Najnowsze

Najnowsze

Ma na swoim koncie aż 452 zarzuty prokuratorskie, ale nadal uczy w szkole

Barbara R. – była dyrektor policealnej szkoły medycznej – podejrzana jest o branie łapówek od swoich byłych pracowników. Półtora roku temu została zwolniona. Szkołę zamknięto, ale kobieta jednocześnie pracowała w innej placówce, w której nadal jest zatrudniona. W obecnej placówce nikt powodów do jej zwolnienia nie widzi.

Likwidacja gimnazjów będzie kosztować ponad miliard złotych. Samorządowcy obawiają się reformy w edukacji

Nie milkną echa przedstawionych przez minister Annę Zalewską założeń reformy w polskiej edukacji. Samorządowcy z obawą myślą o zapowiedzianych zmianach w oświacie. Rozżaleni mówią, że nikt z nimi nie konsultował zmian. Krytykują zwłaszcza plan likwidacji gimnazjów. I pytają, kto za to wszystko zapłaci. Ze wstępnych wyliczeń organizacji samorządowych wynika, że wygaszanie gimnazjów – tylko w pierwszych dwóch latach, pochłonie ponad miliard złotych.

Wzrasta liczba przestępstw z nienawiści. Władze bagatelizują problem, eksperci ostrzegają

Profesor pobity w tramwaju za to, że rozmawiał po niemiecku z innym wykładowcą. Azjatki zaatakowane w metrze, zniszczony samochód, bo właścicielka przypominała… cudzoziemkę. To tylko przykłady z ostatnich dni przestępstw popełnianych z nienawiści na tle rasowym, narodowym lub religijnym. Władze problem bagatelizują – twierdzą, że to margines. W ogólnej liczbie przestępstw to rzeczywiście promil, niemniej ekspertów bardzo niepokoi, że w Polsce liczba takich czynów zdecydowanie rośnie. Dlaczego tak się dzieje i jak tej fali przeciwdziałać? Eksperci wyjaśniają i apelują.

Kampania miała łączyć, a dzieli. Biskupi ostro o zachęcaniu do tolerancji osób homoseksualnych

„Znak pokoju” jednak nie ze wszystkimi. Polscy biskupi ostro wypowiedzieli się o najnowszej kampanii wzywającej ludzi wierzących do tolerancji wobec osób homoseksualnych. Akcja nosi wymowny tytuł „Przekażmy sobie znak pokoju”. Stoją za nią środowiska tak zwanych „katolików otwartych”. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski stanowczo sprzeciwia się takiej integracji. „Katolicy nie powinni brać w niej udziału” – czytamy w komunikacie.

To prawdziwa „trasa śmierci”. W wypadku auta i karetki zginęły dwie osoby – jedną była pacjentka przewożona do szpitala

Droga krajowa numer 27 w województwie lubuskim znowu zbiera śmiertelne żniwo. Ostatnio doszło na niej do trzech poważnych wypadków. W najbardziej tragicznym zginęły dwie kobiety, w tym pacjentka transportowana przez karetkę. Mieszkańcy drogę nazywają „trasą śmierci”. W czym tkwi problem i jak na te zatrważające statystyki reagują służby?

Znów atak na Polaków w Wielkiej Brytanii. 21-letni student ugodzony w szyję rozbitą butelką, bo mówił po polsku

W mieście Telford na zachodzie Anglii trzej młodzi sprawcy zażądali od grupy Polaków, by zaczęli mówić po angielsku. Potem zaatakowali. Do szpitala trafił 21-latek ugodzony w szyję rozbitą butelką. Rana była głęboka, ale życie mężczyzny nie jest zagrożone. Na razie nie zatrzymano żadnego podejrzanego. Policjanci szukają świadków. Śledztwo ma być monitorowane przez Konsula Generalnego RP w Manchesterze.

„Córka Hillary Clinton intelektualnie przewyższa całą rodzinę Trumpa”

Ivanka Trump aktywnie wspiera swojego ojca w kampanii wyborczej. W mijającym tygodniu opowiadała o planie, który ma pomóc kobietom wrócić do pracy po ciąży. Założenia planu niektórzy eksperci uznali za „pułapkę dla kobiet”. W tym samym czasie córka Hillary Clinton dużo rzadziej udziela się w walce wyborczej. – Ona niedawno urodziła drugie dziecko, przeprowadziła się. Myślę, że będzie tajną bronią, która zostanie wykorzystana na ostatniej prostej – komentowała Karolina Korwin-Piotrowska w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS. Dziennikarka przyznała, że Chelsea Clinton jest ogromnym wsparciem dla matki. – To dziewczyna, która intelektualnie przewyższa całą rodzinę Trumpa. Widać, że wyrosła w rodzinie polityków, a nie milionerów – uważa Korwin-Piotrowska.

Staniszkis: Polska nie jest znaczącym krajem w kryzysie, przez który przechodzi Unia Europejska

W Bratysławie spotkało się 27 szefów państw i rządów krajów Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii. Według wielu ekspertów okres, w który weszła Unia Europejska, może być najcięższym w jej historii. Bieżącą sytuację oraz zapowiedzi prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który wraz z premierem Węgier, Wiktorem Orbanem planuje przeprowadzenie „kontrrewolucji kulturalnej” komentowała w „Faktach z Zagranicy” socjolog Jadwiga Staniszkis.

Konie uratowane z transportów do rzeźni potrzebują pomocy. Brakuje im suchego dachu nad głową

Fundacja Tara to pierwsze w Polsce schronisko dla koni – wiele z nich zostało uratowanych z transportów jadących do rzeźni. Konie, które tam przebywają, nie pracują, bo najgorsze w życiu już przeszły. To oznacza także, że zwierzęta nie zarabiają na siebie. Teraz mają kochających opiekunów, jednak do spokojnego życia brakuje im suchego dachu nad głową. Zajmująca się końmi fundacja potrzebuje pomocy.

Płock: w tym gimnazjum uczą się także… przedszkolaki. Wszystko przez reformę oświaty

Miał być remont przedszkola, ale przestał się opłacać, skoro za chwilę – zgodnie z założeniami reformy oświaty – znikną gimnazja. W całej placówce niedługo do dyspozycji pozostanie budynek szkoły podstawowej i gimnazjum. Na razie jednak – dopóki są gimnazja – między młodzieżą przeciskają się przedszkolaki z rodzicami. Część z dorosłych ostro komentuje całą sytuację: "Zostaliśmy oszukani".

Spór o medyczną marihuanę. Bachański: przynosi znacznie więcej korzyści niż szkody

Specjalista neurologii dziecięcej dr Marek Bachański pracował w Centrum Zdrowia Dziecka. Zanim został zwolniony dyscyplinarnie leczył małych pacjentów z padaczką środkami zawierającymi medyczną marihuanę. Teraz sąd zdecydował, że ma wrócić do pracy. – Stosowałem medyczną marihuanę w ramach importu docelowego – wyjaśniał Bachański, tłumacząc zapisy prawne na mocy których był to możliwe.

„Może się zdarzyć, że Polska znajdzie się w izolacji”

– Może się zdarzyć, że Polska znajdzie się w izolacji – ocenił szef redakcji zagranicznej TVN24 BiS Jacek Stawiski po wtorkowej debacie na temat Polski w Parlamencie Europejskim. Stawiski wyraził zdziwienie, że rząd PiS wdaje się w spory z instytucjami europejskimi, zamiast wykorzystać w polityce zagranicznej to, że „debata o imigracji przesunęła się w prawo, na stronę Orbana”. – Jeśli najsilniejsze kraje UE pójdą swoją drogą, to Polski nie będzie nikomu żal – skomentował drugi gość Jolanty Pieńkowskiej, Marek Ostrowski z „Polityki”.

„Amerykanie dowiedzieli się przede wszystkim, że Clinton jest po prostu człowiekiem, który nie wyrabia fizycznie”

Problem zasłabnięcia Hillary Clinton oraz stan jej zdrowia nie przestaje być tematem numer jeden w amerykańskiej kampanii wyborczej. Oficjalnym powodem niedyspozycji, który podaje sztab kandydatki, to zapalenie płuc. –Zasłabnięcie może być stanem normalnym przy tej chorobie – tłumaczył pulmonolog dr Tadeusz Zielonka w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS. Dodał także, że jeśli się spojrzy na ów problem historycznie, to oficjalne komunikaty zawsze mówią o infekcji. – Dzieje się tak, ponieważ zapalenie płuc jest ostrą chorobą, ale wyleczalną – mówił dr Zielonka.

Zbigniew Lewicki o stanie zdrowia Hillary Clinton: jej sztab skrywa poważną tajemnicę

– Unikanie przez 9 miesięcy konferencji prasowej? To jest niespotykane. To się nie zdarzyło żadnemu amerykańskiego politykowi – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Skomentował on kampanię wyborczą kandydatki demokratów na prezydenta USA Hillary Clinton. Zasugerował, że unikała ona konferencji prasowych ze względu na „poważną tajemnicę zdrowotną”. – Coś jest ukrywane ewidentnie – stwierdził. Lekarze Clinton podają, że zachorowała ona na zapalenie płuc. – Być może okaże się, że miała tydzień-dwa tygodnie choroby, z której wyszła – mówił drugi gość Jolanty Pieńkowskiej, Marcin Bosacki, były ambasador Polski w Kanadzie.

Jak wygląda typowy dzień amerykańskiego prezydenta? Wymaga on końskiego zdrowia

Dlaczego zdrowie kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych ma tak fundamentalne znaczenie? Bo to nie tylko ogromnie prestiżowa, ale przede wszystkim bardzo ciężka i fizycznie wyczerpująca praca. Każdy z prezydentów inaczej układa sobie plan dnia, ale zawsze są w nim podstawowe elementy, takie jak tajny briefing i liczne spotkania z doradcami.

Niezwykłe święto kobiet polskiego lotnictwa. Czarownice do Krakowa przyleciały na… Aerosabat

Kraków chyba jeszcze nigdy tak bardzo nie zbliżył się do nieba. Czarownice z całej Polski zleciały się na Aerosabat i oczarowały mieszkańców. Niecodzienny widok, który mogli zaobserwować mieszkańcy Krakowa, to nic innego jak niezwykłe święto kobiet polskiego lotnictwa. Po raz pierwszy odbyło się ono w Krakowie, a lotniczki udowadniały, że w każdym wieku można latać. Wśród czarownic były takie, które swój pierwszy skok ze spadochronem zaliczyły w wieku 80 lat, ale także takie, które na co dzień pilotują wojskowe samoloty transportowe.

Policjanci szukali narkotyków. W mieszkaniu znaleźli ciało niemowlęcia

Szokującego i makabrycznego odkrycia dokonali policjanci, którzy wykonywali – z pozoru zwyczajnej – akcji. Wszystko zaczęło się od zatrzymania w Kamiennej Górze kierowcy skutera, przy którym znaleziono narkotyki. Później przeszukano jedno z mieszkań – tam znaleziono ciało 7-miesięcznego niemowlaka. Dziecko prawdopodobnie nie żyło od kilku dni. Mężczyzna, w mieszkaniu którego dokonano tego makabrycznego odkrycia, był dziadkiem dziecka.

W tym przedszkolu dzieci przychodzą… na drugą zmianę. Efekt reformy dot. sześciolatków

W przedszkolu w Złocieńcu dzieci traktowane są jak dorośli – muszą uczyć się na dwie zmiany. Część maluchów – dzieci pięcio- i sześcioletnie – zajęcia zaczyna o godzinie 13, a kończy po 18. Czemu? Winna temu jest reforma edukacji, którą rząd od kilku miesięcy wprowadza w całym kraju, a która zakłada brak obowiązku pójścia 6-latków do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Gminy stanęły przed obowiązkiem zapewnienia miejsc dla młodszych dzieci, a w przedszkolach zrobiło się ciasno.

Małgorzata Zawadka o 11 września: poczułam się wtedy obywatelem tego miasta

Polscy dziennikarze Małgorzata Zawadka i Filip Niedenthal w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS wspominali swoje przeżycia z 11 września 2001 roku, kiedy w USA doszło do serii zamachów terrorystycznych. – Poczułam się wtedy obywatelem tego miasta (Nowego Jorku – przyp. red.) – mówiła Małgorzata Zawadka, była korespondentka w USA. – Najważniejsze, że to miasto przetrwało – mówił z kolei Filip Niedenthal, redaktor naczelny „Esquire”.

Marek Ostrowski: krytyka naszego rządu jest zasadna. Ubolewam, że to się rozmyje

Parlament Europejski w przyszłym tygodniu podejmie debaty. Tematem rozmów ponownie będzie aktualna sytuacja w Polsce. – Krytyka naszego rządu jest zasadna. Ubolewam, że to się rozmyje – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marek Ostrowski z „Polityki”. Jego zdaniem najpoważniejszym zarzutem wobec Polski jest to, że rząd nie akceptuje wyroków Trybunału Konstytucyjnego. To się nie zdarza, jak określił dziennikarz, „w świecie białego człowieka”.

Smolar: następuje marginalizacja Polski przez UE

Tusk mówi o konsekwencji w kontekście Brexitu, Włosi – o ścisłej integracji państw, które jej rzeczywiście chcą, a premier Węgier – o kontrrewolucji kulturalnej. Sytuację współczesnej Europy komentował w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego. Gość Jolanty Pieńkowskiej uważa, że borykamy się z „najpoważniejszym kryzysem i widać, że Europa dzieli się na trzy bloki”. Dostrzega jednak w tym kryzysie jasną stronę. Jest nią pozytywne podejście Polaków do Unii Europejskiej, kojarzonej głównie z możliwościami rozwoju cywilizacyjnego. Zauważa jednak i drugą stronę. – Europie jest bardzo trudno – przyznał. – Już teraz następuje marginalizacja Polski przez Unię Europejską – dodał.

Czy Putin boi się niezależnych sondaży? „Jego partia nie jest tak dobrze postrzegana”

- O ile sam Putin i jego poparcie jest na wysokości niebios (…) tyle jego partia nie jest tak dobrze postrzegana – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Andrzej Zaucha, korespondent „Faktów” w Rosji. – Poparcie dla niej spada – podkreślił. Reporter „Faktów”, powołując się na niezależne źródła, stwierdził, że „Putin, jako przywódca, ma ponad 80 proc. poparcia”, między innymi dlatego, że partia jest postrzegana jako elita karierowiczów. Zdaniem gościa Jolanty Pieńkowskiej takie myślenie Rosjan wynika ze świadomości, że w kraju może być gorzej – tak, jak 25 lat temu gdy na sklepowych półkach niczego nie było. Dlatego, zdaniem reportera „Faktów”, wolą stałość urzędu prezydenta.