Najnowsze

Najnowsze

Spór o handel w niedzielę. PiS liczy na porozumienie ze związkowcami

"Solidarność" chce całkowitego zakazu, PiS ograniczenia handlu, a opozycja by sklepy nadal były w niedziele otwarte. Polityczne zdania podzielone, podzieleni w ocenie także pracodawcy, pracownicy i klienci. I na razie jeszcze nic nie jest przesądzone. Sejmowa podkomisja, która zajmuje się sprawą odroczyła prace nad projektem ustawy do kolejnego posiedzenia Sejmu.

Zmarł Hugh Hefner. "Dla kobiet to jest trudna postać"

- Ten mężczyzna zbudował imperium, zmienił świat - mówił o Hugh Hefnerze redaktor naczelny Plejada.pl Marcin Cejrowski, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. Jego zdaniem założyciel "Playboya", choć redagował pismo erotyczne, to "paradoksalnie wyzwolił kobiety". Psycholog Maria Rotkiel, drugi gość programu, stwierdziła jednak, że Hugh Hefner to "dla kobiet trudna postać". - Więcej zyskałyśmy niż straciliśmy, ale dużo nam też krwi napsuł - oceniła. Tłumaczyła, że rewolucja seksualna wiązała się też z promowaniem trudnego do osiągnięcia dla kobiet ideału fizycznego.

Biedroń: Polska powinna wykazać wsparcie dla relokacji imigrantów

Polska powinna wykazać wsparcie dla relokacji imigrantów - przekonywał w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezydent Słupska Robert Biedroń. Tłumaczył, że jeśli Polska oczekuje solidarności w polityce spójności, to też powinna sama okazać solidarność. Podawał też inne argumenty - ekonomiczne. - Ja potrzebuję siły roboczej, średnie miasta jak Słupsk się wyludniają - argumentował.

Najpierw Księżyc, potem Mars. Amerykanie i Rosjanie zawiązują sojusz

Zimnowojenny wyścig kosmiczny pomiędzy USA a Związkiem Radzieckim doprowadził do znacznego zwiększenia zainteresowania Księżycem. Lądowanie na satelicie Ziemi pierwszych ludzi w roku 1969 uznaje się za moment kulminacyjny kosmicznego wyścigu. Ostatnia eksploracja Księżyca nastąpiła w 1972 roku. Teraz jednak zamiast wyścigu zbrojeń, będzie sojusz amerykańsko-rosyjski, który ma na celu budowę bazy kosmicznej. Stacja orbitująca ma być przystankiem w czasie misji na Marsa. Obiekt badawczy ma służyć rozwijaniu systemów potrzebnych człowiekowi do przeżycia w dalekiej przestrzeni kosmicznej. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Polska chce iść wbrew trendom. Jak wygląda niedzielny handel w Europie?

Zakaz handlu w niedziele. W przypadku Węgier decydująca okazała się potrzeba swobody. Węgrzy uznali, że rząd nie może decydować o tym, jak spędzają wolny czas i odebrać im możliwości robienia zakupów. Protesty pojawiły się jednak dopiero po wprowadzeniu zmian w życie. Przepisy przetrwały kilkanaście miesięcy. Polska chce wprowadzić nową normę - handel w niedziele ma odbywać się tylko co dwa tygodnie. Takiego pomysłu nie przerabiał jeszcze żaden europejski kraj. Zwolennicy pomysłu oceniają, że to rozwiązanie kompromisowe. Jak jest w innych krajach europejskich? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Prognoza pogody na piątek 29 września

W piątek na ogół słonecznie. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 21 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. Ciśnienie spada, w południe 1018 hPa.

Podszedł do kobiety i zaciągnął ją do auta. Nagranie z monitoringu

Policja poszukuje kobiety porwanej na przedmieściach Los Angeles. Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek, a dramatyczne chwile zarejestrowały kamery monitoringu. Na nagraniu widać, jak na środku ulicy zatrzymuje się samochód i wychodzi z niego mężczyzna. Podejrzany wyszedł na przeciw idącej chodnikiem kobiety, podniósł ją i siłą zaciągnął do samochodu. Porwana próbowała walczyć i uciec, ale w samochodzie był drugi napastnik, który pomógł pierwszemu porywaczowi zatrzymać ją w aucie. W pewnym momencie obok samochodu przejechał inny pojazd, ale jego kierowca najprawdopodobniej nie zorientował się, że tuż obok dochodzi własnie do porwania. Pierwszy z porywaczy ostatecznie umieścił kobietę w samochodzie i sam wsiadł do pojazdu. Po chwili, auto odjechało. Wiadomo, że jeden z okolicznych mieszkańców usłyszał krzyk kobiety i zadzwonił na policję. Śledczy udostępnili nagranie z monitoringu i liczą na pomoc w rozpoznaniu sprawców. Na razie udało się ustalić, że samochód porywaczy był jasno-szary i miał teksańską rejestrację.

Nocna i świąteczna opieka medyczna po nowemu. "Będzie bałagan"

Zmiany w nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Od 1 października wszystkie poradnie zostaną zamknięte, a w zamian drzwi pacjentom otworzą szpitale. To jeden z pomysłów ministra zdrowia, który ma sprawić, że zmniejszą się kolejki. Jakie jest nastawienie pacjentów i lekarzy na dwie doby przed zmianą?

Konflikt na linii prezydent-PiS zażegnany? "Z upływem czasu spory rosną"

Prezydent mówi, że się cieszy z tego, że jest w ekipie PiS. PiS znowu - oficjalnie - cieszy się, że prezydent staje po stronie swojego obozu. Rzecznik prezydenta zwraca się do opozycji, by nie liczyła na to, że Andrzej Duda zawsze będzie się PiS sprzeciwiał. Po przedstawieniu przez prezydenta jego projektów ustaw w obozie władzy jest wyraźne odprężenie, choć pewne napięcie zostaje.

Wielu zakazuje, ona wykorzystuje. "Lepsza metoda na naukę"

Zamiast powtórki z gramatyki w zeszycie - elektroniczny quiz, zamiast pisania kredą po tablicy - multimedialna rywalizacja. Na lekcjach szczecińskiej polonistki Magdaleny Krupińskiej całkiem legalnie można używać smartfonów. Wręcz należy. Bo pełnią role pełnoprawnych pomocy naukowych.

"Mogliśmy być częścią francusko-niemiecko-polskiego silnika nowej Europy"

- To było stanowisko kolejnych polskich rządów, że uchodźcy powinni być zapraszani wedle określonych kryteriów i w ramach określonej kwoty - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSZ i Marszałek Sejmu Radosław Sikorski i dodał że należałoby "przyjąć symboliczną liczbę" uchodźców jako "gest solidarności". - Mogliśmy być częścią francusko-niemiecko-polskiego silnika nowej Europy - mówi Sikorski i podkreśla, że to "byłoby w naszym interesie" i dawałoby nam podmiotowość decyzyjną, ale zamiast tego Polska "spychana jest do narożnika". Były minister spraw zagranicznych rozmawiał z Marcinem Wroną w Waszyngtonie również o kwestii reparacji, których w jego opinii nie będzie, przyszłości Unii Europejskiej, a także eskalacji konfliktu USA - Korea Północna, który, zdaniem gościa programu, zagraża też Polsce. - Wojna atomowa jest złym pomysłem - podkreślił.

Komorowski: z niechęci do przybyszów uczyniono swój sztandar polityczny

- Myślę, że w Polsce, niestety, panuje powszechna hipokryzja, polegająca na tym, że mówi się wiele o postawach chrześcijańskich, ale ich się nie realizuje - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski, komentując brak solidarności Polski z UE w walce z kryzysem migracyjnym. Zdaniem Komorowskiego "z niechęci do przybyszów uczyniono swój sztandar polityczny". - Jesteśmy zakładnikami. Nawet chcąc pomóc, tak jak Kościół Katolicki - w sposób kompromisowy - zostało to uniemożliwione - ocenił były prezydent, którego zdaniem, taka postawa rządu "niestety przyniosła mu polityczne profity".

Strzelanina w Inowrocławiu. Napastnik był poszukiwany listem gończym

W Inowrocławiu poszukiwany w całym kraju bandyta strzelał do policjantów. Jednego trafił w bark, drugiego w szczękę. 40-letni zawodowy przestępca zorientował się, że jest obserwowany, dlatego zaczął strzelaninę. Jakub K. był również poszukiwany w sprawie śledztwa dotyczącego zabójstwa w Trójmieście. CBŚP znalazło w jego samochodzie między innymi karabin Kałasznikowa i granat.