Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Premier Izraela Beniamin Netanjahu i były minister obony Joaw Galant od 21 listopada dwa razy zastanowią się przed wyjazdem za granicę. Będą mogli zostać zatrzymani w każdym z ponad 120 krajów uznających jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego.

W specjalnym oświadczeniu MTK czytamy: "Trybunał wydał nakazy aresztowania dwóch osób, pana Benjamina Netanjahu i pana Joawa Galanta, za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne popełnione w okresie od co najmniej 8 października 2023 r. do co najmniej 20 maja 2024 r.".

Dokładnie 20 maja Karim Khan, brytyjski prawnik, prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego, zakończył śledztwo, wniósł o nakaz aresztowania i ogłosił, o jakie zbrodnie oskarża obu polityków.

Zbrodnie, których dopuścił się Izrael

- Zbrodnie te obejmują: głodzenie ludności cywilnej jako metodę prowadzenia wojny, umyślne zadawanie wielkich cierpień i poważnych obrażeń, okrutne traktowanie, umyślne morderstwa oraz celowe kierowanie ataków na ludność cywilną - wskazywał 20 maja Karim Khan.

Biuro izraelskiego premiera nazwało decyzję Trybunału "antysemicką".

ZOBACZ TEŻ: Trzy nakazy aresztowania: premiera Izraela, byłego ministra obrony Izraela i dowódcy Hamasu

Szef Izraelskiej dyplomacji stwierdził, że nakaz aresztowania Netanjahu i Galanta jest absurdalny, a Międzynarodowy Trybunał Karny utracił legitymację do orzekania. W Izraelu panuje niedowierzanie, zwłaszcza wśród zwolenników Netanjahu.

- Hamas wciąż przetrzymuje 101 zakładników. Tam jest czteroletnie dziecko. Tam jest roczne dziecko. Nasz premier to jedyna osoba na Bliskim Wschodzie, która naprawdę walczy z terroryzmem. Nie mogę w to uwierzyć - komentuje Yatif Baruch, zwolenniczka Benjamina Netanjahu.

"Nienawidzą Netanjahu, bo obok Trumpa jest najlepszym przywódcą"

- Haga to antysemicki trybunał antysemickiego świata. Nienawidzą Netanjahu, bo obok Trumpa jest najlepszym przywódcą - mówi Anat Levy, kolejna zwolenniczka Benjamina Netanjahu.

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania również za dowódcą zbrojnego skrzydła Hamasu, Mohammedem Al Masrim, znanym także jako Mohammed Deif. Izraelskie wojsko poinformowało, że zginął on w lipcu w ataku lotniczym w Strefie Gazy. Hamas ani nie potwierdza, ani nie zaprzecza tej informacji. Trybunał bada sprawę.

Decyzje Międzynarodowego Trybunału Karnego są trudne do wyegzekwowania, ale nie są tylko symboliczne - jak pokazuje przykład ściganego nakazem aresztowania Władimira Putina. Rosyjski dyktator był zmuszony mocno ograniczyć podróże międzynarodowe. Podczas spotkań na szczycie, jak w tym tygodniu na G20, reprezentuje go minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Reakcja Zachodu

Głos w sprawie najnowszej decyzji MTK zabierają dyplomaci z całego świata, m.in. odchodzący ze stanowiska szef unijnej dyplomacji. - Decyzja Trybunału nie jest polityczna. To decyzja międzynarodowego sądu, należy ją uszanować i wprowadzić w życie - mówi Josep Borrell.

- Holandia jest zobowiązana na mocy Statutu Rzymskiego do rozpatrywania wniosków o aresztowanie i ekstradycję - przekazuje Caspar Veldkamp, holenderski minister spraw zagranicznych.

CZYTAJ TAKŻE: Strategia w regionie się nie sprawdziła. To może broń nuklearna?

- Wszystkie państwa Unii Europejskiej są sygnatariuszami Statutu Rzymskiego, czyli są członkami Międzynarodowego Trybunału Karnego i jako takie są zobowiązane, że jeśli na ich terytorium jest ktoś objęty nakazem aresztowania, czy to będzie Benjamin Netanjahu, czy Władimir Putin, czy ktoś inny, to są zobowiązane, żeby go aresztować i doprowadzić do Hagi, gdzie odbyłby się proces. Bo nakaz aresztowania to nie jest wyrok sądowy, to warto też podkreślić - komentuje Michał Wojnarowicz, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

W tle działań Międzynarodowego Trybunału Karnego toczy się śledztwo w sprawie prokuratora Karima Khana - jego asystentka oskarża go o "przymuszanie jej do czynów seksualnych".

Khan utrzymuje, że oskarżenia są częścią kampanii dezinformacyjnej, która ma zdyskredytować jego i cały MTK.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS