Najnowsze

Najnowsze

Od początku roku 150 tysięcy firm złożyło wnioski o likwidację działalności

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o zamrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych, jak również małych i średnich przedsiębiorstw. Wielu właścicieli firm nie poradziło sobie jednak z galopującą inflacją i kosztami prowadzenia działalności. Zamknęło się wiele restauracji, piekarni czy zakładów usługowych. Od początku roku do końca października 150 tysięcy firm złożyło wnioski o likwidację działalności.

Dystrybucja węgla przez samorządy. Prezydent podpisał ustawę

Jest podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą dotyczącą sprzedaży węgla przez samorządy. Gminy mogą kupować surowiec za maksymalnie 1,5 tysiąca złotych za tonę i sprzedawać mieszkańcom maksymalnie za 2 tysiące złotych za tonę. Pojawiają się jednak pytania, czy to wystarczy, by problemy z zakupem węgla się skończyły.

Przyszły rok bez tarczy antyinflacyjnej? "Być może rząd będzie zmuszony do tego"

Rząd może będzie zmuszony do tego, by nie przedłużać tarczy antyinflacyjne - powiedział w TVN24 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, odnosząc się do stanu polskich finansów. To oznacza, że mogą skończyć się obniżki VAT-u i akcyzy na nośniki energii. Nie ma też co liczyć na to, że ceny w najbliższym czasie nie będą rosnąć, dlatego należy się więc spodziewać kolejnych podwyżek stóp procentowych - prognozują z kolei ekonomiści. Polskiej gospodarce nie pomaga też brak pieniędzy z KPO. Wniosek w sprawie wypłaty środków miał być złożony do końca października. Nadal go jednak nie ma.

Rząd przyjął uchwałę w sprawie budowy elektrowni jądrowej

Rząd przyjął uchwałę w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Partnerem strategicznym Polski w tym projekcie będzie amerykańska firma Westinghouse. Elektrownia ma powstać w Lubiatowie w województwie pomorskim. Jej budowa ruszy w 2026 roku, a pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony w 2033 roku.

Ustawa o dystrybucji węgla przez samorządy czeka na podpis prezydenta

We wtorek rano prezydent Andrzej Duda obiecał, że za kilka godzin podpisze ustawę pozwalającą samorządom handlować węglem. Jednak jeszcze jej nie podpisał. Przepisy umożliwiają samorządom kupno węgla w cenie poniżej 1500 złotych za tonę i sprzedaż surowca mieszkańcom za mniej niż dwa tysiące złotych.

Kryzys migracyjny w Wielkiej Brytanii narasta. Szefowa MSW w ogniu krytyki

Brytyjskie centrum imigracyjne w Dover jest przeludnione, pojawiają się informacje o pierwszych przypadkach zakażeń świerzbem i błonicą, a także oskarżenia o nieludzkie traktowanie. Do tego sytuacji nie poprawia kontrowersyjna retoryka szefowej MSW i atak koktajlami Mołotowa na ośrodek. Zdaniem polityków Partii Pracy nad kryzysem imigracyjnym na Wyspach nikt nie panuje.

Prognoza pogody na środę 2 listopada

W środę zachmurzenie będzie zmienne. Miejscami może wystąpić słaby, przelotny deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 13 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 17 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni.

Dzień Wszystkich Świętych. Polacy odwiedzają cmentarze i wspominają bliskich, którzy odeszli

Pamięć, wdzięczność i śmierć - te trzy słowa mają 1 listopada znaczenie szczególne, bo tego dnia przypada Wszystkich Świętych. Wspominamy naszych bliskich, odwiedzamy groby, składamy kwiaty, zapalamy znicze. Na cmentarzach i nekropoliach trwają tradycyjne kwesty. Część z nich przeznaczona jest na renowację zabytkowych nagrobków, część na pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

Netanjahu może wrócić do władzy, i to na czele skrajnie prawicowej koalicji

1 listopada w Izraelu odbędą się wybory do Knesetu. Do władzy chce wrócić Benjamin Netanjahu. Były premier zawsze był prawicowy, a teraz przesuwa się jeszcze bardziej na prawo. Może próbować stworzyć koalicję z partiami ekstremistycznymi. Są wśród nich partie faszyzujące, otwarcie rasistowskie. Itamar Ben-Gvir, lider partii Żydowska Siła, wzywa do zakazu mieszanych żydowsko-arabskich małżeństw i wydalenia z kraju "nielojalnych" obywateli, nie tylko Arabów, również Żydów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Prognoza pogody na wtorek 1 listopada

Na południu lokalnie poranne mgły, ale w ciągu dnia pogodnie. Na pozostałym obszarze Polski pochmurno i mglisto z przejaśnieniami około godzin południowych. Miejscami szczególnie na Mazurach mgły mogą utrzymywać się przez cały dzień. Po południu i wieczorem słaby deszcz przelotny niewykluczony na północnym-zachodzie Polski (poniżej 1 mm). Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 19 stopni Celsjusza w regionach południowych. Wiatr południowy, słaby i umiarkowany.

Samorządy przygotowują się do sprzedaży węgla

W samorządach już panuje poruszenie i już rozpoczęły się przygotowania. Mają one sprzedawać węgiel w przystępnej cenie. Nie więcej niż 2000 złotych za tonę. Tak zakłada ustawa, która leży na biurku Andrzeja Dudy.