Zwierzęta z hodowli umierają w cierpieniu. Powiatowy lekarz weterynarii nie stwierdził nieprawidłowości

Źródło:
Fakty TVN
Zwierzęta z hodowli umierają w cierpieniu. Powiatowy lekarz weterynarii nie stwierdził nieprawidłowości
Zwierzęta z hodowli umierają w cierpieniu. Powiatowy lekarz weterynarii nie stwierdził nieprawidłowości
Renata Kijowska/Fakty TVN
6KIJOWSKARenata Kijowska/Fakty TVN

Krowy w Lanckoronie podobno są kochane przez właściciela, a powiatowy lekarz weterynarii nie widzi nieprawidłowości w ich hodowli. Jednak zwierzęta pana Władysława cierpią i umierają. Mieszkańcy mają tego dość.

Krowa leżała na ziemi i nie była w stanie się podnieść. Cierpiała tak pięć dni. - Dwa dni ryczała, próbował urodzić tego cielaka - opowiada Witold Nogieć, mieszkaniec Lanckorony. Cielę nie przeżyło. A krowa nie była w stanie się poruszać. Mieszkańcy Lanckorony nie mogą znieść widoku umierających krów pana Władysława. Do tej, która uciekła w las z pastwiska, wezwali pomoc.

Właściciel stada twierdzi, że to on pierwszy zawiadomił weterynarzy. - Dał (weterynarz - przyp. red.) dwa zastrzyki, sprawił, mówił "trzeba poczekać" - zapewnia Władysław Okular, właściciel krów z Lanckorony.

Po pięciu dniach, po interwencji Fundacji Viva!, lekarz skrócił cierpienia zwierzęcia.

Gospodarz zapewnia, że troszczy się o stado, które cały rok, także zimą, hoduje pod gołym niebem. Daje wodę i jedzenie dwa razy dziennie.

Sąsiedzi jednak w jego zapewnienia nie wierzą. - Zwierzęta się drą i to wyją okropnie. Aż nieraz w nocy okna zamykamy, bo się nie da wytrzymać - mówi Małgorzata Maślanka, mieszkanka Lanckorony.

- Za tym szczęściem kryje się bardzo dużo cierpienia, dużo umierających bez opieki weterynaryjnej zwierząt. Na ten moment wiemy o siedmiu krowach, które umarły - przekazuje Anna Plaszczyk z Fundacji "Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt - Viva!".

Witold Nogieć, kiedyś operator "Uwagi" TVN, teraz prywatny detektyw, dokumentuje cierpienie zwierząt. - Można iść na grzyby i można się na przykład natknąć na truchło krowy, które leży na polu, może być w lesie zaplątane - dodaje pan Witold.

Sąsiedzi alarmowali powiatowego lekarz weterynarii, że zwierzęta nie mają opieki, ale ten nie stwierdzał nieprawidłowości. - Trwa kontrola prowadzona przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Wadowicach, jest też złożona skarga na działalność tego inspektoratu, będziemy to rozpatrywać - przekazuje Grzegorz Kawiecki, zastępca małopolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii.

Gmina Szumowo. Gospodarz przetrzymywał krowy w skandalinych warunkach. W oborze były też truchła
Gmina Szumowo. Gospodarz przetrzymywał krowy w skandalinych warunkach. W oborze były też truchła OSP Szumowo

Szerszy problem

Sytuacja z Lanckorony przypomina tę z Grędziny niedaleko Wrocławia. - Był na miejscu lekarz weterynarii, który stwierdził zagrożenie życia i zdrowia zwierząt - mówi Julia Wójcik z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami we Wrocławiu.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami od miesięcy alarmuje wadze gminy, że gospodarz, choć zapewnia o miłości do zwierząt, nadmiernie je rozmnaża, nie leczy, nie radzi sobie z karmieniem, więc krowy szukają jedzenia u sąsiadów. - Te postępowania są prowadzone miesiącami, jak nie latami, a tutaj po drugiej stronie mamy żywe zwierzęta i one potrzebują natychmiastowej reakcji - alarmuje Agata Jędroś, radczyni prawna, Kancelaria "Olesiński i Wspólnicy", pełnomocniczka Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami we Wrocławiu.

To nie jedyne takie przypadki. Sąd Okręgowy w Olsztynie prawomocnie skazał na półtora roku więzienia dwoje rolników. Znęcali się nad co najmniej 90 krowami.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Witold Nogeć

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS