Sprawa Mariki M. "Nagle ta władza mówi: nie patrzcie na przestępcę, patrzcie na ofiarę"

Źródło:
Fakty TVN
Sprawa Mariki M. "Nagle ta władza mówi: nie patrzcie na przestępcę, patrzcie na ofiar"
Sprawa Mariki M. "Nagle ta władza mówi: nie patrzcie na przestępcę, patrzcie na ofiar"
Michał Tracz/Fakty TVN
Sprawa Mariki M. "Nagle ta władza mówi: nie patrzcie na przestępcę, patrzcie na ofiar"Michał Tracz/Fakty TVN

Najwyżsi przedstawiciele prokuratury tak angażują się w obronę wcześniej oskarżanej przez prokuraturę i skazanej sprawczyni rozboju, że ujawniają nawet imię i nazwisko ofiary. Zbigniew Ziobro udzielił przerwy w odbywaniu kary kobiecie skazanej za usiłowanie rozboju. - Nagle ta władza mówi: nie patrzcie na przestępcę, patrzcie na ofiarę, skupcie się, może coś jest nie tak z tą ofiarą, może tutaj jest problem - komentuje działania resortu profesor Marcin Matczak.

O tym, co wydarzyło się na konferencji Zbigniewa Ziobry, niezależni prokuratorzy mówią wprost: do tego nigdy nie powinno dojść. - To już nie jest błąd warsztatowy, to jest lekceważenie obowiązującego w Polsce prawa - alarmuje Katarzyna Szeska ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia". Chodzi o fragment konferencji dotyczący tak zwanej "sprawy Mariki" i słowa dyrektora z Prokuratury Krajowej. Jeden z najbliższych współpracowników Zbigniewa Ziobry ujawnił imię i nazwisko poszkodowanej dziewczyny. - Prawa pokrzywdzonego dla każdego prokuratora są świętością - podkreśla Katarzyna Szeska.

- Nagle ta władza mówi: nie patrzcie na przestępcę, patrzcie na ofiarę, skupcie się, może coś jest nie tak z tą ofiarą, może tutaj jest problem - komentuje działania resortu profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji UW. Minister Ziobro od tygodni broni Mariki M., młodej kobiety skazanej za chuligański rozbój.

W Poznaniu, tuż po manifestacji osób LGBT, Marika M. miała wraz z grupą mężczyzn podbiec do innej dziewczyny, szarpać ją i próbować wyrwać jej tęczową torbę. Poturbowana dziewczyna miała skręcony staw i sińce. Sąd skazał Marikę M. na trzy lata bezwzględnego więzienia. Zanim trafiła za kraty, ukrywała się, wystawiono za nią list gończy. Teraz sprawa jej ułaskawienia trafiła do prezydenta, a Zbigniew Ziobro udzielił jej przerwy w odbywaniu kary.

- To jest kolejna sprawa, kiedy Ziobro staje po stronie nacjonalistów, neofaszystów i chuliganów - uważa Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy. Minister nie staje po stronie ofiary - mówi opozycja. W ten sposób dodatkowo ofiara jest dodatkowo stygmatyzowana. - Ofiara powinna być przez państwo chroniona zawsze, a nie w taki cyniczny, polityczny sposób wykorzystywana do własnych celów - mówi Aleksandra Gajewska, posłanka PO.

Rzecznik rządu: to Ziobro najlepiej wie, jak wygladała sytuacja
Rzecznik rządu: to Ziobro najlepiej wie, jak wygladała sytuacjaTVN24

Najniższa możliwa kara

Prokuratura twierdzi, że tylko cytowała jawny wyrok. Poseł PiS-u Piotr Kaleta też nie widzi tu nic złego. - Poznajmy całe spektrum tej sytuacji, również kogo to dotyczyło - zaznacza. To nic innego jak wtórna wiktymizacja ofiary i wytykanie jej palcem przez władzę.

- W państwie Prawa i Sprawiedliwości, zwłaszcza, jeśli jesteśmy kobietą, nasze dane, nasze bezpieczeństwo, nie jest chronione wtedy, kiedy jesteśmy ofiarą - dodaje Magdalena Biejat, posłanka Razem.

Marika M. została skazana przez sąd na najniższą możliwą karę. Trzy lata bezwzględnej odsiadki za chuligański rozbój to efekt zaostrzenia kar nie przez kogo innego jak ekipę Zbigniewa Ziobry. Akt oskarżenia w tej sprawie też sporządziła prokuratura Ziobry, a teraz minister podjął decyzję o dymisji prokuratorki nadzorującej śledztwo ze stanowiska zastępcy szefa Prokuratury Rejonowej Poznań-Stare Miasto. To efekt mrożący - mówią prawnicy.

- Ekipa, z którą Zbigniew Ziobro opanował Ministerstwo Sprawiedliwości, nie zna się na niczym więcej poza polityką - alarmuje Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS