Najnowsze

Najnowsze

Kampania Dopal Dopalaczom. "Jeśli spróbujesz, możesz umrzeć".

"Jeśli spróbujesz, możesz umrzeć". Trudno o bardziej prosty przekaz. W ustach popularnych raperów brzmi nie jak wskazówka, a wręcz jak nakaz. "Dopal Dopalaczom" to teledysk, który ma być najnowszą bronią przeciwko tego typu środkom odurzającym. W ostatnim czasie nie ma tygodnia, by nie pojawiały się doniesienia o kolejnych zatruciach i coraz młodszych poszukiwaczach zabójczego odlotu. - Uzależniają się ci, którzy mają szczęście, ponieważ ci, co mają pecha, po pierwszym razie lądują w piachu - mówi Robert Rutkowski, terapeuta uzależnień.

Kwaśniewski: spodziewam się obstrukcji UE w sprawie środków przyznanych Polsce

- Nie spodziewam się, że Unia podejmie radykalne i szybkie decyzje wobec krajów, które nie chcą wykonać postanowień wspólnych - powiedział w "Faktach z Zagranicy TVN24 BiS były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując decyzję Komisji Europejskiej o wszczęciu procedury wobec Polski, Węgier i Czech za niewywiązanie się z przyjęcia zatwierdzonych kwot uchodźców. - Spodziewam się obstrukcji ze strony Unii Europejskiej, gdy chodzi o wydawanie środków, które już są przyznane Polsce w ramach budżetu - powiedział i dodał, że polegać to będzie na skrupulatnym sprawdzaniu i kontrolowaniu dokumentów w sprawie funduszy już przyznanych. Taki "włoski strajk" ma zdaniem Kwaśniewskiego nieść za sobą także obniżenie pozycji negocjacyjnej Polski, a także coraz gorszą opinię o naszym kraju we Wspólnocie.

Proces w sprawie niezaszczepienia dziecka. Radziwiłł: ci, którzy to robią, narażają inne dzieci

Szczepić dzieci czy nie? To już nie będzie dylemat rodziców i lekarzy. Sprawę rozstrzygnie sąd. Czteromiesięczna Wanda nie dostała po urodzeniu szczepionki przeciwko gruźlicy i żółtaczce, bo nie zgodzili się rodzice. W sądzie wspierali ich przedstawiciele ruchów antyszczepionkowych. - Ci, którzy podejmują decyzję o niezaszczepieniu swego dziecka nie tylko narażają na niebezpieczeństwo swoje dziecko, ale także inne dzieci. To jest wielka odpowiedzialność - podkreśla z kolei minister zdrowia Konstanty Radziwiłł

Prognoza pogody na czwartek 15 czerwca

W czwartek w całym kraju pogodnie. Jedynie na wschód od linii Wisły możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna w trakcie dnia od 21 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 26 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

Spędzili noc protestując w Puszczy Białowieskiej. Obudziła ich policja

Głosy ptaków, a nie ryk pił spalinowych, powinny być słyszane rano w Puszczy Białowieskiej - mówią ekolodzy, którzy kolejny dzień blokują ciężki sprzęt do wycinki drzew. Aktywiści spędzili noc w namiotach rozstawionych miedzy maszynami, by powstrzymać niszczenie cennych przyrodniczo fragmentów ostatniego naturalnego lasu nizinnego Europy.

Policjanci widzieli nagranie w sprawie Stachowiaka dwa tygodnie po jego śmierci

Policjanci widzieli nagrania z komisariatu we Wrocławiu dwa tygodnie po śmierci Igora Stachowiaka. Tak wynika z odpowiedzi, jaką dostał od policji Rzecznik Praw Obywatelskich. Jeszcze w maju Komendant Główny Policji zaprzeczał, że policja miała dostęp do filmu. Mówił, że nagranie zobaczył po raz pierwszy w telewizji.

Reporterka "Faktów" karmiła małe lwiątko

Reporterka "Faktów", Marzanna Zielińska, miała okazję karmić lwiątko, które przeżyło incydent w zoo w Borysewie (woj. Łódzkie). W niedzielę w Zoo Safari jedna z lwic zaczęła rodzić na wybiegu. Na świat przyszły, na oczach zwiedzających, trzy małe lwiątka. Radość szybko została zastąpiona przerażeniem bo małe kocięta zostały odebrane matce przez trzy inne lwy, które były na wybiegu - samca i dwie samice. Pracownicy ogrodu starali się uratować lwiątka, ale przeżyło tylko jedno, które otrzymało imię "Lucky".

Zalewski: decyzja KE "niewątpliwie zaskoczyła rząd". Kawęcki: to konsekwencja załamania systemu

- Byłem przekonany, że tak będzie, bo zadaniem Komisji Europejskiej jest stanie na straży prawa - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były eurodeputowany PO, Paweł Zalewski, komentując wszczęcie procedury KE wobec państw, które nie chcą wypełnić swoich zobowiązań wobec uchodźców. Zdaniem Zalewskiego ta decyzja "niewątpliwie zaskoczyła rząd". - A tak naprawdę wystarczyło zachować się jak Austria - dodał i stwierdził, że "tu chodzi o zdolność do rozmowy polskiego rządu na temat znalezienia wspólnego rozwiązania wspólnego problemu, bo jesteśmy w UE i jesteśmy w Schengen". - Wydaje mi się, że to postępowanie komisji wobec tych 3 państw to po prostu konsekwencja załamania się tego systemu - stwierdził natomiast Krzysztof Kawęcki z Prawicy RP. - Jest on po prostu systemem, który jest zupełnie sprzeczny ze wszystkimi traktatami, a przede wszystkim z polityką suwerennego państwa - ocenił Krzysztof Kawęcki. Nie zgodził się z nim Zalewski, który stwierdził, że system relokacji był dobrowolny i zaakceptowany przez poprzedni rząd PO-PSL. Polityk Prawicy RP odpowiedział, że ta decyzja gabinetu Ewy Kopacz była błędem.

"Zamyka się drzwi, które zawsze powinny być otwarte"

- Kończą się ustalenia, które są wynikiem negocjacji i trzeba je realizować - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Leszek Miller, komentując wszczęcie procedury KE wobec państw, które nie chcą wypełnić swoich zobowiązań wobec uchodźców. Były premier zaznaczył jednak, że realizując zobowiązania poprzedniego rządu PO-PSL rząd PiS powinien "odnieść się do obecnego stanu rzeczy". - Kościół zdeklarował się w tej sprawie. Jeżeli mówimy o liczbach, wystarczy 50 osób, żeby Polska nie była poddana żadnej presji - dodał były premier, przypominając, że tak było w przypadku Austrii, która dzięki takiemu działaniu "spadła z czarnej listy". Miller brak dialogu polskiego rządu KE ocenia jako wybór "najgorszy z możliwych", bo "zamyka się drzwi, które zawsze powinny być otwarte". - Będą konsekwencje polityczne - ocenił były premier i dodał, że "to się może ujawnić, gdy będzie realizowana następna perspektywa finansowa". - KE ma tępy miecz i wszyscy o tym wiedzą, ale ma też jakieś lancety, które może użyć - ocenił i dodał, że "byłoby zdecydowanie lepiej, gdyby Polska wystąpiła z jakąś ofertą, nawet z obostrzeniami". Miller odniósł się także do zaplanowanej na 6 lipca wizyty Donalda Trumpa w Polsce. - Nic takiego istotnego nie powie. To nie wizyta przygotowana pod kątem głębokiej treści. To jest wizyta natury wizerunkowej - uważa były premier.

Donald Trump będzie w Polsce jeden dzień. Szykuje się napięty grafik

Prezydent USA, Donald Trump, będzie w Polsce 6 lipca. Przyleci do Warszawy, a nie do Wrocławia, gdzie zaplanowano szczyt Trójmorza. Dlatego właśnie zostanie on przeniesiony do stolicy. Uznano, że ze względów bezpieczeństwa i logistyki to Warszawa jest lepszym miejscem na organizację tego wydarzenia. Szczegóły wizyty są jeszcze ustalane. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Procedura KE wszczęta. Bruksela jest gotowa pozwać Polskę, jeśli nie przyjmiemy uchodźców

Minął termin ultimatum, słowo się rzekło, procedura przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom została rozpoczęta. Komisja Europejska zarzuca nam łamanie prawa, kiedy odmawiamy przyjęcia uchodźców w myśl decyzji Rady UE, do czego zobowiązał się rząd Ewy Kopacz. Jeśli Polska nie zastosuje się do opinii KE, skieruje ona sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który może nałożyć karę finansową.

Trwa walka o Puszczę Białowieską. "To jest ostatni krok desperacji"

Protest ekologów broniących Puszczy Białowieskiej zyskał rangę międzynarodową. Wsparcie przybyło z Czech i Rumunii. Zagraniczni ekolodzy razem z Polakami przykuli się do maszyn drwali, którzy mieli wycinać drzewa. Akcja "Stop wycince" trwa już ponad miesiąc. Dla Ministerstwa Środowiska jest to atak na PiS.

Prognoza pogody na środę 14 czerwca

Zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże. Na Suwalszczyźnie oraz w pasie od Pomorza przez Kujawy, Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, Mazowsze po Lubelszczyznę i Podkarpacie słabe opady deszczu do 2 mm. Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 22 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 50 km/godz.

Ekwador: zerwał się most wiszący, kilkadziesiąt osób rannych

Co najmniej 30 osób zostało rannych, kiedy zawalił się most wiszący w Ekwadorze. Moment zdarzenia został nagrany przez świadka wypadku. Na moście w prowincji Manabi na zachodzie Ekwadoru stało 150 osób. Oglądali występy na lokalnym festynie. W pewnym momencie most się zerwał i kilkadziesiąt osób wpadło do wody. Niektórzy z nich zostali ciężko ranni. Według władz, główny powód katastrofy to przeciążenie konstrukcji. Lokalne media poinformowały, że most nie był konserwowany w odpowiedni sposób.

Nowa metoda leczenia wzroku komórkami macierzystymi

Szansa na rewolucyjne leczenie wzroku za pomocą komórek macierzystych z rogówki zdrowego oka. Pionierską operację właśnie wykonali polscy lekarze - specjaliści z Klinicznego Oddziału Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. To pierwsza na świecie taka terapia komórkami macierzystymi. W kolejce są następni pacjenci, między innymi 9-letni Kuba.