Najnowsze

Najnowsze

Przewodnicząca Komisji Europejskiej wysłała list do rządów pięciu krajów, w tym także do Polski, z propozycjami rozwiązania problemu ukraińskiego zboża. KE poinformowała też, że rozpoczyna dochodzenie w sprawie innych, wrażliwych produktów, które trafiają z Ukrainy do Unii Europejskiej. Na mocy zawartego we wtorek porozumienia między Polską a Ukrainą zboże może wjeżdżać do naszego kraju, ale tylko w ramach tranzytu. Jednak polskich rolników to nie uspokoiło.

80 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Trwało do 16 maja. Był to największy akt zbrojnego oporu Żydów w czasie II wojny światowej. Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była decyzja Niemców o likwidacji getta warszawskiego w ramach planu zagłady europejskich Żydów. W środę w samo południe w Warszawie zawyły syreny, a przed Pomnikiem Bohaterów Getta odbyły się oficjalne uroczystościach. Wzięli w nich udział między innymi ocaleni z powstania, a także prezydenci Polski, Niemiec i Izraela.

"Wolf-Ram-23" to największe ćwiczenia antyterrorystyczne w historii polskiej policji. Rozpoczęły się w poniedziałek w Warszawie, a ich scenariusz zakłada atak terrorystyczny w metrze. We wtorek ćwiczenia odbyły się też w innych miastach. Obserwuje je dwudziestu agentów Federalnego Biura Śledczego ze Stanów Zjednoczonych.

W środę pochmurno z przejaśnieniami. Na południu i na zachodzie Polski okresami opady deszczu do 5-10 mm, na pozostałym obszarze kraju do 1-5 mm. Na krańcach zachodnich możliwe przejściowo opady śniegu z deszczem, a w Sudetach opady śniegu do 5 cm. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej do 14 stopni Celsjusza na krańcach wschodnich. Wiatr północno-wschodni, słaby i umiarkowany, na północy i zachodzie okresami dość silny, w porywach na Wybrzeżu o prędkości do 60-80 km/h.

Dowód niepowtarzalnego bólu - tym jest wystawa "Wokół nas morze ognia". Powstanie w getcie warszawskim jest przedstawione z perspektywy cywilów - ludzi, którzy zeszli do bunkrów, kryjówek i kanałów, sprzeciwiając się transportom na rychłą śmierć. 19 kwietnia będzie obchodzona rocznica powstania w getcie warszawskim.

Codzienny stres ich przerasta, a niska samoocena paraliżuje. Co trzeci ma podejrzenie depresji, co piąty planował samobójstwo. Alarmujący raport o stanie zdrowia psychicznego młodych. Specjalistów i miejsc pomocy brakuje, ale to nie znaczy, że nie można pomóc młodym w kryzysie. W ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę prób samobójczych dzieci i młodzieży.

We wtorek pochmurno z przejaśnieniami. W pasie od Dolnego Śląska przez centrum po Suwalszczyznę okresami opady deszczu (3-5 mm). Temperatura maksymalna od 10 stopni Celsjusza na Pomorzu do 16 stopni Celsjusza na Mazowszu. Wiatr północno-wschodni, umiarkowany, na Wybrzeżu silniejszy, o prędkości do 60 km/h.

Dopłaty i zakaz wwozu - to odpowiedzi PiS wobec kryzysu zbożowego. Te odpowiedzi tak naprawdę rodzą kolejne pytania - bo gdzie trzymać zakupione zboże, skoro silosy są pełne? Czy budżet stać na 2,5 miliarda złotych dopłat do obecnych cen? No i wreszcie - czy przed żniwami uda się coś zrobić z nadwyżką zboża w Polsce?

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na antenie TVN24 odbyła się debata na temat tego, co wydarzyło się 80 lat temu. Wśród gości debaty był Marek Chmielewski - sołtys wsi Orla. Do 1941 roku trzy czwarte jej mieszkańców stanowili Żydzi, wymordowani przez Niemców podczas holokaustu. Marek Chmielewski przywraca pamięć o nich. Za swoją działalność był nominowany do Nagrody Polin i jest jednym z ponad stu Liderów Dialogu.

Komisja Europejska przypomina, że polityka handlowa należy do kompetencji unijnych i kraje członkowskie nie mogą samodzielnie podejmować decyzji w tym zakresie. Nie mamy pełnej jasności w tej kwestii - mówiła rzeczniczka KE do spraw rolnictwa. Podobne decyzje co do zakazu wwozu niektórych ukraińskich produktów rolnych podjęły również Słowacja oraz Węgry.