Najnowsze

Najnowsze

"Nie było odwrotu. Musieliśmy ten strajk wygrać"

Część bohaterów z sierpnia 1980 roku zna niemal cały świat. Ale przecież Solidarność by się nie wydarzyła, gdyby nie tysiące zwykłych-niezwykłych ludzi, którzy tak wiele ryzykowali i poświęcili, a którym tak wiele my wszyscy zawdzięczamy. Rozmawiała z nimi reporterka "Faktów" TVN Magda Łucyan.

Prognoza pogody na wtorek 1 września

We wtorek na Pomorzu, Warmii i Suwalszczyźnie będzie pochmurno, ale wystąpią przejaśnienia. Zachmurzenie w kraju będzie duże. Pojawią się opady deszczu. Na południu możliwe burze. Temperatura wyniesie od 15 stopni Celsjusza w pasie od Śląska przez centrum kraju na Podlasie do 20 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-wschodni, umiarkowany, okresami dość silny.

"To jest największe zwycięstwo w dziejach Polski"

31 sierpnia 1980 roku to szczególna data w najnowszej historii Polski. To właśnie wtedy strajkujący w Stoczni Gdańskiej podpisali z komunistycznym rządem porozumienie, które pozwalało działać niezależnym związkom zawodowym, dawało prawo do strajku i wymuszało na władzy uwolnienie więźniów politycznych. Tak zaczął się wielki przełom, który dekadę później doprowadził do upadku komunizmu i odzyskaniu przez Polskę wolności i demokracji.

Wiatr łamał drzewa, deszcz zalewał posesje. Skutki gwałtownych nawałnic

W nocy z niedzieli na poniedziałek w wielu miejscach Polski wystąpiły silne burze. Wiatr łamał drzewa, deszcz zalewał posesje. Strażacy interweniowali ponad tysiąc razy. Najwięcej pracy mieli w województwach mazowiecki i łódzkim. W poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej znowu wydał ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu oraz burzami.

Podziały w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

Uroczystości 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpoczęły się w poniedziałek rano. Obecny szef NSZZ "Solidarność" świętuje z rządem, a dawni liderzy związku, ci którzy dokonali historycznego przełomu - świętują z władzami Gdańska i opozycją. Lech Wałęsa złożył kwiaty pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej, później odbyło się jej uroczyste otwarcie.

Gorzka rocznica Porozumień Sierpniowych. "Nie będę świętował tam, gdzie nie jestem zapraszany"

To, co wydarzyło się w Gdańsku między 14 a 31 sierpnia 1980 roku, było przełomowe w wielu wymiarach, ale przede wszystkim dało początek wielkiemu społecznemu ruchowi. To był pierwszy wielki sukces rodzącej się "Solidarności". Zniknęły podziały, zniknęła nieufność. Robotnicy słuchali inteligentów, inteligenci uczyli się od robotników. W tę niedzielę, w przeddzień głównych obchodów 40-lecia Porozumień Sierpniowych, dało się jednak zobaczyć istniejące współczesne podziały.

Kolejna awaria Czajki. "Sprzątamy po tych decyzjach, które były podejmowane wcześniej"

Rok po tym, jak doszło do poprzedniej awarii, i dzień po tym, jak dokonano ostatniego przeglądu technicznego, znów nastąpiła awaria rurociągu, który jest częścią systemu przesyłowego ścieków pod Wisłą do oczyszczalni Czajka. Znów miasto musi dokonywać awaryjnego zrzutu ścieków do Wisły. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przyznaje, że jest to problem "systemowy" i jego zażegnanie potrwa dłużej niż poprzednio. Przedstawiciele rządu są oburzeni. Jest zawiadomienie do prokuratury.

Prognoza pogody na poniedziałek 31 sierpnia

W poniedziałek przelotne opady deszczu i burze (10-20 mm). Tylko na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 18 stopni Celsjusza na Pomorzu do 27 stopni Celsjusza na Rzeszowszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych osiągający prędkość do 90 km/h, przeważnie zachodni.

Wielu nauczycieli objętych kwarantanną. Cztery szkoły wnioskują do sanepidu

Rok szkolny się jeszcze nie rozpoczął, a uczniowie czterech szkół w Małopolsce już wiedzą, że od pierwszego września rozpoczną naukę w formie zdalnej. W gminie Łukowica okazało się, że jedna z nauczycielek - zakażona koronawirusem - brała udział w czterech konferencjach w czterech różnych szkołach. Placówki są zamknięte do trzeciego września i 30 nauczycieli z kilku szkół jest na kwarantannie.

Ścieki znów awaryjnie zrzucane do Wisły. "Mamy do czynienia z wadą systemową"

Awaria rurociągu, który pod dnem Wisły przesyła ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", wydaje się poważna. Może potrwać długo. Poprzednia awaria wydarzyła się niemal dokładnie rok temu. Władze stolicy zastanawiają się, jaką wybrać możliwość awaryjnego przesyłu, by mieć jak najwięcej czasu na gruntowną przebudowę rury, bo znowu jest problem w jej starej części, a nie tej z zeszłego roku. Poza wyjściem tymczasowym - według władz miasta - od miesięcy trwają przygotowania do budowy nowego systemu przesyłowego. Zdaniem prezydenta Trzaskowskiego - decyzje podjęte w 2005 roku, albo ich wykonanie, okazały się błędne.

Przygotowania do powrotu do szkół. Jak chronić dzieci?

Wielu Polaków wraca z dziećmi z wakacji. We wtorek ma rozpocząć się rok szkolny. Wśród nauczycieli, rodziców i we władzach trwają gorące dyskusje, jak zabezpieczyć dzieci, zwłaszcza te z grupy podwyższonego ryzyka. W przygotowania włączył się Rzecznik Praw Dziecka.

Uroczystości, spotkania, debaty w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

W przeddzień rocznicy słynnych Porozumień Sierpniowych, podpisanych w 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, trwają uroczystości, spotkania, debaty. Porozumienia Sierpniowe kończyły strajki i gwarantowały powstanie wolnych związków zawodowych. To był przełom, który po latach doprowadził do upadku komunizmu, odzyskania wolności i demokracji.

Zagranicznym dziennikarzom na Białorusi odbierane są akredytacje

Białoruskie władze wyrzucają zagranicznych dziennikarzy. Nie skończyło się tylko na zatrzymaniach, teraz reporterzy i fotoreporterzy tracą akredytacje i muszą wyjechać z kraju. To dzięki nim oglądamy na Białorusi wielki wolnościowy zryw i dzięki nim widzimy, jak rozprawia się z nim władza. W niedzielę w Mińsku ma być znów tłum na ulicach i kolejny wielki marsz.

Prognoza pogody na niedzielę 30 sierpnia

W niedzielę pochmurno z przejaśnieniami i opadami deszczu, miejscami intensywnymi, do 30-40 mm, oraz burzami w pasie od Śląska przez centrum po Podlasie, lokalnie gwałtownymi. Tylko w Małopolsce i na Podkarpaciu pogodnie, chociaż pod wieczór niewykluczone burze. Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Warmii i 24 stopni Celsjusza w centrum kraju do 33 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr na wschodzie Polski południowo-zachodni, w pozostałych regionach północno-wschodni, słaby i umiarkowany, w burzach silny, osiągający prędkość do 80-100 km/h.