Najnowsze

Najnowsze

Kobiety szykują się do strajku, a mężczyźni? Wspierają, towarzyszą i przygotowują… prowiant

Czarny protest to nie tylko sprawa kobiet – zapewniają mężczyźni. Wielu wspiera akcje sprzeciwu w internecie . Wielu – uczestniczy w ulicznych demonstracjach. Jeszcze inni – pomagają na zapleczu protestów. Przed jutrzejszym czarnym strajkiem niektórzy wkraczają do kuchni i szykują prowiant. Tysiące kobiet w całym kraju opuści miejsca pracy i przez cały dzień będą uczestniczyć w happeningach i wiecach.

Tychy: chuligańskie burdy zakłóciły mecz. Wracają kłopoty z kibolami?

To miało być piłkarskie święto na pierwszoligowym poziomie, ale po meczu GKS Tychy z GKS Katowice więcej niż o tym, co miało miejsce na murawie, mówi się o tym, co działo się wokół niej. Już przed spotkaniem policja zapobiegła starciu kibiców obu klubów – zatrzymano 5 osób. Ciąg dalszy zadym rozgrywał się jednak podczas meczu. Czy po krótkim oddechu względnego spokoju wracają kłopoty z kibolami?

Psycholog: w debacie Trump-Clinton merytoryka w ogóle nie miała znaczenia

Czy debaty pomiędzy Donaldem Trumpem a Hillary Clinton w znaczący sposób wpłyną na wynik wyborów? Zdaniem specjalistów – niekoniecznie. Jak zauważył ekspert ds. wizerunku Mirosław Oczkoś, wybory w USA odbędą się parę tygodni po ostatniej zaplanowanej debacie. – Bardzo często wyborca podejmuje decyzję w ostatnim momencie – mówił. Drugi gość Piotra Kraśko, psycholog Jacek Santorski, poddał w wątpliwość, czy debata ma w ogóle sens dla współczesnych wyborców. Ocenił, że w tych wyborach „merytoryka w ogóle nie ma znaczenia”.

Smolar o karaniu kobiet za aborcję: to są normy, które nie mieszczą się w standardach europejskich

– To jest problem kultury i struktury patriarchalnej, gdzie kobiety ponoszą odpowiedzialność za dramatyczne decyzje – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar. Skrytykował w ten sposób obywatelski projekt ustawy zakazującej aborcji, który przewiduje kary za przerwanie ciąży także dla kobiet. – To są normy, które nie mieszczą się w standardach europejskich – dodał.

Węgry: referendum w sprawie obowiązkowych liczb osiedlania uchodźców

Fala emigrantów zalała Węgry dokładnie rok temu. Teraz mieszkańcy Węgier odniosą się do obowiązkowych kwot osiedlania imigrantów. Wszyscy obywatele będą mogli odpowiedzieć na pytanie, które brzmi. "Czy chcecie, by Unia Europejska mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?". Premier Orban przekonuje, że decyzja o zamknięciu węgierskich granic w zeszłym roku uratowała nie tylko jego kraj, ale całą Europę i przekonuje, że jeśli nie podejmie się jeszcze bardziej stanowczych działań, to europejskiej cywilizacji grozi zagłada.

Część ekspertów komisji Macierewicza będzie teraz zajmować się badaniem innych wypadków lotniczych

Z podkomisji smoleńskiej do Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Część ekspertów komisji Antoniego Macierewicza, którzy do tej pory forsowali teorię wybuchu, będzie teraz zajmować się badaniem innych wypadków lotniczych. Kontrowersje budzi nie tylko fakt ich powołania, ale i to, że formalnie minister nie miał do niej prawa. Część ekspertów ministra obrony nie spełnia wymaganych w ustawie kwalifikacji. Eksperci twierdzą, że to obejście obowiązujących przepisów prawa lotniczego, opozycja ostrzega. Ministerstwo głosu w sprawie na razie nie zabiera.

Na co dzień poruszają się na wózkach. Dzięki pomocy innych ludzi, zdobyli tatrzański szczyt

Grupa działająca przy Katolickim Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół KLIKA to prawdziwi bohaterowie. Chociaż wcale tak o sobie nie myślą, to nie da się inaczej określić tego, czego niedawno dokonali. Wolontariusze na własnych plecach wnieśli trójkę niepełnosprawnych osób na szczyt w Tatrach Wysokich. Cel był ambitny, ponieważ Krywań wznosi się na wysokość 2 495 m n.p.m. Przyświecała im jednak motywacja, że idą w góry, by pomóc spełniać marzenia innych. Andrzej, Magda i Ania – trzech wózkowiczów, troje wspaniałych ludzi , którzy postanowili udowodnić, że dla niepełnosprawnych nie ma rzeczy niemożliwych. Z pomocą pomysłodawców wyjątkowej wyprawy, pierwszy raz mogli oddychać pełną piersią górskim powietrzem.

Czarnoskórzy giną na ulicach USA. „Gniew manifestuje się najczęściej na styku obywatel-policjant”

W USA od pewnego czasu dochodzi do tragicznych w skutkach policyjnych strzelanin, w których giną czarnoskórzy. To zaś powoduje szerokie i gwałtowne protesty społeczne. Jak to możliwe, że za prezydentury pierwszego czarnoskórego prezydenta USA problem jest tak duży? W programie „Fakty z Zagranicy” Piotr Kraśko rozmawiał na ten temat z Katarzyną Surmiak-Domańską, autorką książki „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”. Przyznała, że w sytuacjach dramatycznych „gniew manifestuje się najczęściej na styku obywatel-policjant”.

Jakubiak: nobilitacja kobiet, które dokonały aborcji, nie jest dobrym kierunkiem

W Polsce trwa gorąca dyskusja związana z ewentualnym zaostrzeniem prawa aborcyjnego. Parlament Europejski przeprowadzi w środę debatę o sytuacji kobiet w Polsce – taką decyzję podjęli w czwartek liderzy większości frakcji w europarlamencie. – To świetny pomysł – uważa Wanda Nowicka, była wicemarszałkini Sejmu, która była gościem w programie „Fakty z Zagranicy”. Aprobatę dla samej dyskusji w PE wyraziła także Elżbieta Jakubiak, była szefowa kancelarii Lecha Kaczyńskiego. – Debaty o kobietach i ich roli w społeczeństwie zawsze są dobre – mówiła.

W hidżabie na okładkę „Playboya”? „To jeden z przykładów adaptowania się”

Muzułmanka w hidżabie na łamach magazynu „Playboy'a”? Niektórych oburza, innych nie wzrusza, a sama zainteresowana – 23-letnia Noor Tagouri – krytyką się nie przejmuje. Dziennikarka, która pracowała m.in. w CBS Radio oraz jako reporterka dla telewizji CTV News i kanału Newsy, w każdym ze swoich materiałów występowała w hidżabie i zamierza pokazać się w chuście również na okładce amerykańskiego „Playboya”.

Marcinkiewicz: rekonstrukcja rządu miała przyćmić afery

Na pytanie prowadzącego program „Fakty z Zagranicy” Piotra Kraśko o to, czy Polska była resortowa i czy należy ją zjednoczyć, jego gość – były premier Kazimierz Marcinkiewicz –odparł, że „to premier rządzi państwem” oraz „decyduje o tym, co jest najważniejsze dla Polski”. Ministrowie, jak zaznaczył Marcinkiewicz, są mu do pomocy.

Rokita: Trump wypadł nie tak źle, jak się spodziewałem

Pierwsza debata kandydatów na prezydenta USA wywołała ogromne emocje na całym świecie. Nie zostało jednak definitywnie rozstrzygnięte, kto został zwycięzcą starcia. – Debata w wersji czytanej jest bez wątpienia wygraną przez Trumpa (…) Trump ma znacznie więcej treści do przekazania, (…) a Hillary Clinton próbuje za nim nadążyć – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Jan Rokita, komentator TVN24 BiS, przyznając, że nie oglądał pierwszej amerykańskiej przedwyborczej debaty na żywo, choć podkreślał, że gdyby ją widział, mógł mieć zupełnie inne odczucia.

Czeka nas gigantyczna podwyżka rachunków za wodę?

Samorządowcy biją na alarm i apelują o zablokowanie ustawy. Chodzi o zaplanowane zwiększenie opłat za wydobywanie wód podziemnych. Ta podwyżka odbije się także na konsumentów, ponieważ będzie musiała zdrożeć woda dostarczana do domów i mieszkań. Dalszą konsekwencją może być także wzrost cen żywności. Projekt ustawy został już przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Czy posłowie przyjmą nowe regulacje?

Mateusz Morawiecki będzie kolejnym kandydatem PiS na prezydenta?

Temat relacji między prezydentem a prezesem PiS powraca regularnie. Tym razem dzieje się tak za sprawą propozycji, jaką Jarosław Kaczyński miał złożyć Mateuszowi Morawieckiemu. Wicepremier miał usłyszeć, że jeśli sprawdzi się w rządzie, to będzie następnym kandydatem na prezydenta PiS. To perspektywa na razie odległa, a wręcz – jak uważa Grzego Schetyna – „political fiction”, ale – według lidera PO – ma na celu wywarcie presji na prezydenta Andrzeja Dudę.

Poznań będzie finansować zabiegi in vitro. „Możemy pokazać, jak ważna w Poznaniu jest wolność”

W czasie, gdy w Sejmie trwają prace nad projektem, który ma ograniczyć dostęp do in vitro, kolejne miasto ogłasza, że chce pomagać parom i finansować zabiegi in vitro. Taką decyzję podjęto w Poznaniu, a miasto idzie tym samym w ślady m.in. Łodzi i Częstochowy. Dlaczego władze Poznania się na to zdecydowały? Argument jest prosty: skoro z takiej pomocy rezygnuje rząd, musi jej udzielić miasto i zamierza wydać 150 tysięcy złotych.

Strażacy zbierają pieniądze na samochód z udogodnieniami dla psów ratowniczych

Zawsze pomagają innym, teraz sami potrzebują wsparcia. Strażacy z wrocławskiej ochotniczej Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego marzą o nowym samochodzie. I chodzi nie tylko o komfort dla nich, ale przede wszystkim o miejsce dla ich psów. Czworonożni członkowie załogi teraz muszą podróżować w plastikowych transporterach, w których w lecie jest gorąco, a w zimie chłodno. Część pieniędzy na nowe samochody udało się zdobyć, ale to wciąż za mało.

Harasimowicz: emocje biorą w amerykańskiej kampanii górę

Starcie kandydatów na prezydenta USA w pierwszej debacie telewizyjnej jest wydarzeniem globalnym, które jednak przede wszystkim może wpłynąć na wyborców w USA. Kto – Trump czy Clinton – będzie lepszy w przedstawianiu swoich racji? Zdaniem scenarzysty i pisarza Cezarego Harasimowicza, który był gościem programu „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS, w ekscytujących debatach „merytoryczna dyskusja i wymiana argumentów zejdzie na drugi plan” – Zapamiętamy przede wszystkim wpadki – mówił w rozmowie z Piotrem Kraśko. Dodał także, że to emocje biorą górę w kampanii amerykańskiej.

Pastusiak: mówienie o samych faktach może się obrócić przeciwko Hillary Clinton

Pierwsza wspólna debata kandydatów na prezydenta USA ma ogromne znaczenie dla powodzenia w wyborach. - Po raz pierwszy nominację republikanów otrzymała osoba bez doświadczenia – powiedział w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS prof. Longin Pastusiak, amerykanista. - On [Trump – przyp. red.] gra na zniechęceniu, żeby nie powiedzieć nienawiści, amerykańskiego społeczeństwa do elit politycznych – dodał Marcin Bosacki były ambasador Polski w Kanadzie. Dodał także, że „Trump w dotychczasowych debatach nie mówił więcej niż 25 min – tutaj będzie mówił dwa razy dłużej (…) i będzie bardziej autentyczny”. Jednak zdaniem amerykanisty Longina Pastusiaka „mówienie o samych faktach może się obrócić przeciwko Hilary Clinton”.

Premier spotkała się z paraolimpijczykami. „To jest piękno sportu. Do naśladowania przez wszystkich”

- Jesteśmy dumni z polskich olimpijczyków, którzy przywieźli tak wiele medali – tak mówiła w poniedziałek premier Beata Szydło podczas spotkania z medalistami igrzysk paraolimpijskich Rio 2016. Polacy zdobyli tam 39 medali: 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. W klasyfikacji zajęli 10. miejsce. – Ta rywalizacja jest symbolem rywalizacji sportowej, kiedy ludzie stają po to, by pokonać nie tylko innych zawodników, ale przede wszystkim swoje słabości. To jest piękno sportu. Do naśladowania przez wszystkich – podkreśliła premier Szydło.

Polska zamienia się w słuch

25 września to szczególna data dla blisko 500 mln ludzi na świecie, w tym około 900 tys. Polaków – Międzynarodowy Dzień Głuchych. W tym roku obchodom towarzyszy start kampanii „Polska zamienia się w słuch”. Projekt w niecodzienny sposób ma zwrócić uwagę na funkcjonujących wśród nas bezgłośnie ludzi niesłyszących.

Ewa Ewart: Trump przerósł media

– Kiedy (Donald Trump – przyp. red.) się zorientował, że uszło mu na sucho pierwsze, drugie, trzecie kłamstwo uczynił z tego swoistą strategię wyborczą – oceniła w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS dokumentalistka Ewa Ewart. Jej zdaniem prowokacyjny styl oraz retoryka republikańskiego kandydata na prezydenta USA sprawiły, że „media amerykańskie udzieliły nieproporcjonalnie więcej czasu Trumpowi niż Clinton”. – Trump przerósł media, media nie umiały się zmierzyć z nowym fenomenem – stwierdziła Ewart.

Paweł Kowal: Wielka Brytania na końcu zrobi Brexit bez Brexitu

Szef brytyjskiej dyplomacji zapowiedział, że na początku przyszłego roku jego kraj rozpocznie procedurę wyjścia z Unii Europejskiej. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS powątpiewał jednak, czy do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE faktycznie dojdzie.

Sikorski o Hillary Clinton i Donaldzie Trumpie: proszę mnie nie pytać, z którym z nich sympatyzuję

– Mamy dwóch kandydatów, bardzo różnych – zaznaczył Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych. Jeden z nich, zauważył Sikorski, „chce podtrzymać, a nawet wzmocnić, instytucje, które zapewniły światu pokój i dobrobyt: NATO i Światową Organizację Handlu”. Drugi kandydat to człowiek, który „wypowiada się bardzo ciepło o znanym z demokracji prezydencie Putinie, jest amerykańskim izolacjonistą i chce wznosić bariery handlowe”. – Proszę mnie nie pytać, z którym z nich sympatyzuję – zażartował.

Problemy na linii Warszawa-Wilno. Siemoniak: polityka powinna być oceniania po skutkach

– W NATO jest fatalnie przyjmowane, gdy ktoś próbuje mieszać sprawy bezpieczeństwa i solidarności sojuszniczej z problemami w stosunkach dwustronnych – zauważył gość Piotra Kraśko Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej i wiceminister. Jak zauważył „wiele jest państw NATO, które mają kłopoty z relacjami między sobą” i dlatego „nie jest dopuszczane to, aby ktokolwiek taką kartą grał”. – Polityka powinna być oceniania po skutkach – stwierdził polityk. – Polityka ministra Waszczykowskiego i jego ludzi jest polityką twardych wypowiedzi i obrażania wszystkich dookoła, co jest nieskuteczne – podkreślił były już minister obrony narodowej i wiceminister.

Rokita: tylko Merkel i Kaczyński chcą utrzymania sankcji wobec Rosji

– SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) i CSU (Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii) od dawna kwestionują politykę Merkel wobec Rosji – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS komentator i były polityk Jan Rokita. – Jest tylko dwóch przywódców w UE, którzy są zainteresowani utrzymaniem sankcji: Merkel i Kaczyński – ocenił. Jan Rokita zauważył, że to czyni Polskę i „część Niemiec, która aktualnie rządzi” sojusznikami.