Sprawa Mariki M. "Nagle ta władza mówi: nie patrzcie na przestępcę, patrzcie na ofiarę"

Źródło:
Fakty TVN
Sprawa Mariki M. "Nagle ta władza mówi: nie patrzcie na przestępcę, patrzcie na ofiar"
Sprawa Mariki M. "Nagle ta władza mówi: nie patrzcie na przestępcę, patrzcie na ofiar"
Michał Tracz/Fakty TVN
Sprawa Mariki M. "Nagle ta władza mówi: nie patrzcie na przestępcę, patrzcie na ofiar"Michał Tracz/Fakty TVN

Najwyżsi przedstawiciele prokuratury tak angażują się w obronę wcześniej oskarżanej przez prokuraturę i skazanej sprawczyni rozboju, że ujawniają nawet imię i nazwisko ofiary. Zbigniew Ziobro udzielił przerwy w odbywaniu kary kobiecie skazanej za usiłowanie rozboju. - Nagle ta władza mówi: nie patrzcie na przestępcę, patrzcie na ofiarę, skupcie się, może coś jest nie tak z tą ofiarą, może tutaj jest problem - komentuje działania resortu profesor Marcin Matczak.

O tym, co wydarzyło się na konferencji Zbigniewa Ziobry, niezależni prokuratorzy mówią wprost: do tego nigdy nie powinno dojść. - To już nie jest błąd warsztatowy, to jest lekceważenie obowiązującego w Polsce prawa - alarmuje Katarzyna Szeska ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia". Chodzi o fragment konferencji dotyczący tak zwanej "sprawy Mariki" i słowa dyrektora z Prokuratury Krajowej. Jeden z najbliższych współpracowników Zbigniewa Ziobry ujawnił imię i nazwisko poszkodowanej dziewczyny. - Prawa pokrzywdzonego dla każdego prokuratora są świętością - podkreśla Katarzyna Szeska.

- Nagle ta władza mówi: nie patrzcie na przestępcę, patrzcie na ofiarę, skupcie się, może coś jest nie tak z tą ofiarą, może tutaj jest problem - komentuje działania resortu profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji UW. Minister Ziobro od tygodni broni Mariki M., młodej kobiety skazanej za chuligański rozbój.

W Poznaniu, tuż po manifestacji osób LGBT, Marika M. miała wraz z grupą mężczyzn podbiec do innej dziewczyny, szarpać ją i próbować wyrwać jej tęczową torbę. Poturbowana dziewczyna miała skręcony staw i sińce. Sąd skazał Marikę M. na trzy lata bezwzględnego więzienia. Zanim trafiła za kraty, ukrywała się, wystawiono za nią list gończy. Teraz sprawa jej ułaskawienia trafiła do prezydenta, a Zbigniew Ziobro udzielił jej przerwy w odbywaniu kary.

- To jest kolejna sprawa, kiedy Ziobro staje po stronie nacjonalistów, neofaszystów i chuliganów - uważa Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy. Minister nie staje po stronie ofiary - mówi opozycja. W ten sposób dodatkowo ofiara jest dodatkowo stygmatyzowana. - Ofiara powinna być przez państwo chroniona zawsze, a nie w taki cyniczny, polityczny sposób wykorzystywana do własnych celów - mówi Aleksandra Gajewska, posłanka PO.

Rzecznik rządu: to Ziobro najlepiej wie, jak wygladała sytuacja
Rzecznik rządu: to Ziobro najlepiej wie, jak wygladała sytuacjaTVN24

Najniższa możliwa kara

Prokuratura twierdzi, że tylko cytowała jawny wyrok. Poseł PiS-u Piotr Kaleta też nie widzi tu nic złego. - Poznajmy całe spektrum tej sytuacji, również kogo to dotyczyło - zaznacza. To nic innego jak wtórna wiktymizacja ofiary i wytykanie jej palcem przez władzę.

- W państwie Prawa i Sprawiedliwości, zwłaszcza, jeśli jesteśmy kobietą, nasze dane, nasze bezpieczeństwo, nie jest chronione wtedy, kiedy jesteśmy ofiarą - dodaje Magdalena Biejat, posłanka Razem.

Marika M. została skazana przez sąd na najniższą możliwą karę. Trzy lata bezwzględnej odsiadki za chuligański rozbój to efekt zaostrzenia kar nie przez kogo innego jak ekipę Zbigniewa Ziobry. Akt oskarżenia w tej sprawie też sporządziła prokuratura Ziobry, a teraz minister podjął decyzję o dymisji prokuratorki nadzorującej śledztwo ze stanowiska zastępcy szefa Prokuratury Rejonowej Poznań-Stare Miasto. To efekt mrożący - mówią prawnicy.

- Ekipa, z którą Zbigniew Ziobro opanował Ministerstwo Sprawiedliwości, nie zna się na niczym więcej poza polityką - alarmuje Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS