Najnowsze

Najnowsze

Viktor Orban nie popiera zakazu importu rosyjskiej ropy i gazu do UE

Premier Węgier Viktor Orban podkreślił, że w interesie jego kraju jest to, aby Unia Europejska nie wprowadziła sankcji, które zagroziłyby bezpieczeństwu energetycznemu. Niezależni dziennikarze na Węgrzech zarzucają prorządowym mediom, że nie pokazują okrucieństwa rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Uchodźca z Ukrainy chce wstrzymać tranzyt towarów na Białoruś. Jego zdaniem wspierają inwazję

Wypełnione towarami tiry na białoruskich i rosyjskich tablicach rejestracyjnych stoją w długich kolejkach przed granicą z Białorusią. Sprawą zainteresował się uchodźca z Ukrainy Mirosław Zahorski, według którego towary mają trafić przez Białoruś do atakującej Ukrainę rosyjskiej armii. Mężczyzna postanowił nagłośnić sprawę, wręcza kierowcom ulotki, odkręca tirom tablice rejestracyjne, a nie wyklucza dalszych działań.

Prognoza pogody na czwartek 10 marca

W czwartek na ogół słonecznie. Temperatura maksymalna od -2 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie do 6 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, wschodni i południowo-wschodni.

MEiN: ponad sześć tysięcy ukraińskich uczniów zgłoszono do polskich szkół

Szkoły i przedszkola w wielu miejscach w Polsce przygotowują się do przyjęcia dzieci uchodźców z Ukrainy. Zajęcia będą prowadzone zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie. Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że już ponad 6 i pół tysiąca ukraińskich uczniów zgłoszono do polskich szkół. Dla dzieci nieznających języka polskiego powstaną tzw. oddziały przygotowawcze. Będzie też specjalna pomoc psychologiczna i pedagogiczna.

Specustawa o pomocy Ukraińcom w Sejmie. Wrócił temat bezkarności urzędników

Sejm pracuje nad specustawą o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Wielkie emocje budzi zapis dotyczący bezkarności urzędników, który już raz był bezskutecznie forsowany przy okazji ustaw covidowych. We wtorek opozycji udało się na posiedzeniu komisji ten przepis wykreślić. Jednak w środę posłowie PiS złożyli poprawkę, która zapis o bezkarności przywróciła.

Kamala Harris z wizytą w Polsce. W planach spotkanie z premierem i prezydentem

W środę wieczorem do Polski ma przylecieć wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris. Amerykańskie media są zgodne, że wizyta będzie trudniejsza z powodu decyzji Pentagonu, który odmówił przyjęcia polskich MiG-29. Rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim, z którymi Kamala Harris spotka się w czwartek, będą dotyczyć wzmocnienia wschodniej flanki NATO, dalszych sankcji wobec Rosji i pomocy dla uchodźców.

Stopy procentowe rosną, a na horyzoncie też dwucyfrowa inflacja

Rada Polityki Pieniężnej we wtorek kolejny raz podniosła stopy procentowe - tym razem o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrosła do poziomu 3,5 procent. Oznacza to, że wzrosną raty kredytów mieszkaniowych, a także trudniej będzie je uzyskać. Fatalne są też dane o inflacji. Według prognoz NBP do końca roku inflacja przekroczy 12 procent.

Unia Europejska szykuje kolejne sankcje wobec Rosji i Białorusi

NATO wzmacnia wschodnią flankę żołnierzami i samolotami. Amerykanie są ostatnio wyjątkowo aktywni w naszej części Europy. W środę do Polski ma przylecieć wiceprezydent USA Kamala Harris. Unia Europejska szykuje kolejne sankcje na Rosję i Białoruś, ale nie ma zgody na zakaz importu ropy i węgla z Rosji.

"Dzieci z Ukrainy nie płaczą, ale w momencie, kiedy otwieramy ramiona, bardzo mocno wtulają się"

Pierwsza szkoła online dla ukraińskich dzieci już działa w Toruniu, szkoły stacjonarne czekają na nowych uczniów. Dla dzieci z Ukrainy, które nie mówią po polsku, tworzone są oddziały przygotowawcze. Potrzebni są nauczyciele znający język ukraiński lub rosyjski. - Dzieci nie płaczą, dzieci o nic nie proszą, ale w momencie, kiedy otwieramy ramiona, bardzo mocno wtulają się. (...) Są całkowicie zdezorientowani, nie wiedzą, gdzie iść - mówi Danuta Kozakiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

W specustawie dotyczącej Ukraińców znalazł się przepis o bezkarności urzędników

W przygotowanej przez rząd specustawie o pomocy dla uchodźców z Ukrainy znalazł się przepis dotyczący bezkarności funkcjonariuszy publicznych. Chodzi o depenalizację nadużycia władzy lub wyrządzenia szkody finansowej przez urzędnika między innymi w czasie obowiązywania stanu wyjątkowego, trwania wojny napastniczej na terytorium sąsiedniego państwa lub w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19.

Prognoza pogody na środę 9 marca

W środę w ciągu dnia na wschodzie oraz częściowo w centrum kraju pochmurno, miejscami z opadami deszczu ze śniegiem oraz deszczu (na południu Polski opady śniegu, przejściowo umiarkowane). Na zachodzie, po zaniku porannych mgieł i związanego z nimi niskiego zachmurzenia, prognozowane są liczne rozpogodzenia. Temperatura maksymalna wyniesie od 2 stopni Celsjusza na wschodzie do 9 stopni Celsjusza na zachodzie Polski. Wiatr słaby, na zachodzie północno-zachodni, na wschodzie północno-wschodni.

Rosyjski gimnastyk przegrał z Ukraińcem. Na podium nosił symbol inwazji na Ukrainę

Rosjanie i Białorusini zostali wykluczeni z zimowych igrzysk paraolimpijskich w Pekinie. W Katarze normalnie odbyły się zawody Pucharu Świata w gimnastyce. W konkurencji ćwiczeń na poręczach symetrycznych zwyciężył Ukrainiec Ilja Kowtun. Trzecie miejsce zajął Rosjanin Iwan Kuliak, który na swoim stroju miał białą literę Z - symbol inwazji Rosji na Ukrainę. Czeka go postępowanie dyscyplinarne. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Pytania o przekazanie Ukrainie polskich samolotów MiG-29. "Nie podejmiemy żadnych decyzji bez uzgodnienia z NATO"

USA i inne kraje NATO wysłały Ukrainie już 17 tysięcy pocisków przeciwpancernych i dwa tysiące pocisków przeciwlotniczych typu Stinger. Amerykańskie media podkreślają, że stało się to zaledwie w kilka dni. Unia Europejska też kupuje broń Ukrainie. Polska również ma swój wkład w pomoc. Ostatnio głośno jest też o ewentualnym przekazaniu Ukrainie polskich myśliwców MiG-29.