Sprawa Mariki M. "Nagle ta władza mówi: nie patrzcie na przestępcę, patrzcie na ofiarę"

Źródło:
Fakty TVN
Sprawa Mariki M. "Nagle ta władza mówi: nie patrzcie na przestępcę, patrzcie na ofiar"
Sprawa Mariki M. "Nagle ta władza mówi: nie patrzcie na przestępcę, patrzcie na ofiar"
Michał Tracz/Fakty TVN
Sprawa Mariki M. "Nagle ta władza mówi: nie patrzcie na przestępcę, patrzcie na ofiar"Michał Tracz/Fakty TVN

Najwyżsi przedstawiciele prokuratury tak angażują się w obronę wcześniej oskarżanej przez prokuraturę i skazanej sprawczyni rozboju, że ujawniają nawet imię i nazwisko ofiary. Zbigniew Ziobro udzielił przerwy w odbywaniu kary kobiecie skazanej za usiłowanie rozboju. - Nagle ta władza mówi: nie patrzcie na przestępcę, patrzcie na ofiarę, skupcie się, może coś jest nie tak z tą ofiarą, może tutaj jest problem - komentuje działania resortu profesor Marcin Matczak.

O tym, co wydarzyło się na konferencji Zbigniewa Ziobry, niezależni prokuratorzy mówią wprost: do tego nigdy nie powinno dojść. - To już nie jest błąd warsztatowy, to jest lekceważenie obowiązującego w Polsce prawa - alarmuje Katarzyna Szeska ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia". Chodzi o fragment konferencji dotyczący tak zwanej "sprawy Mariki" i słowa dyrektora z Prokuratury Krajowej. Jeden z najbliższych współpracowników Zbigniewa Ziobry ujawnił imię i nazwisko poszkodowanej dziewczyny. - Prawa pokrzywdzonego dla każdego prokuratora są świętością - podkreśla Katarzyna Szeska.

- Nagle ta władza mówi: nie patrzcie na przestępcę, patrzcie na ofiarę, skupcie się, może coś jest nie tak z tą ofiarą, może tutaj jest problem - komentuje działania resortu profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji UW. Minister Ziobro od tygodni broni Mariki M., młodej kobiety skazanej za chuligański rozbój.

W Poznaniu, tuż po manifestacji osób LGBT, Marika M. miała wraz z grupą mężczyzn podbiec do innej dziewczyny, szarpać ją i próbować wyrwać jej tęczową torbę. Poturbowana dziewczyna miała skręcony staw i sińce. Sąd skazał Marikę M. na trzy lata bezwzględnego więzienia. Zanim trafiła za kraty, ukrywała się, wystawiono za nią list gończy. Teraz sprawa jej ułaskawienia trafiła do prezydenta, a Zbigniew Ziobro udzielił jej przerwy w odbywaniu kary.

- To jest kolejna sprawa, kiedy Ziobro staje po stronie nacjonalistów, neofaszystów i chuliganów - uważa Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy. Minister nie staje po stronie ofiary - mówi opozycja. W ten sposób dodatkowo ofiara jest dodatkowo stygmatyzowana. - Ofiara powinna być przez państwo chroniona zawsze, a nie w taki cyniczny, polityczny sposób wykorzystywana do własnych celów - mówi Aleksandra Gajewska, posłanka PO.

Rzecznik rządu: to Ziobro najlepiej wie, jak wygladała sytuacja
Rzecznik rządu: to Ziobro najlepiej wie, jak wygladała sytuacjaTVN24

Najniższa możliwa kara

Prokuratura twierdzi, że tylko cytowała jawny wyrok. Poseł PiS-u Piotr Kaleta też nie widzi tu nic złego. - Poznajmy całe spektrum tej sytuacji, również kogo to dotyczyło - zaznacza. To nic innego jak wtórna wiktymizacja ofiary i wytykanie jej palcem przez władzę.

- W państwie Prawa i Sprawiedliwości, zwłaszcza, jeśli jesteśmy kobietą, nasze dane, nasze bezpieczeństwo, nie jest chronione wtedy, kiedy jesteśmy ofiarą - dodaje Magdalena Biejat, posłanka Razem.

Marika M. została skazana przez sąd na najniższą możliwą karę. Trzy lata bezwzględnej odsiadki za chuligański rozbój to efekt zaostrzenia kar nie przez kogo innego jak ekipę Zbigniewa Ziobry. Akt oskarżenia w tej sprawie też sporządziła prokuratura Ziobry, a teraz minister podjął decyzję o dymisji prokuratorki nadzorującej śledztwo ze stanowiska zastępcy szefa Prokuratury Rejonowej Poznań-Stare Miasto. To efekt mrożący - mówią prawnicy.

- Ekipa, z którą Zbigniew Ziobro opanował Ministerstwo Sprawiedliwości, nie zna się na niczym więcej poza polityką - alarmuje Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS