"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN
"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią
"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

- Najlepsza decyzja w moim życiu - mówi Monika Dłużniewska, mama Arka, o decyzji, by zostać znieczuloną na czas porodu. - Stwierdziłam, że w takich warunkach można całą drużynę piłkarską rodzić - dodaje.

Inaczej poród wspomina kobieta, którą na ból skazano. - Poród był dla mnie dramatyczny. Tak źle wspominam, że nie wiem, czy bym dała radę kolejny raz - mówi pani Ewa.

Zmiany idą za wolno, a znieczuleń jest wciąż za mało - twierdzi w swojej kampanii "Usłysz głos bólu!" Fundacja Rodzić po Ludzku.

- To jest 30 lat, od tego momentu, kiedy znieczulenie zaczęło być na salach porodowych, i my już mówimy dość - wskazuje Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku.

Żeby zachęcić szpitale do znieczulania rodzących kobiet, Ministerstwo Zdrowia zmieniło wyceny. NFZ przyznaje teraz za znieczulenia premie. W Łodzi zadziałało.

- U nas, pani redaktor, praktycznie dwukrotnie to wzrosło - wskazuje prof. Przemysław Oszukowski, kierownik bloku porodowego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

"To nie w pieniądzach jest kłopot, to chodzi o kulturę"

Liczba takich zabiegów rośnie w skali kraju - porodów naturalnych ze znieczuleniem było 14 procent, jest 23 procent. Średnia europejska to 40 procent.

- Wygląda na to, że to nie w pieniądzach jest kłopot, to chodzi o kulturę - ocenia Joanna Pietrusiewicz. Kulturę, w której nieodpowiednie traktowanie cierpiącej kobiety, wciąż jest normalne.

- Jak tylko weszłam na salę porodową, powiedziałam, że ja bym poprosiła o znieczulenie, na co lekarz odpowiedział, że nie zaczynamy od takiego kalibru, no i ja dostałam do tego porodu ostatecznie paracetamol i no-spę - opowiada pani Ewa.

To nie tylko nieludzkie, ale i niezgodne z prawem. - Szpital ma obowiązek zagwarantować kobiecie znieczulenie zewnątrzoponowe. (...) My jesteśmy tak samo ważną osobą w szpitalu, w progu placówki, jak inna osoba cierpiąca, kobiety też cierpią - zwraca uwagę Joanna Pietrusiewicz.

Z pomocą fundacji pani Ewa postanowiła zawalczyć o swoje prawo. - Dałam sobie spokój, bo stwierdziłam, że to jest biurokracja i tak nic z tym nie zrobię. Ale po jeszcze jakimś czasie natchnęło mnie i złożyłam skargę do Rzecznika Praw Pacjenta - mówi.

Horała: aborcja jest ewidentnie tematem zastępczym
Horała: aborcja jest ewidentnie tematem zastępczymTVN24

Wiedza o własnych prawach może przyspieszyć zmianę

Im więcej takich skarg jak pani Ewy, tym dotkliwszą karę poniesie szpital - nawet pół miliona złotych.

- Mamy lepsze instrumenty prawne do tego. Jeżeli rzeczywiście jest więcej zgłoszeń. Jeżeli jest tak w tym szpitalu, że rzeczywiście to jest nagminne, czyli zgłaszają nam kobiety, że nie ma tego znieczulenia - wskazuje Marzanna Bieńkowska z Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

- Świadomość pacjentek, że mogą uzyskać pomoc, to są te "drożdże", które powodują, że świadomość personelu też musi się zmienić, żeby do tego się dostosować - wskazuje prof. Przemysław Oszukowski.

Wraz ze swoją kampanią Fundacja Rodzić po Ludzku wystosowała też apel - bez wsparcia finansowego nie będzie mogła dalej wspierać kobiet.

- Kobiety, po prostu nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa, a potem będziemy wam pomagać - apeluje Joanna Pietrusiewicz.

Fundacja Rodzić po Ludzki prowadzi zbiórkę pieniędzy w internecie

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS