Najnowsze

Najnowsze

Jego historia to opowieść o walce o niepodległość. Kim jest generał Zbigniew Ścibor-Rylski?

Warszawa tradycyjnie już 1 sierpnia uczciła pamięć ofiar Powstania Warszawskiego i upamiętniła tych, którzy przeżyli, a dzisiaj są świadectwem męstwa. Tegoroczne obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania odbywają się jednak w cieniu sporu o proces lustracyjny gen. Ścibora-Rylskiego. Historią 99-letniego powstańca zainteresował się IPN, który zarzuca generałowi kłamstwo lustracyjne. Kim jest człowiek, którego powstańcy darzą wyjątkowym szacunkiem?

Towarzyszyli papieżowi w locie do Rzymu. „Zafundowaliśmy mu dłuższy lot nad Krakowem”

W niedzielę papież Franciszek opuścił Polskę – do Rzymu odleciał na pokładzie specjalnie wyekspediowanego dreamlinera. Jak wyglądała podróż? Kapitan i stewardessy troszczyli się o bezpieczny i spokojny lot papieża, a także zafundowali mu nieco dłuższy przelot nad Krakowem. Franciszek nie miał specjalnych wymagań, poprosił jedynie, aby wszyscy na pokładzie dostali taki sam posiłek.

Pokazał nam normalne życie w kosmosie. Teraz ma bardziej przyziemne plany na życie

W kosmosie grał na gitarze, gotował, pokazał, jak na międzynarodowej stacji kosmicznej umyć zęby oraz skorzystać z toalety. Chris Hadfield – kanadyjski astronauta – będąc blisko gwiazd, sam stał się gwiazdą. Wszystko dzięki filmom, jakie wysyłał na ziemię, prosto do internetu. Kosmiczne klipy dały mu sławę, nam pokazały, jak wygląda praca w przestrzeni kosmicznej.

63 dni chwały zachowane w przedmiotach. O Powstaniu Warszawskim mówią jego uczestnicy oraz pamiątki po ofiarach

Harcerska bluza, papierośnica, mała małpka – to skarby, w których zaklęte są powstańcze wspomnienia. Przedmioty pomagają snuć opowieść o historii warszawskiego zrywu, w którym za wolność swoje życie oddało 10 tysięcy powstańców i nawet 200 tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy. Przedmioty, które – jak ich właściciele – cudem przetrwały Powstanie Warszawskie, opowiadają historie bohaterów w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zamknęli psa na balkonie i pojechali na urlop. „Szukała cienia pod rowerami i wody w doniczkach”

Wycieńczona i odwodniona suczka trafiła do miejskiego schroniska w Suwałkach. Właściciel – lub właściciele – na urlop wyjechali bez psa. Zostawili go na 3 dni zamkniętego na balkonie, bez wody i jedzenia w czasie upałów. – Szukała cienia pod rowerami, wody w doniczkach – opowiadała mieszkanka bloku. Policji w Suwałkach wciąż nie udało się z nimi skontaktować. Gdy „opiekun” zwierzaka już się znajdzie to za swoje nieodpowiedzialne i okrutne zachowanie odpowie przed sądem.

Nie samą modlitwą żyją pielgrzymi. Na ŚDM świetna zabawa trwa nawet mimo barier językowych

Światowe Dni Młodzieży to przede wszystkim spotkanie o charakterze religijnym. Setki tysięcy pielgrzymów przyjechały do Polski, żeby spotkać się z papieżem oraz aby przeżywać tajemnice wiary. Czas, który spędzają głównie na Błoniach i w centrum Krakowa, upływa im także na zabawie. Energiczne kręcenie biodrami w takt gorących rytmów, wspólne śpiewanie, a także międzykulturowa wspólnota muzyczna, która rozumie się mimo barier językowych – tak potrafią bawić się tylko pielgrzymi.

W tle ŚDM wciąż trwa spór o Trybunał Konstytucyjny. Komisja Europejska czeka na odpowiedź polskiego rządu

Uwagę polskich władz, obecnie skupioną na wizycie Franciszka, wkrótce „przejmie” 22-stronicowy dokument. Tyle właśnie stron ma wystosowane do polskiego rządu pismo Komisji Europejskiej, która wszczęła drugi etap procedury ochrony praworządności. W dokumencie Komisja Europejska zwraca uwagę m.in. na przyjętą ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, która w ocenie Brukseli nie tylko nie rozwiązuje kluczowych problemów, a wręcz je pogłębia i stanowi "systemowe zagrożenie dla państwa prawa". Na zastosowanie się do zaleceń Komisji Polska ma trzy miesiące. Co w sytuacji, gdyby się Komisja nie doczekała?

Lewicki: Trump zmienia reguły polityki. Używa niedopuszczalnego dotąd języka

Zakończyły się konwencje wyborcze w USA i obie partie wręczyły oficjalne nominacje swoim kandydatom na prezydenta USA. Który z nich ma większe szanse? – Jest mniej więcej remis. Z tym, że grali w różnych momentach (…) Chaos nie przeszkadza (…) nie wszystko musi być grzecznie – tak prof. Zbigniew Lewicki, w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS, podsumował rozgrywki przedwyborcze w USA. - Ze strony demokratów przewaga jest po stronie tego, co zrobił Bernie Sanders - ocenił amerykanista Tomasz Misztal w rozmowie z Piotrem Kraśką.

Na razie pielgrzymi opanowali Kraków. Kiedy uczestnicy ŚDM wyjadą, mieszkańcy miasta za nimi zatęsknią?

Czas spędzają głównie na Błoniach i w centrum, ale kolorowe peleryny i plecaki – ich znak rozpoznawczy – można zobaczyć w całym mieście. Pielgrzymi przybyli na Światowe Dni Młodzieży opanowali Kraków. Śpiewają, tańczą , zwiedzają i chwalą: polską gościnność, polską kuchnię i organizację Światowych Dni Młodzieży. Mieszkańcy już mówią, że – mimo całego zamieszkania – kiedy wyjadą, będzie ich bardzo brakowało.

Światowe Dni Młodzieży to nie lada wyzwanie… kulinarne. Oto, co jedzą pielgrzymi

Do Krakowa na ŚDM przyjechały setki tysięcy osób z wielu zakątków świata. Wszyscy oni mają swoje preferencje kulinarne, a organizatorzy Światowych Dni Młodzieży starają się sprostać gustom pielgrzymów. Jak wyglądają ŚDM od kuchni? Przy zorganizowanym w Krakowie Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji działa stoisko gastronomiczne, gdzie posiłki dla uczestników ŚDM przygotowują… uczestnicy ŚDM. Pierogi to polski kulinarny hit, a co serwują inne narodowości?

Papież dał nowożeńcom receptę udanego małżeństwa. To trzy słowa: "proszę", "przepraszam", "dziękuję"

Z okna papieskiego przy Franciszkańskiej 3 popłynęła lekcja wychowania w rodzinie. Papież Franciszek dał młodym receptę na szczęśliwy związek. Kłótnie się zdarzają, talerze i garnki mogą być tłuczone, ale najważniejsze – jak mówił papież – to, by nie kończyć dnia bez wybaczenia sobie. Trzy słowa, trzy filary udanego małżeństwa - "proszę", "przepraszam", "dziękuję".

Papież znowu mocno upomniał się o pomoc dla uchodźców. Wśród pielgrzymów na ŚDM są mieszkańcy Syrii

Papież Franciszek po raz kolejny stanowczo wypowiedział się o uchodźcach. "Serce miłosierne otwiera się, aby przyjmować uchodźców oraz imigrantów" – mówił w czwartek na Błoniach. To drugi jednoznaczny apel w tej sprawie wygłoszony w Polsce. O gotowości przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu mówił już pierwszego dnia wizyty na Wawelu. Wśród osób, które przybyły na Światowe Dni Młodzieży są także pielgrzymi z Syrii. "Żyjemy tam, nie mamy innego wyboru. Po prostu módlcie się za nas" – mówiła jedna z mieszkanek Aleppo.

Marcinkiewicz: Kaczyńskiemu nie śpieszy się na fotel premiera, zadowala go bycie „naczelnikiem”

– Dziś widzę inaczej niż pół roku temu, że prezesowi PiS jednak się nie spieszy (do bycia premierem – przyp. red.) – wyznał w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Jego zdaniem Jarosław Kaczyński „zadowala się byciem naczelnikiem”, czyli nieformalnie wpływać na prezydenta i rząd. – Jego łechce to, że wszyscy wokoło nazywają go naczelnikiem państwa – dodał.

Angela Merkel przed Bundestagiem: zapewnimy naszym obywatelom bezpieczeństwo

Damy radę – przekonywała Angela Merkel, gdy do Niemiec docierały setki tysięcy uchodźców. W sumie dotarło sporo ponad milion ludzi. I pani kanclerz powtórzyła te słowa w czwartek. W jednym z najtrudniejszych momentów w całej jej politycznej karierze, po serii zamachów, które wstrząsnęły krajem, nie wycofuje się ze swojej polityki wobec imigrantów. Przedstawiła za to plan działania, który ma zapewnić Niemcom bezpieczeństwom.

ŚDM: na spotkanie z papieżem Franciszkiem pielgrzymi przybywają z najdalszych krańców świata

Papież Franciszek w czwartek po raz pierwszy oficjalnie spotka się z pielgrzymami, którzy przybyli do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. W kolorowym wielotysięcznym tłumie na Błoniach jest grupa z Kiribati, niewielkiego państwa na Oceanie Spokojnym. Swoją wyspę znają jak własną kieszeń. I tylko ją. Bo nigdy nie wypuszczali się poza jej granice. A Polska to dla nich kraina odległa nie tylko geograficznie.

Papież Franciszek: świat jest w stanie wojny

Już w drodze do Polski, na pokładzie samolotu, padły mocne słowa papieża Franciszka. „Świat jest w stanie wojny”. Papież nawiązał min. do ostatnich krwawych zamachów w Europie. Kilka godzin później, na Wawelu, kolejny wyraźny akcent – apel o pomoc uchodźcom. I apel o jedność i zgodę. Także o solidarność z biednymi. Jasne przekazy, wyraźne wskazówki.

Saramowicz: jako muzułmanin jestem w stanie potępić każdy akt terroru

We wtorek Europą wstrząsnęła informacja o tym, że dwaj dżihadyści zamordowali we Francji katolickiego księdza w czasie mszy. W środę papież Franciszek, przybywając na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, mówił z troską, że „świat jest pogrążony w wojnie”, ale „to inni chcą, żeby to była wojna religijna”. Goście „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS – Andrzej Saramowicz, muzułmanin, prezes Polskiej Fundacji Sufich i Marek Blaza, jezuita, wykładowca teologii Collegium Bobolanum – zastanawiali się, czy muzułmanie mogą coś zrobić, by przeciwstawić się terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego.

Andrzej Jonas: dla Rosji to byłby sukces, gdyby w Polsce załamała się demokracja

W środę Komisja Europejska wydała rekomendację dla Polski w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, co jest kolejnym krokiem w procedurze kontroli praworządności. – Ja wolałbym spojrzeć na to przez pryzmat wartości, a nie przez pryzmat biurokracji – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS redaktor naczelny „The Warsaw Voice” Andrzej Jonas. Jego zdaniem środowe posunięcie KE nie pozostaje bez związku z sytuacją międzynarodową. – Dla Rosji to byłby sukces, gdyby w Polsce załamała się demokracja – stwierdził. Drugi gość Piotra Kraśki, politolog Klaus Bachmann dodał, że KE nie musi dążyć do tego, by Polska została pozbawiona prawa głosu w Radzie Unii Europejskiej. – KE może uruchomić taki mechanizm, że Rada Europejska będzie obradować na każdym posiedzeniu na temat Polski i za każdym razem polski rząd będzie musiał wyjść z sali – objaśniał Bachmann, dodając, że byłoby to uciążliwe także dla przedstawicieli pozostałych rządów.

W Syrii postawić jednak na Asada? Gen. Koziej: bez tego się nie da pokonać ISIS

– Z powietrza się wojny nie wygra – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef UOP gen. Gromosław Czempiński. Jego zdaniem bombardowanie pozycji bojowników Państwa Islamskiego jest niewystarczające, by ich pokonać. – W moim odczuciu trzeba zacząć od tego, by pokonać tzw. Państwo Islamskie przez wsparcie z powietrza miejscowych sił lądowych – wyznał Czempiński. Zgodził się z nim drugi gość Piotra Kraśko, były szef BBN gen. Stanisław Koziej. – Przede wszystkim zaangażowanie miejscowych sił. Irak, także niestety armia syryjska – stwierdził były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na pytanie, czy to oznacza, że Zachód powinien jednak postawić na prezydenta Syrii Baszszara al-Asada, gen. Koziej odpowiedział: „bez tego się nie da, tym bardziej, że za Asadem jest Rosja”. Dotychczas Zachód nie wspierał prezydenta Syrii, który toczy brutalną wojnę domową z opozycją.

Trzaskowski: Europejczycy budzą się ze snu o stabilności

Terroryzm był zawsze obecny, to nie jest doświadczenie nowe – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Rafał Trzaskowski, były sekretarz stanu w MSZ. Przyznał również, że Europa była zwykle nastawiona na raczej umowy wielostronne niż na zbrojenia. Teraz jednak – zauważył polityk – myślenie się zmienia m.in. za sprawą działań Rosji czy wydarzeń na południu kontynentu. – Europejczycy budzą się z takiego snu o stabilności – podkreślił Trzaskowski.

Koń Banderas jedzie do Rio. Jedyny reprezentant Polski w WKKW na igrzyskach

Jeździec Paweł Spisak i koń Banderas to jedyna polska para, która będzie reprezentowała nasz kraj w WKKW czyli Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego na igrzyskach w Rio. Konkurencja rozgrywana jest w ciągu trzech dni: pierwszego dnia zawodnicy rywalizują w ujeżdżeniu, następnie w próbie terenowej, a finałem jest konkurs skoków przez przeszkody. Polska para na olimpiadzie wystartuje w dniach 6-9 sierpnia, ale wcześniej przed Banderasem jeszcze większe wyzwanie – jego pierwsza podróż samolotem.

Jezioro Hańcza zdobyte. Nurek zszedł na dno najgłębszego jeziora w Polsce

Po raz pierwszy w historii nurek odważył się zejść na dno Jeziora Hańcza, docierając na głębokość 104 metrów. Sebastian Marczewski – nurek i weteran wojenny – przygotowywał się do tego wyczynu przez dwa lata. Trenował, stosował specjalną dietę i szukał sponsorów, bo koszt bicia rekordu w nurkowaniu to kilkaset tysięcy złotych. W całe przedsięwzięcie zaangażowanych było 20 osób.

Cztery zamachy w Niemczech w ciągu tygodnia. Rokita: patrząc z historycznym oddechem, dzisiejszy świat jest normalny

Cztery ataki w ciągu tygodnia wywołały w Niemczech falę oburzenia i strachu. Na ten temat z Piotrem Kraśko rozmawiał komentator TVN24 BiS Jan Rokita, który stwierdził, że ostatnie szokujące wydarzenia wcale nie powinny burzyć naszego obrazu świata, ponieważ, jak mówi –„patrząc z historycznym oddechem, dzisiejszy świat jest normalny”. Jak dodaje, perspektywa świata arabskiego i zachodniego jest różna i „trzeba to przyjąć”, ponieważ „pesymistyczna perspektywa w odniesieniu do świata arabskiego musi być perspektywą stałą”. Na przykładzie Turcji Jan Rokita wyjaśnia, że jako Europejczycy „nabraliśmy przekonania, że Turcja zmierza w kierunku wartości europejskich, ale to iluzja”. Gość „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS zauważył, że zachowanie najbardziej dotkniętego ostatnio dramatycznymi atakami społeczeństwa niemieckiego jest fenomenem. – Społeczeństwo niemieckie należy do społeczeństw wyjątkowych, (…) ponieważ są najbardziej pacyfistycznym i najbardziej humanitarnym narodem w dzisiejszej Europie – ocenił Rokita. Dodał jednak, że jeśli sytuacja się nie zmieni, „nie będzie można żądać” od Niemców, by tacy pozostali.

MON chce negocjować z powstańcami? W poniedziałek spotkanie ws. apelu smoleńskiego

Negocjacje czy próba szantażu? I jedno, i drugie dla wielu jest niedopuszczalne. W poniedziałek w Ministerstwie Obrony Narodowej odbędzie się spotkanie z powstańcami. W centrum sporu – apel smoleński. Dla Antoniego Macierewicza niezbędny, by rocznica wybuchu powstania miała asystę wojskową. Dla powstańców – nie na miejscu i niepotrzebny. Nie w tym czasie, nie przy tej okazji. I stanowiska nie zmienią bez względu na argumenty, jakie padną. A skoro tak – po co rozmowy i po co cały polityczny zgiełk?

Strzelanina w Monachium. "Terroryści chcą mówić o sobie, pokazywać swoje parszywe gęby"

Po strzelaninie w centrum handlowym w Monachium, służby zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a w mieście wprowadzono stan wyjątkowy. Czesi zwiększyli zaś liczbę patroli policyjnych na granicy z Niemcami. Liczba ofiar strzelaniny w centrum handlowym Olympia niestety rośnie, zaś w szpitalach przebywa wielu rannych. Doniesienia sprzed godziny 23 w piątek mówią o dziewięciu osobach zabitych.

Puszcza Białowieska usunięta z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO? Decyzja w lutym

Czy Polska zostanie pozwana przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości? Wszystko zależy od tego, czy Komisja Europejska przyjmie ze zrozumieniem argumenty Ministerstwa Środowiska. Spór dotyczy oczywiście wycinek drzew, które – według resortu – mają uratować dziewiczy las. Strona polska przesłała w tym tygodniu odpowiedź do Komisji Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej. Ani minister Jan Szyszko, ani pracownicy resortu nie zdradzają, co znajduje się w odpowiedzi. UNESCO z decyzją o ewentualnym usunięciu Puszczy Białowieskiej z Listy Światowego Dziedzictwa poczeka do lutego. Wówczas wyda oficjalną decyzję.

W Rio będą walczyć dla Polski i… polskiej armii. Te zawodniczki marzą o olimpijskich medalach i karierze wojskowej

Bogna Jóźwiak i Aleksandra Socha – szermierka, Arleta Podolak – judo. Warto zapamiętać te nazwiska, bo one mogą nam przywieźć medale z Rio de Janeiro. Trzy zawodniczki łączy nie tylko zamiłowanie do sztuk walki, ale także to, że są żołnierzami. Jóźwiak, Socha i Podolak reprezentują na igrzyskach nie tylko kraj, ale i wojsko polskie. Zawodniczki poza treningami, mają też za sobą zajęcia na poligonie, strzelanie. Oprócz marzeń o medalach wszystkie kobiety marzą też o karierze wojskowej.

Ujazdowski: po ewentualnym wyjściu Brytyjczyków znajdziemy nową formułę egzystencji w PE

– Widać, że długo Brytyjczycy będą dyskutować rozwód z UE – stwierdził europoseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. Komentował on konsekwencje referendum w Wielkiej Brytanii i faktu, że politycy PiS-u w Parlamencie Europejskim należą do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, którą tworzą głównie właśnie oni i brytyjscy konserwatyści. Kazimierz Ujazdowski wyraził opinię, że nie należy „wypychać” Wielkiej Brytanii z UE. Uspokoił, że gdyby jednak ostatecznie doszło do Brexitu i opuszczenia europarlamentu przez Brytyjczyków, to „PiS znajdzie nową formułę egzystencji w PE”.