Sejm powiedział twarde "nie" kandydaturze Elżbiety Witek. "W mojej ocenie PiS miał świadomość, że wystawia kandydatkę, która nie zostanie wybrana"

Autor:
Katarzyna
Kowalska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Sejm powiedział twarde "nie" kandydaturze Elżbiety Witek. "W mojej ocenie PiS miał świadomość, że wystawia kandydatkę, która nie zostanie wybrana"
Sejm powiedział twarde "nie" kandydaturze Elżbiety Witek. "W mojej ocenie PiS miał świadomość, że wystawia kandydatkę, która nie zostanie wybrana"
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24Sejm powiedział twarde "nie" kandydaturze Elżbiety Witek. "W mojej ocenie PiS miał świadomość, że wystawia kandydatkę, która nie zostanie wybrana"

Elżbieta Witek nie została wicemarszałkiem Sejmu, a Marek Pęk nie został wicemarszałkiem Senatu. Obie kandydatury PiS przepadły w głosowaniach w obu izbach. - Nie ma zgody na polityczną arogancję, lekceważenie politycznych przeciwników, deptanie parlamentaryzmu - jednym tchem wyliczają posłowie opozycyjnej koalicji. Politycy PiS są oburzeni, chociaż w głosowaniach na wicemarszałków poza swoją kandydatką i kandydatem Konfederacji nie poparli nikogo.  

Posłowie sejmu X kadencji odbyli już pierwsze głosowania. Wybrany został nowy marszałek Sejmu - Szymon Hołownia - oraz wicemarszałkowie - Monika Wielichowska i Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej, Piotr Zgorzelski z PSL-u, Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy i Krzysztof Bosak z Konfederacji. Pozostał jednak jeden wakat, ponieważ sejmowa większość nie zgodziła się na objęcie urzędu wicemarszałka przez Elżbietę Witek z PiS, która w poprzedniej kadencji piastowała funkcję marszałka Sejmu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Posłowie wybiorą członków KRS. Znamy nazwiska kandydatów

W Prawie i Sprawiedliwości od wieczornego głosowania słychać oburzenie. - Nie może być tak, że ktoś będzie nam decydował o tym, kogo mamy wystawiać na wicemarszałka. To jest kompletny absurd - stwierdziła Elżbieta Witek. Jednak - jak zapewnia prezes Jarosław Kaczyński - PiS jest gotowe, żeby nie posiadać swojego wicemarszałka. To całkiem realny scenariusz. Największy klub skończyć może bez przedstawiciela w Prezydium Sejmu, bo innej kandydatury najwyraźniej nie będzie, a Elżbiety Witek sejmowa koalicja nie poprze. - Niech wskażą kogoś, kto nie łamał konstytucji i prawa - podkreśla Marcin Kierwiński z PO.

Ziobro do opozycji: Liczę na was! Mam nadzieję, że nie okażecie się takimi fujarami, jak za czasów Trybunału Stanu
Zbigniew Ziobro na sejmowej mównicy. Wymiana zdań z marszałkiem HołowniąTVN24

Twarde "nie"

Krytyczne stanowisko demokratycznej opozycji nie było tajemnicą również dla członków PiS-u. Jednak teraz Prawo i Sprawiedliwość nowej sejmowej większości zarzucają dyktat i łamanie standardów. - Może jeszcze szefa klubu nam wybierze (sejmowa większość - przyp. red.) na przykład, prezesa PiS-u może niech wybiera. To są jakieś absurdy - podkreśla Marcin Horała z PiS. Prawo i Sprawiedliwość z jednej strony przekonuje, że każdy klub ma prawo wskazać kandydata, a większość sejmowa ten wybór powinna zaakceptować, ale przecież samo PiS już wcześniej - choćby w 2007 roku, będąc w opozycji - nie poparło ówczesnego kandydata platformy Stefana Niesiołowskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hołownia zapowiada orędzie i uzdrowienie KRS. Za tydzień kontynuacja obrad Sejmu

W poniedziałek PiS poparło tylko dwie kandydatury: swoją i Konfederacji. W czterech pozostałych głosowaniach było przeciw. - Zagłosowaliśmy przeciwko kandydaturom zgłaszanym przez te kluby, które publicznie już zadeklarowały, że nie poprą naszego kandydata - wyjaśnia Horała. - W mojej ocenie PiS miał świadomość, że wystawia kandydatkę, która nie zostanie wybrana i o to chodziło - dodaje Krzysztof Bosak, wicemarszałek i poseł Konfederacji.

Marszałek Hołownia o planach Sejmu na kolejny tydzień
Marszałek Hołownia o planach Sejmu na kolejny tydzieńTVN24

Co z Senatem?

Wicemarszałkiem Senatu nie został też wicemarszałek poprzedniej kadencji Marek Pęk - autor słów o "prorosyjskiej większości" skierowanych do senackiej Komisji Etyki. - Suweren wybrał nas nie po to, byśmy dzisiaj dealowali z PiS-owcami, robili z nimi układy, tylko po to, byśmy ich rozliczyli - przypomina Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu. - To jest skrajna obłuda. Jeden standard jest dla Prawa i Sprawiedliwości, drugi standard jest dla tamtego całego (towarzystwa - przyp. red.) - mówi Marek Pęk, senator PiS.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Tych obrazów długo nie zapomnimy

Wcześniej senatorowie Prawa i Sprawiedliwości nie poparli wyboru Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na marszałka Senatu, ale to brak wicemarszałków jest dzisiaj dla PiS-u powodem oskarżeń kierowanych w stronę demokratycznej opozycji. - Jak się buduje dyktaturę, to się opozycji niczego nie daje - twierdzi Marek Suski, poseł PiS. - Donald Tusk osiągnął wielki sukces. Zakończył marzenia Szymona Hołowni o prezydenturze. Tak rozegrał tę sprawę, że rękoma Szymona Hołowni doprowadził do tego, że Sejm będzie elementem wielkiej awantury - stwierdził Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kontrowersyjna kandydatka na wicemarszałek Sejmu i jej reasumpcja głosowania

- To nie jest ani żaden upadek praworządności, ani żadna dyktatura. Mieli prawo zgłosić takiego kandydata, jakiego chcieli. To prawo zostało przez izbę uszanowane. Ale izba podjęła decyzję, że ta osoba, w jej ocenie, na stanowisko wicemarszałka się nie nadaje - wyjaśnia Szymon Hołownia, marszałek Sejmu. Tuż po głosowaniach w Sejmie i w Senacie Prawo i Sprawiedliwość usłyszało otwartą propozycję zgłoszenia nowej kandydatury. Jak podkreśla marszałek Sejmu - stanowisko w Prezydium Sejmu dla kandydata PiS wciąż czeka, ale - jak zapewnia PiS - nie będzie innych kandydatów.

Autor:Katarzyna Kowalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS