Najnowsze

Najnowsze

Barykada, bez której Powstanie nie wyglądałoby tak samo. "Nie została nigdy przez Niemców zdobyta"

73 lata temu przejście za dnia Alejami Jerozolimskimi, główną arterią Warszawy, kończyło się śmiercią. Dopiero pod osłoną nocy można było uniknąć czujnego oka niemieckiego snajpera. Dlatego powstańcy zrobili podkop i barykadę, którą utrzymali do ostatnich chwil Powstania. O tę barykadę toczyła się ostatnia powstańcza bitwa, nie pokonała jej nawet pancerna dywizja Hermann Goering. To o niej całemu światu mówił Donald Trump.

Prognoza pogody na środę 2 sierpnia

W środę we wschodniej części Polski przelotne opady deszczu i burze (10-20 mm i porywy do 80 km/h). W Małopolsce i na krańcach wschodnich możliwy grad. Poza tym pogodnie. Temperatura maksymalna od 26 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim do 34 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Ciśnienie rośnie, w południe 1004 hPa.

Zmiany w programie Rodzina 500 plus. Ruszyło przyjmowanie wniosków

Ma być łatwiej, szybciej i bez nadużyć. Tak twierdzą urzędnicy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W życie wchodzą zapowiadane zmiany w przyznawaniu pieniędzy z programu Rodzina 500 plus na pierwsze dziecko. Wszystko po to, by uszczelnić system i mieć pewność, że pieniądze trafią na pewno do tych rodzin, do których powinny. Nowe zasady to nowe wnioski, a te można składać już od 1 sierpnia.

Wojciech Brochwicz: poziom bezpieczeństwa sukcesywnie rośnie

- Często rozmawiamy o tych wydarzeniach, które mają miejsce; o atakach bardziej, mniej spektakularnych, terrorystycznych. Natomiast dużo rzadziej rozmawiamy o dziesiątkach, jak nie setkach, różnego rodzaju operacji antyterrorystycznych, które zakończyły się sukcesem: rozbito spisek, udaremniono zamach terrorystyczny, zlikwidowano jakąś komórkę przygotowaną do przeprowadzenia ataku - powiedział Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem z Collegium Civitas w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS, mówiąc o atakach terrorystycznych i pracy nad ochroną przed nimi. - To oczywiście jest duży sukces służb, ale to wpływa tak naprawdę na ten poziom zagrożenia - dodał. - Trzeba zwrócić uwagę na to, że ten poziom bezpieczeństwa chyba sukcesywnie rośnie. Dlatego, że, jak sadzę, służby coraz lepiej ze sobą współpracują, wydaje się więcej pieniędzy na ochronę antyterrorystyczną społeczeństw - mówił Wojciech Brochwicz, współtwórca UOP, były wiceszef MSW i były wiceszef Straży Granicznej. - To daje efekty w postaci wykrywania osób, które przygotowują się dopiero do zamachów terrorystycznych - dodał.

"Zbigniew Ziobro ma istotne powody, żeby mówić z niechęcią o poczynaniach prezydenta Dudy"

- Myślę, że Zbigniew Ziobro jest w tym swoim sporze z prezydentem pod szczególną obserwacją mediów i opinii publicznej, ale rzeczywistość jest taka, że przed ministrem sprawiedliwości, w moim przekonaniu, ostrzejsze słowa, choć bez tej takiej ironii atrakcyjnej dla mediów, wypowiadali inni politycy Prawa i Sprawiedliwości i to bardzo bliscy Jarosławowi Kaczyńskiemu - mówił były polityk Jan Rokita w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS. Gość Piotra Kraśki w swojej wypowiedzi wymienił Ryszarda Terleckiego, który po podwójnym wecie prezydenta oświadczył, że "dał tym samym przewagę układowi" i Marka Suskiego, który mówił o innym niż Andrzej Duda kandydacie na prezydenta w kolejnych wyborach. - Zbigniew Ziobro ma istotne powody, żeby mówić z niechęcią o poczynaniach prezydenta Dudy - kontynuował Rokita, podkreślając, że prezydent "bardzo mocno przyhamował projekty reformy wymiaru sprawiedliwości, a także argumentował to pragnieniem ograniczenia władzy ministra sprawiedliwości".

"Trzeba dbać, żebyśmy nigdy nie musiały poczuć, co znaczy nie mieć wolności"

Żegnam Was Kochani. Pamiętajcie o szacunku dla każdego - mówił generał Zbigniew Ścibor-Rylski. Ma on już sto lat, a 73 lata temu walczył w Powstaniu Warszawskim. W poniedziałek, na dzień przed rocznicą, dziękował harcerzom i wolontariuszom w Muzeum Powstania Warszawskiego i podkreślał: "Żyjecie w niepodległej, ukochanej ojczyźnie. Nie wiecie, co to jest przelewać krew za wolność. Całe szczęście."

Obywatele RP o ostrzeżeniu MSWiA: To śmieszny szantaż

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wysłało Obywatelom RP ostrzegawcze pismo. Przedstawiciele organizacji pytają, czy to jest szantaż. Od miesięcy organizują protesty, ale mają też fundację udzielającą pomocy prawnej. Minister Mariusz Błaszczak uprzedza, że może wystąpić do sądu o zawieszenie zarządu fundacji, jeśli w ciągu dwóch tygodni nie przestanie działać, "godząc w wolność zgromadzeń".

"Sprawiało mu satysfakcję to, że widział u dziecka przerażenie"

Znane są dalsze, bardziej dramatyczne szczegóły od prokuratury w sprawie śmierci półrocznego Maksymiliana. To nie matka, a jej kolega otrzymał teraz zarzut zabójstwa, bo to z jego winy chłopiec kilka razy uderzył głową o podłogę. Mężczyzna przyznał, że od dawna znęcał się także nad 2,5-letnią siostrą Maksa.

W Kazimierzu Dolnym rozpoczął się festiwal filmowy "Dwa Brzegi"

Wczesnym poniedziałkowym popołudniem na festiwalu "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym odbył się panel dyskusyjny kanału TVN Fabuła z filmem dokumentalnym w reżyserii Aleksandry Potoczek "Voyage, Voyage", który powstał z okazji 70-lecia Krakowskiej Szkoły Teatralnej. Festiwal potrwa do niedzieli.

Prognoza pogody na wtorek 1 sierpnia

We wtorek na północy i zachodzie przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Poza tym słonecznie. Temperatura maksymalna w dzień od 29 stopni Celsjusza na Pomorzu do 36 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowy, słaby i umiarkowany, w porywach burzowych do 90 km/h.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa alarmuje: nadchodzą niebezpieczne upały

Tropikalny żar leje się z nieba w Polsce i zostanie z nami przez kolejny tydzień. Jednak trzeba zachować czujność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa, bo nasze organizmy, zwłaszcza w tym roku, do takiego skwaru nie są przyzwyczajone. Ponadto należy uważać nad wodą. Tylko w weekend w całym kraju utonęło aż 16 osób, a od kwietnia odnotowano już prawie 200 ofiar.

Zarzut zabójstwa dziecka dla jego matki

Zarzut zabójstwa usłyszała matka półrocznego chłopca, który zmarł wczoraj w szpitalu w Rzeszowie. Był maltretowany. Zatrzymani przez policję ojciec chłopca i jego znajomy nie zostali jeszcze przesłuchani.

Ekolodzy pilnują pilarzy w Puszczy Białowieskiej. Napadnięty operator ma uraz szyi

Jest chwilowy rozejm w Puszczy Białowieskiej, jednak tylko z powodu niedzieli. Pilarze i ekolodzy czekają na to, czy rząd i minister środowiska uznają decyzję Trybunału Sprawiedliwości i powiedzą wycince "stop". Pobity wczoraj operator telewizji Polsat News wyszedł ze szpitala. Lekarze stwierdzili u niego uraz szyi, został mu też założony kołnierz ortopedyczny.

Prognoza pogody na poniedziałek 31 lipca

W poniedziałek w województwach północnych i zachodnich przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna od 26 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim do 35 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Ciśnienie rośnie, w południe 1002 hPa.

Rusza akcja "Mądrze pomagam". Ma chronić tych, którzy chcą wspierać szczytne cele

Należy być czujnym i zwracać uwagę na każdy niepokojący sygnał mogący zwiastować oszustwo. To główne cele akcji "Mądrze pomagam", która właśnie ruszyła. Ma być platformą wymiany informacji o podejrzanych zbiórkach pieniędzy w Internecie. Bo zagrożenie jest, o czym przekonali się ci, którzy wpłacali datki na leczenie 2,5-letniego Antosia. Akcja okazała się oszustwem.

Ed Sheeran pomaga ratować dziewczynkę z białaczką. "Rejestrujemy się dla wszystkich potrzebujących przeszczepu"

Ed Sheeran szuka dawcy szpiku dla chorej dziewczynki. Mała Jasmi cierpi na ostrą białaczkę limfoblastyczną. 7-latkę może uratować jedynie przeszczep komórek macierzystych. W znalezienie bliźniaka genetycznego dla dziewczynki zaangażował się brytyjski wokalista. Sheeran na swoim instagramie apeluje i zachęca, by zarejestrować się w specjalnej ogólnoświatowej bazie i zostać dawcą. Pomóc można nie tylko Jasmi, ale i innym chorym.