Sejm powiedział twarde "nie" kandydaturze Elżbiety Witek. "W mojej ocenie PiS miał świadomość, że wystawia kandydatkę, która nie zostanie wybrana"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Sejm powiedział twarde "nie" kandydaturze Elżbiety Witek. "W mojej ocenie PiS miał świadomość, że wystawia kandydatkę, która nie zostanie wybrana"
Sejm powiedział twarde "nie" kandydaturze Elżbiety Witek. "W mojej ocenie PiS miał świadomość, że wystawia kandydatkę, która nie zostanie wybrana"
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Sejm powiedział twarde "nie" kandydaturze Elżbiety Witek. "W mojej ocenie PiS miał świadomość, że wystawia kandydatkę, która nie zostanie wybrana"Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Elżbieta Witek nie została wicemarszałkiem Sejmu, a Marek Pęk nie został wicemarszałkiem Senatu. Obie kandydatury PiS przepadły w głosowaniach w obu izbach. - Nie ma zgody na polityczną arogancję, lekceważenie politycznych przeciwników, deptanie parlamentaryzmu - jednym tchem wyliczają posłowie opozycyjnej koalicji. Politycy PiS są oburzeni, chociaż w głosowaniach na wicemarszałków poza swoją kandydatką i kandydatem Konfederacji nie poparli nikogo.  

Posłowie sejmu X kadencji odbyli już pierwsze głosowania. Wybrany został nowy marszałek Sejmu - Szymon Hołownia - oraz wicemarszałkowie - Monika Wielichowska i Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej, Piotr Zgorzelski z PSL-u, Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy i Krzysztof Bosak z Konfederacji. Pozostał jednak jeden wakat, ponieważ sejmowa większość nie zgodziła się na objęcie urzędu wicemarszałka przez Elżbietę Witek z PiS, która w poprzedniej kadencji piastowała funkcję marszałka Sejmu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Posłowie wybiorą członków KRS. Znamy nazwiska kandydatów

W Prawie i Sprawiedliwości od wieczornego głosowania słychać oburzenie. - Nie może być tak, że ktoś będzie nam decydował o tym, kogo mamy wystawiać na wicemarszałka. To jest kompletny absurd - stwierdziła Elżbieta Witek. Jednak - jak zapewnia prezes Jarosław Kaczyński - PiS jest gotowe, żeby nie posiadać swojego wicemarszałka. To całkiem realny scenariusz. Największy klub skończyć może bez przedstawiciela w Prezydium Sejmu, bo innej kandydatury najwyraźniej nie będzie, a Elżbiety Witek sejmowa koalicja nie poprze. - Niech wskażą kogoś, kto nie łamał konstytucji i prawa - podkreśla Marcin Kierwiński z PO.

Ziobro do opozycji: Liczę na was! Mam nadzieję, że nie okażecie się takimi fujarami, jak za czasów Trybunału Stanu
Zbigniew Ziobro na sejmowej mównicy. Wymiana zdań z marszałkiem HołowniąTVN24

Twarde "nie"

Krytyczne stanowisko demokratycznej opozycji nie było tajemnicą również dla członków PiS-u. Jednak teraz Prawo i Sprawiedliwość nowej sejmowej większości zarzucają dyktat i łamanie standardów. - Może jeszcze szefa klubu nam wybierze (sejmowa większość - przyp. red.) na przykład, prezesa PiS-u może niech wybiera. To są jakieś absurdy - podkreśla Marcin Horała z PiS. Prawo i Sprawiedliwość z jednej strony przekonuje, że każdy klub ma prawo wskazać kandydata, a większość sejmowa ten wybór powinna zaakceptować, ale przecież samo PiS już wcześniej - choćby w 2007 roku, będąc w opozycji - nie poparło ówczesnego kandydata platformy Stefana Niesiołowskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hołownia zapowiada orędzie i uzdrowienie KRS. Za tydzień kontynuacja obrad Sejmu

W poniedziałek PiS poparło tylko dwie kandydatury: swoją i Konfederacji. W czterech pozostałych głosowaniach było przeciw. - Zagłosowaliśmy przeciwko kandydaturom zgłaszanym przez te kluby, które publicznie już zadeklarowały, że nie poprą naszego kandydata - wyjaśnia Horała. - W mojej ocenie PiS miał świadomość, że wystawia kandydatkę, która nie zostanie wybrana i o to chodziło - dodaje Krzysztof Bosak, wicemarszałek i poseł Konfederacji.

Marszałek Hołownia o planach Sejmu na kolejny tydzień
Marszałek Hołownia o planach Sejmu na kolejny tydzieńTVN24

Co z Senatem?

Wicemarszałkiem Senatu nie został też wicemarszałek poprzedniej kadencji Marek Pęk - autor słów o "prorosyjskiej większości" skierowanych do senackiej Komisji Etyki. - Suweren wybrał nas nie po to, byśmy dzisiaj dealowali z PiS-owcami, robili z nimi układy, tylko po to, byśmy ich rozliczyli - przypomina Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu. - To jest skrajna obłuda. Jeden standard jest dla Prawa i Sprawiedliwości, drugi standard jest dla tamtego całego (towarzystwa - przyp. red.) - mówi Marek Pęk, senator PiS.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Tych obrazów długo nie zapomnimy

Wcześniej senatorowie Prawa i Sprawiedliwości nie poparli wyboru Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na marszałka Senatu, ale to brak wicemarszałków jest dzisiaj dla PiS-u powodem oskarżeń kierowanych w stronę demokratycznej opozycji. - Jak się buduje dyktaturę, to się opozycji niczego nie daje - twierdzi Marek Suski, poseł PiS. - Donald Tusk osiągnął wielki sukces. Zakończył marzenia Szymona Hołowni o prezydenturze. Tak rozegrał tę sprawę, że rękoma Szymona Hołowni doprowadził do tego, że Sejm będzie elementem wielkiej awantury - stwierdził Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kontrowersyjna kandydatka na wicemarszałek Sejmu i jej reasumpcja głosowania

- To nie jest ani żaden upadek praworządności, ani żadna dyktatura. Mieli prawo zgłosić takiego kandydata, jakiego chcieli. To prawo zostało przez izbę uszanowane. Ale izba podjęła decyzję, że ta osoba, w jej ocenie, na stanowisko wicemarszałka się nie nadaje - wyjaśnia Szymon Hołownia, marszałek Sejmu. Tuż po głosowaniach w Sejmie i w Senacie Prawo i Sprawiedliwość usłyszało otwartą propozycję zgłoszenia nowej kandydatury. Jak podkreśla marszałek Sejmu - stanowisko w Prezydium Sejmu dla kandydata PiS wciąż czeka, ale - jak zapewnia PiS - nie będzie innych kandydatów.

Autorka/Autor:Katarzyna Kowalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS