Polskę sankcji w postaci ograniczenia unijnych funduszy - przyp. red.) z różnych względu nie dojdzie - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były wicepremier i były minister finansów prof. Grzegorz Kołodko. Choć przyznał, że Komisja Europejska ma pewne pole manewru, to jednak "są sztywne zasady, które obowiązują w Unii co do podziału funduszy". Prof. Kołodko dodał, że "za rządów PO-PSL mieliśmy lepszą opinię niż zasługiwaliśmy, teraz mamy opinię gorszą niż zasługujemy".

Program Rodzina 500 plus na nowych zasadach - zmiany już od 1 sierpnia. Rząd uszczelnia system, bo program jest drogi, a nie wszyscy są uczciwi. Samotny rodzic będzie musiał udowodnić, że jest naprawdę sam. Ci z działalnością gospodarczą też będą skontrolowani. Wszyscy bez wyjątku muszą pamiętać, żeby złożyć nowy wniosek.

W piątek przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem, postępujące od zachodu w głąb kraju. Temperatura maksymalna w dzień od 20 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych do 90km/h, zachodni.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego i Prokurator Generalny wnioskują do Sądu Najwyższego o zawieszenie postępowania kasacyjnego w sprawie Mariusza Kamińskiego. Sąd Najwyższy zbierze się 1 sierpnia na dodatkowym posiedzeniu, by rozpatrzyć wniosek. Jakie mogą być dalsze scenariusze w sprawie dotyczącej ministra koordynatora służb specjalnych?

Sąd zdecydował o tymczasowym areszcie dla agresywnego rowerzysty z Poznania. Mężczyzna, który 3 lipca brutalnie pobił przypadkowych starszych ludzi, usłyszał zarzuty. Do winy się przyznał i tłumaczył: pobicie to efekt doświadczeń z dzieciństwa.

Cztery wytrzymałe łapy i nos niezastąpiony przy szukaniu ofiar tąpnięć, trzęsień ziemi i pożarów. Psy w grupach poszukiwawczo-ratowniczych pracują na takich samych zasadach jak ludzie. I jak ludzie muszą się szkolić. Regularnie, intensywnie, na specjalnych poligonach. Ten w Gdańsku - jeden z najnowocześniejszych w Europie Wschodniej - odwiedził reporter TVN24.