Wybory kopertowe, afera wizowa, inwigilacja obywateli. Sejm ma powołać co najmniej trzy komisje śledcze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wybory kopertowe, afera wizowa, inwigilacja obywateli. Sejm ma powołać co najmniej trzy komisje śledcze
Wybory kopertowe, afera wizowa, inwigilacja obywateli. Sejm ma powołać co najmniej trzy komisje śledcze
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Wybory kopertowe, afera wizowa, inwigilacja obywateli. Sejm ma powołać co najmniej trzy komisje śledczeKatarzyna Sklska/Fakty po Południu TVN24

Jako pierwsze do prześwietlenia będą wybory kopertowe, więc jako pierwszy do przesłuchania stanie Jacek Sasin. Minister aktywów państwowych deklaruje gotowość do stawienia się przed sejmową komisją śledczą. Wniosek o jej powołanie zapowiedział Donald Tusk. Dalej w kolejce do rozliczenia są między innymi afera wizowa i inwigilacja Pegasusem. A to nie koniec.

Jacek Sasin może być jednym z pierwszych polityków PiS-u wezwanych przed sejmową komisję śledczą. - Jeśli będzie takie zaproszenie przed komisję śledczą, to oczywiście. Ja nie mam nic do ukrycia w tej sprawie, więc bardzo chętnie na wszystkie pytania odpowiem - przyznaje minister aktywów państwowych.

Pytań o organizację kopertowych wyborów prezydenckich w 2020 roku jest sporo. Dlatego to w tej sprawie ma powstać pierwsza w tej kadencji komisja śledcza. - Złożenie wniosków o powołanie komisji śledczych być może otrzeźwi przynajmniej niektórych polityków PiS-u i będzie również takim wielkim znakiem ostrzegawczym: "nie róbcie tego, bo przyjdzie tak czy inaczej za chwilę osądzenie tego, co robicie i kara za to" - sugeruje Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej i kandydat na premiera.

- Niech ktoś udowodni, że zostały podjęte jakiekolwiek działania, które by łamały konstytucyjne zasady przeprowadzenia wyborów. Jestem przekonany, że nikomu to się nie uda - odpowiada Sasin.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wyrok dotyczący wyborów kopertowych. Minister cyfryzacji ma przeprosić za "bezprawne przetwarzanie" danych

Do końca roku swoje prace mają rozpocząć także komisja śledcza wyjaśniająca tak zwaną aferę wizową i komisja badająca inwigilację obywateli między innymi programem Pegasus. - Od dwóch lat jestem pokrzywdzony w śledztwie do spraw Pegasusa, bo prokuratura Ziobry wszczęła postępowanie po wniosku mojej pełnomocnik, mojej żony. Sama prokuratura Ziobry uznała, że do czegoś doszło i od dwóch lat w tym śledztwie nie dzieje się nic - zaznacza Krzysztof Brejza z PO.

Zdaniem obecnej opozycji sejmowe komisje śledcze ze swoimi uprawnieniami są niezbędne. Sprawę nielegalnego wykorzystywania Pegasusa wyjaśniała już senacka komisja w minionej kadencji. - Myśmy nie mogli korzystać ze źródeł, nad którymi kontrolę mieli panowie Wąsik, pan Kamiński czy pan Ziobro, ponieważ oni odmawiali współpracy z naszą komisją - mówi Marcin Bosacki z PO. Z sejmową komisją śledczą przedstawiciele obozu PiS współpracować jednak będą musieli.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Reportaż "Czarno na białym" - "Grupa trzymająca Pegasusa" w TVN24 GO

Brejza: jestem pokrzywdzonym od dwóch lat w śledztwie, w którym nic się nie dzieje
Brejza: jestem pokrzywdzonym od dwóch lat w śledztwie, w którym nic się nie dziejeTVN24

Czas rozliczeń

PiS ma prawo do swojego przedstawiciela w komisji. - My nie mamy nic do ukrycia. W związku z tym przedstawiciel naszego klubu najlepiej, żeby tam był. Tak samo nie będzie problemu, żeby stawiać się przed komisjami, które parlament będzie tworzył - zapewnia Piotr Mueller, rzecznik prasowy rządu.

Na razie dotychczasowa opozycja, która ma większość w nowej kadencji, zbiera podpisy pod uchwałami o powołanie wszystkich trzech komisji śledczych, a wiadomo, jak potężnym narzędziem mogą być. - Powinni działać w określonym, krótkim czasie. Tak aby szybko komisja mogła postawić dowody i te dowody powinny pozwolić na postępowanie prokuratorskie, na postawienie zarzutów, a dalej na każdym etapie postępowania sądowego się zachować. Komisja Rywina nie miała takich dowodów - wyjaśnia Anita Błochowiak, była członkini sejmowej komisji śledczej do spraw tak zwanej afery Rywina.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Afery, które wstrząsnęły Polską: 30 milionów za zmianę ustawy, Lew Rywin i grupa trzymająca władzę" w TVN24 GO

Politycy PiS interpretują jednoznacznie powołanie sejmowych komisji śledczych. - Atak na oponentów politycznych, igrzyska, rozliczenia, zemsta. Pod tym sztandarem de facto szedł Tusk i Platforma Obywatelska do tych wyborów, a na dalszy plan schodzą wszelkie obietnice wyborcze - podkreśla Rafał Bochenek z PiS.

Komisji śledczych w nowej kadencji Sejmu może być więcej niż te już zapowiedziane. - Wszystko dobrze przygotujemy. Będziemy jak walec, a nie jak krótkodystansowiec - deklaruje Tusk. Obecna opozycja po przejęciu władzy nie będzie likwidować komisji do spraw badania rosyjskich wpływów, zwanej lex Tusk. Głównie ze względu na prawdopodobne weto prezydenta. Ale Donald Tusk zapowiada odwołanie jej członków wybranych przez PiS. - Mamy od tego policję, mamy od tego służby specjalne. Mamy od tego prokuraturę, sądy i wiele innych instytucji, które mogą i mają obowiązek badać, czy w Polsce są aktywne służby obcych państw, czy też nie - przekonuje Krzysztof Śmiszek z Nowej Lewicy.

Rozliczenie rządów PiS było jedną z obietnic wyborczych nie tylko Donalda Tuska, ale i całej jeszcze obecnej opozycji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS