Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na czwartek 1 lipca

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu do 10 l/m2. Na północy, wschodzie i południu Polski burze z opadami do 30 l/m2. Temperatura maksymalna od 21 stopni Celsjusza na Pomorzu do 26 stopni Celsjusza na Warmii, Suwalszczyźnie i Podlasiu. Wiatr z kierunków zachodnich, słaby i umiarkowany, w burzach silny, osiągający prędkość do 90 km/h.

Dwie osoby skazane, pozostałe uniewinnione. Po pięciu latach zapadł wyrok w sprawie marszu ONR

Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał wyrok w związku z wydarzeniami z 16 kwietnia 2016 roku, kiedy w Białymstoku odbył się marsz Obozu Narodowo-Radykalnego w ramach świętowania 82. rocznicy powstania tej organizacji. Dwóch z siedmiu oskarżonych zostało uznanych winna nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Jednemu z nich sąd wymierzył karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, a drugiemu roku bezwzględnego więzienia. Skandowali hasło: "a na drzewach, zamiast liści, będą wisieć syjoniści", co zostało nagrane.

Dwoje sędziów ma otrzymać zadośćuczynienia. MS uważa wyrok EPTCz za "absurdalny"

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że odwoływanie prezesów i wiceprezesów sądów, bez uzasadnienia i bez możliwości odwołania, narusza artykuł 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Stanowi on, że każdemu przysługuje "prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd". Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdziło, że wyrok jest absurdalny. Jak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, prawie połowa Polaków uważa, że działania rządu PiS mogą doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

Znieważyli prezydenta i zniszczyli jego plakat wyborczy. Trzech nastolatków usłyszało wyrok

Kaliski sąd skazał trzech nastolatków za znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy. Rok temu wulgarnymi słowami obrazili prezydenta oraz zniszczyli jego plakat wyborczy. Do zdarzenia doszło w Sulmierzycach, podczas zamkniętej imprezy z okazji rozpoczęcia wakacji. O sytuacji z plakatem i o obraźliwych słowach pod adresem prezydenta miał powiedzieć syn lokalnej działaczki PiS, który też był na imprezie. Część wydarzeń miała miejsce poza mieszkaniem, w lokalnym parku. Nastolatków skazano na dwa miesiące prac społecznych po 20 godzin miesięcznie. Wyrok sądu nie jest prawomocny.

"Świat patrzy, jak Kanada wydobywa spod ziemi dowody na ludobójstwo"

W Kanadzie na przełomie XIX i XX wieku w katolickich szkołach z internatem umieszczano dzieci z rodzin rdzennych mieszkańców. W szkołach miało dochodzić do wykorzystywania seksualnego i znęcania się fizycznego. Kilka dni temu poinformowano o odkryciu 751 nieoznakowanych grobów znajdujących się w pobliżu jednej z placówek. Władze Kanady oczekują przeprosin ze strony władz Kościoła katolickiego. Zaapelował o to do papieża Franciszka premier Justin Trudeau. Materiał "Faktów o Świecie".

Poważne problemy zamiast długo wyczekiwanych wakacji. "Największe od lutego nasilenie nowych zakażeń"

Wariant Delta w kolejnych krajach wymyka się spod kontroli. Kilkuset hiszpańskich uczniów zostało poddanych kwarantannie w hotelu na Majorce. W Portugalii wielu niemieckich turystów przerwało urlopy, bo władze w Berlinie zdecydowały o wprowadzeniu obostrzeń dla każdego wracającego stamtąd turysty. Sezon wakacyjny jeszcze w Europie się na dobre nie rozpoczął, a już pojawiają się poważne problemy.

Połączone komisje o aferze mailowej. Padały pytania, odpowiedzi nie było

Szef MSWiA Mariusz Kamiński nie pojawił się na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji - Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Minister w przesłanym do komisji piśmie wyjaśnił, że informacje w sprawie afery mailowej przekazał na tajnym posiedzeniu Sejmu. W ogniu pytań i krytyki opozycji znalazł się na kilka godzin Janusz Cieszyński, który reprezentował stronę rządową. Polityk od niedawna jest pełnomocnikiem rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

Prognoza pogody na środę 30 czerwca

W środę na Suwalszczyźnie i Podlasiu będzie słonecznie. Poza tym w kraju wystąpią przelotne opady deszczu i burze lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 24 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim do 30 stopni Celsjusza na Roztoczu i Rzeszowszczyźnie. Wiatr południowo-wschodni będzie słaby i umiarkowany, a od zachodu skręcający na zachodni.

Ekolodzy ostrzegają: katastrofa klimatyczna przyspiesza

Trąby powietrzne, nawałnice, tornada, brak wody - wszystko to jest jasnym przekazem od natury: zadbajmy o środowisko. Zmiany muszą zacząć się dziś i prowadzić w stronę neutralności klimatycznej - alarmują ekolodzy. Z okazji Europejskiego Dnia Działań na rzecz Paktu Klimatycznego o działania w sprawie neutralności pytane było polskie Ministerstwo Klimatu. Odpowiedzi jednak brak.

Co oznacza nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego?

Napięte stosunki polsko-izraelskie, a w tle nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z przyjętymi przez Sejm przepisami po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, na przykład w sprawie odebranego przed laty mienia. Polskie władze tłumaczą, że chcą w ten sposób zapobiec "dzikiej reprywatyzacji". Zdaniem Izraela ustawa oznacza zamkniecie drogi do dochodzenia roszczeń. Izrael krytykuje polski rząd za brak komunikacji i dialogu. Ustawę skrytykował również amerykański Departament Stanu.

Burzliwe obrady połączonych sejmowych komisji w sprawie afery mailowej

We wtorek odbyło się wspólne posiedzenie sejmowych komisji - Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii w sprawie afery mailowej. Na komisji nie pojawił się ani szef MSWiA Mariusz Kamiński, ani żadne z przedstawicieli resortu. Ze strony rządu zjawił się Janusz Cieszyński - sekretarz stanu w KPRM do spraw informatyzacji i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa. Posłowie zadawali miedzy innymi pytania o korzystanie z prywatnej skrzynki do służbowej korespondencji przez ministra Michała Dworczyka. Nie usłyszeli jednak odpowiedzi.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w roli sołtysa. Wziął udział w sesji rady gminy

Arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź oficjalnie wystąpił w roli sołtysa. Pojawił się we wtorek na sesji Rady Gminy Jaświły. Objęcie przez niego nowej funkcji budzi duże kontrowersje między innymi dlatego, że arcybiskup został ukarany przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawie nadużyć seksualnych. Ponadto zdaniem duchownych łączenie funkcji kościelnej i samorządowej szkodzi Kościołowi.

Rząd szykuje zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedziele. Chce zaostrzyć przepisy

Projekt ustawy w sprawie zmian w zakazie handlu w niedziele ma trafić do Sejmu w przyszłym miesiącu. PiS chce, by w niedziele niehandlowe sprzedaż była zakazana nawet w małych sklepach, które teraz deklarują świadczenie usług pocztowych. Opozycja krytykuje planowane zmiany. Zdaniem polityków w dzisiejszej sytuacji handel i gospodarkę trzeba wspierać, a nie ograniczać.

Szczepienia przeciw COVID-19 będą płatne? Minister zdrowia wyjaśnia

Minister zdrowia Adami Niedzielski mówi o "dojściu do szklanego sufitu" i o możliwej czwartej fali pandemii COVID-19. Dlatego rząd od 1 lipca wprowadza kolejne udogodnienia dla chcących się zaszczepić. By zmobilizować tych, którzy wciąż się zastanawiają, rozważa też wprowadzenie jesienią odpłatności za szczepienia.

Europejski Trybunał Praw Człowieka: Polska naruszyła konwencję praw człowieka

Sędziowie zostali pozbawieni prawa do sądu, tym samym Polska naruszyła artykuł 6. Europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka - orzekł we wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Sprawa dotyczy prezesów i wiceprezesów sądów, których prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał z funkcji mailem, bez podania powodu i bez możliwości odwołania. Teraz skarżący sędziowie mają dostać zadośćuczynienie po 20 tysięcy euro.

Episkopat podał dane o najnowszych przypadkach pedofilii w Kościele

Konferencja Episkopatu Polski w poniedziałek przedstawiła raport dotyczący przypadków wykorzystania nieletnich w Kościele katolickim. Dokument obejmuje okres od 1 lipca 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku. W tym czasie do diecezji oraz zakonów męskich wpłynęło 368 zgłoszeń o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich. W konferencji prasowej episkopatu wziął udział między innymi prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, który zwrócił się o przebaczenie do "wszystkich osób skrzywdzonych i zgorszonych złem w Kościele".

Politycy PiS bagatelizują, prezydent milczy. Ciąg dalszy pytań w sprawie afery mailowej

Prezydent Andrzej Duda milczy, kiedy pada pytanie o wyciek służbowych maili z prywatnych skrzynek pocztowych. Wicepremier Piotr Gliński powtarza, że to "atak obcych sił na Polskę". Wciąż nie wiadomo, dlaczego premier i ministrowie używali prywatnych skrzynek do wymiany służbowej korespondencji. Według ustaleń "Rzeczpospolitej", hakerzy mogli mieć dostęp do prywatnej poczty ministra Michała Dworczyka nawet przez 9 miesięcy.

Madeleine Albright: jestem bardzo rozczarowana sytuacją, która rozwija się w Polsce

Jestem bardzo rozczarowana - mówi była sekretarz stanu w administracji Billa Clintona o tym, co dzieje się teraz w Polsce. Kiedyś Madeleine Albright pomagała Polsce stać się członkiem NATO, teraz o Polskę się martwi. W rozmowie z TVN24 przyznaje, że w naszym kraju widzi podkopywanie wiary w demokrację i przypomina, co w demokracji jest święte. Cała rozmowa Piotra Marciniaka z Madeleine Albright, część cyklu "Rozmowy na 20-lecie", do zobaczenia już dziś na antenie TVN24 o godzinie 20:30.