Kolejny dzień, kolejne problemy z receptami dla pacjentów. "Nie byłam w stanie wypisać leku"

Źródło:
Fakty TVN
Kolejny dzień, kolejne problemy z receptami dla pacjentów.  "Nie byłam w stanie wypisać leku"
Kolejny dzień, kolejne problemy z receptami dla pacjentów. "Nie byłam w stanie wypisać leku"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Kolejny dzień, kolejne problemy z receptami dla pacjentów. "Nie byłam w stanie wypisać leku"Marek Nowicki/Fakty TVN

System wystawiania recept na leki przeciwbólowe wciąż powoduje problemy. Są na to dowody. Są też kolejne wypowiedzi lekarzy w tej sprawie. Ministerstwo Zdrowia upiera się, że problemu nie ma. Ale jednocześnie uwalnia od tego systemu szpitale i hospicja. Skoro nie ma problemu, to po co to robi?  

Doktor Mai Herman na pięciu pacjentów, których przyjęła, trzem nie udało się wystawić recept. We wszystkich przypadkach pani psychiatrka weryfikowała dane - tak jak chciało Ministerstwo Zdrowia - przez Internetowe Konto Pacjenta. - (Leku - przyp. red.) nie mogłam wypisać pacjentom, którzy posiadają Indywidualne Konto Pacjenta. Tym, którzy Indywidualnego Konta Pacjenta nie posiadają, w sensie nigdy nie logowali się na Indywidualne Konto Pacjenta, ten lek mogłam swobodnie wypisać - mówi Maja Herman. Podobnie było w gabinecie Agaty Matuszewskiej, gdzie dwie kolejne osoby nie mogły otrzymać recepty. - Ja nie byłam w stanie wypisać (leku - przyp. red.) u pacjenta, który jest uzależniony i który ze względu na niską dawkę, którą przyjmuje, nie dostaje substytutu tutaj - wyjaśnia Agata Matuszewska, psychiatrka.

O tym, że nie są to odosobnione przypadki, można przekonać się, zaglądając do internetu, gdzie znajdują się alarmujące wpisy lekarzy, którzy wyliczają przykłady, w których nie mogli wypisać potrzebnego leku: "Tramadol nie przeszedł dzisiaj na rp (receptę - przyp. red.) przy wypisie z oddziału", "ortopedycznie połączenia paracetamol i tramadol nie przechodzą", "ja dziś znowu nie mogę przepisać tramadolu z oddziału reumatologicznego. Kiedy ten debilizm się skończy??" - można przeczytać w sieci. A są to leki mające uśmierzać pacjentom ból.

Chaos w wypisywaniu leków zapanował w zeszłą środę, kiedy zaczęły obowiązywać nowe, wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia przepisy. Miały one uszczelnić system tak, aby leki opioidowe i psychotropowe były stosowane w schorzeniach, a nie jako narkotyki. Nowe prawo, prowadzone pospiesznie i nieskonsultowane z lekarzami, spowodowało zamieszanie w systemie.

Od tego czasu minister zdrowia unika kontaktu z mediami. Na poniedziałek rano zwołał sztab kryzysowy. Efekt jest taki, że część obostrzeń dotycząca szpitali i hospicjów zostaje zawieszona natychmiast - od wtorku do końca sierpnia. - Centrum e-Zdrowia na bieżąco będzie reagowało i wstępnie na ten okres do końca sierpnia będzie dawało możliwość, będzie dawało okres karencji na stosowanie tych przepisów, jednak sygnał alertowy dla tych podmiotów i dla tych placówek będzie się pojawiał - poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Jednocześnie podkreślał na konferencji prasowej, że recepty na leki przeciwbólowe i psychotropowe są wystawiane, a każdy, "kto twierdzi, że dzisiaj w Polsce nie można przepisać recepty na środek przeciwbólowy czy psychotropowy, jest w błędzie" i " po prostu mówi nieprawdę".

Problemy jednak nie dotyczą tylko hospicjów. Redakcja "Faktów" TVN ponownie skontaktowała się z panią doktor Anną Chmiest, która wystąpiła w piątkowym materiale - po sześciu dniach walki w końcu wystawiła receptę, na którą pacjentka czekała od środy. - To jest recepta dla pacjentki, która miała poradę w środę. Nie udało mi się w środę, nie udało mi się w czwartek, w piątek i również w sobotę próbowałam. Dziś się udało - poinformowała Anna Chmiest, psychiatrka.

Pisula w "Faktach po Faktach": zostałem nazwany kłamcą, to jest absolutnie nieuprawnione
Pisula w "Faktach po Faktach": zostałem nazwany kłamcą, to jest absolutnie nieuprawnione TVN24

Sprawa pana Piotra

Od czwartku informujemy o kłopotach z receptami. W piątek minister zdrowia, poirytowany krytyką, zarzucił występującemu w "Faktach" TVN lekarzowi kłamstwo. Ujawnił przy tym, że doktor Piotr Pisula, który opowiadał o problemach z wystawianiem recept, sam sobie lek wypisał. - W środę, kiedy wystąpił problem braku możliwości wystawiania recept, który wystąpił u mnie na oddziale, który wystąpił na innych oddziałach mojego szpitala, ja miałem dyżur. Od rana byłem na bloku operacyjnym. Po południu próbowałem wystawić recepty pacjentom, którzy następnego dnia mieli wyjść i moje koleżanki, moi koledzy z oddziału nie mogli tych recept wystawić. Następnie w czwartek rano po tym dyżurze spotkałem się z państwem i mówiłem o tym, że nie mogę tych recept wystawić. Dopiero później wystawiłem receptę dla siebie. Dlatego chciałbym w pierwszej kolejności powiedzieć o tym, że nazywanie mnie kłamcą jest absolutnie nieuprawnione - tłumaczył w TVN24 Piotr Pisula, lekarz Oddziału Neurochirurgii, Szpital Miejski imienia Franciszka Raszei w Poznaniu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS