"Syndrom rekonstrukcji" w rządzie. Większa aktywność niepewnych przyszłości ministrów

30.10.2017 | "Syndrom rekonstrukcji" w rządzie. Większa aktywność niepewnych przyszłości ministrów
30.10.2017 | "Syndrom rekonstrukcji" w rządzie. Większa aktywność niepewnych przyszłości ministrów
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
30.10.2017 | "Syndrom rekonstrukcji" w rządzie. Większa aktywność niepewnych przyszłości ministrów Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

- Żadnych gwałtownych zmian nie będzie - mówi rzecznik rządu Rafał Bochenek, chcąc uspokoić tym samym gorącą polityczną atmosferę. Przed zapowiadaną na listopad rekonstrukcją rządu najmniej pewni swojej rządowej przyszłości ministrowie stali się ostatnio bardziej aktywni. A scenariusz "Jarosław Kaczyński na premiera" zakłada już nie tylko opozycja.

Zdjęcia nie oddadzą tego, o czym mówią nieoficjalnie ministrowie i politycy PiS. Obecnie rząd to premier "niepewna swojej przyszłości" i kilkoro ministrów spodziewających się dymisji, sparaliżowanych oczekiwaniem na decyzję, takich jak minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk i minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Także minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel jest w gronie tych, którzy nie czekają spokojnie.

Są też pewniacy, którzy zostaną i którzy tylko obserwują nerwy szefowej rządu, spokojnie czekając na nowe otwarcie. Tacy jak minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Syndrom rekonstrukcji

Nerwowość w rządzie to tak zwany "syndrom rekonstrukcji". Wystąpienie rzecznika rządu niewiele tu zmienia. - Chciałbym wszystkich uspokoić. Żadnej rewolucji nie przewidujemy - oświadczył Rafał Bochenek w Polskim Radiu.

Takim zapewnieniom nie ufają nawet ministrowie. Bo "akcję-rekonstrukcję" najlepiej opisał wicepremier Jarosław Gowin. W poniedziałek zdradził, że rozmowy o rekonstrukcji odbywają się w ramach koalicji Zjednoczonej Prawicy, czyli między nim a Zbigniewem Ziobrą i Jarosławem Kaczyńskim. Jest to powiedzenie wprost, że kierunek i zakres zmian w rządzie nie jest decyzją premier.

Otoczenie Beaty Szydło też jest pewne jednego - swojej niepewności. Według informacji "Faktów", decyzja o zmianie premiera ostatecznie jeszcze nie zapadła. Jeden ze współpracowników prezesa na pytanie "czy będzie zmiana premiera?", odpowiedział: "Jarosław Kaczyński dziś przyjmuje delegacje polityków PiS i tylko słucha. Decyzję podejmie w ostatniej chwili".

Adam Hofman, były rzecznik PiS, wie, jak wyglądają takie rozmowy w gabinecie prezesa. - Dużo ludzi namawia Kaczyńskiego, że jak nie dziś, to kiedy. Są wysokie sondaże, i tak dalej - ocenił w niedzielnych "Faktach po Faktach".

Aktywność niepewnych

Prezes PiS, z perspektywy swojego gabinetu, obserwuje także walkę o przetrwanie. Czyli ogromną aktywność ministrów, którzy obawiają się, że stracą stanowisko.

Andrzej Adamczyk, minister budownictwa i infrastruktury, dzień po informacji, że jest wysoko na liście kandydatów do zwolnienia, wydał decyzję o odebraniu prezydent Warszawy kontroli nad prestiżowym Placem Piłsudskiego w stolicy. Spekuluje się, że ma tu stanąć pomnik smoleński. Z kolei na posiedzeniu rządu przyspieszano program "Mieszkanie plus", który jest kulą u nogi jego resortu. - Każdy, kto służy państwu, codziennie poddawany jest ocenie - podkreślił Adamczyk w programie "Jeden na jeden" w TVN24.

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska od kilku dni non stop wizytuje i chwali się swoimi osiągnięciami. W poniedziałek mówiła o aplikacji mObywatel. Streżyńska też spodziewa się dymisji.

Prezes PiS miał ponadto uznać, że ostatnia decyzja ministra Jana Szyszki - zgoda na odstrzał łosi - to o jeden krok za daleko. Dlatego szef resortu środowiska się z niej wycofał.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS