Najnowsze

Najnowsze

Miał być progres, jest krok w tył. Co dalej z uzyskaniem przez Polskę środków na KPO?

Najważniejszy punkt czwartkowego posiedzenia Sejmu - czyli pierwsze czytanie ustaw sądowych - nagle po południu został zdjęty z porządku obrad. Marszałek Sejmu zrobiła to na prośbę szefa klubu parlamentarnego PiS. Wcześniej prezydent Andrzej Duda powiedział, ze nie uczestniczył w przygotowaniu projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Brak nowelizacji ustaw o sądownictwie oznacza, że unijne środki na KPO, które tak bardzo są Polsce potrzebne, szybko do nas nie popłyną.

Polska straci kontrolę nad Rafinerią Gdańską? Mnożą się pytania do prezesa Obajtka

O sprzedaży Rafinerii Gdańskiej wiele już zostało powiedziane. Zarówno rządzący, jak i prezes Obajtek, zapewniali, że interesy Polski, mimo sprzedaży 30 procent udziałów w rafinerii, są zabezpieczone. Nasi reporterzy dotarli do projektu dokumentu, na podstawie którego prawdopodobnie doszło do tej transakcji. Jeśli w finalnej umowie zapisy są takie same jak w projekcie, to Polska może stracić kontrolę nad Rafinerią Gdańską, co oznacza zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Prognoza pogody na piątek 16 grudnia

W piątek pochmurno z przejaśnieniami. W południowej części Polski opady śniegu (1-10 cm). Ślisko. Na Podkarpaciu miejscami deszcz. Temperatura maksymalna od -7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 2 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W województwach wschodnich możliwe porywy wiatru 40-60 km/h.

Wojciech Kałuża nowym wiceprezesem JSW. Wcześniej był wicemarszałkiem województwa śląskiego

Były wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża został nowym wiceprezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Pod koniec listopada złożył rezygnację z funkcji wicemarszałka po tym, jak Prawo i Sprawiedliwość straciło tam większość. Wcześniej Kałuża był bohaterem słynnego politycznego skandalu - cztery lata temu został wybrany radnym z listy Koalicji Obywatelskiej i przed pierwszą sesją sejmiku zdecydował się na porozumienie z PiS. To dało wtedy tej partii władzę w regionie, a jemu - stanowisko wicemarszałka.

Inflacja w listopadzie wyższa, niż wcześniej szacowano. GUS podał finalne dane

Z ostatecznych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w listopadzie wyniosła 17,5 procent rok do roku. Wcześniej w szybkim szacunku GUS podawał, że inflacja w listopadzie wyniosła 17,4 procent rok do roku. Ze szczegółowych danych wynika, że opał podrożał o 109,1 procent rok do roku, a cukier o 92,6 procent.

Prezydent: nie uczestniczyłem w przygotowaniu projektu nowelizacji o Sądzie Najwyższym

Prezydent Andrzej Duda przyznał, że nie uczestniczył w przygotowaniu projektu zmian w ustawie o sądach powszechnych, wojskowych i Sądzie Najwyższym. - Uważam, że środki z KPO Polsce się należą i trzeba zrobić wszystko, co możliwe i racjonalne w tej kwestii - podkreśla prezydent. Proponowane przepisy mają wypełnić kluczowy "kamień milowy" wskazany przez Komisję Europejską i pozwolą na odblokowanie środków na realizację Krajowego Planu Odbudowy.

Mariusz Walter zmarł w wieku 85 lat

Widzowie "Faktów" TVN nie mogliby oglądać swojego programu, gdyby nie prezes Mariusz Walter - jego wizja, upór i determinacja, ale także życzliwość, poczucie humoru i wielkie serce. W 1997 roku razem z przyjaciółmi i partnerami stworzyli telewizję TVN. Polska dostała wolne i niezależne media, a ludzie - telewizję, która odniosła wielki, komercyjny sukces. Mariusz Walter zmarł w wieku 85 lat.