Najnowsze

Najnowsze

To może być ten weekend, ten dzień i ta godzina, kiedy padnie rekord temperatury w tym roku. Już dziś w większości kraju było gorąco lub bardzo gorąco. A w weekend możemy zobaczyć na termometrach nawet 36 stopni. A to już temperatura dla wielu niebezpieczna, a najbardziej dla spragnionych ciepła urlopowiczów.

Teraz msza w niecodziennej scenerii i ponad milion pielgrzymów razem z papieżem Franciszkiem na słynnej brazylijskiej plaży Copacabana. Tylko pogoda nie dopisała - wiało i padał deszcz. W tłumie głównie flagi brazylijskie i argentyńskie, ale można było też dostrzec biało-czerwone. Mamy relację polskiego księdza, który był na papieskiej mszy.

Teraz spotkanie na szczycie. Jerzy Janowicz kontra Jarosław Kuźniar, czyli wymiana piłek z półfinalistą i chwila szczerości przed kamerą TVN24. Polski tenisista w pierwszym wywiadzie po Wimbledonie przyznaje, że jest teraz bardziej pewny siebie i ujawnia, co powiedział na ucho Murray'owi.

Lewicowe zamieszanie po starciu w Elblągu. W przedterminowych wyborach tryumfuje SLD, bo choć zbiera tylko 10 procent, to deklasuje głównego rywala czyli Ruch Palikota, któremu mieszkańcy Elbląga nie dali w wyborach żadnych szans. Za wygraną słychać nowy apel do Aleksandra Kwaśniewskiego - drużyna Millera kolejny raz mówi: "prezydencie, chodź z nami".

Z Portugalii do Polski dotarła przesyłka wagi ciężkiej wypełniona historią. Brytyjski czołg pościgowy Cromwell ma na imię "Hela", miał ogromną sympatię generała Maczka. Odnalazł się w Portugalii, odpocznie w Poznaniu. To był rekordowo długi wojskowy transport i do tego z przeszkodami, bo załadowany na ciężarówkę czołg w Hiszpanii i Francji nie mieścił się w autostradowych bramkach.

Gwiazda polskiej kadry mówi sakramentalne "tak". Robert Lewandowski i Anna Stachurska są już małżeństwem. Ślub odbył się w Serocku, a wśród gości było widać dobrze znane z boiska twarze.

Koncertowe życie po siedemdziesiątce. Cztery dni po swoich urodzinach 71-letni Paul McCartney daje swoim polskim fanom trzy godziny rock'n'rollowego grania i zwala ich z nóg. Sam na nogach stoi tak twardo, że wygląda jakby był na baterie, podczas koncertu nie wypija podobno nawet szklanki wody. Robi takie wrażenie, że po występie zgłaszają się do niego kandydatki na czwartą żonę.

- Wiedziałem, że nie mogę spanikować - mówi 21-letni Przemek, który przez 20 minut reanimował swoją porażoną piorunem koleżankę. Nie miał szkolenia z pierwszej pomocy, ale miał zimną krew i głowę na karku, więc słuchał przez telefon dyspozytorki pogotowia. Robił co mógł, żeby uratować dziewczynie życie i ... niech świeci przykładem.

Bilet w jedną stronę - Edward Snowden nieoczekiwanie wylądował w Moskwie. Były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, oskarżony w USA o szpiegostwo, przez ostatnie dni ukrywał się w Hongkongu. Moskwa to tylko przystanek, Snowden ma stamtąd bilet na Kubę, później leci podobno do Wenezueli. Szef MSZ-u Ekwadoru poinformował, że dostał od Snowdena wniosek o azyl.

Brutalny atak na zagranicznych turystów w Himalajach. 10 osób zastrzelonych w hotelu niedaleko szczytu Nanga Parbat. Zabici pochodzili z Ukrainy, Rosji i Chin, zginął też ich pakistański przewodnik. W tym czasie w drodze na Nanga Parbat było kilkadziesiąt osób, w tym około ośmiu Polaków. Grupa Aleksandry Dzik, która była w tym czasie wysoko w górach, jest bezpieczna.

Makabra na drodze - czołowe zderzenie busów, jest czterech zabitych i dziewięciu rannych. Najprawdopodobniej wszystko przez nieostrożne wyprzedzanie jadących drogą Lublin-Warszawa rowerzystek. Jeden z busów nie był przystosowany do przewożenia większej liczby osób, pasażerowie siedzieli na zwykłych krzesełkach.

Przebudzenie w kampanii i piękna katastrofa. Prezydent Warszawy próbuje nadrobić stracone punkty i w listach do mieszkańców przeprasza za śmieciowy chaos, a w otwartym właśnie tunelu - za komunikacyjne przeszkody. Przeszkodą nie do pokonania znów okazała się jednak ulewa, może nią być także zbliżające się referendum.

Bojówka na uniwersytecie - narodowcom nie spodobał się ani temat wykładu, ani przeszłość wykładowcy, więc postanowili wykrzyczeć, co sądzą o czerwonej hołocie. Aplauzu nie było, są za to prokuratorskie zarzuty i ostra reakcja prezydenta Wrocławia. - Nie będę tolerował nacjonalistycznej hołoty w moim mieście - mówi Rafał Dutkiewicz i pisze list do szefa MSW. To nie pierwszy ostatnio taki występ na uczelni.

Zobaczcie materiał Darka Prosieckiego, za który nasz reporter otrzymał nagrodę specjalną im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. Kapituła konkursu doceniła reportera Faktów za „przystępne wyjaśnianie masowemu widzowi skomplikowanych kwestii z zakresu finansów osobistych, w tym w szczególności za materiał reporterski o wpływie rekomendacji na rynek kredytów”.

Co najmniej 40 osób zginęło, a ponad sto jest rannych - to wynik dwóch zamachów na południu Turcji, niedaleko granicy z Syrią. Eksplodowały samochody-pułapki. Na razie nikt nie przyznał się do tych zamachów.

Rodzina i współpracownicy, prezydent i ministrowie żegnali dziś w Krakowie Krzysztofa Kozłowskiego - ministra spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. - Był jednym z tych, którzy po 1989 roku chcieli budować Polskę bez nienawiści i chęci odwetu - mówił w homilii biskup Grzegorz Ryś.

Grupa PKP pozbywa się najsłynniejszej kolejki górskiej w Polsce na Kasprowy Wierch. Do sprzedaży idą także inne należące do PKL. Spór o prywatyzację dzieli nie tylko mieszkańców Tatr i Podhala. Dzieli też polityków - PO jest za, PiS zdecydowanie przeciw. Przy okazji wychodzi na jaw, że kolejki - dla turystów symbol wypoczynku w górach, dla niektórych stały się sposobem na niekoniecznie czysty, za to znakomity biznes.

Czy to już dowód na to, że amerykańska gospodarka wychodzi z dołka? Jeszcze nie, ale to kolejny sygnał. Rośnie i to znacząco sprzedaż samochodów w Stanach Zjednoczonych. Miniony rok był najlepszy od 30 lat, a to nie może być przypadek. Kredyty są i wygląda na to, że będą tanie. Dla porównania w Europie samochody sprzedają się słabo lub bardzo słabo.

Barwne, pomysłowe i efektowne - z okazji przypadającego dziś święta ulicami wielu polskich miast przeszły orszaki Trzech Króli. Były konie, osły i wielbłądy, przebrani i ucharakteryzowani dorośli i dzieci.

O koronie nie zapomnieli, sentyment pozostał, ale w portfelu już tylko euro. Kolejny rok Słowacy z kalkulatorem w ręku przeliczają korony na euro i odwrotnie - porównują, liczą i wyciągają wnioski. Warto było czy nie? Minęły właśnie cztery lata od wejścia Słowacji do strefy euro, a ta decyzja wkrótce przed nami. Warto posłuchać sąsiadów - o argumentach za i przeciw.

Nazywa się Mulla Abdul Kabir i był na szczycie listy najgroźniejszych terrorystów w Afganistanie. Był, bo został został zatrzymany przez polskich i afgańskich żołnierzy. Kabir był odpowiedzialny za zamachy, w tym śmierć polskiego żołnierza, rozboje, wymuszenia i porwanie.

To było coś więcej niż gest powitania i podziękowania. W świetle kamer Gerard Depardieu padł w objęcia Władimira Putina. Depardieu ma już rosyjski paszport, obywatelstwo i nie ma przeszkód, by płacił 13- procentowy podatek w Rosji. A o to mu chodziło od momentu gdy ogłoszono, że we Francji będzie wprowadzony podatek 75-procentowy. A jeśli chodziło mu także o rozgłos i skandal, to też dostał, co chciał.

Dwa zawiadomienia do prokuratury: o możliwości przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy CBA i prokuratorów, a także w sprawie składania fałszywych zeznań przez świadków. Oba zawiadomienia są autorstwa sędziego Igora Tulei. To on skazał doktora G. za branie łapówek i to on jest autorem uzasadnienia, które wywołało polityczną burzę. Jak widać ciąg dalszy nastąpi.

Mistrz kierownicy w Polsce. Można o nim jeszcze powiedzieć, że nosi biały kombinezon, nie zdejmuje kasku, nie rozmawia z dziennikarzami, a jego tożsamości pilnie strzegą producenci brytyjskiego programu "Top Gear". Stig to kultowa postać w telewizji, budzi ciekawość i zazdrość widzów. Na podwarszawskim torze popisywał się umiejętnościami. Chyba nie najgorzej mu poszło.

Teraz odjazd na nartach - trasa biegowa jak zjazdowa - nowe przepisy, nowy problem, bo potrzebny ratownik i oświetlenie. I biegający narciarze, i zdumieni zarządcy tras pukają się w czoło i nowe przeszkody objeżdżają slalomem.

Rosyjscy żołnierze przed sąd za kradzież na miejscu katastrofy smoleńskiej - czterech Rosjan ukradło karty kredytowe z portfela Andrzeja Przewoźnika, który zginął w katastrofie. A ponieważ w znalezionym portfelu znaleźli też PIN-y, to poszli na zakupy. Jest akt skarżenia, będzie proces i groźba sześciu lat w kolonii karnej.

W tym roku widać mniej pielgrzymów, ale świąteczną atmosferę czuć tak samo mocno. W Betlejem już odbyła się wigilijna parada, a o północy, w kościele przylegającym do Bazyliki Narodzenia będzie pasterka.

W kolejce do Świąt: na granicy z Białorusią i Ukrainą sznurek TIR-ów, dziesiątki kierowców, a wśród nich Polacy w drodze do domu. Już wiedzą, że przy rodzinnym stole usiąść nie zdążą, więc wyciągają kuchenkę gazową, śledzie i kapustę z grzybami. Także telefon, bo tylko tak złożą świąteczne życzenia.

Świątecznie w Afganistanie: mundury w kuchni też zdają egzamin - jest wspólne gotowanie i niezłe wyzwanie, bo z Polski przyleciało 14 ton jedzenia. Polscy żołnierze dostają prezenty, czytają świąteczne kartki i bardzo tęsknią za domem.