Najnowsze

Najnowsze

Raport w sprawie katastrofy na Odrze. "Nie dowiedzieliśmy się, kto zawinił"

W przeddzień publikacji niemieckiego raportu o katastrofie na Odrze Warszawa zaprezentowała swoje wnioski. Z rzeki pod koniec lipca i na początku sierpnia wyłowiono w sumie 250 ton śniętych ryb. Raport zwraca uwagę na pojawienie się w rzece toksycznych tzw. złotych alg. Jednak nie odpowiada na pytanie, co spowodowało, że w Odrze pojawiły się te słonowodne glony.

Prognoza pogody na piątek 30 września

W piątek na północy i na zachodzie Polski dość pogodnie. Na pozostałym obszarze kraju pochmurno z opadami deszczu przemieszczającymi się od południa w głąb kraju, o natężeniu umiarkowanym i silnym, do 30 mm w górach. Na Podkarpaciu możliwe burze. Temperatura maksymalna od 11 stopni Celsjusza na Śląsku do 17 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr wschodni i południowy, słaby i umiarkowany, w burzach silny.

Radni chcą kontroli składowiska odpadów w Rudnej Wielkiej. Sprawę nagłośnił reportaż "Superwizjera" TVN

Po reportażu Superwizjera TVN "Śmieci pod politycznym parasolem", który pokazał splot politycznych i biznesowych powiązań w branży odpadów, jest teraz wniosek bezpartyjnych radnych sejmiku województwa dolnośląskiego. Chcą głosować nad wnioskiem o przeprowadzenie kontroli na składowisku w Rudnej Wielkiej, bo ich zdaniem te dotychczas przeprowadzane są niewiarygodne.

Podatku Sasina nie będą płacić wszyscy? W projekcie ma być wyjątek

Wciąż nie są znane szczegóły podatku od "nadmiarowych marż". Jak donosi Business Insider, w projekcie, który wicepremier miał przedstawić premierowi, znalazł się zapis, który obniża daninę, albo w ogóle z niej zwalnia firmy, które inwestują w kluczowe obszary gospodarki - czyli choćby w energetykę i obronność. Z tej propozycji wynika, że podatku może uniknąć PKN Orlen czy Polska Grupa Górnicza.

Sejm przyjął ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów

PiS przeforsowało wydłużenie kadencji samorządów przy sprzeciwie całej opozycji. To oznacza, że wybory samorządowe odbędą się wiosną 2024 roku, a nie jesienią 2023 roku. Posłowie partii rządzącej tłumaczą, że chodzi o aspekty organizacyjne, ale opozycja nie wierzy w ten argument. Bo wiosną 2024 roku mają się też odbyć wybory do Parlamentu Europejskiego.

Prognoza pogody na czwartek 29 września

W czwartek rano miejscami mglisto. Zachmurzenie kłębiaste małe i umiarkowane, a na północy, południowym-wschodzie i wschodzie kraju okresami duże z opadami do 5 mm, tylko na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie do 20 mm. W Karpatach i na Pogórzu Karpackim możliwe burze. Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu do 15 stopni Celsjusza w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr zachodni i południowy, słaby i umiarkowany, w burzach silny.

18-latka zginęła w wypadku podczas egzaminu na prawo jazdy. Egzaminator usłyszał wyrok

Przed Sądem Rejonowym w Nowym Targu zapadł wyrok w sprawie wypadku, do którego doszło w 2018 roku na przejeździe kolejowym w Szaflarach. 18-letnia Angelika zginęła w trakcie zdawania egzaminu na prawo jazdy. W samochód, którym kierowała, uderzył pociąg. Egzaminatorowi udało się na czas wybiec z samochodu. Mężczyzna został uznany winnym wypadku. Sąd skazał go na 1,5 roku więzienia. Edward R. ma także pięcioletni zakaz wykonywania zawodu instruktora i egzaminatora. Przez dwa lata nie może w ogóle prowadzić pojazdów. Wyrok jest nieprawomocny.

Sejmowa komisja zajmie się projektem wydłużającym kadencje samorządów

Sejm w środę debatuje nie tylko o cenach prądu i "daninie Sasina", ale także o pomyśle PiS dotyczącym wydłużenia kadencji samorządów o pół roku. Pozwoliłoby to przesunąć wybory samorządowe z jesieni 2023 roku na wiosnę 2024 roku, aby nie kolidowały z wyborami parlamentarnymi. Projekt skierowano do dalszych prac w komisji. Opozycja mówi o "politycznym krętactwie".

Obniżka cen prądu przez likwidację obliga giełdowego. Do Sejmu wpłynął nowy projekt

W środę pojawiła się nowa koncepcja w sprawie zamrożenia cen energii dla gospodarstw domowych. Pomysłodawcą ma być poseł PiS Marek Suski, który twierdzi, że dzięki mechanizmowi znoszącemu obligo giełdowe ceny energii mogą spaść nawet o 2/3. Obligo giełdowe to obowiązek zabezpieczania transakcji na rynku energii depozytami zależnymi od ceny energii. Sejm rozpoczął pracę nad innym projektem: o zamrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych.