Wybory kopertowe, afera wizowa, inwigilacja obywateli. Sejm ma powołać co najmniej trzy komisje śledcze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wybory kopertowe, afera wizowa, inwigilacja obywateli. Sejm ma powołać co najmniej trzy komisje śledcze
Wybory kopertowe, afera wizowa, inwigilacja obywateli. Sejm ma powołać co najmniej trzy komisje śledcze
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Wybory kopertowe, afera wizowa, inwigilacja obywateli. Sejm ma powołać co najmniej trzy komisje śledczeKatarzyna Sklska/Fakty po Południu TVN24

Jako pierwsze do prześwietlenia będą wybory kopertowe, więc jako pierwszy do przesłuchania stanie Jacek Sasin. Minister aktywów państwowych deklaruje gotowość do stawienia się przed sejmową komisją śledczą. Wniosek o jej powołanie zapowiedział Donald Tusk. Dalej w kolejce do rozliczenia są między innymi afera wizowa i inwigilacja Pegasusem. A to nie koniec.

Jacek Sasin może być jednym z pierwszych polityków PiS-u wezwanych przed sejmową komisję śledczą. - Jeśli będzie takie zaproszenie przed komisję śledczą, to oczywiście. Ja nie mam nic do ukrycia w tej sprawie, więc bardzo chętnie na wszystkie pytania odpowiem - przyznaje minister aktywów państwowych.

Pytań o organizację kopertowych wyborów prezydenckich w 2020 roku jest sporo. Dlatego to w tej sprawie ma powstać pierwsza w tej kadencji komisja śledcza. - Złożenie wniosków o powołanie komisji śledczych być może otrzeźwi przynajmniej niektórych polityków PiS-u i będzie również takim wielkim znakiem ostrzegawczym: "nie róbcie tego, bo przyjdzie tak czy inaczej za chwilę osądzenie tego, co robicie i kara za to" - sugeruje Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej i kandydat na premiera.

- Niech ktoś udowodni, że zostały podjęte jakiekolwiek działania, które by łamały konstytucyjne zasady przeprowadzenia wyborów. Jestem przekonany, że nikomu to się nie uda - odpowiada Sasin.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wyrok dotyczący wyborów kopertowych. Minister cyfryzacji ma przeprosić za "bezprawne przetwarzanie" danych

Do końca roku swoje prace mają rozpocząć także komisja śledcza wyjaśniająca tak zwaną aferę wizową i komisja badająca inwigilację obywateli między innymi programem Pegasus. - Od dwóch lat jestem pokrzywdzony w śledztwie do spraw Pegasusa, bo prokuratura Ziobry wszczęła postępowanie po wniosku mojej pełnomocnik, mojej żony. Sama prokuratura Ziobry uznała, że do czegoś doszło i od dwóch lat w tym śledztwie nie dzieje się nic - zaznacza Krzysztof Brejza z PO.

Zdaniem obecnej opozycji sejmowe komisje śledcze ze swoimi uprawnieniami są niezbędne. Sprawę nielegalnego wykorzystywania Pegasusa wyjaśniała już senacka komisja w minionej kadencji. - Myśmy nie mogli korzystać ze źródeł, nad którymi kontrolę mieli panowie Wąsik, pan Kamiński czy pan Ziobro, ponieważ oni odmawiali współpracy z naszą komisją - mówi Marcin Bosacki z PO. Z sejmową komisją śledczą przedstawiciele obozu PiS współpracować jednak będą musieli.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Reportaż "Czarno na białym" - "Grupa trzymająca Pegasusa" w TVN24 GO

Brejza: jestem pokrzywdzonym od dwóch lat w śledztwie, w którym nic się nie dzieje
Brejza: jestem pokrzywdzonym od dwóch lat w śledztwie, w którym nic się nie dziejeTVN24

Czas rozliczeń

PiS ma prawo do swojego przedstawiciela w komisji. - My nie mamy nic do ukrycia. W związku z tym przedstawiciel naszego klubu najlepiej, żeby tam był. Tak samo nie będzie problemu, żeby stawiać się przed komisjami, które parlament będzie tworzył - zapewnia Piotr Mueller, rzecznik prasowy rządu.

Na razie dotychczasowa opozycja, która ma większość w nowej kadencji, zbiera podpisy pod uchwałami o powołanie wszystkich trzech komisji śledczych, a wiadomo, jak potężnym narzędziem mogą być. - Powinni działać w określonym, krótkim czasie. Tak aby szybko komisja mogła postawić dowody i te dowody powinny pozwolić na postępowanie prokuratorskie, na postawienie zarzutów, a dalej na każdym etapie postępowania sądowego się zachować. Komisja Rywina nie miała takich dowodów - wyjaśnia Anita Błochowiak, była członkini sejmowej komisji śledczej do spraw tak zwanej afery Rywina.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Afery, które wstrząsnęły Polską: 30 milionów za zmianę ustawy, Lew Rywin i grupa trzymająca władzę" w TVN24 GO

Politycy PiS interpretują jednoznacznie powołanie sejmowych komisji śledczych. - Atak na oponentów politycznych, igrzyska, rozliczenia, zemsta. Pod tym sztandarem de facto szedł Tusk i Platforma Obywatelska do tych wyborów, a na dalszy plan schodzą wszelkie obietnice wyborcze - podkreśla Rafał Bochenek z PiS.

Komisji śledczych w nowej kadencji Sejmu może być więcej niż te już zapowiedziane. - Wszystko dobrze przygotujemy. Będziemy jak walec, a nie jak krótkodystansowiec - deklaruje Tusk. Obecna opozycja po przejęciu władzy nie będzie likwidować komisji do spraw badania rosyjskich wpływów, zwanej lex Tusk. Głównie ze względu na prawdopodobne weto prezydenta. Ale Donald Tusk zapowiada odwołanie jej członków wybranych przez PiS. - Mamy od tego policję, mamy od tego służby specjalne. Mamy od tego prokuraturę, sądy i wiele innych instytucji, które mogą i mają obowiązek badać, czy w Polsce są aktywne służby obcych państw, czy też nie - przekonuje Krzysztof Śmiszek z Nowej Lewicy.

Rozliczenie rządów PiS było jedną z obietnic wyborczych nie tylko Donalda Tuska, ale i całej jeszcze obecnej opozycji.

Autorka/Autor:Katarzyna Skalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS