Jarosław Kaczyński chce bronić polskiej wolności. "Jego słowa są rzeczą bardzo bezczelną"

Źródło:
Fakty TVN
Jarosław Kaczyński chce bronić polskiej wolności. "Jego słowa są rzeczą bardzo bezczelną"
Jarosław Kaczyński chce bronić polskiej wolności. "Jego słowa są rzeczą bardzo bezczelną"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Jarosław Kaczyński chce bronić polskiej wolności. "Jego słowa są rzeczą bardzo bezczelną"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówi, że nie damy zabrać sobie wolności chodzenia na grzyby. Są jednak wolności, które dzięki PiS-owi już dawno zniknęły.

Na rodzinnym pikniku PiS-u w Chełmie Jarosław Kaczyński tym razem ostrzegał przed prywatyzacją i sprzedażą lasów. Wszystko po tym, jak opozycja wygra wybory i na takie działania pozwoli urzędnikom z Brukseli. - (W Europie - przyp. red.) bardzo rzadko można spotkać las, do którego się spokojnie wchodzi. My tę wolność mamy, chodzimy na grzyby. Ogromna część Polaków chodzi na grzyby. Chodzimy tam, żeby wypocząć, żeby się przejść. W najróżniejszych celach (...) To jest część naszej wolności i nie damy sobie tej wolności zabrać - stwierdził prezes PiS.

Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego skomentował Donald Tusk. "Kaczyński oświadczył, że stawką tych wyborów jest wolność grzybobrania. Trochę dziwnie się czuję, mając takiego rywala..." - napisał przewodniczący PO w portalu X (dawniej Twitter). Tyle że Jarosław Kaczyński już zupełnie poważnie przekonywał uczestników pikniku, że to za rządów PiS Polska stała się jedną z ostatnich wysp wolności - nie tylko w Unii, ale i na świecie. - Warto bronić tej naszej pozycji wyspy wolności. Wyspy wolności i demokracji - podkreślił prezes rządzącej partii.

Jak jednak wygląda rzeczywistość? W rankingu wolności prasy spadliśmy od początku rządów PiS z 18. na 57. miejsce. W indeksie demokracji - z 40. na 46., a w europejskim rankingu badającym poziom równouprawnienia osób LGBT+ Polska po raz czwarty zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii. O tych twardych danych Jarosław Kaczyński już nie mówił.

Wyspa wolności?

- Dla nich to jest wyspa i oaza wolności, bo robią, co chcą i kradną na potęgę - uważa Monika Rosa z Nowoczesnej. Posłanki opozycji wyliczają konkretne przykłady, przekonując, że od ośmiu lat wolności obywatelskie są w Polsce ograniczane a nawet łamane. Chodzi o te osobiste - dotyczące kobiet, sędziów, prokuratorów, nauczycieli czy uczestników antyrządowych demonstracji - ale i wolności słowa, a ostatnio też badań naukowych. - Wolność, w której kobiety nie mogą decydować o sobie i swoim ciele, a jak podejmują decyzję jakąś w ich życiu, na przykład o przerwaniu ciąży, to w gabinecie lekarskim czeka na nich policja - mówi Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska.

Kaczyński: ogromna część Polaków chodzi na grzyby, to jest część naszej wolności
Kaczyński: ogromna część Polaków chodzi na grzyby, to jest część naszej wolnościTVN24

- Wyspa wolności jest wtedy, kiedy w Polsce ludzie, niezależne od tego, jakie mają poglądy polityczne, do jakiej partii należą, mają takie same, równe prawa - dodaje Agnieszka Pomaska z PO.

Posłanka Platformy nawiązuje tu do konferencji pod hasłem "Pilnuj wyborów", którą w piątek opozycja zorganizowała przed głównym wejściem do Muzeum Zamkowego w Malborku, gdzie z wizytą przebywał akurat wicepremier Piotr Gliński. To on uznał, że spotkanie opozycji jest nielegalne i zawiadomił policję. - Nasza konferencja nie była nawet o panu ministrze Glińskim. Jemu się nie spodobało, że obywatelki i obywatele naszego kraju chcą pilnować tych wyborów, żeby te wybory przynajmniej w dniu ich przeprowadzenia były uczciwe - podkreśla Agnieszka Pomaska.

- Jego (Kaczyńskiego - przyp. red.) słowa o wolności są rzeczą bardzo bezczelną - mówi Krzysztof Brejza z PO.

Senator Brejza wraz z żoną od miesięcy jeżdżą po kraju, organizując spotkania. Opowiadają na nich o tym, jak władza PiS-u wykorzystując służby podsłuchiwała i śledziła nie tylko ich polityczne, ale i prywatne życie. - Chodzi o to, żeby kontrolować wszystkich obywateli, a ludzi niepokornych, niepokornych lekarzy, niepokornych opozycjonistów, prawników, kompromitować materiałami - tłumaczy Krzysztof Brejza.

Kluczowe dla oceny wolności i demokracji jest dziś pytanie o to, czy władza w Polsce jest odpowiednio kontrolowana przez prokuraturę i służby. Oraz czy to wciąż są niezależne instytucje.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS