Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN
Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczego
Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczego
Marek Nowicki/Fakty TVN
Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczegoMarek Nowicki/Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Julia Królicka w wieku pięciu lat dowiedziała się, że ma cukrzycę typu pierwszego.

- W szpitalu próbowali podać mi insulinę PEN-em i pamiętam, jak krzyczałam, piszczałam i później chcieli, żebym ja podała insulinę misiowi i było to samo. Rzuciłam misiem na koniec sali i powiedziałam, że nie będę tego robić - wspomina Julia Królicka.

Potem nie było lepiej. Jako nastolatka wstydziła się, że musi przyjmować insulinę. Czuła się dręczona. Pojawiła się depresja. - Mając depresję, ciężko jest w ogóle wyjść z łóżka i umyć zęby, a co dopiero ogarniać całą naszą cukrzycę i całe nasze życie - przyznaje.

Problem jest gigantyczny

Z depresją wywołaną cukrzycą walczy też Anna Przybylak. - Jestem pod stałą opieką zarówno diabetologa, jak i psychiatry. To jest długotrwały proces. Jestem również po intensywnej psychoterapii, tak że to wszystko wymaga bardzo dużo czasu - przyznaje.

Lekarze obliczają, że chorzy na cukrzycę typu pierwszego trzy razy częściej zapadają na depresję. A głównym powodem ich problemów jest to, że żyją w stałym lęku przed hipoglikemią, czyli niskim poziomem cukru we krwi, który może doprowadzić do śmierci. Życie w takim lęku latami rodzi stres cukrzycowy i tak zwane wypalenie cukrzycowe.

Cukrzyca typu pierwszego i drugiego - jak sobie poradzić
Cukrzyca typu pierwszego i drugiego - jak sobie poradzićTVN24

Problem jest gigantyczny: w Polsce mamy osiemnaście tysięcy dzieci z cukrzycą typu pierwszego i co trzecie ma depresję.

- Dziecko z cukrzycą typu pierwszego nie jest tylko w domu, ale przede wszystkim większość czasu spędza w szkole, a szkoła nie jest do końca przyjazna dla takiego pacjenta - zwraca uwagę prof. Małgorzata Myśliwiec z Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Depresja u chorych na cukrzycę - tak dzieci, jak i dorosłych - ma też swoje biologiczne przyczyny: powodują ją częste wahania poziomu cukru i insuliny w organizmie. Ta ostatnia pobudza do działania hormony przewlekłego stresu. Spada za to aktywność serotoniny, która jest między innymi odpowiedzialna za poprawę nastroju.

CZYTAJ TAKŻE: Ilu ludzi choruje na cukrzycę? Nowe alarmujące dane

- Ci pacjenci w związku z tym stają się napięci, sfrustrowani, nie mogą sobie poradzić i tutaj naprawdę już jest potrzebna interwencja - taka złożona, zintegrowana - mówi dr n. med. Katarzyna Cyranka z Poradni Psychologicznej Dorosłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Co więc robić? Julia Królicka i Anna Przybylak mają już wypracowane metody: przede wszystkim nie ukrywają się z depresją i cukrzycą, mówią o tym otwarcie, proszą o pomoc i pomagają innym, korzystają z psychoterapii. Biorą leki, ćwiczą, ruszają się i wiedzą, że w tej walce o dobrą jakość życia nie są same.

- Sport, kiedy mi towarzyszy, to faktycznie czuję się znacznie lepiej - zauważa Anna Przybylak. - Nauczyłam się dzięki temu akceptować swoją cukrzycę i to było moje takie światełko w tunelu - mówi Julia Królicka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W spotkaniu z kandydatem na prezydenta i zarazem marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią wziął udział Witold K. To biznesmen powiązany z białoruskim oligarchą, na którym ciążą prokuratorskie zarzuty. Szymon Hołownia zapewnia, że nie miał wiedzy o przeszłości biznesmena, a jego ludzie za całą sytuację obwiniają służby.

Kontrowersyjny gość na spotkaniu z Szymonem Hołownią. "Służby nie przedstawiały żadnych informacji"

Kontrowersyjny gość na spotkaniu z Szymonem Hołownią. "Służby nie przedstawiały żadnych informacji"

Źródło:
Fakty TVN

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen stwierdził w wywiadzie internetowym, że w jego "idealnym świecie studia są płatne". Jako przykład podał uniwersytety w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie jego zdaniem poziom edukacji wygląda znacznie lepiej niż w Polsce. Na odpowiedź nie musiał długo czekać - politycy z każdej strony sceny politycznej nie zostawili na tym pomyśle suchej nitki.

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każda dziewczyna powinna zapytać swojego partnera, kolegę, chłopaka, czy rzeczywiście chce głosować na człowieka, który prezentuje tego typu poglądy - mówił w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, odnosząc się do swojego kontrkandydata z Konfederacji, Sławomira Mentzena. Pytany, czy wziąłby z nim udział w debacie jeden na jeden, Trzaskowski przekonywał, że dyskusje w takim formacie odbywają się już przed drugą turą wyborów. - Mamy taką tradycję - ocenił.

Mentzen chce debaty jeden na jeden. Trzaskowski odpowiada

Mentzen chce debaty jeden na jeden. Trzaskowski odpowiada

Źródło:
TVN24

Generał dywizji Maciej Klisz, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, powiedział w "Faktach po Faktach", że z punktu widzenia wojskowego "nieuniknionym jest odwieszenie" zasadniczej służby wojskowej. Według jego oceny, powołując się na przykład Finlandii, w Polsce potrzeba siedmiu milionów rezerwistów. - W związku z czym jedyną metodą masowego szkolenia są obowiązkowe szkolenia - dodał.

Powrót zasadniczej służby wojskowej? Dowódca operacyjny: uważam za nieuniknione

Powrót zasadniczej służby wojskowej? Dowódca operacyjny: uważam za nieuniknione

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS