Najnowsze

Najnowsze

Srebrna Góra: odkryto kopalnię srebra z XVII wieku. W jej głębinach nikt nie był od ponad 100 lat

Na początku natknięto się na mapy z 1858 roku, które pochodzą z Archiwum Górniczego w Katowicach. Po ich analizie badacze postanowili sami szukać przygód. Po kilku latach poszukiwań udało się – odnaleziono kopalnię srebra z XVII wieku. Co w niej jest? Na razie nie wiadomo, ponieważ wewnątrz kopalni nikt nie był od ponad 100 lat. Wiadomo jednak, że część kopalni jest zalana, ale zachowały się elementy drewnianej zabudowy i narzędzia. Lokalne władze chcą na kopalni zarobić – nie na srebrze, a na turystach.

Chorzów: straż miejska na tropie… chomików

Jeśli chorzowscy strażnicy miejscy będą mieli chociaż cień podejrzeń, że mają do czynienia z bezpańskimi chomikami, królikami, krowami czy innymi zwierzętami, i je złapią, to za ich zatrzymanie dostaną nagrodę. Od 15 do 50 złotych. O wydanym w tej sprawie specjalnym zarządzeniu Robert Jałocha.

Wizyta prezydenta Dudy w Chinach „bardzo udana”. Podsumowanie

W piątek przed południem prezydent Andrzej Duda wrócił z kilkudniowej wizyty w Chinach. W Pekinie spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, a z premierem Li Keqiangiem – w Suzhou, gdzie wziął także udział w szczycie gospodarczym państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin – „16+1”. Prezydent Duda otworzył również Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze i spotkał się z Polakami mieszkającymi w Państwie Środka. Wizytę prezydenta w Chinach relacjonowała dla TVN24 i Faktów z zagranicy Agata Adamek. Chociaż – jak mówi reporterka – było wiele sytuacji, których nie można było pokazać, delegacja była bardzo udana zarówno pod względem merytorycznym, jak i gospodarczym. W sobotę na antenie TVN24 Adamek podsumowała wyjazd polskiego prezydenta do Chin.

Zmarł poseł Tomasz Tomczykiewicz

Nie żyje Tomasz Tomczykiewicz, poseł Platformy Obywatelskiej, były wiceminister gospodarki. Szefował śląskiej Platformie. Śląsk to był jego Dom. Od wielu lat dzielnie walczył z poważną chorobą. Miał 54 lata.

Najlepszy polski narciarz alpejski trenuje za granicą. Działacze w Polsce skąpią pieniędzy, sportowiec robi zbiórkę… w sieci

Narciarz alpejski Maciej Bydliński ma w Polsce najlepsze wyniki od 13 lat, ale na treningi przyjmują go Kanadyjczycy i Włosi. Polski Związek Narciarski zakręca kurek z pieniędzmi, więc zawodnik bierze sprawy w swoje ręce i robi zbiórkę w internecie. Zrzucają się i kibice, i konkurenci ze stoku, a kciuki trzyma sam Adam Małysz, który wie, jak to jest.

Polacy w 62 dni pokonali jachtem trasę z jednego krańca Ameryki na drugi

Załoga „Selma Expeditions” ustanowiła rekord Polski, przepływając z Alaski do Patagonii w Ameryce Południowej bez zawijania do portu przez ponad dwa miesiące. Polacy przez 62 dni pokonali 8769 mil morskich, czyli ponad 16 tysięcy kilometrów. „Selma Expeditions” to jacht, który w lutym tego roku pobił żeglarski rekord świata, dopływając do Zatoki Wielorybów na Antarktydzie. To miejsce, do którego nigdy wcześniej nie dotarł jacht żaglowy. Polakom się to udało, a teraz ekipa osiągnęła kolejny sukces.

Dożywocie za zabójstwo 23-latki. Sprawa była nietypowa: skazany ma podwójne DNA

Wyrok dożywotniego pozbawienia wolności wymierzył Sąd Okręgowy w Gdańsku Grzegorzowi G. za zabójstwo 23-letniej mieszkanki Gdańska. 32-latek miał zabić z zemsty za to, że dziewczyna z nim zerwała. Mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Sprawa była nietypowa ze względu na podwójne DNA oskarżonego. Początkowo wydawało się, że sprawców może być dwóch. Okazało się jednak, że oskarżony przeszedł transplantację szpiku kostnego i to zaburzyło wyniki badań.

Czy zestrzelenie rosyjskiego Su-24 przez Turcję można było przewidzieć?

Strącenie przez Turcję rosyjskiego bombowca to wydarzenie, które budzi ogromne emocje i niepokoje. Z jednej strony można powiedzieć, że było to do przewidzenia, bo Ankara nie raz ostrzegała Moskwę, że jeśli ktokolwiek naruszy jej terytorium, to odpowie ona z całą stanowczością. Z drugiej strony między stwierdzeniem naruszenia granicy a zestrzeleniem samolotu jest bardzo wiele możliwości, by intruza pozbyć się bez otwierania ognia.

Fakty TVN wspierają Fundację TVN „nie jesteś sam”. Dołącz do nas!

TVN UWAGA! i Fundacja TVN „nie jesteś sam” jak co roku organizują wspólną akcję charytatywną na rzecz podopiecznych Fundacji. Tradycyjnie do pomocy przyłącza się również redakcja Faktów TVN. – Realna pomoc to jeden SMS. Można pójść dalej: wydrukować szablon i opublikować swoje zdjęcie z nim w internecie – zachęca Marzanna Zielińska, która do akcji poderwała całą łódzką redakcję Faktów TVN i TVN24 oraz… Lupusa.

Siemoniak jako szef PO byłby lepszy niż Schetyna. Sondaż dla Faktów TVN i TVN24

Gdyby to sympatycy i wyborcy Platformy Obywatelskiej wybierali jej nowego lidera, to Grzegorz Schetyna powinien dać sobie spokój i zrezygnować. Tak wynika z sondażu Millward Brown dla Faktów TVN. Następcę Ewy Kopacz wybiorą jednak członkowie partii. Dziś kampanię rozpoczęli Schetyna, Siemoniak i trzeci kandydat – z najmniejszymi szansami – Borys Budka.

Francja szuka normalności po ataku terrorystycznym w Paryżu

Świat szuka sposobu na bezpieczeństwo, ale Francja szuka czegoś jeszcze – normalności. Niecały tydzień po zamachu, którego skalę, makabrę i skutki ciągle trudno zrozumieć, w Paryżu mieszają się różne emocje. Jest smutek, jest żal, ale także niezgoda na to, by to terroryści dyktowali Paryżanom, jak ci mają żyć.

Niemieckie media krytykują exposé Beaty Szydło, Rosja przyjmuje je ze stoickim spokojem

Atak na instytucje, które w demokracji powinny być niezależne. Ani słowa o Unii Europejskiej, zero solidarności ws. uchodźców – w ten sposób niemieckie media komentują i krytykują exposé Beaty Szydło. Dzień po jej wystąpieniu, Europa zauważa przede wszystkim niechęć do przyjmowania uchodźców, a Rosja o relacje z Polską jest raczej spokojna, bo gorzej być nie może.

„Zamach” na Trybunał Konstytucyjny dokonany. PiS wprowadził swoje zmiany

To hańba i zamach na trybunał – słychać było w czwartek w Sejmie. W ciągu doby Trybunał Konstytucyjny znalazł się pod butem. PiS zaczął w nocy, a skończył późnym popołudniem procedować w Sejmie nowelizację ustawy o Trybunale. Dwa ugrupowania – Platforma Obywatelska i Nowoczesna – wyszły z sali, komentując: to nie Budapeszt, to Mińsk.

Stolice całego świata rozświetlone na niebiesko, biało i czerwono. Tusk: Francja nie jest sama

Warszawski Pałac Kultury i Nauki, stadiony Narodowy i wrocławski, a także katowicki Spodek – wszystkie te obiekty zostały podświetlone na narodowe barwy Francji. Tak Polacy mówią Francuzom: jesteśmy z wami. Do Paryża napływają też kondolencje z całego świata, także z krajów islamskich. Solidarną pomoc obiecują Stany Zjednoczone i kraje Unii Europejskiej, zwłaszcza Niemcy i Wielka Brytania, które też czują się zagrożone. Papież Franciszek mówi, że to, co się stało jest straszne i nieludzkie. „Francja nie jest sama” – zapewnia prezydent Rady Europejskiej Donald Tusk.

Przez błąd lekarzy jej dziecko umarło, a ona jest bezpłodna. Sąd wydał wyrok

Rok więzienia w zawieszeniu dla profesora Andrzeja K., prezesa dolnośląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, za przyczynienie się do śmierci dziecka. Drugi oskarżony lekarz został uniewinniony. Dramat rozegrał się w 2007 roku, gdy mimo donoszonej ciąży lekarz prowadzący zdecydował, by poczekać z porodem. Dziecko zmarło, a kobieta przez dwa tygodnie leżała w śpiączce. Później przeszła sześć operacji i nie może już mieć dzieci.

Kierowca zatrzymał autobus i przeniósł jeża ze środka drogi. „Nie jestem bohaterem”

Do niecodziennej sytuacji doszło na jednej z łódzkich dróg. Kierowca autobusu zauważył na drodze jeża. Zamiast przejechać dalej – zatrzymał autobus, wysiadł z niego i przeniósł zwierzę w bezpieczne miejsce. Całą sytuację zarejestrowały kamery, nagranie pojawiło się w sieci, a internauci ślą pochwały do łódzkiego MPK. Sam kierowca przyznaje, że nie jest żadnym bohaterem. „Nie jestem bohaterem, bo to nie jest bardzo duży wyczyn. Bohaterem można nazwać kogoś, kto udziela pierwszej pomocy i ratuje życie drugiej osoby. To może pokazać, że potrafimy dosyć miło podejść do zwierząt” – mówi bohaterski kierowca.

Awantura o bociana w logo Google z okazji polskiego Święta Niepodległości

Miało być świątecznie, ale lecą pióra. Z okazji Święta Niepodległości w Polsce najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa przygotowała specjalną grafikę, tzw. doodle. W swoje logo Google wpasował obrazek… bociana. W ten sposób amerykański gigant informatyczny chciał uczcić święto obchodzone w Polsce. To nie spodobało się m.in. posłance Krystynie Pawłowicz, której zdaniem przedstawiony ptak jest stary i zgarbiony, z poszarpanymi skrzydłami. Zadała publicznie pytanie: „Gdzie jest dumny orzeł?”. Internetowy gigant odpowiedział, internauci też.

Rosjanie oburzeni raportem o dopingu. „Nie ma poważnych dowodów”

„Nie ma żadnych poważnych dowodów, które poparłyby te oskarżenia” – mówi oburzony rosyjski minister sportu Witalij Mutko. Zdaniem Rosjan raport Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) to fikcja, polityka i część nakładanych na ich kraj sankcji. Rosyjscy lekkoatleci mieli kupować „czyste” wyniki badań i nieuczciwie zdobywać medale. Agencja żąda wykluczenia Rosji z Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Lekkoatletycznych (IAAF) i dożywotniego zawieszenia zawodników na dopingu.

PiS prezentuje rząd. Jak nowych szefów MON i MSZ oceniają zagraniczne media?

Choć w poniedziałek zaprezentowano cały skład następnego polskiego rządu, to w światowych relacjach najczęściej padają nazwiska następnego ministra spraw zagranicznych i następnego ministra obrony narodowej. „Człowiek, który zdewastował polski wywiad wojskowy i który, wbrew wszystkim ustaleniom, twierdzi, że w Smoleńsku doszło do zamachu” – tak media piszą o Antonim Macierewiczu. „Weteran dyplomacji, któremu daleko do Moskwy i Berlina, ale bardzo blisko do Waszyngtonu” – tak z kolei pisano po nominacji Witolda Waszczykowskiego na szefa MSZ.

Popularna klinika dla jeży w Kłodzku potrzebuje pomocy

W Ośrodku Rehabilitacji Jeży „Jerzy dla Jeży” w Kłodzku brakuje karmy, środków czystości i gazet na wysłanie legowisk. Brakuje także miejsca dla nowych podopiecznych, ponieważ lecznica prowadzona przez Jerzego Garę jest niezwykle popularna. Zwierzęta otrzymują tam nie tylko pomoc medyczną, ale także dużo miłości.

Więźniowie założyli zespół rockowy i nagrali płytę. Chcą przestrzec innych przed wejściem na złą drogę

Mają wyroki na koncie i ogromny zapał do muzyki. Ta zaś ma być ich sposobem na udaną resocjalizację. Czterej skazani i osadzeni założyli w więzieniu w Strzelcach Opolskich zespół Paragraf 64, co w Kodeksie Karnym oznacza recydywę. Koncerty pomagają im przeżyć za kratami, ale nie tylko. To próba przeprosin za popełnione zbrodnie i w jakiejś formie zadośćuczynienia, by świat stał się lepszy. Dzięki pomocy Fundacji „Sławek”, która wspiera osoby przebywające w zakładzie karnym, zespół wydał płytę pod tytułem „Mój Anioł Stróż”. Więźniowie sami pokryli ponad połowę kosztów wydania albumu, a resztę pieniędzy zebrali dzięki akcji crowdfundingowej. „Jeżeli dzięki tej płycie, chociaż jeden procent ludzi zmieni zdanie o nas – więźniach, to było warto” – mówi wokalista Maciej J. „Święty”.