16-latka opiekująca się bratem ewakuowana z okupowanych terenów Ukrainy. "Kiedy zobaczyłam ukraińskiego żołnierza, zaczęłam płakać"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ma na imię Ilona. Jest Ukrainką. Choć jest nastolatką, los i tak zdążył ją już bardzo okrutnie doświadczyć. Straciła mamę i ojca. Pod jej opieką został młodszy brat. Na tereny, gdzie mieszkała, wkroczyli Rosjanie. Po blisko półtora roku została uratowana i odzyskała wolność. Na takie wybawienie czeka prawie 20 tysięcy ukraińskich dzieci.

- Kiedy zobaczyłam ukraińskiego żołnierza, zaczęłam płakać. Zapytał: "dlaczego płaczesz?". Powiedziałam: "bo jestem w Ukrainie" - opowiada Ilona Pawliuk, 16-latka uwolniona spod rosyjskiej okupacji. Ilona nie sądziła, że przyjdzie dzień, w którym odzyska wolność. 16-latka przez prawie półtora roku żyła pod rosyjską okupacją. Żołnierze Putina zajęli jej wieś w obwodzie ługańskim na początku inwazji. - Nie mogłam wychodzić z domu, ponieważ mój ojciec bał się o moje bezpieczeństwo. Powtarzał, że Rosjanie mogą mnie zgwałcić albo zabić - dodaje Ilona.

W lipcu ojciec nastolatki zmarł z powodu przewlekłej choroby. Kilka lat temu Ilona straciła również matkę. Dziewczyna wiedziała, że musi zrobić wszystko, by uciec z okupowanego terytorium i zapewnić bezpieczeństwo swojemu młodszemu bratu. - Wiedziałam, że muszę wyjechać, że jeśli tego nie zrobię, zabiorą mnie do Rosji, dadzą rosyjski paszport i wyślą do sierocińca. Krótko po tym, jak uciekłam, Rosjanie przyszli do mojego domu. Nie chcę myśleć, co by się wydarzyło, gdybym tam została - przyznaje Ilona.

Na pomoc Ilonie i jej bratu ruszyła organizacja Save Ukraine, która zajmuje się ratowaniem ukraińskich dzieci przetrzymywanych przez Rosjan. Ze względów bezpieczeństwa szczegóły akcji ewakuacyjnej nie są ujawniane. Wiadomo, że dzieci najpierw zostały wywiezione do Rosji, potem trafiły na Białoruś - a stamtąd do Kijowa.

Założyciel Save Ukraine przyznaje, że trzeba było działać szybko. - Dużo trudniej jest sprowadzić osierocone dzieci. Rosjanie na terenach okupowanych wyznaczają im prawnych opiekunów albo umieszczają je w rodzinach zastępczych - wyjaśnia Mykoła Kułeba, założyciel organizacji Save Ukraine.

Od lutego 2022 roku organizacja Save Ukraine uratowała 118 dzieci przymusowo deportowanych do Rosji i 120 z okupowanych terenów Ukrainy. Według organizacji - ponad 6 tysięcy młodych Ukraińców zostało wysłanych do rosyjskich ośrodków reedukacyjnych, w których nieletni poddawani są rusyfikacji. - Kazali nam stawać na baczność, kiedy grał rosyjski hymn. Dzieci, które nie chciały tego robić, musiały się tłumaczyć - wspomina Jura, 15-latek wyzwolony spod rosyjskiej okupacji. - Do obozu przyjechała inspekcja z Moskwy. Kazali nam śpiewać rosyjskie piosenki. Mówili, że jeśli nie będziemy śpiewać, trafimy na dywanik do dyrektora - opowiada Dasza, 13-latka wyzwolona spod rosyjskiej okupacji.

Wojenna rzeczywistość

Moskwa twierdzi, że nie porywa ukraińskich dzieci, że wywozi je do Rosji ze względów bezpieczeństwa i dla ich własnego dobra.

W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka, którzy są odpowiedzialni za deportację ukraińskich dzieci. Władimir Putin i Maria Lwowa-Biełowa oskarżani są o zbrodnie wojenne. - Chcemy, by wszyscy zbrodniarze wojenni zostali pociągnięci do odpowiedzialności. Chcemy, żeby wszyscy ludzie, którzy popełnili zbrodnie przeciwko dzieciom, zostali ukarani - mówiła w czerwcu 2023 roku Julia Usenko, przedstawicielka Prokuratury Generalnej Ukrainy.

Pod koniec lipca Maria Lwowa-Biełowa przyznała, że od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Rosji wywieziono ponad 700 tysięcy dzieci.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS