Najnowsze

Najnowsze

ADHD jest coraz częściej diagnozowane u dorosłych

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej, problemy z koncentracją - ADHD do tej pory był kojarzony z dziećmi. Dorośli też żyją z ADHD. Niektórzy dowiedzieli się o tym nawet w wieku 40 czy 50 lat. Bardzo im ta świadomość pomogła w życiu i pracy.

Prognoza pogody na środę 24 sierpnia

W środę na Podlasiu słonecznie. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnym deszczem i burzami (10-20 mm opadu i porywy wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Temperatura maksymalna od 25 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 32 stopni Celsjusza na Podkarpaciu.

Dopłaty dla ogrzewających nie tylko węglem. Rząd przyjął projekt ustawy

Tylko w ubiegłym tygodniu Polska Grupa Górnicza przez swój internetowy sklep sprzedała ponad 120 tysięcy ton węgla. Sprzedaż surowca za gotówkę przy kopalniach spółka już ogranicza. Tymczasem trwa składanie wniosków o dopłaty na zakup węgla. Takiej szansy wciąż nie mają korzystający z innych źródeł ciepła. Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął w tej sprawie ustawy.

Wysychające koryta rzek w całej Europie. "Będzie tylko gorzej"

Najbardziej przemawia do wyobraźni wyschnięte koryto Loary - największej rzeki Francji, ale problemy z niskim stanem wód w rzekach są w całej Europie. Ren, Pad, Dunaj przypominają miejscami niewielkie strumyki. Wyschło też źródło Tamizy. Dlatego eksperci podnoszą alarm: niedługo nie będzie przyrody i ekosystemów, jakie znaliśmy.

"Najdroższy lek świata" będzie refundowany w Polsce

Od września Polska będzie refundowała genową terapię w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Preparat - nazywany "najdroższym lekiem świata" - będzie podawany dzieciom do szóstego miesiąca życia. Do tej pory, by kupić lek, wiele rodzin musiało organizować zbiórki.

Prognoza pogody na wtorek 23 sierpnia

We wtorek zachmurzenie będzie kłębiaste, umiarkowane i duże. Prognozowane są przelotne opady deszczu, a w pasie od Podkarpacia, Małopolski i Śląska, przez centrum kraju, po Kujawy, Kaszuby i Warmię także burze z gradem. Jedynie na Podlasiu nie powinno padać. Temperatura maksymalna wyniesie od 20 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim, przez 27 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 31 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Powieje słaby i umiarkowany, wschodni wiatr. Tylko na zachodzie północny. Podczas burz wiatr może osiągać prędkość do 100 km/h.

Skażona Odra. Nie milkną pytani o odpowiedzialność rządzących

W dalszym ciągu nie wiadomo, co doprowadziło do masowego śnięcia ryb w Odrze. Pierwsze doniesienia o katastrofie pojawiły się już pod koniec lipca, a rządzący uważają, że za opieszałość w tej sprawie odpowiadają zdymisjonowany szef Wód Polskich i główny inspektor ochrony środowiska. Pytania jednak o kolejne dymisji nie ustają, a opozycja mówi, że konsekwencje powinny zostać wciągnięte wobec ministrów.

W Odrze brakuje tlenu. W wybranych miejscach trwa napowietrzanie rzeki

Trwa walka o ratowanie resztki życia w Odrze. Ruszyło napowietrzanie rzeki, bo przy nabrzeżach gromadzą się ryby szukające tlenu. Eksperci zwracają uwagę, że na Odrze nie doszłoby do katastrofy, gdyby sprawnie działał system monitoringu rzek, a kontrola nad tzw. zrzutami przemysłowymi nie była iluzoryczna.

Polacy obawiają się o dostępność węgla, gazu i prądu w zimie

Większość Polaków boi się, że zimą zabraknie węgla i gazu. Prawie połowa obawia się, że zabraknie prądu - wynika z najnowszego sondażu Kantar dla TVN24 i "Faktów" TVN. Do zimy jeszcze daleko, ale strach już jest, bo surowców brakuje. Rzad zapewnia, że sobie poradzi, eksperci jednak mają co do tego wątpliwości.

Umierające krowy w gospodarstwie na Mazurach. Część udało się uratować

Inspektorzy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals interweniowali w jednym z gospodarstw rolnych na Mazurach. Na miejscu zastali kilkadziesiąt wygłodzonych krów, z połamanymi nogami, tonące we własnych odchodach. Z 90 krów udało się uratować około 40. Jednak stan niektórych jest agonalny. Prawdopodobnie część trzeba będzie uśpić.