Najnowsze

Najnowsze

Kontrowersyjny projekt nowelizacji autorstwa posłów PiS

W środę posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt nowelizacji ustawy dotyczącej zwalczania COVID-19. Poselski projekt zakłada wprowadzenie przepisu znoszącego odpowiedzialność prawną urzędników za "naruszenie obowiązków służbowych lub obowiązujących przepisów" w celu przeciwdziałania epidemii. Opozycja twierdzi, że pod hasłem walki z koronawirusem partia rządząca chce tuszować rządowe błędy.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowe powiaty w strefach żółtych i czerwonych

Ministerstwo Zdrowia w czwartek podało nową listę powiatów, które spełniają kryteria żółtych i czerwonych stref. Obostrzenia będą obowiązywały w 18 powiatach. Resort zdrowia poinformował także o 811 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To drugi najwyższy wynik od początku epidemii w Polsce.

Prognoza pogody na czwartek 13 sierpnia

Na ogół w kraju będzie słonecznie. W Tatrach mogą wystąpić burze. Temperatura wyniesie od 25 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 32 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. Ciśnienie spada.

Fabio Jakobsen wraca do Holandii. Kolarz rozpocznie tam rehabilitację

Holenderski kolarz Fabio Jakobsen, który uległ koszmarnemu wypadkowi tuż przed metą pierwszego etapu Tour de Pologne, zostanie przetransportowany do ojczyzny, tam rozpocznie rehabilitację. Zdaniem lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu stan kolarza jest stabilny.

Zakażenia koronawirusem wśród najmłodszych. Na co zwracać uwagę

Nie wszystkie dzieci chorobę COVID-19, wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, przechodzą łagodnie i bezobjawowo. Dlatego lekarze apelują o czujność. Szczególnie niebezpieczny jest bezdech, który może pojawić się w nocy. U dzieci z koronawirusem pojawiają się też biegunki, zaburzenia węchu i smaku. Według ekspertów ogniskami zakażeń są najczęściej żłobki, przedszkola i kolonie.

"Wiedziałem, że moja pleć psychiczna nie zgadza się z moim ciałem"

Aktywistka Margot, która odpowie za zniszczenie furgonetki z homofobicznymi hasłami i atak na jej kierowcę, jest osobą niebinarną. Psycholodzy tłumaczą, że takie osoby wymykają się podziałowi na kobiety i mężczyzn. Mogą czuć, że należą do obu płci albo i do żadnej. Dla społeczeństwa to może wydawać się niezrozumiałą fanaberią, ale dla ta tych ludzi to kwestia tożsamości.

Zmiany w korzystaniu z hulajnóg elektrycznych. Ministerstwo Sprawiedliwości przestawiło propozycje

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało do Ministerstwa Infrastruktury propozycje zmiany przepisów z korzystania hulajnóg elektrycznych. Według propozycji resortu sprawiedliwości na hulajnogach będzie można się poruszać tylko tam, gdzie jest wyznaczona ścieżka rowerowa z maksymalną prędkością do 25 km/h. Natomiast w przypadku braku ścieżki, przy ograniczeniu do 20 km/h elektryczną hulajnogą będzie trzeba jechać po ulicy, a dopiero w ostateczności - po chodniku.

Trzy szpitale miały odmówić przyjęcia kobiety w ciąży. Sprawę bada prokuratura

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 28-latki w ciąży. Kobietę najpierw przyjęto na oddział szpitala w Ostrzeszowie. Jednak ze względu na jej stan zdrowia podjęto decyzję o transporcie pacjentki do placówki z oddziałem intensywnej terapii. Przyjęcia kobiety miały odmówić szpitale z Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza i Poznania. Postępowanie ma wyjaśnić przyczyny śmierci 28-latki.

Jak będą wyglądały tegoroczne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej?

15 sierpnia w stolicy oraz w wielu innych miejscach w całym kraju odbędą się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Tegoroczne obchody przyjmą nieco inną formę. Głównym punktem obchodów miała być defilada wojskowa w Warszawie, jednak ze względu na epidemię COVID-19 został ona odwołana.

Ognisko koronawirusa na Dolnym Śląsku. Dramatyczny apel o pomoc

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 715 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci kolejnych dziewięciu osób. Najwięcej zachorowań odnotowano w województwie małopolskim. Tam ogniskami zakażeń są między innymi dwa duże zakłady pracy. Trudna sytuacja też w jednym ośrodku leczniczo-opiekuńczym na Dolnym Śląsku.

Powrót do szkół we wrześniu. Szef MEN o nowych wytycznych

Większość powiatów w Polsce jest w standardowej sytuacji epidemicznej, która pozwala, by dyrektorzy przygotowywali się do powrotu do stacjonarnej nauki - zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Minister podkreślił, że jedynie w strefach żółtych i czerwonych mogą pojawić się dodatkowe obostrzenia. Resort edukacji wysłał również do konsultacji pięć projektów dotyczących zasad nauczania w nadchodzącym roku szkolnym. Dzięki nim dyrektorzy będą mogli zawiesić zajęcia, gdy zaistnieje wysokie ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa.

"Każdy pracodawca może wprowadzać swoje wewnętrzne obostrzenia"

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 551 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 12 osób. Główny Inspektor Pracy wyśle kontrolerów do żółtych i czerwonych stref. Będą sprawdzać warunki pracy zwłaszcza w dużych zakładach. To tam najtrudniej jest utrzymać reżim sanitarny i tam są największe ogniska zakażeń koronawirusem z setkami chorych.

Ryszard Czarnecki pod lupą unijnego urzędu. Chodzi o jego służbowe podróże

Europoseł Ryszard Czarnecki pod lupą OLAF, czyli Europejskiego Urzędu do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych. Jak podała "Rzeczpospolita", kontrolerzy zakwestionowali część podróży służbowych europosła. Miał pobierać nienależne diety i kilometrówki - w sumie sto tysięcy euro. Czarnecki zapowiada kroki prawne w związku z publikacjami dotyczącymi całej afery a to, co opisano, nazywa kłamstwami i fake newsami, które mają go zdyskredytować w oczach opinii publicznej.

Absolwenci poznali wyniki matur

Trzech na czterech maturzystów zdało egzamin dojrzałości . Według ministra edukacji narodowej to dobry wynik biorąc pod uwagę, że w tym roku egzamin odbył się w szczególnych warunkach. Przez epidemię COVID-19 matury były opóźnione, a uczniowie przez ostatnie miesiące przygotowywali się do nich sami.

Prognoza pogody na środę 12 sierpnia

W środę w kraju będzie słonecznie. Temperatura maksymalna wyniesie od 22 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 27 stopni Celsjusza w centrum kraju do 30 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-wschodni i wschodni będzie słaby i umiarkowany.

Tragiczny weekend nad wodą. Utonęło 20 osób

Tylko w miniony weekend utonęło 20 osób. Policyjne statystyki pokazują, że najczęściej do tragedii dochodzi na niestrzeżonych kąpieliskach. Dlatego w Częstochowie pojawiły się wzmożone kontrole policji.

Obrońca Margot zapowiada złożenie zażalenia

Obrońca Margot zapowiada złożenia zażalenia na piątkową decyzję warszawskiego sądu okręgowego, który zdecydował o dwumiesięcznym tymczasowym areszcie dla aktywistki. Margot podejrzana jest o uszkodzenie furgonetki fundacji pro-life i atak na jej kierowcę. Opozycja mówi, że to nieadekwatny środek, a Helsińska Fundacja Praw Człowieka przypomina, że aresztu nie stosuje się jako kary. Z kolei wiceminister sprawiedliwości jest zdania, że w tej sprawie jest obawa matactwa.