Najnowsze

Najnowsze

Nowe ograniczenia w strefach żółtych. Siłownie znów zamknięte w całym kraju

Dotychczasowe środki bezpieczeństwa zawiodły, będą więc kolejne obostrzenia. By ograniczyć rozwój epidemii, od soboty w całym kraju zamknięte będą siłownie, baseny i aquaparki. W żółtych strefach lokale gastronomiczne będą otwarte między 6 a 21. Później posiłki zamawiać będzie można tylko na wynos. Mniej ma być osób w autobusach i tramwajach. Na stadionach kibiców nie będzie w ogóle. W sklepach, aptekach czy na poczcie już obowiązują godziny dla seniorów.

Ponad 7700 nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w piątek 7705 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce i śmierć kolejnych 132 zakażonych osób. Od soboty w czerwonej strefie znajdzie się niemal połowa Polski - aż 152 powiaty. Na listę trafią między innymi Warszawa, Łódź, Kraków i Olsztyn.

Doradca Joe Bidena: myślę, że Polsce potrzeba broni o większym zasięgu

Kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Biden zwraca się do Polonii i Polaków. W wydanym oświadczeniu zapewnia, że odbuduje jego zdaniem nadwątlone w czasie rządów Donalda Trumpa relacje z europejskimi sojusznikami w NATO. Joe Biden podkreśla też, że będzie zawsze przyglądał się przestrzeganiu rządów prawa. Marcin Wrona rozmawiał z doradcą Joe Bidena do spraw międzynarodowych, Michaelem Carpenterem. - Myślę, że Polsce potrzeba broni o większym zasięgu, mobilnych stanowisk obrony przeciwlotniczej. Te komponenty potrzebne są jako element odstraszania. Nie chodzi tylko o żołnierzy, ale o wyposażenie, które skutecznie odstraszy potencjalną rosyjską agresję - powiedział Carpenter. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Jesteśmy szczęśliwi z prezydentem Trumpem, że tak dużo zrobił dla Polski i dla Polonii"

O wsparcie pochodzących z Polski Amerykanów zabiega także ubiegający się o reelekcję Donald Trump. Marcin Wrona rozmawiał z szefową oficjalnego komitetu "Polish Americans for Trump" - Łucją Świątkowską-Cannon. - Wszystkie te nasze nadzieje były spełnione. Jesteśmy szczęśliwi z prezydentem Trumpem, że tak dużo zrobił dla Polski i dla Polonii - oceniła. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Negocjacje w sprawie budżetu UE. "Bardzo trudno znaleźć tu kompromis"

W Unii Europejskiej trwają negocjacje budżetowe. Chodzi między innymi o tak zwany mechanizm kontroli praworządności. - Sytuacja wyrwała się spod kontroli - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jędrzej Bielecki z "Rzeczpospolitej". - Mamy dwie skrajne pozycje, bardzo trudno znaleźć tu kompromis - oceniła doktor Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. W regulacjach pomiędzy sferą wspólnotową a sferą państw członkowskich nastąpiły przesunięcia, które są niekorzystne - powiedziała Doktor Justyna Schultz, dyrektor Instytutu Zachodniego. Doktor Dominik Hejj z Instytutu Europy Środkowej uważa, że większość zarzutów, które są formułowane pod adresem Węgier, nigdy się nie sprawdza.

Więcej ograniczeń w walce z pandemią. Mapa stref została zaktualizowana

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 8000 zakażonych koronawirusem. Zmarło 91 osób. Tak dramatyczny przebieg epidemii oznacza kolejne obostrzenia. Będą limity osób w sklepach, skrócony czas pracy restauracji, zamknięte siłownie i baseny, szkoły wyższe i średnie będą działały w trybie hybrydowym. Co dokładnie będzie można w strefie żółtej, a co w czerwonej?

Przemęczeni medycy "zaczną pękać". Słowa Jacka Sasina przygotowaniem gruntu pod ustawę?

Wielu lekarzy od pół roku pracuje nie po kilka godzin, ale po kilka dni bez przerwy. Narażają swoje życie, by ratować życie innych. W internecie można zobaczyć ich odpowiedź na słowa Jacka Sasina, który ocenił, że jest problem "z zaangażowaniem personelu medycznego" - zdjęcia z karetek, szpitali i przychodni, w kombinezonach i maskach. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na czwartkowej konferencji prasowej, że resort będzie chciał zwiększyć wynagrodzenia dla personelu medycznego zwalczającego COVID-19.

"Oddycha, ale jest nieprzytomny". Roman Giertych zasłabł podczas przeszukania domu

Mecenas Roman Giertych, niegdyś wicepremier i minister edukacji narodowej, został w czwartek zatrzymany przez CBA. Powodem ma być działanie na szkodę jednej ze spółek giełdowych. Podczas przeszukania jego domu Roman Giertych zasłabł i trafił do szpitala. Jego córka przekazała wcześniej, że zdaniem jej ojca zarzuty wobec niego są absurdalne i polityczne. - Ma nadzieję, że to bezprawie wobec niego i wobec całej naszej rodziny spowoduje, że skończą się rządy Prawa i Sprawiedliwości - oświadczyła Maria Giertych.

Prognoza pogody na piątek 16 października

W Polsce wystąpią słabe opady deszczu na Pomorzu oraz na wschodzie, południu i w centrum. Poza tym będzie dość pogodnie. Temperatura wyniesie dzień od 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 12 stopni Celsjusza na Pomorzu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

Koronawirus w natarciu. Karczewski zaleca Polakom jabłka

Recepta na COVID-19? Stanisław Karczewski, były marszałek Senatu, z wykształcenia lekarz poleca jedzenie jabłek. Innych recept potrzebują lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Nie pomaga im stwierdzenie wicepremiera Jacka Sasina, że rzekomo jest "brak woli części środowiska lekarskiego".

Dyrektorka podstawówki próbowała dodzwonić się do sanepidu 226 razy

Dyrektorzy szkół, rodzice, sami uczniowie i samorządowcy - wszyscy czekają na decyzje w sprawie dalszej organizacji nauki. Zwłaszcza dyrektorzy wprost mówią, że doszli do ściany. Nie wiedzą, co mają robić, gdy wśród uczniów lub kadry pojawiają się przypadki zakażenia koronawirusem, a z sanepidem kontaktu brak. Dochodzą do tego braki kadrowe, kiedy nauczyciele chorują.

Ponad 8 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Rząd pracuje nad nową ustawą antycovidową

W środę ponad 6,5 tysiąca nowych przypadków, a w czwartek już ponad 8 tysięcy. To są dane, które stawiają na baczność. Nowych zakażeń koronawirusem przybywa lawinowo. W błyskawicznym tempie topnieje pula miejsc w szpitalach. Z każdym dniem przybywa ciężkich przypadków, które wymagają użycia respiratorów. W sklepach i aptekach wróciły godziny dla seniorów. Rząd pracuje nad nową ustawą antycovidową.

"Strach przed przyszłością jest tym, co nas najbardziej paraliżuje"

Odwołane koncerty, przesunięte premiery, niezrealizowane projekty. Pandemia uderzyła w branżę artystyczną. Koncerty czy przedstawienia mogą się odbywać przy ograniczonej widowni, a niektórzy artyści decydują się na występy w formie online. Sytuację kultury w Polsce w czasie pandemii skomentowali goście "Faktów o Świecie" TVN24 BiS. - Nagle okazuje się, że kontakt z artystami, z muzyką na żywo działa terapeutycznie - stwierdziła Bela Komoszyńska, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka zespołu Sorry Boys. - Strach przed przyszłością jest tym, co nas najbardziej paraliżuje - dodała Mery Spolsky, wokalistka, gitarzystka, producentka i projektantka. - Widzowie w czasie pandemii odzwyczaili się od chodzenia do kina - oceniła Gabriela Muskała, aktorka, scenarzystka i dramatopisarka. - Środowisko się zjednoczyło i bardzo chcemy sobie nawzajem pomagać - powiedziała Joanna Jabłczyńska, aktorka i radca prawny.

Łukasz Szumowski zakażony koronawirusem. Pierwszy wynik był fałszywy?

Łukasz Szumowski, były minister zdrowia, jest zakażony koronawirusem. To nie pierwszy raz, gdy dowiadujemy się o pozytywnym wyniku jego testu. Wcześniej było tak pod koniec września. Prawdopodobnie tamten był fałszywy. To rodzi dwa pytania - ile może być fałszywych testów i na ile w ogóle są wiarygodne?

"Jestem bardzo szczęśliwa i nadal oszołomiona"

Ten sukces mnie nie zmieni. Jeśli zacznie mi grozić gwiazdorzenie, zostanę sprowadzona na ziemię. Tak mówiła już w Warszawie Iga Świątek. Po jej słowach można wnioskować, że 19-latka rzeczywiście może być wzorem. Nie tylko dla młodych ludzi, a dla większości z nas, bo z wielu uczuć, jakie teraz ma w sobie, za najważniejsze uznała jedno - wdzięczność.

Prognoza pogody na czwartek 15 października

W kraju będzie pochmurno. Wystąpią niewielkie przejaśnienia oraz opady deszczu. temperatura wyniesie od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. Ciśnienie rośnie.

COVID-19 przebiega "podstępnie". Lekarze: skutki zakażenia mogą być długotrwałe

Resort Zdrowia poinformował w środę o 6526 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwięcej od początku epidemii w Polsce. - Takiej choroby, która jest tak powszechna, a jednocześnie tak podstępnie przebiega, to chyba nie widziałem - przyznaje prof. Wojciech Szczeklik. Słowa doświadczonego lekarza, profesora z wieloletnim stażem na szpitalnych oddziałach, nie brzmią optymistycznie.