Najnowsze

Najnowsze

Janusz Korwin-Mikke: program służy do zdobycia głosów, nie realizacji. Jakie są zatem cele Konfederacji?

Dyskusja o możliwej koalicji PiS-u i Konfederacji wzbudziła zainteresowanie tą drugą partią. Ugrupowanie kojarzone jest głównie z kontrowersyjnych poglądów i niechęci do Ukrainy. Sławomir Mentzen kreuje się na wolnościowca i kładzie nacisk na program partii. Janusz Korwin-Mikke tymczasem mówi: "ten program służy do zdobycia głosów wyborców, a nie do realizacji". A co ma być realizowane?

Co z MeduM, platformą streamingową Przemysława Czarnka? Już dawno miała ruszyć

Minister Przemysław Czarnek wciąż musi czekać na MeduM. Rządowa platforma streamingowa z myślą o młodzieży, z rozmachem na miarę globalnych graczy i z patriotycznym przekazem, miała działać od grudnia, ale wciąż jej nie ma. NCBR opóźnienie w starcie platformy tłumaczy koniecznością rozpatrzenia odwołania organizacji, która przegrała konkurs. Odwołanie odrzucono, przyczyn nie ujawniono. Nowy termin startu platformy ministra Czarnka to sierpień tego roku.

Prognoza pogody na piątek 31 marca

W piątek zachmurzenie duże z rozpogodzeniami oraz przelotnymi opadami deszczu (2-5 mm). W drugiej części dnia wzrost zachmurzenia na zachodzie kraju. Lokalnie (zwłaszcza na północy i w centrum) ryzyko słabej burzy. Temperatura maksymalna od 11 stopni Celsjusza na północnym-wschodzie do 17 stopni Celsjusza na południu Polski. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

W podhalańskich Szaflarach powstaje najgłębszy na świecie odwiert geotermalny

Energia geotermalna, czyli pochodząca z wody w głębi ziemi, już od ćwierć wieku ogrzewa domy na Podhalu. Teraz powstaje tam nowy, najgłębszy dotąd odwiert. Będzie miał aż siedem kilometrów. Na tej głębokości znajduje się para wodna o temperaturze 180 stopni Celsjusza. W przyszłości ogrzeje ona kolejne domy, zapewni także energię elektryczną.

Rolnicy w Szczecinie kontynuują protest. Domagają się spotkania z premierem

W środę Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisało porozumienie z organizacjami skupiającymi polskich rolników. Jednak rolnicy w Szczecinie wciąż protestują. Chcą, aby przyjechali do nich najważniejsi przedstawiciele rządu. O podpisanym dokumencie mówią nieufnie, że "to czcze życzenia i nie wiadomo, kiedy zostaną spełnione".

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ma wydać opinię doradczą w sprawie zmian klimatycznych

Czy rząd powinien zapłacić za to, że nie chroni obywateli przed degradacją środowiska? Czy jeden kraj może domagać się odszkodowania od innego za niewypełnianie zobowiązań klimatycznych? Między innymi na ten temat wypowie się Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. To efekt historycznej rezolucji przyjętej przez ONZ. Inicjatywę rozpoczęli studenci, zyskali poparcie maleńkich krajów na Pacyfiku, a teraz sprawą zajmie się najważniejszy sąd na świecie, bo problem jest globalny.

Ile rzeczywiście rząd wydaje na ochronę zdrowia?

Rząd chwali się, że dotrzymał obietnicy i przeznacza już 6 procent PKB na ochronę zdrowia. Nie dodaje, że chodzi o PKB sprzed dwóch lat. Gdyby tegoroczne wydatki na ochronę zdrowia porównać do tegorocznego PKB, to okazuje się, że wydajemy 4,8 procent.

Rząd zawarł porozumienie z przedstawicielami rolników. "Po świętach będziemy rozliczać"

Jest wstępne porozumienie związków rolniczych z rządem w sprawie zboża. Dotyczy przywrócenia cła i wprowadzenia kaucji na artykuły rolno-spożywcze z Ukrainy. Rząd obiecuje wyeksportowanie nadmiaru zbóż i rzepaku jeszcze przed żniwami, by opróżnić magazyny, a także zwiększenie przepustowości portów. Dokument nie zakończył jednak protestów rolników w Szczecinie, którzy też chcą negocjacji i działań rządu już teraz.

Tysiące zwierząt porzuconych na pastwę losu. Pomagają im ochotnicy z ZooPatrulu

Ofiarami zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę są nie tylko ludzie. To też zwierzęta. Niektóre po śmierci właścicieli zostają bezpańskie. Inne - porzucone. Jeszcze inne - ranne. Kolejne są przez rosyjskich katów maltretowane. Bez pomocy opiekunów byłyby skazane na śmierć. Na szczęście są oni - wspaniali, odważni, empatyczni ochotnicy z ZooPatrulu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Wicepremier spotkał się z rolnikami. "Przyszliśmy załatwić sprawy"

W środę w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęły się obrady okrągłego stołu rolniczego z udziałem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka. Rolnicy alarmują, że ukraińskie zboże dobija polski rynek. Lider AgroUnii zapowiada, że zostanie w ministerstwie do skutku.

Pełnomocnik Magdaleny Filiks zapowiada kolejne kroki prawne

Czekali na ruch prokuratury, ale się nie doczekali. Pełnomocnik Magdaleny Filiks zapowiada więc kolejne kroki, choć sam znalazł się na celowniku prokuratury. Złoży zawiadomienie w sprawie upublicznienia niejawnych danych, które pozwoliły zidentyfikować syna posłanki jako ofiarę pedofila.

Zmiany w sprawie poprawek i chaos na komisji w sprawie lex pilot

PiS przegrywa głosowanie w komisji cyfryzacji. Projekt nazywany lex pilot został odrzucony, ale ostateczne decyzje w sprawie ustawy zapadną dopiero na sali plenarnej. Dopiero wtedy będzie jasne, czy rządzący rzeczywiście wycofują się z pomysłu odgórnego programowania wszystkich pilotów.

Prognoza pogody na czwartek 30 marca

W czwartek będzie pochmurno, ale wystąpią przejaśnienia. Za wyjątkiem Podkarpacia i Lubelszczyzny pojawi się przelotny deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 17 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, z kierunków południowych. Ciśnienie spada.

Niepokojący wzrost zachorowań na raka w Polsce

Obserwujemy niepokojący wzrost zachorowań na raka. Do szpitali i poradni onkologicznych trafia nawet dwa razy wiecej pacjentów niż w 2019 roku. Wielu z nich w zaawansowanym stadium choroby. Onkolodzy alarmują, że to skutek między innymi pandemii. Pacjenci ze strachu przed zakażeniem koronawirusem rezygnowali z badań profilaktycznych, które dawały możliwość wczesnego wykrycia raka. Dostęp do specjalistów też był utrudniony.

Co z produkcją polskich samochodów elektrycznych?

Branża motoryzacyjna w Europie ma odchodzić od spalin - to kierunek wyznaczony przez Unię. Jest już nawet wyznaczony termin - to 2035 rok. Kierunek w wymiarze lokalnym kilka lat temu wyznaczył też premier Morawiecki. Zgodnie z zapowiedzią po polskich ulicach już za dwa lata ma jeździć milion elektryków.

Maria Kurowska o grantach dla jej byłych asystentów: nigdy nie lobbowałam

Nigdy nie lobbowałam, nie miałam żadnego zawiązku ani wiedzy o grantach - pisze w mediach społecznościowych posłanka Solidarnej Polski Maria Kurowska. To reakcja na doniesienia o tym, że jej trzej byli już asystenci byli niezwykle skuteczni w pozyskiwaniu państwowych dotacji dla prowadzonych przez siebie fundacji i stowarzyszeń. Zdobyli prawie 1 milion 300 tysięcy złotych, starają się o kolejne miliony. Dla opozycji to kolejny przykład tego, że pieniądze od wszystkich podatników najszerszym strumieniem płyną do ludzi obozu rządzącego.

Sędzia Maciej Ferek wraca do orzekania

Wraca do pracy po ponad 520 dniach zawieszenia. Sędzia Maciej Ferek nie mógł orzekać, bo kwestionował status sędziów powołanych przez upolitycznioną KRS, za co ukarała go nieistniejąca już Izba Dyscyplinarna. Te decyzję uchyliła powołana w jej miejsce Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Sędzia z jednej strony się cieszy, bo zawieszenie uznawał za nielegalne, z drugiej mówi, że chaos w sądownictwie się nie skończył.