Kolejny dzień, kolejne problemy z receptami dla pacjentów. "Nie byłam w stanie wypisać leku"

Źródło:
Fakty TVN
Kolejny dzień, kolejne problemy z receptami dla pacjentów.  "Nie byłam w stanie wypisać leku"
Kolejny dzień, kolejne problemy z receptami dla pacjentów. "Nie byłam w stanie wypisać leku"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Kolejny dzień, kolejne problemy z receptami dla pacjentów. "Nie byłam w stanie wypisać leku"Marek Nowicki/Fakty TVN

System wystawiania recept na leki przeciwbólowe wciąż powoduje problemy. Są na to dowody. Są też kolejne wypowiedzi lekarzy w tej sprawie. Ministerstwo Zdrowia upiera się, że problemu nie ma. Ale jednocześnie uwalnia od tego systemu szpitale i hospicja. Skoro nie ma problemu, to po co to robi?  

Doktor Mai Herman na pięciu pacjentów, których przyjęła, trzem nie udało się wystawić recept. We wszystkich przypadkach pani psychiatrka weryfikowała dane - tak jak chciało Ministerstwo Zdrowia - przez Internetowe Konto Pacjenta. - (Leku - przyp. red.) nie mogłam wypisać pacjentom, którzy posiadają Indywidualne Konto Pacjenta. Tym, którzy Indywidualnego Konta Pacjenta nie posiadają, w sensie nigdy nie logowali się na Indywidualne Konto Pacjenta, ten lek mogłam swobodnie wypisać - mówi Maja Herman. Podobnie było w gabinecie Agaty Matuszewskiej, gdzie dwie kolejne osoby nie mogły otrzymać recepty. - Ja nie byłam w stanie wypisać (leku - przyp. red.) u pacjenta, który jest uzależniony i który ze względu na niską dawkę, którą przyjmuje, nie dostaje substytutu tutaj - wyjaśnia Agata Matuszewska, psychiatrka.

O tym, że nie są to odosobnione przypadki, można przekonać się, zaglądając do internetu, gdzie znajdują się alarmujące wpisy lekarzy, którzy wyliczają przykłady, w których nie mogli wypisać potrzebnego leku: "Tramadol nie przeszedł dzisiaj na rp (receptę - przyp. red.) przy wypisie z oddziału", "ortopedycznie połączenia paracetamol i tramadol nie przechodzą", "ja dziś znowu nie mogę przepisać tramadolu z oddziału reumatologicznego. Kiedy ten debilizm się skończy??" - można przeczytać w sieci. A są to leki mające uśmierzać pacjentom ból.

Chaos w wypisywaniu leków zapanował w zeszłą środę, kiedy zaczęły obowiązywać nowe, wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia przepisy. Miały one uszczelnić system tak, aby leki opioidowe i psychotropowe były stosowane w schorzeniach, a nie jako narkotyki. Nowe prawo, prowadzone pospiesznie i nieskonsultowane z lekarzami, spowodowało zamieszanie w systemie.

Od tego czasu minister zdrowia unika kontaktu z mediami. Na poniedziałek rano zwołał sztab kryzysowy. Efekt jest taki, że część obostrzeń dotycząca szpitali i hospicjów zostaje zawieszona natychmiast - od wtorku do końca sierpnia. - Centrum e-Zdrowia na bieżąco będzie reagowało i wstępnie na ten okres do końca sierpnia będzie dawało możliwość, będzie dawało okres karencji na stosowanie tych przepisów, jednak sygnał alertowy dla tych podmiotów i dla tych placówek będzie się pojawiał - poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Jednocześnie podkreślał na konferencji prasowej, że recepty na leki przeciwbólowe i psychotropowe są wystawiane, a każdy, "kto twierdzi, że dzisiaj w Polsce nie można przepisać recepty na środek przeciwbólowy czy psychotropowy, jest w błędzie" i " po prostu mówi nieprawdę".

Problemy jednak nie dotyczą tylko hospicjów. Redakcja "Faktów" TVN ponownie skontaktowała się z panią doktor Anną Chmiest, która wystąpiła w piątkowym materiale - po sześciu dniach walki w końcu wystawiła receptę, na którą pacjentka czekała od środy. - To jest recepta dla pacjentki, która miała poradę w środę. Nie udało mi się w środę, nie udało mi się w czwartek, w piątek i również w sobotę próbowałam. Dziś się udało - poinformowała Anna Chmiest, psychiatrka.

Pisula w "Faktach po Faktach": zostałem nazwany kłamcą, to jest absolutnie nieuprawnione
Pisula w "Faktach po Faktach": zostałem nazwany kłamcą, to jest absolutnie nieuprawnione TVN24

Sprawa pana Piotra

Od czwartku informujemy o kłopotach z receptami. W piątek minister zdrowia, poirytowany krytyką, zarzucił występującemu w "Faktach" TVN lekarzowi kłamstwo. Ujawnił przy tym, że doktor Piotr Pisula, który opowiadał o problemach z wystawianiem recept, sam sobie lek wypisał. - W środę, kiedy wystąpił problem braku możliwości wystawiania recept, który wystąpił u mnie na oddziale, który wystąpił na innych oddziałach mojego szpitala, ja miałem dyżur. Od rana byłem na bloku operacyjnym. Po południu próbowałem wystawić recepty pacjentom, którzy następnego dnia mieli wyjść i moje koleżanki, moi koledzy z oddziału nie mogli tych recept wystawić. Następnie w czwartek rano po tym dyżurze spotkałem się z państwem i mówiłem o tym, że nie mogę tych recept wystawić. Dopiero później wystawiłem receptę dla siebie. Dlatego chciałbym w pierwszej kolejności powiedzieć o tym, że nazywanie mnie kłamcą jest absolutnie nieuprawnione - tłumaczył w TVN24 Piotr Pisula, lekarz Oddziału Neurochirurgii, Szpital Miejski imienia Franciszka Raszei w Poznaniu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS