Najnowsze

Najnowsze

W piątek w kraju będzie pochmurno, ale wystąpią lokalnie przejaśnienia. Temperatura maksymalna wyniesie od 10 stopni Celsjusza na Podlasiu do 17 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-wschodni i wschodni, umiarkowany i dość silny.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce może kosztować nawet 20 miliardów dolarów - tak przynajmniej wynika z rządowych szacunków. Premier zapewniał w Berlinie, że do finansowania tej inwestycji mamy długą kolejkę chętnych. Przypomnijmy, że to amerykańska firma Westinghouse będzie naszym partnerem strategicznym przy tym projekcie. Budowa elektrowni w Lubiatowie na Pomorzu rozpocznie się w 2026 roku, a pierwszy reaktor ma ruszyć w 2033 roku.

Wniosek o wypłatę środków z KPO wciąż nie trafił do Brukseli - mimo obietnic premiera, który zapowiadał, że stanie się to do końca października. Później Mateusz Morawiecki z tych słów się wycofał. Teraz zapowiedział, że wniosek trafi do Komisji Europejskiej w najbliższym czasie, ale konkretnego terminu już podać nie chciał. Mija dokładnie rok odkąd Polska płaci kary za działalność Izby Dyscyplinarnej, zastąpionej niedawno przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej.

W marcu prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę przygotowaną przez Ministerstwo Edukacji mówiąc, że szkodliwy pomysł ministra Czarnka nie stanie się rzeczywistością polskich szkół. Prezydent poprosił również wówczas, by sprawę uznać za zakończoną. To był ogromny sukces nauczycieli i rodziców, uczniów i ekspertów, a także samorządów i opozycji.

Lex Czarnek, czyli ustawa zwiększająca kompetencje kuratorów w szkołach, wraca do Sejmu w praktycznie niezmienionej formie. Ustawę w marcu zawetował prezydent. Tym razem projekt złożyli posłowie PiS-u, a nie Ministerstwo Edukacji. Do Sejmu trafił też projekt prezydenta, w którym to rodzice, a nie kurator, mieliby decydować o tym, jakie organizacje pozarządowe mogą działać w szkole. Ten projekt został jednak przez posłów PiS zaopiniowany negatywnie.

Według premiera Mateusza Morawieckiego pierwsza w Polsce elektrownia atomowa ma kosztować około 90-100 miliardów złotych. Zbudują ją Amerykanie - mają doświadczenie i sprawdzoną technologię. Rząd przyjął w środę w tej sprawie uchwałę, z której wynika, że elektrownia powstanie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. W planach jest także budowa kolejnych elektrowni.

W czwartek będzie pochmurno z rozpogodzeniami. Na Suwalszczyźnie i Podlasiu przed południem może spaść słaby deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 12 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 15 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Powieje zachodni i południowy, słaby i umiarkowany wiatr. Na zachodzie okresami może być dość silny.

Jednym z efektów pandemii COVID-19 jest coraz więcej problemów zdrowotnych u dzieci. To przede wszystkim otyłość, ale też zbyt wysokie ciśnienie i cukrzyca. Dzieci maja też dużo mniejszą odporność, co oznacza cięższy przebieg zakażenia koronawirusem. Dlatego warto się szczepić - podkreślają eksperci. Od połowy listopada mają już być dostępne szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci poniżej 6. miesiąca życia.

Mieszkańcy Torunia zapłacą wyższe rachunki za ogrzewanie. Wszystko przez to, że od niespełna miesiąca ciepło do miejskiej sieci zaczęła dostarczać ciepłownia geotermalna ojca Tadeusza Rydzyka. Miało być tanio i ekologicznie, tymczasem opłata stała w geotermii jest o 500 procent wyższa, niż ta stosowana przez państwową spółkę PGE. Przeciwko podwyżkom protestują politycy opozycji, a radni domagają się wyjaśnień od prezydenta miasta.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o zamrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych, jak również małych i średnich przedsiębiorstw. Wielu właścicieli firm nie poradziło sobie jednak z galopującą inflacją i kosztami prowadzenia działalności. Zamknęło się wiele restauracji, piekarni czy zakładów usługowych. Od początku roku do końca października 150 tysięcy firm złożyło wnioski o likwidację działalności.

Jest podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą dotyczącą sprzedaży węgla przez samorządy. Gminy mogą kupować surowiec za maksymalnie 1,5 tysiąca złotych za tonę i sprzedawać mieszkańcom maksymalnie za 2 tysiące złotych za tonę. Pojawiają się jednak pytania, czy to wystarczy, by problemy z zakupem węgla się skończyły.

Rząd może będzie zmuszony do tego, by nie przedłużać tarczy antyinflacyjne - powiedział w TVN24 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, odnosząc się do stanu polskich finansów. To oznacza, że mogą skończyć się obniżki VAT-u i akcyzy na nośniki energii. Nie ma też co liczyć na to, że ceny w najbliższym czasie nie będą rosnąć, dlatego należy się więc spodziewać kolejnych podwyżek stóp procentowych - prognozują z kolei ekonomiści. Polskiej gospodarce nie pomaga też brak pieniędzy z KPO. Wniosek w sprawie wypłaty środków miał być złożony do końca października. Nadal go jednak nie ma.

Rząd przyjął uchwałę w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Partnerem strategicznym Polski w tym projekcie będzie amerykańska firma Westinghouse. Elektrownia ma powstać w Lubiatowie w województwie pomorskim. Jej budowa ruszy w 2026 roku, a pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony w 2033 roku.

We wtorek rano prezydent Andrzej Duda obiecał, że za kilka godzin podpisze ustawę pozwalającą samorządom handlować węglem. Jednak jeszcze jej nie podpisał. Przepisy umożliwiają samorządom kupno węgla w cenie poniżej 1500 złotych za tonę i sprzedaż surowca mieszkańcom za mniej niż dwa tysiące złotych.