Najnowsze

Najnowsze

Samorządy rozpoczęły dystrybucję węgla

Zdecydowana większość gmin zgłosiła się do programu zakupu węgla od spółek Skarbu Państwa. Później będzie sprzedawany mieszkańcom, którym przysługuje dodatek węglowy. Program właśnie rusza. Dużo w nim znaków zapytania.

Porwanie 3-letniej Helenki. Dziewczynka jest już z mamą

Po dobie poszukiwań udało się odnaleźć 3-letnią Helenkę, która została porwana przez ojca w czasie, gdy była na spacerze z matką. Ojciec zdążył wywieźć dziewczynkę do Niemiec. Policja nie uruchomiła Child Alert uznając że życie dziecka nie jest zagrożone.

Prognoza pogody na wtorek 15 listopada

We wtorek na ogół będzie pochmurno. Miejscami możliwe jest wystąpienie mżawki lub mgły. Temperatura maksymalna wyniesie od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr przeważnie słaby, zmienny. Ciśnienie spada.

PiS łagodzi retorykę w sprawie unijnych funduszy

Środki unijnie niesamowicie wzmacniają polską suwerenność - przekonuje premier Mateusz Morawiecki. Jarosław Kaczyński mówi, że w polityce potrzebne są rozsądek i elastyczność. Po miesiącach mówienia o tym, że rząd poradzi sobie bez unijnych miliardów, teraz znowu słyszymy, że są bardzo potrzebne.

Nowy raport NBP na temat inflacji

Produkt krajowy brutto w 2022 roku wzrośnie o 4,6 procent, w 2023 roku ma być to 0,7 procent, a w 2024 roku o 2 procent - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Najnowsza projekcja odpowiada też na pytanie, jak będzie się kształtowała inflacja. W przyszłym roku również będzie dwucyfrowa. Bank centralny zwraca na znaczenie "absorpcji środków unijnych".

Rosną ich koszty życia, ale też rehabilitacji. Niepełnosprawni walczą o podwyżkę renty socjalnej

Osoby z niepełnosprawnościami walczą o podniesienie renty socjalnej. Inflacja mocno obniżyła jej siłę nabywczą. Chodzi o jej wyrównanie z najniższą płacą krajową - to 3500 złotych brutto od przyszłego roku. - Ci, którzy nie mogą pracować z powodu swojej głębokiej niepełnosprawności, tak naprawdę nie mają za co żyć - podkreśla Marek Plura, senator Platformy Obywatelskiej.

Zmiany klimatyczne szkodzą zdrowiu. "Denga już przyszła do Europy"

Im bardziej będą postępować zmiany klimatyczne, tym bardziej możemy podupadać na zdrowiu - wskazują eksperci, a sekretarz generalny ONZ dodaje, że zbliżamy się do punktu krytycznego. Już teraz obserwuje się coraz więcej przypadków boreliozy, może być także coraz więcej przypadków malarii i zawałów.

Prognoza pogody na poniedziałek 14 listopada

W poniedziałek na ogół pochmurno. Miejscami możliwe mżawka lub mgły. W dzielnicach południowych i zachodnich przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura maksymalna od 8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 15 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-wschodni.

Prognoza pogody na niedzielę 13 listopada

W niedzielę na południu dość pogodnie, na pozostałym obszarze Polski pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami. Miejscami nad ranem mglisto. Lokalnie możliwa słaba mżawka. Temperatura maksymalna od 10 stopni Celsjusza w Małopolsce i na Podkarpaciu do 13 stopni Celsjusza na Pomorzu. Wiatr zmienny, słaby, jedynie na zachodzie umiarkowany.

W kolejnych restauracjach można ufundować obiad potrzebującym

Wysokie rachunki, podwyżki cen żywności - to rzeczywistość, z którą musi mierzyć się większość Polaków, ale nie każdego dotyka tak samo. Seniorzy, osoby chore, samotne lub niepełnosprawne - to one w czasach wysokiej inflacji są szczególnie narażone na ubóstwo. Czarny scenariusz zakłada dramatyczny wzrost skali biedy w Polsce.

Rząd podzielony w sprawie KPO. PiS mówi o elastyczności, Ziobro o braku ustępstw

Tunel na Zakopiance to kolejna inwestycja w Polsce, która jest współfinansowana z unijnych środków, chociaż ani prezes PiS, ani minister infrastruktury, na otwarciu o tym nie wspomnieli. Tymczasem pieniądze na realizację KPO wciąż są zablokowane, a w rządzie trwa spór o ich odblokowanie. PiS od niedawna mówi o pewnej elastyczności, a Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry niezmiennie deklaruje, że nie można ustąpić.

Marsz Niepodległości. Obywatele RP byli przetrzymywani w policyjnym kordonie przez kilka godzin

Obywatele RP krytykują sposób, w jaki potraktowała ich policja w Warszawie w Święto Niepodległości. Protestowali w okolicy miejsca przemarszu narodowców, ale zostali stamtąd odsunięci i na kilka godzin otoczeni kordonem funkcjonariuszy. Na miejscu pojawiła się zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Według relacji zatrzymanych policja nie poinformowała ich o przyczynach i podstawach do interwencji.

104. rocznica odzyskania niepodległości. Obchody w całym kraju

11 listopada Polacy obchodzą Narodowe Święto Niepodległości. W Warszawie odbyły się oficjalne uroczystości z przedstawicielami władz państwowych. Przez stolicę przeszedł też marsz narodowców. Atrakcji nie zabrakło też w innych miejscowości, gdzie odbywały się pikniki, parady i specjalne wystawy.