Jarosław Kaczyński chce bronić polskiej wolności. "Jego słowa są rzeczą bardzo bezczelną"

Źródło:
Fakty TVN
Jarosław Kaczyński chce bronić polskiej wolności. "Jego słowa są rzeczą bardzo bezczelną"
Jarosław Kaczyński chce bronić polskiej wolności. "Jego słowa są rzeczą bardzo bezczelną"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Jarosław Kaczyński chce bronić polskiej wolności. "Jego słowa są rzeczą bardzo bezczelną"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówi, że nie damy zabrać sobie wolności chodzenia na grzyby. Są jednak wolności, które dzięki PiS-owi już dawno zniknęły.

Na rodzinnym pikniku PiS-u w Chełmie Jarosław Kaczyński tym razem ostrzegał przed prywatyzacją i sprzedażą lasów. Wszystko po tym, jak opozycja wygra wybory i na takie działania pozwoli urzędnikom z Brukseli. - (W Europie - przyp. red.) bardzo rzadko można spotkać las, do którego się spokojnie wchodzi. My tę wolność mamy, chodzimy na grzyby. Ogromna część Polaków chodzi na grzyby. Chodzimy tam, żeby wypocząć, żeby się przejść. W najróżniejszych celach (...) To jest część naszej wolności i nie damy sobie tej wolności zabrać - stwierdził prezes PiS.

Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego skomentował Donald Tusk. "Kaczyński oświadczył, że stawką tych wyborów jest wolność grzybobrania. Trochę dziwnie się czuję, mając takiego rywala..." - napisał przewodniczący PO w portalu X (dawniej Twitter). Tyle że Jarosław Kaczyński już zupełnie poważnie przekonywał uczestników pikniku, że to za rządów PiS Polska stała się jedną z ostatnich wysp wolności - nie tylko w Unii, ale i na świecie. - Warto bronić tej naszej pozycji wyspy wolności. Wyspy wolności i demokracji - podkreślił prezes rządzącej partii.

Jak jednak wygląda rzeczywistość? W rankingu wolności prasy spadliśmy od początku rządów PiS z 18. na 57. miejsce. W indeksie demokracji - z 40. na 46., a w europejskim rankingu badającym poziom równouprawnienia osób LGBT+ Polska po raz czwarty zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii. O tych twardych danych Jarosław Kaczyński już nie mówił.

Wyspa wolności?

- Dla nich to jest wyspa i oaza wolności, bo robią, co chcą i kradną na potęgę - uważa Monika Rosa z Nowoczesnej. Posłanki opozycji wyliczają konkretne przykłady, przekonując, że od ośmiu lat wolności obywatelskie są w Polsce ograniczane a nawet łamane. Chodzi o te osobiste - dotyczące kobiet, sędziów, prokuratorów, nauczycieli czy uczestników antyrządowych demonstracji - ale i wolności słowa, a ostatnio też badań naukowych. - Wolność, w której kobiety nie mogą decydować o sobie i swoim ciele, a jak podejmują decyzję jakąś w ich życiu, na przykład o przerwaniu ciąży, to w gabinecie lekarskim czeka na nich policja - mówi Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska.

Kaczyński: ogromna część Polaków chodzi na grzyby, to jest część naszej wolności
Kaczyński: ogromna część Polaków chodzi na grzyby, to jest część naszej wolnościTVN24

- Wyspa wolności jest wtedy, kiedy w Polsce ludzie, niezależne od tego, jakie mają poglądy polityczne, do jakiej partii należą, mają takie same, równe prawa - dodaje Agnieszka Pomaska z PO.

Posłanka Platformy nawiązuje tu do konferencji pod hasłem "Pilnuj wyborów", którą w piątek opozycja zorganizowała przed głównym wejściem do Muzeum Zamkowego w Malborku, gdzie z wizytą przebywał akurat wicepremier Piotr Gliński. To on uznał, że spotkanie opozycji jest nielegalne i zawiadomił policję. - Nasza konferencja nie była nawet o panu ministrze Glińskim. Jemu się nie spodobało, że obywatelki i obywatele naszego kraju chcą pilnować tych wyborów, żeby te wybory przynajmniej w dniu ich przeprowadzenia były uczciwe - podkreśla Agnieszka Pomaska.

- Jego (Kaczyńskiego - przyp. red.) słowa o wolności są rzeczą bardzo bezczelną - mówi Krzysztof Brejza z PO.

Senator Brejza wraz z żoną od miesięcy jeżdżą po kraju, organizując spotkania. Opowiadają na nich o tym, jak władza PiS-u wykorzystując służby podsłuchiwała i śledziła nie tylko ich polityczne, ale i prywatne życie. - Chodzi o to, żeby kontrolować wszystkich obywateli, a ludzi niepokornych, niepokornych lekarzy, niepokornych opozycjonistów, prawników, kompromitować materiałami - tłumaczy Krzysztof Brejza.

Kluczowe dla oceny wolności i demokracji jest dziś pytanie o to, czy władza w Polsce jest odpowiednio kontrolowana przez prokuraturę i służby. Oraz czy to wciąż są niezależne instytucje.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS