"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN
"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią
"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

- Najlepsza decyzja w moim życiu - mówi Monika Dłużniewska, mama Arka, o decyzji, by zostać znieczuloną na czas porodu. - Stwierdziłam, że w takich warunkach można całą drużynę piłkarską rodzić - dodaje.

Inaczej poród wspomina kobieta, którą na ból skazano. - Poród był dla mnie dramatyczny. Tak źle wspominam, że nie wiem, czy bym dała radę kolejny raz - mówi pani Ewa.

Zmiany idą za wolno, a znieczuleń jest wciąż za mało - twierdzi w swojej kampanii "Usłysz głos bólu!" Fundacja Rodzić po Ludzku.

- To jest 30 lat, od tego momentu, kiedy znieczulenie zaczęło być na salach porodowych, i my już mówimy dość - wskazuje Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku.

Żeby zachęcić szpitale do znieczulania rodzących kobiet, Ministerstwo Zdrowia zmieniło wyceny. NFZ przyznaje teraz za znieczulenia premie. W Łodzi zadziałało.

- U nas, pani redaktor, praktycznie dwukrotnie to wzrosło - wskazuje prof. Przemysław Oszukowski, kierownik bloku porodowego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

"To nie w pieniądzach jest kłopot, to chodzi o kulturę"

Liczba takich zabiegów rośnie w skali kraju - porodów naturalnych ze znieczuleniem było 14 procent, jest 23 procent. Średnia europejska to 40 procent.

- Wygląda na to, że to nie w pieniądzach jest kłopot, to chodzi o kulturę - ocenia Joanna Pietrusiewicz. Kulturę, w której nieodpowiednie traktowanie cierpiącej kobiety, wciąż jest normalne.

- Jak tylko weszłam na salę porodową, powiedziałam, że ja bym poprosiła o znieczulenie, na co lekarz odpowiedział, że nie zaczynamy od takiego kalibru, no i ja dostałam do tego porodu ostatecznie paracetamol i no-spę - opowiada pani Ewa.

To nie tylko nieludzkie, ale i niezgodne z prawem. - Szpital ma obowiązek zagwarantować kobiecie znieczulenie zewnątrzoponowe. (...) My jesteśmy tak samo ważną osobą w szpitalu, w progu placówki, jak inna osoba cierpiąca, kobiety też cierpią - zwraca uwagę Joanna Pietrusiewicz.

Z pomocą fundacji pani Ewa postanowiła zawalczyć o swoje prawo. - Dałam sobie spokój, bo stwierdziłam, że to jest biurokracja i tak nic z tym nie zrobię. Ale po jeszcze jakimś czasie natchnęło mnie i złożyłam skargę do Rzecznika Praw Pacjenta - mówi.

Horała: aborcja jest ewidentnie tematem zastępczym
Horała: aborcja jest ewidentnie tematem zastępczymTVN24

Wiedza o własnych prawach może przyspieszyć zmianę

Im więcej takich skarg jak pani Ewy, tym dotkliwszą karę poniesie szpital - nawet pół miliona złotych.

- Mamy lepsze instrumenty prawne do tego. Jeżeli rzeczywiście jest więcej zgłoszeń. Jeżeli jest tak w tym szpitalu, że rzeczywiście to jest nagminne, czyli zgłaszają nam kobiety, że nie ma tego znieczulenia - wskazuje Marzanna Bieńkowska z Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

- Świadomość pacjentek, że mogą uzyskać pomoc, to są te "drożdże", które powodują, że świadomość personelu też musi się zmienić, żeby do tego się dostosować - wskazuje prof. Przemysław Oszukowski.

Wraz ze swoją kampanią Fundacja Rodzić po Ludzku wystosowała też apel - bez wsparcia finansowego nie będzie mogła dalej wspierać kobiet.

- Kobiety, po prostu nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa, a potem będziemy wam pomagać - apeluje Joanna Pietrusiewicz.

Fundacja Rodzić po Ludzki prowadzi zbiórkę pieniędzy w internecie

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24