Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"
Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"
Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Niemal każdy nastolatek w Australii korzysta średnio z czterech różnych platform społecznościowych. Badania przeprowadzone przez tamtejszy rząd wykazały, że aż 95 procent dorosłych uważa bezpieczeństwo w sieci za jedno z najtrudniejszych wyzwań rodzicielskich.

- Dla zbyt wielu młodych Australijczyków media społecznościowe mogą być szkodliwe. Niemal dwie trzecie nastolatków pomiędzy 14. a 17. rokiem życia miało do czynienia z ekstremalnie niebezpiecznymi treściami w internecie. Mowa o nadużywaniu narkotyków, samobójstwach i samookaleczeniu - przekazuje Michelle Rowland, minister komunikacji Australii.

Na liście Instagram, Facebook i TikTok

Centrolewicowy rząd skierował do parlamentu projekt ustawy, której celem jest wprowadzenie zakazu korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci poniżej 16. roku życia. Lista serwisów i aplikacji, które zostaną objęte przepisami, nie została jeszcze opublikowana. Wiadomo jednak, że znajdą się na niej między innymi Instagram, Facebook czy TikTok.

- Media społecznościowe wyrządzają krzywdę młodym Australijczykom. Skończymy z tym. Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem - podkreśla Anthony Albanese, premier Australii.

Przepisy nie przewidują żadnych wyjątków. Dzieci poniżej 16. roku życia nie będą mogły korzystać z mediów społecznościowych nawet za zgodą rodziców. Zakaz obejmie też już istniejące konta. Dzieci nadal będą mogły używać aplikacji służących do przesyłania wiadomości oraz platform, które wspierają zdrowie i edukację. Australia będzie testować systemy służące weryfikacji wieku, wykorzystując między innymi dane biometryczne.

Rząd Australii chce zakazu korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci
Rząd Australii chce zakazu korzystania z mediów społecznościowych przez dzieciMaciej Mazur/Fakty TVN

- Kluczową kwestią dla mnie i dla reszty obywateli jest to, jak technologia zostanie wdrożona i czy będzie chronić prywatność. Damy Australijczykom wybór. Nie będziemy gromadzić ani udostępniać zbyt dużo informacji na ich temat - zapowiada Andrew Black, dyrektor zarządzający ConnectID.

Firmy, które nie zastosują się do przepisów dotyczących ograniczeń wiekowych, będą musiały zapłacić karę w wysokości nawet 50 milionów dolarów australijskich. To równowartość ponad miliarda trzystu czterdziestu milionów złotych.

- Media społecznościowe mają odpowiedzialność społeczną. Wiemy, że mogą i powinny lepiej radzić sobie ze szkodami, jakie mogą wyrządzać, dlatego wprowadzamy duże zmiany. To platformy ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo użytkowników - wskazuje Michelle Rowland.

Eksperci ostrzegają przed negatywnymi skutkami nowego prawa

Choć wielu rodziców przyjęło to rozwiązanie z zadowoleniem, niektórzy eksperci uważają, że zakaz może przynieść negatywne skutki. Ich zdaniem przepisy mogą sprawić, że dzieci będą zagłębiać się w niebezpieczne rejony internetu. Ponad stu australijskich naukowców skrytykowało zakaz, nazywając go "zbyt topornym narzędziem". Nastolatkowie twierdzą, że zdają sobie sprawę z cyberprzemocy, ale uważają też, że istnieje też wiele pozytywnych aspektów korzystania z mediów społecznościowych. 14-letni Ben boi się, że poczuje się jeszcze bardziej odizolowany.

- Mam autyzm i naprawdę duże trudności z nawiązywaniem kontaktów z innymi. Robienie tego w sieci jest łatwiejsze i mniej stresujące - przyznaje Ben Kioko, 14-latek z Australii.

ZOBACZ TEŻ: Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Niektóre kraje już wprowadziły ograniczenia dotyczące korzystania z mediów społecznościowych. Obowiązują one między innymi we Francji, gdzie mediów społecznościowych bez zgody rodziców mogą używać dzieci powyżej 15. roku życia.

Australijskie rozwiązanie idzie znacznie dalej. Opozycyjna Liberalna Partia Australii planuje poprzeć projekt ustawy, choć Niezależni i Partia Zielonych domagają się bardziej szczegółowych informacji na temat proponowanego prawa. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, przepisy wejdą w życie w ciągu 12 miesięcy. Właściciele mediów społecznościowych będą mieli rok na opracowanie sposobu wdrożenia ograniczenia wiekowego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS